Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Chystá se regulace reklamy
  • Testy v opavských školách: pozitivních případů je 28
  • Luční sad je komunitním místem
  • Studenti vyzdobili chodbu azylového domu

Chystá se regulace reklamy

Opava se pustila do boje s reklamním smogem. Připravované nařízení má očistit fasády budov v centru od reklamních tabulí různých velikostí a barev, které chaoticky lákají na zboží nebo služby. Cílem není reklamu úplně zrušit, ale dát jí řád. Podobně to už udělali třeba v Ostravě, Brně nebo v Praze.

Centrum Opavy je už téměř tři desetiletí vyhlášeno městskou památkovou zónou. Vedle zdejších monumentálních staveb, jako je třeba Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, některé obytné domy nebo Minoritský klášter, na sebe pozornost důsledně strhávají také reklamní poutače.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Odkaz kvalitní historické architektury a charakteru města je reklamou poškozován. Často se objevují vývěsy, spontánní i improvizované na fasádách.“

Reklamní polepy na oknech, tabule ve štítech domů, vývěsky nejrůznějších velikostí a barev narušují vnímání veřejného prostoru, který se tak sám stává nekončící reklamní plochou.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Je to prostě absolutní vizuální chaos a vede to k jedné věci: abych byl viděn, musím přebít toho druhého.“

Přestože se reklama obrací k zákazníkům, které láká na zboží či služby, mnohdy je to spíš naopak. Lidé tabule s textem nevnímají nebo se ani nesnaží popsané poutače, které upozorňují třeba na výprodej, číst.

občan Opavy: „Je to všechno moc přeplácané, je toho hodně.“

Michal Poláš, architekt: „Reklama už zachytitelná pro lidi příliš není. Protože jí je tolik, že se stávají přehlcení reklamou. A snaží se to ignorovat.“

Nyní se chystá nařízení, které dá reklamnímu smogu v ulicích řád. Už před časem odborníci prošli město a zhodnotili stovku zdejších provozoven. Požadavkům na správné umístění reklamy vyhověla čtvrtina. A tak opavská radnice začala nejprve s regulací reklamy na budovách, které jsou ve vlastnictví města. Nájemníci dostali návod, kam reklamu správně umístit. A tak to také udělali. Nyní bude toto nařízení závazné také pro ostatní.

Renáta Mrákotová, metodik vnitřního řízení úřadu, Magistrát Opava: „Záměrem je docílit vyšší estetické hodnoty v centru města. Protože zde máme mnoho křiklavých neestetických reklam, které tvář centra města poškozují.“

Regulaci reklamy musí ještě schválit rada města. Platit by mohla od příštího roku. Komu nebudou připravené pokyny jasné, může požádat o konzultaci odbor hlavního architekta. Majitelé provozoven budou mít dostatek času na to, aby svou venkovní reklamu zkorigovali. Ovšem v případě, že se tak nestane, může být za tento přestupek uložena pokuta ve výši až 100 000 korun.


---

Testy v opavských školách: pozitivních případů je 28

Pondělní nařízené antigenní testování na koronavirus ve školách prověřovalo 7 500 žáků a studentů ze základních a středních škol v Opavě. S pozitivním výsledkem se setkalo 28 z nich. Do karantény nyní celé třídy jít nemusely; děti se totiž do lavic vracely po podzimních prázdninách.


Poté, co se opavští školáci vrátili do lavic z podzimních prázdnin, se podrobili testování, které nařídilo Ministerstvo zdravotnictví v těch okresech, kde týdenní výskyt koronaviru překročil 300 případů na 100 000 obyvatel. Testovalo se antigenně na všech školách. Také na 16 základních, které ve městě jsou.

Andrea Štenclová, vedoucí odb. Školství, Magistrát Opava:  „Při pondělním testování bylo z počtu necelých 5000 žáků ZŠ zachyceno 16 pozitivních záchytů.“

Opavské střední školy otestovaly asi 2 500 žáků a studentů. Pozitivní výsledek mělo 12 z nich. Kvůli vyšší přesnosti musí ještě podstoupit PCR test, který informaci  potvrdí či vyvrátí. Další testování čeká žáky a studenty příští pondělí.

