Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Pokračuje revitalizace Stříbrného jezera
  • Zájem o letní tábory je velký
  • Mladí výtvarníci ozdobili veřejný prostor
  • Spor o Dukelské kasárny: soud nebude

Pokračuje revitalizace Stříbrného jezera

Revitalizaci Stříbrného jezera v Opavě komplikuje zvýšená hladina vody, která se už několik měsíců pohybuje kolem 1,5 metru nad normálem. Aby mohli stavebníci pokračovat v práci, je nutné vybudovat odvodňovací kanál.

Přírodní koupaliště vzniklo v místě zatopeného sádrovcového dolu, kde těžba skončila před jak půl stoletím. Vloni na jaře začala revitalizace tohoto bývalého důlního území. Brzy poté ale dělníci zjistili, že výška hladiny Stříbrného jezera je mnohem vyšší, než je zakreslena v plánech.

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Hladina je dlouhodobě zvýšená asi o 1,5 m. Takže to zkomplikuje všechny práce.


Přestože ještě před letošní sezónou byly upraveny vstupy do jezera na východním břehu, kvůli vodě, která stoupla a zabrala kus pláže, to velký efekt nemělo.

Proto bude ještě na podzim vybudovaný 160 m dlouhý kanál, který přebytečnou vodu z jezera odvede do nedaleké řeky Opavy. Na jeho financování se bude podílet stát, který hradí většinu ze 140 milionové investice potřebné na revitalizaci území.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na tomto společném postupu jsme se domluvili s ministerstvem financí, které souhlasí s postupem těchto prací. Budeme se podílet na spolufinancování této stavby: 80% stát a 20% město Opava.“

Přestože v areálu Stříbrného jezera probíhají stavební práce, zůstává pro veřejnost s některými omezeními otevřený. Lidé, kteří se k jezeru vypraví, by měli být opatrní, a respektovat zákaz vstupu do některých míst.

V současné době dělníci budují dětské hřiště s brouzdalištěm u východního břehu jezera. V příštím roce se budou moci návštěvníci okoupat i zde. Ještě předtím ale bude nutné řešit propad terénu na dvou místech.

V příštím roce pak dojde k vybudování přístupových komunikací k jezeru: vyhloubení tunelu pod přilehlou silnicí, stavbě cyklostezky i lávky přes řeku. Přibudou také nové převlékárny.


---

Zájem o letní tábory je velký

Rekordní počet letních táborů, tři desítky, naplánovalo opavské středisko volného času na letošní prázdniny. 700 dětí si vybíralo z opravdu z široké nabídky. Naučit se mohou třeba jezdit na koni, pracovat v dílně, fotografovat, vyzkoušet si nejrůznější sporty nebo výtvarné techniky.

Opavské středisko volného času vypsalo letní tábory pro letošní prázdniny už v lednu. Během několika týdnů byly všechny obsazené. A to přesto, že pandemie koronaviru byla na vrcholu a nikdo netušil, zda pořádání těchto akcí bude vůbec možné.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „ U některých jsme museli pár míst přidávat. U některých to, bohužel, díky programu nejde. Ten zájem byl opravdu veliký.“

K prověřeným táborům z loňského roku přibyly ještě některé další. Letos se mohly děti nově zapsat např. do logopedického, vodáckého, plaveckého nebo technického tábora. Ten se konal v dílnách opavské střední školy technické.

Eva Vondálová, vedoucí tábora, SVČ Opava: „Myslím si, že všichni kluci si rádi hrají, do něčeho vrtají, něco kutí a tady k tomu mají strašně moc příležitostí.“

Mezi dvacítkou chlapců se ale našly také dívky, které si v dílnách pod vedením středoškolských učitelů odborné praxe rády vyzkoušely frézování, soustružení nebo svařování.

Marek Ulitzka, učitel odb. výcviku, Střední škola technická Opava: „Byl jsem překvapený z toho, jak jim jde práce s digitálem. Že okamžitě ví, co mají dělat, co si mají naklikat.“

účastnice tábora: „Přišlo mi zajímavé naučit se nové věci, které jsme ještě nikdy nedělala.“

Zatímco v dílnách převažovali chlapci, výtvarný tábor ve Stěbořicích je už několik let oblíbeným především u dívek všech věkových kategorií.

Hana Montagová, vedoucí tábora, SVČ Opava: „S dětmi vyrábíme na kruhu, pracujeme s hlínou, batikujeme, kreslíme.“

Během jednoho prázdninového týdne se mohly dívky naučit nejrůznější výtvarné techniky. Tábor pak uzavírala vernisáž výstavy výrobků, na kterou byli pozváni rodiče.

účastníci tábora:

„Ráda kreslím a ráda mám keramiku.“

„Prázdniny bez tábora si neumím představit.“

Opavské středisko volného času připravilo letos 29 táborů pro víc jak 700 dětí. Ve srovnání s loňským rokem se počet účastníků navýšil o 200.

---

Mladí výtvarníci ozdobili veřejný prostor

Opava ožila nápady žáků základní umělecké školy, kteří v rámci letního workshopu vytvořili na několika místech zajímavé instalace. Nevyužitou budovu Slezanky v centru města ozdobili květinami. V parku přibyla zvláštní lavička i pódium. Skateboardistům udělala radost nájezdová rampa. O Letní škole architektury řekne více architekt a učitel Michal Poláš.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Některá místa v Opavě nyní zdobí práce studentů, kteří se jimi snažili oživit veřejný prostor. Který z těch návrhů se podle vás nejvíce povedl?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Nemohu říci, že by se některý návrh vymykal. Každý student to pojmul v rámci svých sil, které tomu obětoval a volnému času, který tomu dal. Všechny ty návrhy obstály na místě, kde byly zasazeny.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Podle jakého klíče jste vybírali veřejná prostranství, která by potřebovala dotvořit?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Někdy si vybrali místo a pak hledali, co tam bude. Jako třeba scate box pod Slezankou, který se umístil do prostoru. Naopak u projektu pódia, které vzniklo u Kostela sv. Janů, to bylo tak, že bylo nejprve vybráno místo a teprve potom jsme hledali formu, co zde vlastně vytvořit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Většina realizací vznikla během týdenní Letní školy architektury, kterou spolu se ZUŠ v Opavě pořádal také spolek Za Opavu. Projekty jste začali chystat ale mnohem dříve.Co se během přípravy a pak realizace autoři projektů naučili?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Já doufám, že se toho naučili hodně. Především vnímat okolí, do kterého vstupují svým záměrem. Také se naučili houževnatosti, dotáhnout věc od základní myšlenky do konce. Někteří zpočátku ani nevěřili, že se jejich projekt zrealizuje.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak dlouho se budou moci Opavané těšit např. z posezení u Ptačího vrhu nebo z rozkvetlého sloupu u Slezanky? Počítáte s tím, že by mohla studentská tvorba ve veřejném prostoru zůstat natrvalo?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Tím horizontem jsou zejm. Dny architektury pořádané spolkem SAM na podzim, kde bychom chtěli jednotlivá díla odprezentovat samotnými autory. A doufám, že některé věci se osvědčí a Opavanům se zalíbí natolik, že na místě zůstanou i déle.

---

Spor o Dukelské kasárny: soud nebude

Minulý rok prodalo město Opava část nevyužívaného areálu Dukelských kasáren developerovi, který tady má postavit obytnou čtvrť. Rozhodnutí ovšem zpochybnil druhý účastník tendru, který se obrátil na soud. Nyní ale žalobu stáhl. Zahájení výstavby tak už nestojí nic v cestě.


Prodej části areálu bývalých vojenských kasáren developerské firmě z Ostravy za 51 mil. korun odhlasovali opavští zastupitelé vloni v září. To se ale nelíbilo druhému uchazeči o výstavbu bytových domů, teplické firmě JTH, která se kvůli tomu obrátila na soud.


natočeno: 26.11. 2020: Marek Andrášek, právní zástupce firmy JTH Holding: „Žaloba už podána byla. Jde o žalobu na určení, že kupní smlouva, kterou uzavřelo město s druhým zájemcem, je neplatná.


V souvislosti s tím také soud vydal předběžné opatření, které nedovolovalo vítězné firmě s pozemky nakládat. Záhy jej ale soud vyšší instance zrušil. A nyní také přišla nabídka ke smíru ze stany žalující firmy.


Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jenom nám potvrdilo, že jsme postupovali v rámci legislativy a vše bylo v pořádku a jsme rádi, že nám to nezastaví další práce.“

Nyní už se mohou přípravy výstavby nové obytné čtvrti s 16 domy, které nabídnou víc jak 300 bytů a také komerční prostory pro obchod a služby, rozjet naplno.


 Alan Jančík, jednatel a ředitel JTA – Holding, vítěz tendru: „Tím, že ty pozemky byly nějakou dobu zablokovány, tak se to všechno posunuje. Ale pracujeme, chystáme projektovou dokumentaci a budeme řešit stavební povolení. Rádi bychom začali co nejdřív.


Areál bývalých dělostřeleckých kasáren, které vznikly v 19. století a vojákům sloužily až do roku 2007, by se měl do osmi let proměnit v moderní obytnou čtvrť. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry