Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Koupaliště v Opavě hlásí rekordní návštěvnost!
  • Parkovací místa chybí v Opavě dlouhodobě
  • Opavští basketbalisté zahájili přípravu

Koupaliště v Opavě hlásí rekordní návštěvnost!

Rekordní návštěvnost letos hlásí opavské koupaliště. Během letošní prozatím dva měsíce trvající sezóny jej navštívilo 30 000 lidí. Tolik návštěvníků přišlo v době před koronavirem mnohdy za celou sezonu, která trvá od června do začátku září. Návštěvníky sem kromě slunečného počasí letos lákají také nové atrakce pro děti.

Městské koupaliště v Opavě nabírá po dvou kovidových sezónách dech a návštěvníci sem míří mnohem častěji než dřív. Nyní se už totiž nemusí prokazovat dokladem o bezinfekčností nebo nosit v areálu roušku, jako v předchozích letech.

Karin Hašová, pokladní, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je letos pěkná. Měli jsme za den i 2 700 návštěvníků, což dlouho nepamatujeme.“

Letošní léto koupání opravdu přeje. od červnového otevření se osvěžit do rozlehlého areálu přišlo na 30 000 lidí, což bylo v minulosti mnohdy číslo za celou sezonu. A ta ještě nekončí. Areál bude otevřený do začátku září.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je v letošní sezoně oproti minulým letům, i včetně těch kovidových, mimořádně dobrá. Můžu říci, že to za posledních několik let nepamatuji.“

K návštěvě nelákají jen slunečné dny.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Máme tady plno nových atrakcí pro děti, které jsou zdarma. Myslím, že to je mimořádné lákadlo.“

Do rozhlehlého areálu koupaliště s prvorepublikovou atmosférou přibyly nejrůznější skákadla, jako třeba vzduchové trampolíny. U dětského bazénu vznikl plácek s průlezkami a osvěžující vodní mlhou. A samozřejmě nechybí ani dětské hřiště nebo tobogány.

návštěvnice koupaliště: „Je tady skvělé vyžití pro děti, moc se nám tady líbí.“

Dospělí mají k dispozici nové posezení v altánku u velkého, sto metrů dlouhého, bazénu. Nově jsou na travnaté ploše umístěna lehátka. Zájemci je mohou využít zdarma.

Vodních radovánek na opavském koupališti si budou moci návštěvníci užívat ještě asi měsíc. Přesné datum pro ukončení sezony prozatím není stanoveno. Podle aktuálního počasí koupaliště zavře své brány na začátku září.
---

Parkovací místa chybí v Opavě dlouhodobě

Problémy s parkováním sužují řidiče v Opavě delší čas. Místo k odstavení auta chybí především na sídlištích a v centru města. Co s tím? Odpoví v rozhovoru primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Najít vhodné místo pro zaparkovaní auta je v Opavě dlouhodobý problém. Přetíženému centru města měl ulevit před lety otevřený parkovací dům na Nám. Osvoboditelů a teď také nový parkovací dům u východního nádraží, který funguje od června. Už si na něj řidiči zvykli?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Řidiči si pomalu zvykají. Je pravdou, že není naplněný tak, jak jsme očekávali. A ono také nějakou dobu zřejmě potrvá, než se tam naučí řidiči jezdit. My jsme proto připravili akci na tři měsíce. Parkování je za 5 Kč na hodinu, za celý den pak max. 40 Kč za den, víkend zdarma. Ta potřeba míst k zaparkování je zde dlouhodobě. Potřebujeme ulehčit východnímu nádraží. Tzn. aby lidé, kteří cestují, měli kde zaparkovat. A k tomu přispívá ještě další fakt, že parkovací dům na Nám. Osvoboditelů je stále plný.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Momentálně chcete řešit parkování na sídlišti v Kateřinkách. Máte představu, kolik míst ke stání zde chybí? A je pro další parkovací plochu tady místo?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Obecně se zabýváme problémem parkování na všech sídlištích: v Kateřinkách, na ul. Olomoucké a v Kylešovicích. Máme zde mnoho stížností na nedostatek parkovacích míst. Průměrná rodina má dnes 1 - 2 auta. A tato sídliště nebyla stavěna na takovouto kapacitu. Problém s parkováním zde dlouhodobě řešíme.                                                                           Také jsme požádali obyvatele Kateřinek o vyplnění dotazníku, abychom se dozvěděli, jaký je zájem, příp. zda by si lidé byli ochotni parkovací místo koupit. Je to ovšem jen o jejich názoru. I negativní názor je pro nás důležitou zpětnou vazbou, abychom se rozhodli, jak se zde bude v budoucnu parkování řešit. Problém je v tom, že zde jsou vhodná pouze dvě území vhodná k výstavbě. Ovšem ani jedno není ve vlastnictví města, takže bychom se museli vypořádat s majiteli. Řešíme ale také možnost podzemního parkování, což je ale dvojnásobně dražší.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Které další lokality jsou problematické? Mluvili jsme o centru města, o velkých sídlištích. ? Která místa by dále připadala v úvahu? A když jste mluvil o podzemních garážích, tak pustíte se do jejich budování?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to složité. V řadě míst jsou různé sítě (kanalizace, el. vedení apod.). Není tedy jednoduché podzemní parkoviště vybudovat. Je to také otázka peněz. Také se pak dělají archeologické průzkumy, takže realizace je časově náročná. Mapujeme parkování všude ve městě. V centru se snažíme hledat prostor, kde je možné parkovací místa přistavit. Ale snažíme se, aby to nebylo na úkor zeleně. Tzn. pokládáme zatravňovací dlažbu apod., aby zde zůstala zeleň a zároveň jsme posílili počet parkovacích míst. Zvažujeme tako podzemní parkování pod budovou Slezanky v centru města. Bylo by zde 200 míst pro lokalitu centra.“PLÁNOVANÁ VÝSTAVBA PARKOVIŠŤ V OPAVĚ:

---

Opavští basketbalisté zahájili přípravu

Opavští basketbalisté začali přípravu na novou sezonu. A tady jsou aktuální změny: tým opouští po devíti letech pivot Martin Gniadek a přicházejí tři nové posily. Vítěz českého poháru a vicemistr domácí basketbalové ligy míří v následující sezoně minimálně stejně vysoko.

Opavský basketbalový tým má za sebou úspěšnou sezónu: nejprve se radoval z vítězství v Českém poháru. Pak z titulu vicemistra národní ligy, kdy jeho jediným přemožitelem byl dlouholetý rival Nymburk. Po letní pauze hráči nastoupili k přípravě bez pivota a osobnosti kabiny Martina Gniadka, který se rozhodl po devíti letech v Opavě ukončit kariéru.

Jakub Šiřina, kapitán, BK Opava: „Na hřišti mnohdy působil jako druhý rozehrávač, protože uměl tvořit a číst hru. Což se málokdy u pivotů vidí. Takže je to pro nás velká ztráta, ale naopak šance pro druhé, aby ho zastoupili.“

Do týmu zamířily tři nové posily: jednadvacetiletý reprezentant se zkušenostmi ze zahraničního angažmá Radek Farský. Ze slovenské ligy přestoupil na opavskou palubovku stejně starý Jakub Mokráň. A posilou ze zámoří je čtyřiadvacetiletý Dontey Bassett.

Petr Czudek, trenér, BK Opava: „Jsem rád, že ten tým je po kupě, že už na nikoho nečekáme.“

Jakub Šiřina, kapitán, BK Opava: „Přišli tady noví, draví, mladí hráči, takže věřím, že se to dobře nakombinovalo. A teď to jen přetavit ve výsledky.“

Trenér Czudek chce mít na začátek sezony připravený tým herně i lidsky. Nejen sportovní výkony, ale také pověstný týmový duch hnal Opavany k výkonu v minulé sezoně. A její úspěchy teď chtějí minimálně zopakovat.

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Budeme hrát kvalifikaci Ligy mistrů. Pokud se to nepodaří, budeme hrát FIBA cup, co jsme hráli loni. Tím signalizujeme, že chceme mít min. 12 -14 kvalitních hráčů, kteří mohli absolvovat celou soutěž, jak naši ligu, Kooperativu, tak i tu pohárovou i Český pohár.“

Fanoušci basketbalu se každopádně mají na co těšit a hráči věří, že také jejich podpora je v nadcházejí sezoně požene kupředu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry