Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.
  • O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem
  • Chráněné dílny vyráběly plyšové kamzíky pro Biskupské lesy

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Karel I., poslední král zemí Koruny české, patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší novodobé historie. Svým příkladným životem inspiroval mnoho lidí a byl za své činy zaslouženě blahořečen papežem. Opavu osobně navštívil přesně před 110 lety.

Ondřej Haničák, historik a kurátor Slezského zemského muzea: “Bylo to u příležitosti pohřbu, byla to velká událost, byl to pohřeb vratislavského biskupa Georga Kopa, takže to bylo poprvé, kdy tento panovník navštívil poprvé a naposled za svého života, kdy navštívil tehdejší zemské hlavní město Opavu jako součást Rakousko-Uherské říše.”

Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I. Habsburského: “Jsem opravdu velmi potěšen a nejen potěšen, jsem teď plný emocí. Když vidím tu sochu a relikvii. A jak řekl biskup, můj děda tu jednou byl, bylo to v roce 1914 a nyní je zde na dlouhou dobu. Je to také velmi dobrá příležitost to udělat nyní, protože slavíte 800 let od udělení práv městu Opava. Myslím, že jednou z největších vlastností mého dědy byla jeho pokora. Byl to velmi skromný muž, a i když byl císařem, zůstal velmi pokorným. Dostal se do obtížné situace během první světové války. Nesmírně toužil po míru, ale bylo velmi těžké toho dosáhnout. Jako jediná hlava státu navrhl mírový plán, ten byl zamítnut, ale přesto to zkusil.”

Princ Lorenz Belgický se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie zúčastnil instalace relikvie svého dědečka.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Dneska jsme měli obrovskou čest dát relikvie, ostatky Karla I. Habsburského. Je to neuvěřitelná sláva a hlavně přijel jeho vnuk. A to je jeho výsost Princ Lorenz, s kterým jsem měl včera možnost celé odpoledne strávit, představit mu magistrát města Opavy, představit mu Opavu a je to neuvěřitelně milý, příjemný, srdečný člověk. Opava se mu neuvěřitelně líbí, on byl připraven, on si nastudoval, co tady všechno máme a byl z Opavy opravdu unešen a říkal, že naše země spolu mají hodně společného a že se u nás cítí velice dobře.”

Relikviář je vyroben z umělého kamene, aby nezatěžoval konkatedrálu, která je památkově chráněná a napatinován na bronz.

Daniel Klose, akademický sochař: “Na relikviáři se mi pracovalo skvěle i těžce. Těžce z toho důvodu, že člověk má obrovskou zodpovědnost, aby opravdu to sedělo už v rámci jeho postavení, v rámci toho všeho co dokázal a vytvořil atd. Ta záležitost je rozdělena do tří částí. Z toho jakoby ten sokl s mottem symbolizuje, dá se říct pozemský život, pak takové vytržení toho císaře, což je jeho busta a poslední část je dá se říct boží milost, holubice míru.”

Devětašedesátiletý Princ Lorenz Belgický strávil v Opavě 3 dny. Navštívil mimo jiné vernisáž výstavy “Společnými silami. Habsburkové a zemské hlavní město Opava” v Historické budově Slezského zemského muzea a spolu s vedením města zasadili i strom u Ptačího vrchu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to magnolie a je to druhá magnolie, která je hned na druhé straně chodníku. Bylo to úžasné, zvládli jsme to spolu s princem, řekli jsme si historii, protože je společná s Habsburky, tak to byl prostě příjemný okamžik, příjemné zážitky.”

Dědeček Prince Lorenze Belgického, král Karel I. Habsburský zemřel v pouhých 34 letech ve vyhnanství na Madeiře na zápal plic.

---

O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Červený automobil s nápisem Senior taxi jezdí po Opavě už od podzimu roku 2020. Nejdříve fungoval jen ve městě a jeho městských částech. O rok později se tato zvýhodněná služba rozšířila i na okolní obce jako Podvihov, Suché Lazce, Vlaštovičky, nebo Zlatníky.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Každý senior ve věku 70 plus se musí zaregistrovat u nás na předprodeji u divadla a potom jenom nahlašuje dispečerovi osobní číslo a ten si ho eviduje podle času potřebného k tomu odjezdu.”

Dispečink Ondrášek, dobrý den. A který den to chcete, prosím vás? 16. května 9:30. Jo, mám to volné, paní Horáková, Ratibořská 35 na co chcete zavést? Slezská nemocnice. Dobrá, napíšu vám to., máte ten termín volný, 16. května 9:30.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “V poslední době už to je tak plně obsazeno, že některé lidi, kteří si vzpomenou třeba pár dnů jenom předem, tak už nejsme schopni obsloužit, že prostě kapacita je naplněna."

Senior taxi mohou lidé ve věku od 70 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P využívat k cestám k lékaři, na rehabilitaci nebo na úřad. Službu poskytuje město Opava prostřednictvím Městského dopravního podniku, který na tyto účely vyčlenil vůz s řidičem.

paní Šárka, uživatelka Senior taxi: “Velice spokojena, fakt ochotní jsou jak na tom dispečinku, tak řidič, jako fakt skutečně. Nebýt toho, tak já asi k doktorům nechodím. Jak často využíváte tuto službu? Jak kdy. Někdy 2x do měsíce, někdy i 4x, 5x, jako jak to člověk potřebuje, tak skutečně jedu. K lékaři, teď jsem byla například u zubního, k lékaři vždycky a spokojenost, skutečně velice spokojena."

Tomáš Vrána, řidič Senior taxi: “Podle mých informací už je zaregistrováno zhruba 1300 obyvatel, takže ten zájem je strašně velký, takže je třeba ty jízdy objednávat hodně dopředu. Snažíme se vyhovět všem jak je to možné, ale samozřejmě nejde uspokojit každého. Těm, co potřebují, tak určitě pomáháme, oni si víceméně řeknou. Potřebuju pomoc, nepotřebuju pomoc, chci to zvládnout sama, takže je to po domluvě, ale když potřebují, samozřejmě pomůžeme."

Cestující mohou Senior taxi využívat maximálně 4x měsíčně, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Sebou si mohou vzít i jednoho člověka jako doprovod. Službu si mohou objednat na telefonní lince 602 533 915.

---

Chráněné dílny vyráběly plyšové kamzíky pro Biskupské lesy

Nejdříve hasíky, teď kamzíky. Chráněné dílny Charity Opava, kde pracuje více než 160 lidí s různým hendikepem, nemají o zakázky nouzi. Aktuálně pro Biskupské lesy vyráběly plyšové kamzíky. Kamzíci jsou totiž nejvzácnější zvěří Jeseníků, kde lesy hospodaří.

V Chráněných dílnách Charity Opava vyrobili 100 kusů plyšových kamzíků. Ty se stanou maskotem Biskupských lesů, které letos slaví 10 let. Plyšáka navrhli podle vzoru dodaného biskupem ostravsko-opavské diecéze Martinem Davidem.

Alena Sorgeová, mistrová šicí dílny: “Asi taková představa byla o nich a my jsme si začali vymýšlet a dělat střih, aby jsme to byli schopni realizovat, tak proběhlo několik prototypů ušitých. To je ten první, vidíte i nějaké značky, že jsme si udělali, abychom věděli od těch kusů nastříhaných co kde patří a potom následovaly další kusy. Zhruba na 5 prototypech jsme pracovali.”

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Potom jsme zpracovali střih do laserového programu, do vypalovacího programu. Vypalovali jsme ten střih na laseru, protože nám umožní jednotlivé dílky mít naprosto přesně, nepárají se nám, takže ta práce je pro nás potom snazší při tom šití.”

Kamzík se skládá celkem ze 40 částí, z nichž nejmenší má pouhých centimetr a půl krát centimetr a půl.

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Ta práce potom na tom šití byla velmi náročná, když si švadlena musela dopomáhat pinzetou, aby to pěkně ručně ušila. Tady máme ještě jednotlivé kousky, které nám při výrobě zůstaly. Vlastně při tom je důležité dodržet, aby ten vlas toho materiálu šel jedním směrem. Pokud by se pohladil druhým směrem, tak nám už barevně do toho kusu neladí, takže i při tom šití jsme naráželi na to, že musíme vypálit třeba některé kousky znovu, protože se stane chybička.”

V chráněných dílnách vyráběli i ceny pro vítěze Memoriálu otce Jožky, který se každoročně běží 8. května ve Stěbořicích.

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Je to běh na počest otce Jožky Motyky, který zesnul před 11 lety a tyto ceny získají první 3 závodníci, kteří se umístí na trati 4 a10 km. Po závodu bude koncert, takže se můžou v příjemném prostředí setkat lidi, pozdravit se, popovídat si. Je to taková velmi pěkná akce.”

Závodu se každoročně účastní na 600 běžců.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
08. května 2024, 16:40

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Karel I., poslední král zemí Koruny české, patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší novodobé historie. Svým příkladným životem inspiroval mnoho lidí a byl za své činy zaslouženě blahořečen papežem. Opavu osobně navštívil přesně před 110 lety.

Ondřej Haničák, historik a kurátor Slezského zemského muzea: “Bylo to u příležitosti pohřbu, byla to velká událost, byl to pohřeb vratislavského biskupa Georga Kopa, takže to bylo poprvé, kdy tento panovník navštívil poprvé a naposled za svého života, kdy navštívil tehdejší zemské hlavní město Opavu jako součást Rakousko-Uherské říše.”

Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I. Habsburského: “Jsem opravdu velmi potěšen a nejen potěšen, jsem teď plný emocí. Když vidím tu sochu a relikvii. A jak řekl biskup, můj děda tu jednou byl, bylo to v roce 1914 a nyní je zde na dlouhou dobu. Je to také velmi dobrá příležitost to udělat nyní, protože slavíte 800 let od udělení práv městu Opava. Myslím, že jednou z největších vlastností mého dědy byla jeho pokora. Byl to velmi skromný muž, a i když byl císařem, zůstal velmi pokorným. Dostal se do obtížné situace během první světové války. Nesmírně toužil po míru, ale bylo velmi těžké toho dosáhnout. Jako jediná hlava státu navrhl mírový plán, ten byl zamítnut, ale přesto to zkusil.”

Princ Lorenz Belgický se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie zúčastnil instalace relikvie svého dědečka.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Dneska jsme měli obrovskou čest dát relikvie, ostatky Karla I. Habsburského. Je to neuvěřitelná sláva a hlavně přijel jeho vnuk. A to je jeho výsost Princ Lorenz, s kterým jsem měl včera možnost celé odpoledne strávit, představit mu magistrát města Opavy, představit mu Opavu a je to neuvěřitelně milý, příjemný, srdečný člověk. Opava se mu neuvěřitelně líbí, on byl připraven, on si nastudoval, co tady všechno máme a byl z Opavy opravdu unešen a říkal, že naše země spolu mají hodně společného a že se u nás cítí velice dobře.”

Relikviář je vyroben z umělého kamene, aby nezatěžoval konkatedrálu, která je památkově chráněná a napatinován na bronz.

Daniel Klose, akademický sochař: “Na relikviáři se mi pracovalo skvěle i těžce. Těžce z toho důvodu, že člověk má obrovskou zodpovědnost, aby opravdu to sedělo už v rámci jeho postavení, v rámci toho všeho co dokázal a vytvořil atd. Ta záležitost je rozdělena do tří částí. Z toho jakoby ten sokl s mottem symbolizuje, dá se říct pozemský život, pak takové vytržení toho císaře, což je jeho busta a poslední část je dá se říct boží milost, holubice míru.”

Devětašedesátiletý Princ Lorenz Belgický strávil v Opavě 3 dny. Navštívil mimo jiné vernisáž výstavy “Společnými silami. Habsburkové a zemské hlavní město Opava” v Historické budově Slezského zemského muzea a spolu s vedením města zasadili i strom u Ptačího vrchu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to magnolie a je to druhá magnolie, která je hned na druhé straně chodníku. Bylo to úžasné, zvládli jsme to spolu s princem, řekli jsme si historii, protože je společná s Habsburky, tak to byl prostě příjemný okamžik, příjemné zážitky.”

Dědeček Prince Lorenze Belgického, král Karel I. Habsburský zemřel v pouhých 34 letech ve vyhnanství na Madeiře na zápal plic.

---

O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Červený automobil s nápisem Senior taxi jezdí po Opavě už od podzimu roku 2020. Nejdříve fungoval jen ve městě a jeho městských částech. O rok později se tato zvýhodněná služba rozšířila i na okolní obce jako Podvihov, Suché Lazce, Vlaštovičky, nebo Zlatníky.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Každý senior ve věku 70 plus se musí zaregistrovat u nás na předprodeji u divadla a potom jenom nahlašuje dispečerovi osobní číslo a ten si ho eviduje podle času potřebného k tomu odjezdu.”

Dispečink Ondrášek, dobrý den. A který den to chcete, prosím vás? 16. května 9:30. Jo, mám to volné, paní Horáková, Ratibořská 35 na co chcete zavést? Slezská nemocnice. Dobrá, napíšu vám to., máte ten termín volný, 16. května 9:30.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “V poslední době už to je tak plně obsazeno, že některé lidi, kteří si vzpomenou třeba pár dnů jenom předem, tak už nejsme schopni obsloužit, že prostě kapacita je naplněna."

Senior taxi mohou lidé ve věku od 70 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P využívat k cestám k lékaři, na rehabilitaci nebo na úřad. Službu poskytuje město Opava prostřednictvím Městského dopravního podniku, který na tyto účely vyčlenil vůz s řidičem.

paní Šárka, uživatelka Senior taxi: “Velice spokojena, fakt ochotní jsou jak na tom dispečinku, tak řidič, jako fakt skutečně. Nebýt toho, tak já asi k doktorům nechodím. Jak často využíváte tuto službu? Jak kdy. Někdy 2x do měsíce, někdy i 4x, 5x, jako jak to člověk potřebuje, tak skutečně jedu. K lékaři, teď jsem byla například u zubního, k lékaři vždycky a spokojenost, skutečně velice spokojena."

Tomáš Vrána, řidič Senior taxi: “Podle mých informací už je zaregistrováno zhruba 1300 obyvatel, takže ten zájem je strašně velký, takže je třeba ty jízdy objednávat hodně dopředu. Snažíme se vyhovět všem jak je to možné, ale samozřejmě nejde uspokojit každého. Těm, co potřebují, tak určitě pomáháme, oni si víceméně řeknou. Potřebuju pomoc, nepotřebuju pomoc, chci to zvládnout sama, takže je to po domluvě, ale když potřebují, samozřejmě pomůžeme."

Cestující mohou Senior taxi využívat maximálně 4x měsíčně, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Sebou si mohou vzít i jednoho člověka jako doprovod. Službu si mohou objednat na telefonní lince 602 533 915.

---

Chráněné dílny vyráběly plyšové kamzíky pro Biskupské lesy

Nejdříve hasíky, teď kamzíky. Chráněné dílny Charity Opava, kde pracuje více než 160 lidí s různým hendikepem, nemají o zakázky nouzi. Aktuálně pro Biskupské lesy vyráběly plyšové kamzíky. Kamzíci jsou totiž nejvzácnější zvěří Jeseníků, kde lesy hospodaří.

V Chráněných dílnách Charity Opava vyrobili 100 kusů plyšových kamzíků. Ty se stanou maskotem Biskupských lesů, které letos slaví 10 let. Plyšáka navrhli podle vzoru dodaného biskupem ostravsko-opavské diecéze Martinem Davidem.

Alena Sorgeová, mistrová šicí dílny: “Asi taková představa byla o nich a my jsme si začali vymýšlet a dělat střih, aby jsme to byli schopni realizovat, tak proběhlo několik prototypů ušitých. To je ten první, vidíte i nějaké značky, že jsme si udělali, abychom věděli od těch kusů nastříhaných co kde patří a potom následovaly další kusy. Zhruba na 5 prototypech jsme pracovali.”

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Potom jsme zpracovali střih do laserového programu, do vypalovacího programu. Vypalovali jsme ten střih na laseru, protože nám umožní jednotlivé dílky mít naprosto přesně, nepárají se nám, takže ta práce je pro nás potom snazší při tom šití.”

Kamzík se skládá celkem ze 40 částí, z nichž nejmenší má pouhých centimetr a půl krát centimetr a půl.

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Ta práce potom na tom šití byla velmi náročná, když si švadlena musela dopomáhat pinzetou, aby to pěkně ručně ušila. Tady máme ještě jednotlivé kousky, které nám při výrobě zůstaly. Vlastně při tom je důležité dodržet, aby ten vlas toho materiálu šel jedním směrem. Pokud by se pohladil druhým směrem, tak nám už barevně do toho kusu neladí, takže i při tom šití jsme naráželi na to, že musíme vypálit třeba některé kousky znovu, protože se stane chybička.”

V chráněných dílnách vyráběli i ceny pro vítěze Memoriálu otce Jožky, který se každoročně běží 8. května ve Stěbořicích.

Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu Chráněných dílen Charity Opava: “Je to běh na počest otce Jožky Motyky, který zesnul před 11 lety a tyto ceny získají první 3 závodníci, kteří se umístí na trati 4 a10 km. Po závodu bude koncert, takže se můžou v příjemném prostředí setkat lidi, pozdravit se, popovídat si. Je to taková velmi pěkná akce.”

Závodu se každoročně účastní na 600 běžců.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-08-05-2024-16-40