Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Společně k úspěchu - konference pro učitele
  • Arkády se promění v kulturní stánek
  • Petr Czudek má čas na sport i na charitu

Společně k úspěchu - konference pro učitele

Na konferenci s názvem „Společně k úspěchu“ se sešli pedagogové, aby se zamysleli nad vzděláváním žáků, kteří potřebují v rámci výuky zvláštní přístup. Ať už jde o děti hendikepované, nebo také naopak nadané nebo s kázeňskými problémy.

Konferenci připravilo Centrum inkluze. Cílem bylo představení inovativních metod v oblasti vzdělávání a podpora jejich zavedení do praxe na základních školách. Řečníci se soustředili na děti s různými potřebami.

Lucie Stanjurová, ředitelka, Centrum inkluze: „Obecně se situace ve školství zlepšuje, protože učitelé i vedení škol nabírají zkušenosti se vzděláváním dětí s různým hendikepem. Co se nezlepšuje je systémová podpora ze strany ministerstva.“

Podle odborníků je problém zajistit ve školách dostatek podpůrných profesí, které by učitelům pomáhaly. Školy mnohdy využívají k jejich personálnímu zajištění projekty, které ovšem po skončení finanční podpory často nemají kontinuitu. Nyní na školách nejvíce postrádají psychology a asistenty pedagoga.

Olga Havlátová, speciální pedagog: „Asistent pedagoga pracuje individuálně s dětmi či skupinou žáků. A neměli bychom zapomínat, že je tam pro učitele do třídy. Tak, aby získal prostor pracovat s dětmi, které to potřebují nejvíce.“

Díky sdílení zkušeností odborníků se účastníci mohli dozvědět, jaká je praxe na ostatních školách.

účastníci konference: „Teď mám čerstvou zkušenost s asistentkou pedagoga ve třídě, tak to je pro mne zajímavé téma.“

Další témata přinesly přenášky o wellbeingu, o roli sociálního pedagoga či kariérovém poradenství. Tomu by se na školách měli učitelé věnovat už od prvního stupně. Pokud se k němu dostanou až v osmém či devátém ročníku, je to pozdě. Aby si žáci vybrali správně svou budoucí profesi, musí jim v tom jednoznačně učitelé pomoci.

Hana Hlisníkovská, kariérní poradkyně, Centrum inkluze: „Naučit je o tom přemýšlet, naučit je hledat možnosti, dokázat si zmapovat situaci sám pro sebe a vytvořit si schůdek, od kterého se pak můžu odrazit. Na kterém mohu startovat rozhodování. „

Mnoho přednesených témat mělo společnou myšlenku: škola by měla vytvořit podmínky pro to, aby potenciál každého dítěte byl využitý na maximum. Aby každé dítě mělo prostor pro svou jedinečnost.

---

Arkády se promění v kulturní stánek

Arkády ve Dvořákových sadech v Opavě se promění ve výstavní prostor. Dělníci opraví tuto zdevastovanou stavbu a také k ní přidají dláždění. Podloubí z 1. pol. 19. století bylo dříve součástí farské zahrady.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Arkády byly součástí zahrady komendy Řádu německých rytířů, kteří přišli do Opavy už na konci 12. stol. Tento objekt modernizovali od počátku 19. stol. A ta arkáda byla jedna z posledních úprav, kterou tady udělali.“

Kdy to přesně bylo? To historikové neví. Jisté je, že v roce 1866 už 28 m dlouhé podloubí na místě podle projektu stálo. Návštěvníky farské zahrady stavba chránila před nepřízní počasí i ostrým sluncem. V roce 1966 se stala součástí přilehlého parku a později sem byla umístěna socha opavského rodáka Petra Bezruče. Už tehdy se zde konala čtení poezie nebo výstavy.

Jana Foltysová, Magistrát města Opavy: „V posledních letech toto místo chátralo. Bylo obýváno bezdomovci a popsáno graffitti.“

Když v roce 2017 byla stavba převedená z Biskupství ostravsko - opavského na město, začaly se plánovat opravy. Zahájeny byly na jaře a budou stát 2,4 mil. korun.

