Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Slavnostní otevření náhradní ledové plochy
  • Slezské divadlo se připravuje na sezonu
  • U památníku v Hrabyni slavili významná jubilea

Slavnostní otevření náhradní ledové plochy

V Opavě slavnostně otevřeli náhradní ledovou plochu. Ta vyrostla v Městských sadech u fotbalového stadionu a po celou dobu rekonstrukce zimního stadionu bude sloužit hokejovému klubu HC Slezan Opava.

Z několika variant zůstala jediná možná. Tou je náhradní mobilní ledová plocha v městských sadech, která byla slavnostně otevřena po více než měsíčním zkušebním provozu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme velice za tu náhradní ledovou plochu rádi, protože v opačném případě bysme díky rekonstrukci, kterou jsme právě zahájili, hlavního zimního stadionu, museli rozpustit hokejové třídy, což by byl velký problém pro Opavu, která je hokejové město od pradávna.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Ta hala je skutečně pěkná, můžou tady trénovat všichni od nejmladších brusliček až po žactva a muže. Samozřejmě děti tady hrají i zápasy. Muži, protože to nesplňuje podmínky zápasu profesionálního, tak ti jezdí hrát na jiné stadiony.” Jsme za to rádi, děti si to zkoušely a už tady bruslí od srpna a jsou moc spokojeny.”

Dalibor Bárta, jednatel HC Slezan Opava: “Já bych chtěl v první řadě poděkovat Opavě za vstřícnost. Chtěl bych taky poděkovat realizační firmě Perfect Ice za rychlost. Co se týče možnosti trénovat v Kravařích, Benešově, Krnově, tato možnost pro nás nebyla dobrá, protože opravdu trénujeme od rána do večera a tyto prostory tréninkové nám nebyl nikdo schopen stoprocentně zajistit a bylo by to opravdu neštěstí pro rodiče, pro dětí a i pro systém, který jsme nastolili. Ještě bych chtěl popřát této hokejové hale co nejvíce radosti z pohybu, co nejméně stížností a samozřejmě i sportovních úspěchů, ať nám to tady jede.”

Hokejová hala má kolaudační rozhodnutí na 5 let. Město předpokládá, že celých 5 let bude v provozu a pak se uvidí, co s ní bude dál. Protože je mobilní, mohla by se přesunout i na jiné místo.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Myslím si, že splňuje to, co požadujeme, což je ten sportovní kampus v městských sadech a byť je to dočasná stavba, tak myslím si, že do budoucna celý tento prostor sportovního kampusu chceme rozšiřovat v celém území městských sadů, takže to sem perfektně zapadá.”

Pilně se pracuje i na rekonstrukci zimního stadionu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bylo zařízeno staveniště, byly připraveny staveništní přípojky, zlikvidována technologie čpavku, která sloužila pro chlazení a výrobu ledu. To byla poměrně náročná operace, kdy se to spalovalo uvnitř areálu. Aktuálně se dopracovává realizační dokumentace a v nejbližších dnech by měly začít bourací práce venkovních prostor.”

Jakmile rekonstrukce zimního stadionu skončí, což bude za více než dva roky, bude náhradní ledová plocha sloužit pro veřejnost, která neměla dostatečné kapacity na bruslení.

---

Slezské divadlo se připravuje na sezonu

Slezské divadlo zcela netradičně zahájilo sezónu, a to zkrácenou verzí opery Prodaná nevěsta pod širým nebem. Zároveň se tak zapojilo do festivalu Bezručova Opava.

Ve Slezském divadle v Opavě se vše připravuje na novou sezónu. Probíhají zkoušky, šijí se kostýmy, ladí kulisy. Zahájena bude představením Černá komedie od Petera Shaffefra.

Jiří Seydler, šéf činohry, SDO: “Její princip je skvělý nápad autora Petera Shaffera, a to je to, že když je na jevišti světlo, tak to znamená, že ve skutečnosti je tma a když je na jevišti tma, tak ve skutečnosti je světlo. Takže se otočí tato dvě nezpochybnitelná pravidla a to mi dává možnost udělat na jevišti spoustu, spoustu gegů a tak dále.”

Andrea Zatloukalová, herečka: “Já hraju v černé komedii postavu Carol, což je budoucí snoubenka hlavního Brna, našeho Dana Volného a je to taková jednoduchá mladá slečna , která hrozně si chtěla kreslit tu budoucnost a bohužel se to úplně nepodaří, je tam spoustu technických záležitostí, které když neuděláme přesně, tak je to potom takové ošemetné, tak z toho jsem možná nervózní a už se těším až to budu mít za sebou.”

Petr Vaculík, kulisák: “Za nějakých 45 minut to máme se vším všudy postavené. Kluci už ví, co a jak. Jeden vrtá, druhý nosí z jedné strany, z druhé strany, takže každý děláme něco a my už jsme sehraní za ty roky, tak úplně v pohodě.”

Lenka Zámečníková, švadlena: “Každá hra je úplně jiná, baví mě úplně všechny kostýmy, je to tvořivá práce, je to skvělé. Každý kostým, každá věc je úplně jiná. Baví mě to moc.”

Slavnostní zahájení už má divadlo za sebou a vyšlo na jedničku.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “První představení bylo Prodaná nevěsta, která byla před prostorem divadla. Já si myslím, že ta akce úplně báječně vyšla, že se povedlo úplně všechno. Od počasí přes výkony a nadšené publikum a divadlu nezbývá než popřát, aby to takto fungovalo celý rok a všechny ostatní akce a ostatní hry ať už premiéry, opery, balet, muzikály, činohry, tak ať mají stejný úspěch jako v rámci toho zahájení ta Prodaná nevěsta.”

Na závěr připomínám, že na premiéru Černé komedie jste zváni v neděli 17 září.

---

U památníku v Hrabyni slavili významná jubilea

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Slavnostní nástup útvaru, seskoky parašutistů s vlajkami a prapory, ukázky techniky. To vše bylo k vidění u Národního památníku II. světové války v Hrabyni na oslavě dvou významných výročí.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “Dnešní den jsme oslavili 10. výročí vzniku našeho útvaru 53. pluku průzkumu elektronického boje generála Heliodora Píky a zároveň se slaví 30 let dislokace jednotek elektronického boje v Opavě. Proto tento nástup. Je to tak nějak mezi těmi daty, takže jsme udělali tuto akci. V rámci slavnostního nástupu byli vyznamenáni pamětní medailí velitelé 53. pluku, která byla vyrobena k tomuto výročí.”

53. pluk průzkumu elektronického boje se za posledních 10 let poměrně radikálně změnil.

Miroslav Hlaváč, generál, zástupce náčelníka generálního štábu: “Z toho 20. století oni díky modernizaci skočili do 21. století, kdy jsou schopni operovat ve všech možných doménách, které potřebujeme, které potřebuje armáda k tomu, aby mohla vést své operace a připravovat se na to, k čemu je předurčena, tudíž k obraně ČR. Kdybych to laicky shrnul, tak 53. pluk jsou takové oči a uši armády.”

53. pluk se dennodenně připravuje na zajištění obrany země, ale v případě potřeby pomáhá i v zahraničí a také integrovanému záchrannému systému.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Technologii, kterou dnes mají, kterou používají, jak jsou vycvičeni, je opravdu úžasné. My máme zkušenosti výborné v rámci Opavy, protože se vždycky na 53. pluk můžeme spolehnout, ať už to bylo při jakýchkoliv povodních, ať to bylo při covidové pandemii, nebo jakýchkoliv opatřeních, kdy potřebujeme pomoci. Samozřejmě tento pluk nese jméno významné osobnosti Opavska, která nechala v historických vzpomínkách a městu Opavě obrovskou sláv , takže pro nás je čest, že jednotka je pojmenovaná po plukovníkovi Heliodorovi Píkovi.”

Slavnostní nástup si nenechala ujít ani široká veřejnost.

Anketa: návštěvníci akce: “Chodím na veškeré tyto akce. Byl jsem de facto tankista. I ten řidičák mám u sebe.”

“Vidím tu techniku, ta třicet čtyřka, co tam stojí, tak říkal jsem, nalijte tam naftu, 4 baterky sériové do toho dejte a já s tím odjedu.”

K vidění byla technika všech jednotek 53. pluku.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “To znamená průzkumácká technika. Průzkumná vozidla, ruční zbraně, padáková technika, potom tady máme techniku centra ISAR, to jsou geografické a hydrometeorologické zabezpečení, potom tady máme techniku elektronického boje, máme tady radiolokátor Vieru.”

Nechyběly ani drony 533. praporu bezpilotních systémů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat