Opava letos bude mít tři vánoční stromy
Opava se postupně obléká do vánočního. Ve městě se instaluje nejen vánoční výzdoba, ale také vánoční stromy. Nainstalovány jsou už stromy na Dolním i Horním náměstí.
Opava letos bude mít tři vánoční stromy. Tedy o jeden více než v minulých letech. Kromě Horního a Dolního náměstí se lidé mohou těšit i na vánoční strom v OD Breda.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Letos máme připravenou i vánoční výzdobu v Bredě. Bude tam vánoční stromeček a takzvané perníkové městečko, kde my budeme spolupracovat s našimi školami a školkami a budou dělat perníkovou výzdobu a také ozdoby na tomto stromečku budou právě z perníku, které pro nás připraví naše děti.”
Dolní náměstí, kde bude probíhat hlavní program vánočních trhů, zdobí jedle bělokorá, která má 37 let a je vysoká přes 20 metrů.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Pochází z městských pozemků, takže přivezli jsme ji tady z Opavy. Samozřejmě je to technologicky náročné to usadit, protože to chce velký těžký jeřáb. Ona poměrně hodně váží, takže ta pracnost kolem toho usazení je.”
Nejdříve se musí ořezat kmen stromu na potřebný průměr, aby se vešel do připravené šachty, poté usadit a nakonec zaklínit.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Ta šachta je spočítána na výšku stromu až 25 metrů a je hluboká více než metr a půl. Ten druhý strom bude taky jedle bělokorá, ale je menší, je asi 18 metrů vysoká a stáří 34 let.”
V adventním čase bude zdobit Horní náměstí.
---
Vánoční výzdoba bude bohatší než loni
V Opavě už od poloviny října instalují vánoční výzdobu, aby se vše stihlo včas. Obyvatelé i návštěvníci města se letos mohou těšit i na nové světelné prvky.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Instalujeme více než 200 prvků přímo na stožáry veřejného osvětlení, dále se potom zdobí, jak vidíme za námi, fontána na náměstí Osvoboditelů, fontána na Horním náměstí, dále nasvětlujeme stromy a další vánoční výzdobu v prstenci parku, takže ono je to poměrně náročné a musí se začít s dostatečným předstihem než se rozsvítí slavnostně ty stromy a zároveň osvětlení. Nejnáročnější je to na těch sloupech, protože k tomu potřebujeme plošinu.”
V současné době ještě chybí nainstalovat osvětlení stromů na Dolním náměstí, osvětlení před Hláskou včetně kašny, která se promění v obří baňku, fontány a některé prvky v parcích.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Nezapomněli jsme ani letos připravit nějaké nové vánoční výzdoby, takže nás čeká Filipova kavárna, to je za Minoritem a tam bude nová světelná výzdoba, bude to jako fotokoutek, na Ptačáku bude nasvíceno schodiště a tady za divadlem budeme mít krásného velkého anděla.”
Novou výzdobu bude mít i vánoční strom na Dolním náměstí.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Také nás tam čeká prohlídka. To znamená ta kolonáda, která tam je, která bude také osázená novými sítěmi a na zahájení rozsvícení vánočního stromku letos budeme mít krásnou ukázku létajících andělů a společně si potom všichni zazpíváme vánoční koledy.“
Velkou atrakcí bude ruské kolo na Dolním náměstí, které nabídne pohled z výšky na vánoční Opavu.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Věřím, že si uděláme krásnou atmosféru a užijeme si trochu té vánoční pohody a nebudeme myslet jen na ten shon, který nás čeká.”
Vánoční strom na Dolním náměstí se slavnostně rozsvítí v neděli 1. prosince a s ním i celá vánoční výzdoba ve městě. Připraven bude i bohatý doprovodný program.
---
V Opavě si připomněli Den válečných veteránů
V Opavě si připomněli Den válečných veteránů. A to pietním aktem před Pomníkem padlých v I. světové válce a Pomníkem Rudoarmějců na Mětském hřbitově. Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války.
11. listopadu přesně v 11 hodin a 11 minut společně uctili památku válečných veteránů vedení města, zástupci 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě, zástupci společenských organizací a veřejnost. Právě v tento den měly na frontách v roce 1918 utichnout válečné výstřely.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Přišli jsme dnes společně s vojskem a veterány uctít právě vzpomínku na veterány, kteří se zde zasloužili o mír a bojovali za to. Musíme si to připomínat a jsou to hodnoty, na které nesmíme zapomenout, musíme si jich vážit, předávat je našim generacím a jsem moc rád, že se tady každý rok sejdeme a že můžeme alespoň takto symbolicky vzdát velké poděkování za to, co pro nás v minulosti tito lidé udělali.”
