Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Slezské zemské muzeum se chystá na otevření
  • Lidi ruší driftování na kruhovém objezdu
  • Velkou cenu Opavy vyhrál Jiří Hruška
  • Skokané o tyči závodili v centru Opavy

Slezské zemské muzeum se chystá na otevření

Kvůli výměně oken musely být ze Slezského zemského muzea v Opavě vystěhovány všechny vystavené předměty. Stavební práce už skončily a tak se nyní vracejí z depozitářů zpět na svá místa. Výstavní prostory budou pro veřejnost otevřené na začátku září.

Na 70 dřevěných oken v historické výstavní budově Slezského zemského muzea muselo být kvůli špatnému stavu vyměněno či opraveno. Ještě předním ale museli pracovníci muzea vystavené exponáty zabalit a uschovat na několik týdnů do depozitářů. ?

Kamila Poláková, náměstkyně ředitelky, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ty stavební práce, které by tam zasahovaly, by určitě poškodily naše sbírkové exponáty. Takže ta budova byla celá vyklizená.“

Teď se vzácné předměty vracejí zase zpět na místo. Jako první to byly dva preparáty slona indického. Ty musely i během stavebních prací zůstat v budově. Kvůli rozměrům by totiž ven dveřmi neprošly.

Kurátoři teď vybalují tisíce vzácných exponátů, které se vracejí na svá místa do prázdných vitrín.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je důležité hlídat ty předměty, aby dorazily na výstavu, na kterou mají, aby se žádný nikde neztratil.“

Pomalu se plní také vitríny v expozici Encyklopedie Slezska, která přibližuje tuto lokalitu z nejrůznějších pohledů od pravěku až po současnost. Některé původní vystavené předměty ale nahradí nové.

David Váhala, kurátor Slezské zemské muzeum, Opava: „Tady v té speciální trezorové vitríně budeme vystavovat unikáty z naší sbírky. Záměrem je co dva až tři měsíce ten obsah změnit.“

Nově se chystá také výstava cenných výtvarných prací, které má Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách. K vidění budou např. obrazy Emila Filly, Josefa Lady nebo Václava Radimského. Návštěvníci muzea se mohou také těšit na vzácný obraz Augusta Giacomettiho s názvem Kompozice, který bude vystavený vůbec poprvé.

Slezské zemské muzeum se pro veřejnost znovu otevře u příležitosti Slezské muzejní noci 10. září.

---

Lidi ruší driftování na kruhovém objezdu

Obyvatelé domů u kruhového objezdu nedaleko centra Opavy ruší neukáznění řidiči, kteří tudy auty s upravenými výfuky v noci zběsile projíždějí smykem. Bývá to několikrát do týdne vždy až za tmy.

Přes tento kruhový objezd na silnici ve směru na Krnov a Bruntál projedou denně tisíce aut. Když provoz večer zeslábne, ovládnou toto místo řidiči s upravenými auty.

Projíždějí rychle křižovatkou a snaží se udržet vozidlo v řízeném přetáčivém smyku. To doprovází hvízdání pneumatik, túrování motoru a řinčení výfuku.

Na místo přijíždějí večer, většinou během víkendových dní, ale ani ty všední nejsou výjimkou. Nejprve posedávají u nedaleké benzinky a pak vyrazí se svými auty na prázdné silnice.

obyvatel Opavy: „Jezdí tady parta s auty, která mají upravené výfuky. Oni to túrují a je tady kravál. Často se to opakuje."

Na hluk, který v noci vyznavači driftování způsobují, si lidé z okolních domů stěžovali už před dvěma roky. Tehdy situaci vyřešila mobilní kamera a také častější pochůzky městských strážníků.

Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „My sem pravděpodobně vrátíme kameru, která tady byla před dvěma lety, a ta situace se následně zlepšila. Budeme se snažit zajistit důkazy.“

Řidiči, kteří si pletou silnici s autodromem, mohou čekat pokutu za neohleduplné chování.

Vítězslav Válek, Dopravní inspektorát Policie ČR Opava: „V případě, že by policisté zaregistrovali takovéto jednání, které by bylo prokazatelné, hrozila by řidiči hrozila na místě sankce do 2000 korun.

Pokud budou občané svědky nevhodného jednání řidičů, měli by ihned kontaktovat policii.

René Černohorský, mluvčí Policie ČR Opava: „V případě, že občané zjistí, že dochází k porušování pravidel silničního provozu, nechť se obrátí na bezplatnou linku tísňového volání 158. Na místo se dostaví nejbližší policejní hlídka a ta provede prošetření situace.“

Zvýšená hlučnost je způsobená úpravou výfuku u aut. To se ale brzy změní: během dvou let by totiž mělo být součástí technických prohlídek vozidel také měření hluku.

---

Velkou cenu Opavy vyhrál Jiří Hruška

Na opavském kolbišti se jela Velká cena Opavy, která je zařazena do Českého skokového poháru. Na stupních vítězů stanul znovu po osmi letech domácí jezdec Jiří Hruška v sedle klisny Reiky.

Opavská soutěž je mezi kvalifikační závody Českého skokového poháru zařazená od samého počátku, tedy jubilejních dvacet let. Letos se na kolbišti vystřídalo 26 dvojic, z nichž někteří jezdci měli v soutěži i dva koně. Ti se vydali na trať parkuru stupně T* s výškou překážek do 145 cm.

Do finále Velké ceny Opavy postoupilo 10 závodníků. Osm z nich nezaznamenalo v základní části pohárové soutěže žádnou penalizaci. Trestné body nasbírala během své závěrečné jízdy vítězka loňského ročníku celé série Českého skokového poháru Lucie Strnadlová z Trojanovic, které tak zůstalo 4. místo.

Protože si první tři dvojice udržely i ve finále čisté konto, rozhodoval o umístění čas.

Na bronzovou příčku nakonec dosáhl teprve sedmnáctiletý Oliver Písařík, který jel na koni Chaccothago z Bohemia Energy Club. Stříbro bral Marek Klus s Tenerifes Cardozo ze Stáje M &M v Gutech. K radosti domácích fanoušků zůstala nejvyšší příčka opavskému jezdci Jiřímu Hruškovi.

Jiří Hruška, vítěz Velké ceny Opavy, Jezdecký klub Opava – Kateřinky: „Já jsem moc rád, že se mi podařilo tady se super diváckou kulisou zvítězit po dlouhých letech zvítězit. Jsem rád nejen kvůli sobě, ale také kvůli všem, co mi drželi pěsti, fandili a pomáhali."

---

Skokané o tyči závodili v centru Opavy

Tradiční letní dostaveníčko si dali přímo v centru Opavy skokani o tyči. Na dlažbu byla položena speciální rozběhová dráha i doskočiště. Na exhibiční závod s názvem Atletický cirkus dorazil také opavský rodák a třinácti násobný mistr republiky Jan Kudlička.

Opavské Dolní náměstí vždy jednou za rok hostí skokany o tyči. Letos se do Opavy sjela jedenáctka atletů, která proěřila své síly v netradičním prostředí. Krásnou kulisu závodu dotvářely kromě publika také starobylé domy i Kostel sv. Vojtěcha.

Jiří Burda,TJ Slavoj Pacov: „Tady je unikátní, krásná podpora diváků, kteří jsou blízko dráhy. V té chvíli se prostě skáče jinak.“


návštěvník akce: „Je to něco výjimečného. Já chodím každý rok.“

Na městské dlažbě by se ale atletům příliš dobře neběhalo, a tak zde musela být položena speciální rozběhová dráha a také doskočiště.

Jiří Lesák, ředitel závodu a trenér TJ Sokol Opava: „Je to trochu jiné. Je to určitá změna oproti stadionu. Povrch je tady pružný, je dřevěný. Takže je také trochu rychlejší. Navíc se náměstí mírně svažuje.“

Mírně se svažující náměstí poskytlo atletům větší rychlost při rozběhu. Co je ale naopak brzdilo bylo nestálé počasí. Dešťové přeháňky střídalo slunce.

Jakub Holek, T. J. Sokol Opava: „Déšť je samozřejmě vždycky problém. Ale dalo se to. Bojovali jsme s tím všichni.“

Zatímco někteří mladší závodníci začínali na výšce 345 cm, úřadující mistr republiky, opavský rodák Jan Kudlička si počkal na 510 cm. Už na této výšce nenašel přemožitele. Pak zdolal ještě 540 centimetrů. O další zvýšení laťky už ale neusiloval.

Jan Kudlička, Dukla Praha: „540 cm není asi žádný ostudný výkon. Ale já se přiznám, že když byla pandemie, tak jsme přišli o všechny tyto závody na pódiích. A já na to nejsem absolutně připravený skákat na tom pružném.“

O druhé místo se podělili slovenský závodník Ján Zmoray a Sebastian Hajzler z Vyškova.---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry