Stáhnout video

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Uvolnění opatření láká lidi na koupaliště
  • Velký zájem o letní tábory
  • Modelové kolejiště se stěhuje do Opavy
  • Bloudění v kukuřici pro malé i velké

Uvolnění opatření láká lidi na koupaliště

Opavské koupaliště se po rozvolnění hygienických opatření probudilo k životu. Dovolené navýšení počtu návštěvníků v areálu lidé okamžitě využili a ve velkém zamířili k vodě. Většina lidí totiž tráví prázdninový čas kvůli problémům s koronavirem v tuzemsku a osvěžení v letních vedrech přijde vhod.

Koupaliště v Opavě otevřelo své brány letos poprvé v polovině června. Koronavirus plánované otevření zpozdil o dva týdny. Tehdy do areálu smělo jen hygienou povolených 500 návštěvníků, přestože kapacita stačí bohatě na desetinásobek.

Jana Petrovská, pokladní, Městské koupaliště Opava:

Turniked načítá počty návštěvníků. Když se počet naplnil, museli jsme areál uzavřít. Dovnitř jsme pak pouštěli návštěvníky podle toho, kolik jich vyšlo ven.“

Na dodržování hygienických opatření dohlížejí koordinátoři. V areálu koupaliště už lidé roušky mít nemusí, ovšem stále by měli dbát na dostatečné rozestupy a desinfekci rukou.

Anketa: návštěvníci koupaliště:

„Myjeme si ruce, desinfikujeme, ale to je tak všechno.“

Po rozvolnění opatření, která začala platit od 7. srpna, se na opavské koupaliště může přijít najednou vykoupat až 2000 lidí. A to podle nařízení, kdy na jednoho návštěvníka musí být v areálu vymezených 10 m. Této nově ustanovené hranici se přiblížili návštěvníci během uplynulého slunečného a nadmíru teplého víkendu. 

Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: Okamžitě nám stoupla návštěvnost stoupla o 100%. V neděli jsme měli dokonce 1600 lidí, což je trojnásobek původní návštěvností.“

Koupaliště bude otevřené ještě do konce srpna. Ovšem loňské návštěvnosti, tedy víc jak 40 000 prodaných lístků nejspíš kvůli protiepidemiologickým opatřením nedosáhne. Za uplynulé dva měsíce se sem totiž přišlo vykoupat jen necelých dvacet tisíc lidí.


NÁVŠTĚVNOST

Měststké koupaliště v Opavě

                                                    počet návštěvníků

pátek  7.8. 2020                                   918                               (rozvolnění opatření od 12,00 hod.)

sobota  8.8. 2020                             1 493

neděle  9.8.2020                              1 673


---

Velký zájem o letní tábory

Opavské středisko volného času letos vypravilo na letní tábory víc jak 500 dětí. Zájem o tábory je i v nejisté době koronavirové pandemie tak velký, že kapacity nestačily a pár turnusů navíc tady museli přidávat.

Nabídku s letním tábory zveřejnilo opavské středisko volného času na svých webových stránkách už v únoru, stejně jako v předchozích letech. Mnohé se stihly obsadit ještě dřív, než dorazil koronavirus. Třeba oblíbený „Prázdninový mix“, kde děti jezdí na kole, koupou se nebo splavují řeku na raftu.

Gabriela Stanzelová, vedoucí příměstského tábora, SVČ Opava:

Tento tábor byl hned naplněný, téměř okamžitě jsme měli všech třicet účastníků a museli jsme i nějaké odmítat.“

Přestože zájemců o tábory bylo dost, organizátoři dlouho nevěděli, zda je vůbec budou moci uspořádat. Podmínky, za jakých okolností to bude možné, definovalo Ministerstvo zdravotnictví až v květnu.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava:

Je potřeba větší množství desinfekce, jsou omezené návštěvy na táborech a s dětmi se nemůžeme pohybovat na veřejném prostranství, kde je větší množství lidí.“

Opavské středisko volného času letos uspořádalo celkem 24 táborů pro víc jak 500 dětí Pro velký zájem středisko volného času přidalo ještě další 4 turnusy.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava:

Během dubna, byť jsme nevěděli, jak se situace bude vyvíjet, jsme kvůli velkému zájmu přidávali turnusy příměstských a jednoho pobytového tábora.“

Děti si mohou vyzkoušet aktivity, které je zajímají, ale zatím neměly možnost se s nimi setkat. Mohou naučit třeba jezdit na koni, hrát florbal nebo také divadlo.

Daniel Kollmann, vedoucí příměstského tábora, SVČ Opava:

Kdysi jsme zkoušeli tak, že jsme měli předepsaný scénář. Ale zjistil jsem, že to nefunguje. Takže teď všechno vzniká přímo v divadle a tvoříme společně.“

Jakub, účastník příměstského divadelního tábora:

"Nacvičili jsme 3 bajky a ty na konci tábora předvedeme rodičům."

Zatímco v minulých letech rodiče hlásili své ratolesti spíš na příměstské tábory, tedy ty, kde děti tráví čas přes den a odpoledne se vracejí domů, letos vzrostl zájem o ty pobytové.


---

Modelové kolejiště se stěhuje do Opavy

V Opavě vzniká zřejmě největší soukromé modelové kolejiště v republice. Parta nadšenců se do stavby už před lety. Teď díky novým, větším prostorám mohou popustit uzdu své fantazii a na 90 m2 vytvořit vymyšlenou krajinu, kterou brázdí vláčky. Veřejnost by ji mohla spatřit za půl roku.

350 metrů kolejí, desítky vlakových souprav, tisíce stromů, stovky nejrůznějších staveb i postav. A také trpělivost a nadšení modelářů, kteří vytvořili v měřítku 1:87 zmenšený svět protkaný železnicí. Ještě před časem si jej mohli zájemci prohlédnout v budově bývalé školy ve Lhotě. Teď modeláři stěhují kolejiště do větších prostor do Opavy.

Jakub Javorek, předseda, Železniční modeláři Lhota:

„Kolejiště se rozšíří na 90 mz původních 30 m, což jej bude řadit k největším v republice ze soukromých kolejišť, soukromých modelářských klubů.“

Z krabic muži opatrně vybalují modely, na kterých pracovali 9 let. Budova připomínající opavské východní nádraží už stojí na svém místě, stejně tak šatny posunovačů. Uvidíte tady i obrázky z běžného života: lom s odvážnými plavci nebo grilovačku na zahradě.

Každý kousek modelu má svůj příběh. A přibudou další. Chystá se také stavba, která propojí kolejiště ve dvou místnostech. Modeláři tady chtějí vyrazit tunel, samozřejmě v měřítku 1:87.

Lokomotivy s vagónky zatím mohou vyzkoušet jen některé kolejové úseky. Všechny okruhy ještě nejsou dokončeny a propojeny. V budoucnu by se vláčky mohly prohánět po kilometru a půl kolejí.

David Veselka, Železniční modeláři Lhota:

„Na původním kolejišti jsme měli 30 souprav. Tady jich budeme potřebovat daleko víc.“

Devět zapálených modelářů věnuje stavbě kolejiště veškerý svůj volný čas i finance. Ke zprovoznění této nádhery ale ještě peníze potřebují. Pokud byste je chtěli podpořit, můžete pomoci přes startovač. Odkaz najdete na webových stránkách klubu Železničních modelářů ze Lhoty - .
---

Bloudění v kukuřici pro malé i velké

Kousek za Opavou, ve Zlatníkách, vyrostlo kukuřičné bludiště. V labyrintu chodeb jsou uschovány indície, které musíte najít, abyste sestavili tajenku. Je to zábava nejen pro děti, ale také pro dospělé.

Kukuřičné bludiště vyrostlo na jednom hektaru půdy. Bylo vysázeno tak, aby v něm vznikla tří kilometrová spleť úzkých chodeb. Denně jimi projde klidně i stovka návštěvníků.

Zuzana Vostálová, team leader, Kukuřičné bludiště Opava:

Začínali jsme, když byla kukuřice v úrovni kolenou. Teď už je v některých místech i třímetrová, takže je vážně vysoká.“

Vzrostlé rostliny vytvářejí vysokou, neprostupnou hradbu, takže máte pocit, jako byste byli opravdu v labyrintu. Porost je tak hustý, že skrz něj ani nevidíte. Do bludiště vyráží každý vyzbrojený malou kartičkou. V zeleném porostu jsou ukryté indicie, které skládají tajenku.

Adéla:

Hledáme písmenka, které zapisujeme na řádek.“

V kukuřici můžete strávit hledáním libovolnou dobu. Posbírat všechna písmena vám zabere nanejvýš hodinu. Ale pokud rádi soutěžíte, můžete to zkusit také na čas.

Cestu ven ale nakonec všichni zaručeně najdou. A jak vidíte, nebloudí tady jen děti. Do kukuřice se vypravila také spousta dospělých.

Věra:

Není to zábava jen pro děti, bavíme se u toho i my dospělí.“

Když najdete z bludiště šťastně cestu ven, čeká vás ještě dokončit úkol.

Štěpán:

Z těchto všech písmen, co tady máme napsaných, teď musíme vymyslet slova.“

Pro každého účastníka je připravena odměna v podobě samolepky kukuřičné rodinky, která návštěvníky na trase provází. Komu se bloudění zalíbilo, může si jej zopakovat až do konce září, než zemědělci kukuřici sklidí. A také si může vyzkoušet projít se labyrintem za tmy. Noční bloudění se strašidly tady chystají na 29. srpna.---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry