Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Tomáš Navrátil, primátor Opavy: Vyhodnocení architektonické soutěže obchodního domu Breda
  • Den prevence v univerzitním centru UniPoint

Hezký den. Vítejte u dalšího dílu Opavského expresu. A co v něm? Začneme besedou s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem, se kterým si budeme povídat o důležitých projektech města a poté vás zavedeme do univerzitního centra Junior Point v obchodním centru Breda. Na Den prevence.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vyhodnocení architektonické soutěže, oprava parkoviště v centru Opavy, nebo festival Slunovrat. I na to se budu ptát primátora Opavy Tomáše Navrátila. Dobrý den, vítejte u nás.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Krásný dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, začněme vyhodnocením architektonické soutěže obchodního domu Breda. Bylo 5 finalistů, vyhodnocení máte za sebou, tak jak jste spokojen?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Pro mě je to velice příjemná otázka, protože architektonická soutěž byla opravdu úžasná a přinesla spoustu nových námětů. Byl jsem hodně překvapen, co všechno architekti vymysleli, co je napadlo, co se tam dá dělat. Přestavět architektonicky vymyslet a také provozně. My jsme 14. června měli vyhodnocení před veřejností. Vyhrál to projekt belgicko-český, velice zajímavý. Je teda velice odvážný, nicméně udržuje toho ducha architekta Bauera. On teda odkrývá tu spodní část toho přízemí. Také tam dělá kompletní průchod přes všechna patra. Otvírá také ten prostor pod kopulí. Jsou tam zkrátka zajímavé věci a já jsem zvědav, jak to finálně dopadne, protože jsou tam věci, které budeme muset ještě vydiskutovat s památkáři. A protože jsem řekl, že je to odvážné, tak jsem zvědav, jak se na to památkáři budou tvářit. Protože ty zásahy budou trošku větší. Nicméně my musíme vymyslet něco moderního, něco, co ožije, co ty lidi přitáhne, co tu komunitu prostě bude bavit a udělá to celé prostě živým, zábavným domem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že tohle je návrh, podle kterého se bude teprve projektová dokumentace tvořit?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, přesně tak. Toto je návrh, který vybrala komise, téměř všichni kromě jednoho podpořili tento finální návrh. Když to zjednoduším, tak je to návrh toho, jak to může vypadat. A teď my vlastně jako město musíme dotáhnout ten proces, že si tohoto vítěze pozveme a vydiskutujeme si ty věci, které vidíme trošinku jinak, protože my tam chtěli třeba jedno patro trošinku otevřít kvůli galerii. Chceme si více hrát právě s tím prostorem toho schodiště a tou kopulí. Máme tam takové nějaké myšlenky, které si musíme vzájemně s tím vítězem vydiskutovat. Také i ty bych řekl památkově chráněné věci, jestli nejsou až příliš. Jestli tohle památkáři skutečně dovolí, aby to bylo vůbec realizovatelné, a teprve potom můžeme podepsat smlouvu na vyhotovení projektové dokumentace. Ale ten tým byl, jak bych řekl, skvělý. Byl mladistvý, byl svěží a perfektně se s nimi mluvilo. Takže věřím, že tu shodu najdeme. A potom i to společně odprezentujeme pro veřejnost, co by tam mělo být. A už dnes máme zájemce, kteří chtějí participovat na tomto projektu a chtěli by tam například něco provozovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ví se už teď termíny, kdy by se mohl začít realizovat tento návrh stavebně?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My bychom chtěli někdy v průběhu září, nejpozději do října, podepsat se zhotovitelem smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být do roku hotova, to znamená v září roku 2025, než ještě připravíme soutěž, tak řekneme do konce roku 2025 bychom mohli začít s kompletní rekonstrukcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je oprava parkoviště v centru města. Parkování, to je asi bolístka všech měst.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, já mám velkou radost, protože se podařilo v centru opravit dvě velká parkoviště, které jsou skutečně v blízkosti centra. Jedno je na ulici Masařská a druhé známé pod názvem U Jelena. Obě dvě parkoviště dostaly kompletně nový kabát. Jsou tam nová parkovací místa, samozřejmě všechny podle dnešních technických norem, takže ty parkovací místa jsou větší. Je tam nově zeleň, jsou tam stromy, vysazeny je nový parkovací automat, jsou tam nové chodníky, které jsou chráněny tak, aby do nich nemohly najet řidiči s vozidly. Takže mám z toho velkou radost. Hlavně z toho, že se povedlo v takto složitých lokalitách dostat tam taky trochu té zeleně. Bylo to tedy obě dvě pod dozorem památkářů a archeologů ten dozor tam musí být. Takže není to vždy jednoduché. A protože jsme skutečně v centru, nicméně se všechno podařilo. Sice tam byl trošku úbytek parkovacích míst, lidé někdy kvůli tomuto jsou naštvaní, nicméně asi 3 minuty od tama je parkovací dům, který jsme nedávno postavili. Takže ta dostupnost centra je krátká. Do dvou pěti minut se lidé všude dostanou. Druhý parkovací dům je také na Dolním náměstí a připravujeme také podzemní parkoviště pod Slezankou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opava si letos připomíná 800 let, osmisté narozeniny. Proběhla řada akcí, mimo jiné také festival Slunovrat. Jakou měl oporu v návštěvnosti?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Mě tento festival udělal obrovskou radost. Já už jsem to říkal osobně panu řediteli a Vaškovi Müllerovi, a to je ředitel tohoto festivalu. Ten festival původem vznikl v Hradci nad Moravicí, ale protože se zámek rekonstruoval, tak se přesunul k nám do Opavy. A to bylo snad asi to nejlepší, co se mohlo stát, protože ten festival má pracovní název "Víc než festival". A ono je to skutečně víc než festival, je to prostě multižánrová záležitost, kde nejde pouze o hudební vystoupení, ale jsou tam různé besedy, přednášky, výstavy, jsou tam ukázky našich budov, které máme komentované prohlídky a dostane se tady nejširší škála lidí z celého okolí z ČR, ale také ze zahraničí a mají možnost při návštěvě festivalu poznat Opavu. Naše městské parky, naše budovy, historické domy. Tak z toho mám obrovskou radost. Strašně kladných zpětných vazeb a já musím poděkovat, jsem strašně rád, že tento festival máme a budeme ho i nadále podporovat.

Den prevence v univerzitním centru UniPoint

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence. V univerzitním centru UniPoint si tak lidé mohli mimo jiné nechat změřit tlak, cholesterol nebo hladinu cukru v krvi, nebo se seznámit se správnou technikou čištění zubů.

Lada Dobrovolná, mluvčí FVP SU: “Vzhledem k tomu, že na naší fakultě se studují obory ošetřovatelství ať už pediatrické nebo všeobecné, speciální pedagogika, sociální patologie, tak je jasné, že problematika prevence je nám opravdu blízká. My tu akci děláme především proto, aby si lidé uvědomili, že prevence je opravdu nutná, že je dobré se jí zabývat a ne až pak řešit to, když má člověk nějaké zdravotní problémy.”

Akce probíhala zábavnou a odlehčenou formou, aby zaujala jak dospělé, tak i děti. Součástí tak byly například i různé hry, logopedická cvičení nebo ukázky tvořivé práce s umělou inteligencí.

Lucia Drotárová, odborná asistentka, Ústav pedagogických a psychologických věd FVP SU: “Tyto hry jsou určeny na trénink zvládání stresu, trénují, aby děti i dospělí dokázali akceptovat prohru a jít dál. Rychle se z toho oklepat a jít dál. Plus několik dalších věcí třeba ty židličky, to je na jemnou motoriku, nebo tam Goblíci jedlíci je taky rozvoj kognitivního myšlení.”

Yvetta Vrublová, vedoucí Ústavu nelékařských zdravotnických studií FVP SU: “Náš stánek reprezentuje výchovu ke zdravému životnímu stylu a ke zdraví, protože zdraví máme všichni ve svých rukou. My tady jednak měříme krevní tlak, měříme tělesnou hmotnost, jsme schopni změřit i obvod pasu, protože ten je velice důležitý k prevenci zejména metabolického syndromu, dále tady máme měření oxygenace v těle, která je významná pro mozkovou činnost a buňky jako takové.”

Petra Macounová, odborná asistentka, Zdravotní ústav Ostrava: “My dneska měříme krevní cukr a testujeme lidi na infekční nemoci. Je to trojice infekčních nemocí HIV, žloutenka typu C a syfilis. K tomu máme ještě různé modely na prevenci nádorových onemocnění, na prevenci kouření a nadměrného užívání alkoholu.”

Den prevence probíhá v UniPointu, který se oblékl do nových barev, 2x ročně. Jde o fialovou a červenou barvu, což jsou barvy Fakulty veřejných politik a Slezské univerzity.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
10. července 2024, 16:40

Hezký den. Vítejte u dalšího dílu Opavského expresu. A co v něm? Začneme besedou s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem, se kterým si budeme povídat o důležitých projektech města a poté vás zavedeme do univerzitního centra Junior Point v obchodním centru Breda. Na Den prevence.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vyhodnocení architektonické soutěže, oprava parkoviště v centru Opavy, nebo festival Slunovrat. I na to se budu ptát primátora Opavy Tomáše Navrátila. Dobrý den, vítejte u nás.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Krásný dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, začněme vyhodnocením architektonické soutěže obchodního domu Breda. Bylo 5 finalistů, vyhodnocení máte za sebou, tak jak jste spokojen?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Pro mě je to velice příjemná otázka, protože architektonická soutěž byla opravdu úžasná a přinesla spoustu nových námětů. Byl jsem hodně překvapen, co všechno architekti vymysleli, co je napadlo, co se tam dá dělat. Přestavět architektonicky vymyslet a také provozně. My jsme 14. června měli vyhodnocení před veřejností. Vyhrál to projekt belgicko-český, velice zajímavý. Je teda velice odvážný, nicméně udržuje toho ducha architekta Bauera. On teda odkrývá tu spodní část toho přízemí. Také tam dělá kompletní průchod přes všechna patra. Otvírá také ten prostor pod kopulí. Jsou tam zkrátka zajímavé věci a já jsem zvědav, jak to finálně dopadne, protože jsou tam věci, které budeme muset ještě vydiskutovat s památkáři. A protože jsem řekl, že je to odvážné, tak jsem zvědav, jak se na to památkáři budou tvářit. Protože ty zásahy budou trošku větší. Nicméně my musíme vymyslet něco moderního, něco, co ožije, co ty lidi přitáhne, co tu komunitu prostě bude bavit a udělá to celé prostě živým, zábavným domem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že tohle je návrh, podle kterého se bude teprve projektová dokumentace tvořit?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, přesně tak. Toto je návrh, který vybrala komise, téměř všichni kromě jednoho podpořili tento finální návrh. Když to zjednoduším, tak je to návrh toho, jak to může vypadat. A teď my vlastně jako město musíme dotáhnout ten proces, že si tohoto vítěze pozveme a vydiskutujeme si ty věci, které vidíme trošinku jinak, protože my tam chtěli třeba jedno patro trošinku otevřít kvůli galerii. Chceme si více hrát právě s tím prostorem toho schodiště a tou kopulí. Máme tam takové nějaké myšlenky, které si musíme vzájemně s tím vítězem vydiskutovat. Také i ty bych řekl památkově chráněné věci, jestli nejsou až příliš. Jestli tohle památkáři skutečně dovolí, aby to bylo vůbec realizovatelné, a teprve potom můžeme podepsat smlouvu na vyhotovení projektové dokumentace. Ale ten tým byl, jak bych řekl, skvělý. Byl mladistvý, byl svěží a perfektně se s nimi mluvilo. Takže věřím, že tu shodu najdeme. A potom i to společně odprezentujeme pro veřejnost, co by tam mělo být. A už dnes máme zájemce, kteří chtějí participovat na tomto projektu a chtěli by tam například něco provozovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ví se už teď termíny, kdy by se mohl začít realizovat tento návrh stavebně?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My bychom chtěli někdy v průběhu září, nejpozději do října, podepsat se zhotovitelem smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být do roku hotova, to znamená v září roku 2025, než ještě připravíme soutěž, tak řekneme do konce roku 2025 bychom mohli začít s kompletní rekonstrukcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je oprava parkoviště v centru města. Parkování, to je asi bolístka všech měst.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, já mám velkou radost, protože se podařilo v centru opravit dvě velká parkoviště, které jsou skutečně v blízkosti centra. Jedno je na ulici Masařská a druhé známé pod názvem U Jelena. Obě dvě parkoviště dostaly kompletně nový kabát. Jsou tam nová parkovací místa, samozřejmě všechny podle dnešních technických norem, takže ty parkovací místa jsou větší. Je tam nově zeleň, jsou tam stromy, vysazeny je nový parkovací automat, jsou tam nové chodníky, které jsou chráněny tak, aby do nich nemohly najet řidiči s vozidly. Takže mám z toho velkou radost. Hlavně z toho, že se povedlo v takto složitých lokalitách dostat tam taky trochu té zeleně. Bylo to tedy obě dvě pod dozorem památkářů a archeologů ten dozor tam musí být. Takže není to vždy jednoduché. A protože jsme skutečně v centru, nicméně se všechno podařilo. Sice tam byl trošku úbytek parkovacích míst, lidé někdy kvůli tomuto jsou naštvaní, nicméně asi 3 minuty od tama je parkovací dům, který jsme nedávno postavili. Takže ta dostupnost centra je krátká. Do dvou pěti minut se lidé všude dostanou. Druhý parkovací dům je také na Dolním náměstí a připravujeme také podzemní parkoviště pod Slezankou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opava si letos připomíná 800 let, osmisté narozeniny. Proběhla řada akcí, mimo jiné také festival Slunovrat. Jakou měl oporu v návštěvnosti?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Mě tento festival udělal obrovskou radost. Já už jsem to říkal osobně panu řediteli a Vaškovi Müllerovi, a to je ředitel tohoto festivalu. Ten festival původem vznikl v Hradci nad Moravicí, ale protože se zámek rekonstruoval, tak se přesunul k nám do Opavy. A to bylo snad asi to nejlepší, co se mohlo stát, protože ten festival má pracovní název "Víc než festival". A ono je to skutečně víc než festival, je to prostě multižánrová záležitost, kde nejde pouze o hudební vystoupení, ale jsou tam různé besedy, přednášky, výstavy, jsou tam ukázky našich budov, které máme komentované prohlídky a dostane se tady nejširší škála lidí z celého okolí z ČR, ale také ze zahraničí a mají možnost při návštěvě festivalu poznat Opavu. Naše městské parky, naše budovy, historické domy. Tak z toho mám obrovskou radost. Strašně kladných zpětných vazeb a já musím poděkovat, jsem strašně rád, že tento festival máme a budeme ho i nadále podporovat.

Den prevence v univerzitním centru UniPoint

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence. V univerzitním centru UniPoint si tak lidé mohli mimo jiné nechat změřit tlak, cholesterol nebo hladinu cukru v krvi, nebo se seznámit se správnou technikou čištění zubů.

Lada Dobrovolná, mluvčí FVP SU: “Vzhledem k tomu, že na naší fakultě se studují obory ošetřovatelství ať už pediatrické nebo všeobecné, speciální pedagogika, sociální patologie, tak je jasné, že problematika prevence je nám opravdu blízká. My tu akci děláme především proto, aby si lidé uvědomili, že prevence je opravdu nutná, že je dobré se jí zabývat a ne až pak řešit to, když má člověk nějaké zdravotní problémy.”

Akce probíhala zábavnou a odlehčenou formou, aby zaujala jak dospělé, tak i děti. Součástí tak byly například i různé hry, logopedická cvičení nebo ukázky tvořivé práce s umělou inteligencí.

Lucia Drotárová, odborná asistentka, Ústav pedagogických a psychologických věd FVP SU: “Tyto hry jsou určeny na trénink zvládání stresu, trénují, aby děti i dospělí dokázali akceptovat prohru a jít dál. Rychle se z toho oklepat a jít dál. Plus několik dalších věcí třeba ty židličky, to je na jemnou motoriku, nebo tam Goblíci jedlíci je taky rozvoj kognitivního myšlení.”

Yvetta Vrublová, vedoucí Ústavu nelékařských zdravotnických studií FVP SU: “Náš stánek reprezentuje výchovu ke zdravému životnímu stylu a ke zdraví, protože zdraví máme všichni ve svých rukou. My tady jednak měříme krevní tlak, měříme tělesnou hmotnost, jsme schopni změřit i obvod pasu, protože ten je velice důležitý k prevenci zejména metabolického syndromu, dále tady máme měření oxygenace v těle, která je významná pro mozkovou činnost a buňky jako takové.”

Petra Macounová, odborná asistentka, Zdravotní ústav Ostrava: “My dneska měříme krevní cukr a testujeme lidi na infekční nemoci. Je to trojice infekčních nemocí HIV, žloutenka typu C a syfilis. K tomu máme ještě různé modely na prevenci nádorových onemocnění, na prevenci kouření a nadměrného užívání alkoholu.”

Den prevence probíhá v UniPointu, který se oblékl do nových barev, 2x ročně. Jde o fialovou a červenou barvu, což jsou barvy Fakulty veřejných politik a Slezské univerzity.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-10-07-2024-16-40