---

Luční sad je komunitním místem

Nedaleko Opavy, mezi obcemi Slavkov a Zlatníky, založili členové spolku Kapradí před dvěma roky Luční sad. Mezi stovku vysázených ovocných stromů teď pozvali veřejnost a zájemce sadem provedli.

Obhospodařovaná pole nedaleko Opavy, protíná pás osázený ovocnými stromy. Majitel dvou hektarového pozemku se rozhodl dát jej do užívání spolku Kapradí. Ten jej proměnil v komunitní sad se stovkou ovocných stromů.

Petr Váleček, majitel pozemku: „Pozemek byl užívaný družstvem. Byly tady nasázené po dlouhé roky monokultury. Chtěl jsem, aby tady bylo něco, co má smysl. Co oživí přírodu i lidi.“

V roce 2019 tady byly vysázeny díky dotaci z Ministerstva životního ČR první dřeviny. Další stromy přidali členové komunity, která se kolem Lučního sadu vytvořila. Ta čítá tři desítky rodin a pár jednotlivců i organizací.

Jelena Štohanzlová, spolumajitelka stromu, Transfúzní odd., Slezská nemocnice:  „Jabloň je zdrojem vitamínu C a železa a to je perfektní pro naše dárce krve.“

Jan Kotůlek, majitel stromu: „My, jako rodina, jsme si tady vysadili pět stromů: dvě jabloně, jednu hrušku, jednu třešni a jeden špendlík. Vidím, že po roce to tady pěkně porostlo, takže čekáme už příští rok první úrodu.“

Vysazené odrůdy jsou většinou původní, které se ve Slezsku roky pěstovaly. Vloni byly po obvodu pozemku vysázeny keře. A letos přibyla malá bylinková zahrádka. O část pozemku Lučního sadu se starají starší žáci ze Základní školy Labyrint v Háji ve Slezsku. Učí se tady hospodařit.

Veronika Kotůlková, ředitelka ZŠ Labyrint, Háj ve Slezsku: „My se snažíme v dětech vzbudit pocit, že každý jedinec může něčím přispět, ale že to nejde bez úsilí.“

Od června se sadem rozléhá i bzukot včel. Přibyly tady dva úly. To proto, aby úroda byla bohatá.

Pavel Zajíček, včelař: „Včely jsou tady proto, aby opylovaly květy ovocných stromů z tohoto sadu. A samozřejmě budou využívat také pastvy v okolí.“

Spolek Kapradí připravil pro veřejnost podzimní oslavu sklizně. Protože mladé stromy prozatím ještě ale plody nenabízí, dorazili na místo prodejci, kteří vesměs nabízeli přebytky z vlastních zahrádek. Kdo chtěl, mohl si vyslechnout v komentované prohlídce příběh sadu, který založili a udržují lidé v souladu s přírodou. Bez chemie a tradičním způsobem.

Katka Rybářová Vavrečková, koordinátorka aktivit, Kapradí, spolek: „Říkáme jim sadaři – srdcaři, protože kromě toho, že vložili finanční podporu a pomáhají nám pracovat na pozemku, vložili srdce a mají vztah k těm stromům.“

V budoucnu tady přibudou pro včelí pastvu také luční květy a traviny, které zde pomohou vytvořit vlastní biotop lučního sadu.


---

Studenti vyzdobili chodbu azylového domu

Studenti opavské střední školy umělecké a průmyslové rozzářili ponurou chodbu. Azylového domu pro rodiče s dětmi pohádkovými motivy. A není to poprvé: mladí výtvarníci ozdobili také vstupní prostory nebo hernu pro děti.

Stěny pro malování poskytl azylový dům, který provozuje Armáda spásy, studentům opavské střední školy umělecké a průmyslové už potřetí.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava: „My se střední školou uměleckou a průmyslovou spolupracujeme dlouhodobě. Zdobili nám vstupní vestibul, kde se nacházíme. Vymalovali nám také dětskou hernu.“

Tentokrát výzvu pro studenty představovala dlouhá chodba v prvním patře, na které se nacházejí vstupy do jednotlivých azylových bytů.

Gabriela Bernardová, učitelka odborných předmětů, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Takže nás požádali, aby studenti v rámci praxe vymysleli, jak to tady oživit.“

Na výmalbě chodby spolupracovali studenti čtvrtého ročníku v rámci školní praxe. Návrhy, připravilo 6 studentů oboru tvorba hraček a herních předmětů. Mezi původními náměty byl třeba Vesmír, podmořský svět či zábavní park. Zaměstnanci azylového domu nakonec vybrali pohádkové téma.

Kateřina Chudobová, autorka návrhu, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Patří tam draci které mám hrozně ráda už od malička, takže se tomu věnuju a mám ráda pohádky, hodně sleduji animované filmy.“

Autorka návrhu musela nejdříve vše podrobně rozkreslit na papír. Na stěnu pak nanesla obrysy jednotlivých motivů. A pak už přispěchali na pomoc spolužáci z oboru výroba a tvorba hraček.

Michaela Halfarová, studentka, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Je to příjemnější. Je to velká plocha a člověk se na tom vyřádí.“

Vznešená královská sídla u dveří do jednotlivých bytů mohou připomínat rčení „Můj dům, můj hrad.“ V domě s náhradním azylovým bydlením pro rodiny to platí dvojnásob. A možná, že díky obrázkům na stěnách si děti lépe zapamatují, které dveře jsou ty správné.

Adéla Doleží, studentka, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Já tady dělám věž od princezny Rapunzel, z pohádky Na vlásku, tady trčí její vlasy.“

Michal Durda, student, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Maluju tady jedovou chýši se žábou - zakletou princeznou.“

Studenti opavské střední školy umělecké a průmyslové pracovali na výmalbě chodby v azylovém domě pro rodiče s dětmi v rámci své povinné praxe. Původně měly jejich nápady prozářit chodbu už vloni. Kvůli lockdownu se ale jejich záměr o rok posunul.



---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
03. listopadu 2021, 16:41

Chystá se regulace reklamy

Opava se pustila do boje s reklamním smogem. Připravované nařízení má očistit fasády budov v centru od reklamních tabulí různých velikostí a barev, které chaoticky lákají na zboží nebo služby. Cílem není reklamu úplně zrušit, ale dát jí řád. Podobně to už udělali třeba v Ostravě, Brně nebo v Praze.

Centrum Opavy je už téměř tři desetiletí vyhlášeno městskou památkovou zónou. Vedle zdejších monumentálních staveb, jako je třeba Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, některé obytné domy nebo Minoritský klášter, na sebe pozornost důsledně strhávají také reklamní poutače.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Odkaz kvalitní historické architektury a charakteru města je reklamou poškozován. Často se objevují vývěsy, spontánní i improvizované na fasádách.“

Reklamní polepy na oknech, tabule ve štítech domů, vývěsky nejrůznějších velikostí a barev narušují vnímání veřejného prostoru, který se tak sám stává nekončící reklamní plochou.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Je to prostě absolutní vizuální chaos a vede to k jedné věci: abych byl viděn, musím přebít toho druhého.“

Přestože se reklama obrací k zákazníkům, které láká na zboží či služby, mnohdy je to spíš naopak. Lidé tabule s textem nevnímají nebo se ani nesnaží popsané poutače, které upozorňují třeba na výprodej, číst.

občan Opavy: „Je to všechno moc přeplácané, je toho hodně.“

Michal Poláš, architekt: „Reklama už zachytitelná pro lidi příliš není. Protože jí je tolik, že se stávají přehlcení reklamou. A snaží se to ignorovat.“

Nyní se chystá nařízení, které dá reklamnímu smogu v ulicích řád. Už před časem odborníci prošli město a zhodnotili stovku zdejších provozoven. Požadavkům na správné umístění reklamy vyhověla čtvrtina. A tak opavská radnice začala nejprve s regulací reklamy na budovách, které jsou ve vlastnictví města. Nájemníci dostali návod, kam reklamu správně umístit. A tak to také udělali. Nyní bude toto nařízení závazné také pro ostatní.

Renáta Mrákotová, metodik vnitřního řízení úřadu, Magistrát Opava: „Záměrem je docílit vyšší estetické hodnoty v centru města. Protože zde máme mnoho křiklavých neestetických reklam, které tvář centra města poškozují.“

Regulaci reklamy musí ještě schválit rada města. Platit by mohla od příštího roku. Komu nebudou připravené pokyny jasné, může požádat o konzultaci odbor hlavního architekta. Majitelé provozoven budou mít dostatek času na to, aby svou venkovní reklamu zkorigovali. Ovšem v případě, že se tak nestane, může být za tento přestupek uložena pokuta ve výši až 100 000 korun.


---

Testy v opavských školách: pozitivních případů je 28

Pondělní nařízené antigenní testování na koronavirus ve školách prověřovalo 7 500 žáků a studentů ze základních a středních škol v Opavě. S pozitivním výsledkem se setkalo 28 z nich. Do karantény nyní celé třídy jít nemusely; děti se totiž do lavic vracely po podzimních prázdninách.


Poté, co se opavští školáci vrátili do lavic z podzimních prázdnin, se podrobili testování, které nařídilo Ministerstvo zdravotnictví v těch okresech, kde týdenní výskyt koronaviru překročil 300 případů na 100 000 obyvatel. Testovalo se antigenně na všech školách. Také na 16 základních, které ve městě jsou.

Andrea Štenclová, vedoucí odb. Školství, Magistrát Opava:  „Při pondělním testování bylo z počtu necelých 5000 žáků ZŠ zachyceno 16 pozitivních záchytů.“

Opavské střední školy otestovaly asi 2 500 žáků a studentů. Pozitivní výsledek mělo 12 z nich. Kvůli vyšší přesnosti musí ještě podstoupit PCR test, který informaci  potvrdí či vyvrátí. Další testování čeká žáky a studenty příští pondělí.

---

Luční sad je komunitním místem

Nedaleko Opavy, mezi obcemi Slavkov a Zlatníky, založili členové spolku Kapradí před dvěma roky Luční sad. Mezi stovku vysázených ovocných stromů teď pozvali veřejnost a zájemce sadem provedli.

Obhospodařovaná pole nedaleko Opavy, protíná pás osázený ovocnými stromy. Majitel dvou hektarového pozemku se rozhodl dát jej do užívání spolku Kapradí. Ten jej proměnil v komunitní sad se stovkou ovocných stromů.

Petr Váleček, majitel pozemku: „Pozemek byl užívaný družstvem. Byly tady nasázené po dlouhé roky monokultury. Chtěl jsem, aby tady bylo něco, co má smysl. Co oživí přírodu i lidi.“

V roce 2019 tady byly vysázeny díky dotaci z Ministerstva životního ČR první dřeviny. Další stromy přidali členové komunity, která se kolem Lučního sadu vytvořila. Ta čítá tři desítky rodin a pár jednotlivců i organizací.

Jelena Štohanzlová, spolumajitelka stromu, Transfúzní odd., Slezská nemocnice:  „Jabloň je zdrojem vitamínu C a železa a to je perfektní pro naše dárce krve.“

Jan Kotůlek, majitel stromu: „My, jako rodina, jsme si tady vysadili pět stromů: dvě jabloně, jednu hrušku, jednu třešni a jeden špendlík. Vidím, že po roce to tady pěkně porostlo, takže čekáme už příští rok první úrodu.“

Vysazené odrůdy jsou většinou původní, které se ve Slezsku roky pěstovaly. Vloni byly po obvodu pozemku vysázeny keře. A letos přibyla malá bylinková zahrádka. O část pozemku Lučního sadu se starají starší žáci ze Základní školy Labyrint v Háji ve Slezsku. Učí se tady hospodařit.

Veronika Kotůlková, ředitelka ZŠ Labyrint, Háj ve Slezsku: „My se snažíme v dětech vzbudit pocit, že každý jedinec může něčím přispět, ale že to nejde bez úsilí.“

Od června se sadem rozléhá i bzukot včel. Přibyly tady dva úly. To proto, aby úroda byla bohatá.

Pavel Zajíček, včelař: „Včely jsou tady proto, aby opylovaly květy ovocných stromů z tohoto sadu. A samozřejmě budou využívat také pastvy v okolí.“

Spolek Kapradí připravil pro veřejnost podzimní oslavu sklizně. Protože mladé stromy prozatím ještě ale plody nenabízí, dorazili na místo prodejci, kteří vesměs nabízeli přebytky z vlastních zahrádek. Kdo chtěl, mohl si vyslechnout v komentované prohlídce příběh sadu, který založili a udržují lidé v souladu s přírodou. Bez chemie a tradičním způsobem.

Katka Rybářová Vavrečková, koordinátorka aktivit, Kapradí, spolek: „Říkáme jim sadaři – srdcaři, protože kromě toho, že vložili finanční podporu a pomáhají nám pracovat na pozemku, vložili srdce a mají vztah k těm stromům.“

V budoucnu tady přibudou pro včelí pastvu také luční květy a traviny, které zde pomohou vytvořit vlastní biotop lučního sadu.


---

Studenti vyzdobili chodbu azylového domu

Studenti opavské střední školy umělecké a průmyslové rozzářili ponurou chodbu. Azylového domu pro rodiče s dětmi pohádkovými motivy. A není to poprvé: mladí výtvarníci ozdobili také vstupní prostory nebo hernu pro děti.

Stěny pro malování poskytl azylový dům, který provozuje Armáda spásy, studentům opavské střední školy umělecké a průmyslové už potřetí.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava: „My se střední školou uměleckou a průmyslovou spolupracujeme dlouhodobě. Zdobili nám vstupní vestibul, kde se nacházíme. Vymalovali nám také dětskou hernu.“

Tentokrát výzvu pro studenty představovala dlouhá chodba v prvním patře, na které se nacházejí vstupy do jednotlivých azylových bytů.

Gabriela Bernardová, učitelka odborných předmětů, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Takže nás požádali, aby studenti v rámci praxe vymysleli, jak to tady oživit.“

Na výmalbě chodby spolupracovali studenti čtvrtého ročníku v rámci školní praxe. Návrhy, připravilo 6 studentů oboru tvorba hraček a herních předmětů. Mezi původními náměty byl třeba Vesmír, podmořský svět či zábavní park. Zaměstnanci azylového domu nakonec vybrali pohádkové téma.

Kateřina Chudobová, autorka návrhu, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Patří tam draci které mám hrozně ráda už od malička, takže se tomu věnuju a mám ráda pohádky, hodně sleduji animované filmy.“

Autorka návrhu musela nejdříve vše podrobně rozkreslit na papír. Na stěnu pak nanesla obrysy jednotlivých motivů. A pak už přispěchali na pomoc spolužáci z oboru výroba a tvorba hraček.

Michaela Halfarová, studentka, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Je to příjemnější. Je to velká plocha a člověk se na tom vyřádí.“

Vznešená královská sídla u dveří do jednotlivých bytů mohou připomínat rčení „Můj dům, můj hrad.“ V domě s náhradním azylovým bydlením pro rodiny to platí dvojnásob. A možná, že díky obrázkům na stěnách si děti lépe zapamatují, které dveře jsou ty správné.

Adéla Doleží, studentka, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Já tady dělám věž od princezny Rapunzel, z pohádky Na vlásku, tady trčí její vlasy.“

Michal Durda, student, Střední škola umělecká a průmyslová v Opavě: „Maluju tady jedovou chýši se žábou - zakletou princeznou.“

Studenti opavské střední školy umělecké a průmyslové pracovali na výmalbě chodby v azylovém domě pro rodiče s dětmi v rámci své povinné praxe. Původně měly jejich nápady prozářit chodbu už vloni. Kvůli lockdownu se ale jejich záměr o rok posunul.



---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-03-11-2021-16-41