Jan Králíček, tiskový a informační důstojník, 53. pluk průzkumu a elektronického boje: “11. listopadu je Den veteránů, slaví se to celosvětově, zejména v zemích komonveltu a od jisté doby i v Armádě ČR a v ČR a vlastně připomínáme si padlé vojáky v 1. světové válce. V rámci 1. světové války působili samozřejmě čeští legionáři na všech frontách, které 1. světová válka měla, padly jich tisíce a my vlastně navazujeme na jejich odkaz. Pro nás je to jeden z největších svátků v roce, protože tím uctíváme nejen válečné hrdiny z 1. sv. války, ale taky všechny válečné veterány novodobé.”
Neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů je květ vlčího máku. Právě tyto květiny pokrývaly hroby vojáků, kteří v bojích zahynuli. V Česku se tento symbol používá od konce 90. let.
Jan Králíček, tiskový a informační důstojník, 53. pluk průzkumu a elektronického boje: “Tradice vlčích máků pochází z básně Na poli flanderských, britské básně a my jsme tady ten symbol převzali jako symbol válečných veteránů. Je to o tom, že v té básni je napsáno, že na poli flanderských kvetou vlčí máky a leží tam vojáci 1. světové války.”
Za válečného veterána se považuje každý, kdo byl nepřetržitě nasazen alespoň 90 dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu. Šlo například o boje v Perském zálivu, v zemích bývalé Jugoslávie, Iráku, nebo Afghánistánu.
---
Oční oddělení SNO navštěvují pacienti až z Jesenicka
Oční oddělení Slezské nemocnice v Opavě je plně vytížené. Spádově vykrývá celou oblast směrem na Bruntál a Jesenicko a také směrem na oblast Hlučínska.
Oční oddělení opavské Slezské nemocnice má hned několik ambulancí. Kromě všeobecné, která řeší pacienty s běžnými zdravotními problémy, to jsou ambulance předoperační, sítnicová, glaukomová a dětská. Vzhledem k naplněné kapacitě přijímá pouze pacienty ke specializovaným výkonům.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,To znamená ke všem operacím, k vyšetření v sítnicové poradně, glaukomové pacienty, ty všechny bereme tak, jak je potřeba, včetně dětí. Pokud se týká operací, operujeme především pacienty se šedým zákalem, to uděláme asi 1200 operací za rok. Operujeme pacienty se zeleným zákalem, to je několik desítek pacientů a tady provádíme jak klasické operace, tak operace se speciální mikrošantů, provádíme operace glaukomů pomocí laseru.”
Dále tady operují víčka, a to jak léčebně, tak kosmeticky. Nejčastěji se jedná o plastiky horních víček.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,Méně se už operují dětí, děláme operace strabismu a operujeme taky sítnice, kdy operujeme pacienty s diabetickými změnami na sítnici, pacienty, kteří mají problémy na povrchu sítnice ve smyslu epiretinálních membránek, makulárních dírek a podobně.”
Monika Kmecová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,To je přístroj HRT, který srovnává v čase pacienty, kteří mají zelený zákal. Porovnává se to s tou databází, jednak jsou to záchyty pacientů, kteří mají nějaké nové nálezy, ale hlavně tam dochází k tomu, že si srovnáme tu léčbu, jestli je dostatečně účinná a jestli se musí nějak upravit medikace.”
Diana Bednářová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,Jedná se o fundus kameru, což je přístroj, kterým vyšetřujeme v rozkapání pacientovi sítnici. Udělá nám to barevnou fotku sítnice, pak fotku sítnice s různými filtry, což je velice důležité u onemocnění sítnice, zvláště u diabetické retinopatie, ale také třeba u onemocnění zrakového nervu, u různých vrozených onemocnění sítnice.”
Aby si lidé udrželi svůj zrak v co nejlepší kondici, je důležitá prevence, zvláště pak po čtyřicítce, kdy se začíná zhoršovat vidění do blízka.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,V té době můžeme zachytit i spoustu jiných onemocnění uvnitř oka, jako třeba zelený zákal, což je velmi důležité v rámci prevence, můžeme zachytit změny na sítnici, v centru sítnice, diabetické změny, změny na cévách.”
Po 40. roce věku by měl očního lékaře navštívit každý a následně chodit na pravidelné prohlídky jednou za 2 roky, pokud není vzhledem k diagnóze nutnost častějších kontrol.
---