František Gai, vedoucí pracovní skupiny: „Opravují se omítky, dávají se sanační, aby to nevlhlo. Bude se opravovat střecha a svody.

Z arkád se stane výstavní prostor.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „V každém oblouku může být vystaveno výtvarné dílo, ke kterému vás dovede pohodlná přístupová cestička rytmizovaná počtem osmi arkád.“

První výstava se plánuje už na léto a představí komiks o Johanu Gregoru Mendelovi, který napsala a nakreslila Lucie Seifertová. Prostor bude poté k dispozici i dalším umělcům či výtvarným institucím. Jen je potřeba myslet na to, aby vystavené předměty byly odolné povětrnostní vlivům.

---

Petr Czudek má čas na sport i na charitu

Petr Czudek, basketbalový trenér, je spjatý s opavským basketbalem od dětství. Jako hráč prošel českými a slovenskými kluby, aby se do Opavy vrátil. Už 15 letech tady působí jako trenér. V následujícím rozhovoru vám přineseme nejen ohlédnutí za mimořádnou sezónou.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Máte za sebou úspěšnou sezónu: se svými svěřenci jste dosáhli na Český pohár a stali se ligovými vicemistry. Jste spokojený?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Určitě jsem spokojený. Nejen, že jsme se stali vicemistry a obhájili tak postavení z loňského a předloňského roku, ale hlavně jsme vyhráli Český pohár. Jsme rádi, že jsme si ten pocit vítězství, zvednout Český pohár, jsme si v této sezóně zažili. Proto je to pro nás nejúspěšnější sezóna za posledních 19 let.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Basketbalu se věnujete od dětství, jen aktivní hráčskou kariéru vystřídala trenérská. Měl jste to takto v plánu?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Je pravda, že jsem z učitelské rodiny. Takže jsem měl v plánu určitě být učitelem. Do toho se vyvíjela má hráčská kariéra, kterou jsem stále bral tak, že mne to baví. Pak jsem odešel do střediska vrcholového sportu do Brna, kde už to profesionalismem zavání. Pak jsem hrál za A tým. I když jsem aktivně hrál, tak jsem navštěvoval kempy mladých basketbalistů, nebo když mne někdo požádal, tak i tréninky. A zjistil jsem, že mne to baví.  Chci říct, že jsem měl odjakživa k dětem blízko. Takže už tam někde v hlavě bylo, že bych chtěl trénovat. Také jsem přemýšlel, že půjdu učit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak se změnil basketbal od doby, kdy jste s ním začínal?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Hrozně moc. Ty pravidla se měnila. Já jsem začínal ještě na dřevěných koších. Teď tam jsou plexiskla. Za mne ještě nebyla trojka, potom ji namalovali. Pro nás to byl šok. Celkově se hra hrozně zrychlila. V době, kdy jsem aktivně hrál, tak jsem byl na palubovce celých 40 minut. Střídal jsem, jen když jsem měl 5 faulů, nebo jsem se zranil. Teď se málokdy vidí, aby hráč odehrál 40 minut. Opravdu je to hodně náročné fyzicky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Nepochybuji o tom, že sport je pro váš život nezbytný. U čeho relaxujete, když si od něj chcete odpočinout?

Petr Czudek, trenér BK Opava:  „Basket i zabere hodně času. Ale rád relaxuji zase sportem. Rád chodím na vycházky Za covidu jsme si pořídili psa, tak s ním. A miluju plážový volejbal. Když to počasí dovolí, tak se půl roku věnuju plážovému volejbalu. Ale když úplně odskočíme od toho sportu, tak relax je také dobrý koncert a divadlo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vaší zálibou je divadlo a film. A ve filmu „Zlatý podraz“ z basketbalového prostředí jste také hrál. Jaké to pro vás bylo stát před kamerou?

Petr Czudek, trenér BK Opava:  „To byly tři natáčecí dny, ale uvidíte tam jen moje záda. A ve filmu nemluvím, na rozdíl od mých kolegů, kteří se tam objevili. Třeba Tomáš Satoranský nebo Jirka Welsh. Já mám většinou mám takovou smůlu. Trávím na place hodně času a výsledek není vidět.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Naopak vaše činnost je vidět v propojení se sociálně - terapeutickou dílnou Radost, kterou provozuje opavská Charita. Jak tato spolupráce vznikla?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „To je už 7 roků. Najednou se z těch setkávání stala tradice s tím, že hodně tamních klientů nám chodí fandit, sedí většinou za lavičkou. Teď máme takovou společnou akci, kde budeme střílet, budeme soutěžit. A musím říct, že jsou to setkání přirozená. Nice není strojené. To naše vzájemné propojení funguje nějak automaticky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: A já musím dodat, že na mne působí společná setkání vždy velmi přátelsky. Co vám tato setkání dávají?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „No, dobrý pocit. To je jako když se vám podaří dát dobrý dárek k Vánocům. A vidíte ty rozzářené oči, taky z toho máte dobrý pocit. Tak to je ono. Já bych v tom nehledal nic složitého. Čistá radost z toho, že někdo má radost.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na přátelských vztazích si nejspíš zakládáte i v klubu. Jinak si nedovedu vysvětlit tu přirozenou autoritu, kterou u hráčů máte. Čím to je?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Jedno je pravda, že jsme spolu dlouho už dlouho. Je to takové manželství. Neříkám, že tam je láska, ale spíš očekávání a tolerance. Já něco toleruju klukům a kluci zase tolerují něco mně. A je tam vzájemný respekt. Kluci ví, že mně jde o to, udělat co nejlepší výsledek. Tam ta motivace je společná.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jaké máte plány pro příští sezónu?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Sezona byla dva roky v covidu, pak přišla válka. Je to docela problém, jak zabezpečit sezónu, to mluvím o penězích. Zvažovali jsme i variantu tzv. „dietní sezóna“. Že nebudeme hrát poháry, nebo jich budeme hrát méně. Ale když tady byla dvakrát vyprodaná hala, hrálo se finále, tak sponzoři řekli: Musíme hrát dál! Tak se teď rozhodlo, že budeme hrát poháry a oslovíme také nějaké zahraniční hráče. Ale hlavně musíme oslovit nové sponzory. Já věřím, že se všechno podaří, a že ta nová sezóna bude ještě lepší, než byla ta letošní.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
06. července 2022, 16:41

Společně k úspěchu - konference pro učitele

Na konferenci s názvem „Společně k úspěchu“ se sešli pedagogové, aby se zamysleli nad vzděláváním žáků, kteří potřebují v rámci výuky zvláštní přístup. Ať už jde o děti hendikepované, nebo také naopak nadané nebo s kázeňskými problémy.

Konferenci připravilo Centrum inkluze. Cílem bylo představení inovativních metod v oblasti vzdělávání a podpora jejich zavedení do praxe na základních školách. Řečníci se soustředili na děti s různými potřebami.

Lucie Stanjurová, ředitelka, Centrum inkluze: „Obecně se situace ve školství zlepšuje, protože učitelé i vedení škol nabírají zkušenosti se vzděláváním dětí s různým hendikepem. Co se nezlepšuje je systémová podpora ze strany ministerstva.“

Podle odborníků je problém zajistit ve školách dostatek podpůrných profesí, které by učitelům pomáhaly. Školy mnohdy využívají k jejich personálnímu zajištění projekty, které ovšem po skončení finanční podpory často nemají kontinuitu. Nyní na školách nejvíce postrádají psychology a asistenty pedagoga.

Olga Havlátová, speciální pedagog: „Asistent pedagoga pracuje individuálně s dětmi či skupinou žáků. A neměli bychom zapomínat, že je tam pro učitele do třídy. Tak, aby získal prostor pracovat s dětmi, které to potřebují nejvíce.“

Díky sdílení zkušeností odborníků se účastníci mohli dozvědět, jaká je praxe na ostatních školách.

účastníci konference: „Teď mám čerstvou zkušenost s asistentkou pedagoga ve třídě, tak to je pro mne zajímavé téma.“

Další témata přinesly přenášky o wellbeingu, o roli sociálního pedagoga či kariérovém poradenství. Tomu by se na školách měli učitelé věnovat už od prvního stupně. Pokud se k němu dostanou až v osmém či devátém ročníku, je to pozdě. Aby si žáci vybrali správně svou budoucí profesi, musí jim v tom jednoznačně učitelé pomoci.

Hana Hlisníkovská, kariérní poradkyně, Centrum inkluze: „Naučit je o tom přemýšlet, naučit je hledat možnosti, dokázat si zmapovat situaci sám pro sebe a vytvořit si schůdek, od kterého se pak můžu odrazit. Na kterém mohu startovat rozhodování. „

Mnoho přednesených témat mělo společnou myšlenku: škola by měla vytvořit podmínky pro to, aby potenciál každého dítěte byl využitý na maximum. Aby každé dítě mělo prostor pro svou jedinečnost.

---

Arkády se promění v kulturní stánek

Arkády ve Dvořákových sadech v Opavě se promění ve výstavní prostor. Dělníci opraví tuto zdevastovanou stavbu a také k ní přidají dláždění. Podloubí z 1. pol. 19. století bylo dříve součástí farské zahrady.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Arkády byly součástí zahrady komendy Řádu německých rytířů, kteří přišli do Opavy už na konci 12. stol. Tento objekt modernizovali od počátku 19. stol. A ta arkáda byla jedna z posledních úprav, kterou tady udělali.“

Kdy to přesně bylo? To historikové neví. Jisté je, že v roce 1866 už 28 m dlouhé podloubí na místě podle projektu stálo. Návštěvníky farské zahrady stavba chránila před nepřízní počasí i ostrým sluncem. V roce 1966 se stala součástí přilehlého parku a později sem byla umístěna socha opavského rodáka Petra Bezruče. Už tehdy se zde konala čtení poezie nebo výstavy.

Jana Foltysová, Magistrát města Opavy: „V posledních letech toto místo chátralo. Bylo obýváno bezdomovci a popsáno graffitti.“

Když v roce 2017 byla stavba převedená z Biskupství ostravsko - opavského na město, začaly se plánovat opravy. Zahájeny byly na jaře a budou stát 2,4 mil. korun.

František Gai, vedoucí pracovní skupiny: „Opravují se omítky, dávají se sanační, aby to nevlhlo. Bude se opravovat střecha a svody.

Z arkád se stane výstavní prostor.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „V každém oblouku může být vystaveno výtvarné dílo, ke kterému vás dovede pohodlná přístupová cestička rytmizovaná počtem osmi arkád.“

První výstava se plánuje už na léto a představí komiks o Johanu Gregoru Mendelovi, který napsala a nakreslila Lucie Seifertová. Prostor bude poté k dispozici i dalším umělcům či výtvarným institucím. Jen je potřeba myslet na to, aby vystavené předměty byly odolné povětrnostní vlivům.

---

Petr Czudek má čas na sport i na charitu

Petr Czudek, basketbalový trenér, je spjatý s opavským basketbalem od dětství. Jako hráč prošel českými a slovenskými kluby, aby se do Opavy vrátil. Už 15 letech tady působí jako trenér. V následujícím rozhovoru vám přineseme nejen ohlédnutí za mimořádnou sezónou.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Máte za sebou úspěšnou sezónu: se svými svěřenci jste dosáhli na Český pohár a stali se ligovými vicemistry. Jste spokojený?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Určitě jsem spokojený. Nejen, že jsme se stali vicemistry a obhájili tak postavení z loňského a předloňského roku, ale hlavně jsme vyhráli Český pohár. Jsme rádi, že jsme si ten pocit vítězství, zvednout Český pohár, jsme si v této sezóně zažili. Proto je to pro nás nejúspěšnější sezóna za posledních 19 let.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Basketbalu se věnujete od dětství, jen aktivní hráčskou kariéru vystřídala trenérská. Měl jste to takto v plánu?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Je pravda, že jsem z učitelské rodiny. Takže jsem měl v plánu určitě být učitelem. Do toho se vyvíjela má hráčská kariéra, kterou jsem stále bral tak, že mne to baví. Pak jsem odešel do střediska vrcholového sportu do Brna, kde už to profesionalismem zavání. Pak jsem hrál za A tým. I když jsem aktivně hrál, tak jsem navštěvoval kempy mladých basketbalistů, nebo když mne někdo požádal, tak i tréninky. A zjistil jsem, že mne to baví.  Chci říct, že jsem měl odjakživa k dětem blízko. Takže už tam někde v hlavě bylo, že bych chtěl trénovat. Také jsem přemýšlel, že půjdu učit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak se změnil basketbal od doby, kdy jste s ním začínal?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Hrozně moc. Ty pravidla se měnila. Já jsem začínal ještě na dřevěných koších. Teď tam jsou plexiskla. Za mne ještě nebyla trojka, potom ji namalovali. Pro nás to byl šok. Celkově se hra hrozně zrychlila. V době, kdy jsem aktivně hrál, tak jsem byl na palubovce celých 40 minut. Střídal jsem, jen když jsem měl 5 faulů, nebo jsem se zranil. Teď se málokdy vidí, aby hráč odehrál 40 minut. Opravdu je to hodně náročné fyzicky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Nepochybuji o tom, že sport je pro váš život nezbytný. U čeho relaxujete, když si od něj chcete odpočinout?

Petr Czudek, trenér BK Opava:  „Basket i zabere hodně času. Ale rád relaxuji zase sportem. Rád chodím na vycházky Za covidu jsme si pořídili psa, tak s ním. A miluju plážový volejbal. Když to počasí dovolí, tak se půl roku věnuju plážovému volejbalu. Ale když úplně odskočíme od toho sportu, tak relax je také dobrý koncert a divadlo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vaší zálibou je divadlo a film. A ve filmu „Zlatý podraz“ z basketbalového prostředí jste také hrál. Jaké to pro vás bylo stát před kamerou?

Petr Czudek, trenér BK Opava:  „To byly tři natáčecí dny, ale uvidíte tam jen moje záda. A ve filmu nemluvím, na rozdíl od mých kolegů, kteří se tam objevili. Třeba Tomáš Satoranský nebo Jirka Welsh. Já mám většinou mám takovou smůlu. Trávím na place hodně času a výsledek není vidět.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Naopak vaše činnost je vidět v propojení se sociálně - terapeutickou dílnou Radost, kterou provozuje opavská Charita. Jak tato spolupráce vznikla?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „To je už 7 roků. Najednou se z těch setkávání stala tradice s tím, že hodně tamních klientů nám chodí fandit, sedí většinou za lavičkou. Teď máme takovou společnou akci, kde budeme střílet, budeme soutěžit. A musím říct, že jsou to setkání přirozená. Nice není strojené. To naše vzájemné propojení funguje nějak automaticky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: A já musím dodat, že na mne působí společná setkání vždy velmi přátelsky. Co vám tato setkání dávají?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „No, dobrý pocit. To je jako když se vám podaří dát dobrý dárek k Vánocům. A vidíte ty rozzářené oči, taky z toho máte dobrý pocit. Tak to je ono. Já bych v tom nehledal nic složitého. Čistá radost z toho, že někdo má radost.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na přátelských vztazích si nejspíš zakládáte i v klubu. Jinak si nedovedu vysvětlit tu přirozenou autoritu, kterou u hráčů máte. Čím to je?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Jedno je pravda, že jsme spolu dlouho už dlouho. Je to takové manželství. Neříkám, že tam je láska, ale spíš očekávání a tolerance. Já něco toleruju klukům a kluci zase tolerují něco mně. A je tam vzájemný respekt. Kluci ví, že mně jde o to, udělat co nejlepší výsledek. Tam ta motivace je společná.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jaké máte plány pro příští sezónu?

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Sezona byla dva roky v covidu, pak přišla válka. Je to docela problém, jak zabezpečit sezónu, to mluvím o penězích. Zvažovali jsme i variantu tzv. „dietní sezóna“. Že nebudeme hrát poháry, nebo jich budeme hrát méně. Ale když tady byla dvakrát vyprodaná hala, hrálo se finále, tak sponzoři řekli: Musíme hrát dál! Tak se teď rozhodlo, že budeme hrát poháry a oslovíme také nějaké zahraniční hráče. Ale hlavně musíme oslovit nové sponzory. Já věřím, že se všechno podaří, a že ta nová sezóna bude ještě lepší, než byla ta letošní.“

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-06-07-2022-16-41