Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Očkování proti koronaviru rozděluje veřejnost
  • Turisté zachovali Opavsku přízeň i v době koronaviru
  • Zlaté ocenění vévody z Edinburghu
  • P. Žídková ze Slezského gymnázia o svém zapojení do DofE

Očkování proti koronaviru rozděluje veřejnost

Infektologové, vakcinologové a epidemiologové vyzývají veřejnost, aby nepodléhala hoaxům, které se prostřednictvím internetu šíří v souvislosti s nově vyvinutou vakcínou proti koronaviru. Podle nich je to možnost, jak pandemii zastavit. Názory veřejnosti na očkování jsou různé.

Internet v poslední době zaplavily informace o vakcíně proti koronaviru, která bude brzy dostupná i u nás. Údajně může měnit genetickou výbavu člověka nebo také obsahovat nanočipy. Proti těmto fake news se odborníci ohradili.

Petr Kümpel, místopředseda Společnosti infekčního lékařství: „To je naprosto neuvěřitelné. Přesto jsem se setkal s chytrými lidmi, vysokoškoláky, kteří tomu věří a je to samozřejmě nesmyl.“

Ne každý sice podobné informace o očkování zaznamenal, nicméně názory veřejnosti na aplikaci očkovací látky se různí.

obyvatel Opavy: „Teď to teď to neřeším, ale pokud by tady byla povinnost se očkovat, tak bych se nechal naočkovat.

obyvatelka Opavy: „O očkování neuvažuju, protože jsem pro imunitu vlastní.“

Mnohým vadí relativně krátký čas pro vývoj vakcín a také to, že zatím není prozkoumáno jejich dlouhodobé působení v organismu.

Václav Hrabák, předseda Poočkování - společnost pacientů s následky po očkování: „V obou vakcínách, o kterých se teď uvažuje, ten princip je založený na genetice. O takových vakcínách nevíme, co s člověkem udělají za rok, za dva roky.“

Na vývoji vakcín pracovaly výzkumné týmy, které připravovaly očkovací látky např. proti onemocnění sars či AIDS a nyní využívají svých dřívějších zkušeností.

Nové vakcíny by měly být u nás k dispozici na začátku příštího roku. V první vlně budou určené seniorům, zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách. Očkovací schéma se bude skládat ze dvou dávek.
---

Turisté zachovali Opavsku přízeň i v době koronaviru

Zdá se, že koronavirová pandemie zásadně nepoznamenala návštěvnost turistů na Opavsku. Počty návštěvníků kvůli opatřením sice během letní sezóny klesly o 3%, ovšem některé památky byly v létě doslova v obležení především českých turistů, kteří trávili dovolenou převážně v tuzemsku.

Obavu o turistickou sezónu zahájil jarní lock down. Vyhlídky pro provozovatele muzejí, galerií, sportovišť i hotelů a restaurací nebyly vůbec optimistické. Postupné uvolňování opatření pak přece jen turisty přilákalo. I tak jich ale letos oblast Opavského Slezska navštívilo méně, než v minulém roce.

Eva Sůrová, vedoucí Turistického informačního centra, Opava: „Samozřejmě to bylo způsobeno odlivem zahraničních turistů, kteří tolik nejezdili. Na druhou stranu jsme byli mile překvapeni návštěvností českých turistů.“

Ti se převážně vydávali na hory, do měst přijížděli na krátké výlety především po pamětihodnostech. Jejich počet tady snížily i zrušené festivaly, které v létě bývají lákadlem číslo jedna.

Jan Černý, ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko: „Více přijelo českých turistů, kde byl nárůst 6%. A jako všude se snížil příjezd zahraničních turistů. U nás to nebylo tak hrozné, ale ten pokles byl téměř 9%.

Jednoznačný úbytek hostů zaznamenali hoteliéři. Jejich služeb turisté letos využívali mnohem méně, než dřív.

Michaela Skolková, provozní Hotelu Koruna, Opava: „To jsou jednotlivé osoby, které se ubytovávají. Není to tak, že bychom měli plný hotel na 80%. To se vůbec nestalo.“

Během letních měsíců lákaly především památky. Na Opavsku lidé mířili zejména do Arboreta v Novém Dvoře, do expozic Slezského zemského muzea či na zámek Raduň, který zaznamenal překvapivě rekordní počet vstupů. Oproti loňsku sem letos zavítalo o zhruba 8 000 návštěvníků více.

Markéta Kouřilová, kastelánka Státního zámku Raduň: „Co se týká letních měsíců, tak překvapivě šly počty návštěvníků nahoru. My jsme měli v červenci o 1300 návštěvníků více než vloni. V srpnu dokonce o 2 300 více.

K vysoké návštěvnosti památek přispěla také podzimní dotace Moravskoslezského kraje, díky které mohlo 6 desítek pamětihodností poskytnout lidem vstupy zdarma.


---

Zlaté ocenění vévody z Edinburghu

Celkem 113 studentů z Moravskoslezského kraje získalo mezinárodní ocenění prince Philipa, vévody z Edinburghu, které podporuje osobnostní rozvoj v oblasti dobrovolnictví, dovedností a sportu. Nejvyšší, zlaté úrovně, dosáhlo 9 účastníků. Pět z nich bylo z opavských středních škol.


Program vévody z Edinburghu vznikl v Anglii a odtud se rozšířil do 130 zemí celého světa. Čeští studenti jej znají od roku 1995.

Michal Jež, programový ředitel DofE: „Vévoda z Edinburghu, princ Filip, manžel královny Alžběty II. je zakladatelem tohoto programu, který spolu s Kurtem Hahnem v 50. letech 20. stol. vymysleli pro rozvoj mladých lidí, pro rozvoj jejich soft kills, tedy jejich dovedností.

Zapojit se může mládež ve věku od 14 do 24 let. Podmínka účasti je zdánlivě jednoduchá: stačí se věnovat činnostem, které studenty baví. Složitější už je, strávit nad nimi pravidelně hodinu týdně.

Vendula Kopťáková, garant projektu na Slezském gymnáziu v Opavě: „Studenti mají mobilní aplikaci, kde zadávají, jak svůj cíl plní.“

Zlepšit se v angličtině, ve hře na kytaru nebo pomáhat dobrovolně vést kroužek sportovní gymnastiky - to jsou priority, které si účastníci stanovili. Ovšem aby získali nejvyšší ocenění, zlatý odznak, museli se jim věnovat soustavně po tři roky. Vše pak zakončili expedicí, kterou si sami naplánovali.

Zuzana Prymusová, oceněná studentka Mendelova gymnázia v Opavě: „Pro mne je to důkaz, že když jsem si řekla, že něco chci zvládnout, tak to dokážu.

Karolína Daníčková, oceněná studentka Slezského gymnázium v Opavě: „Hlavně, že to byla zábava a legrace. To ocenění pro mne neznamená tolik, jako  plnění.

Zlatý odznak s holubicí a znakem anglické královské rodiny získalo v Moravskoslezském kraji 9 studentů. Z nich 5 bylo z opavských škol.

---

P. Žídková ze Slezského gymnázia o svém zapojení do DofE

Zlatý odznak prince Philipa, vévody z Edinburghu, získala také studentka maturitního ročníku Slezského gymnázia Petra Žídková. Své cíle si vytýčila v prvním ročníku. Jejich plnění dokončila o tři roky později. V rozhovoru řekne, jak složité to pro ni bylo.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Jaká pro vás byla motivace zapojit se do tohoto projektu?

Petra Žídková, držitelka zlatého odznaku, studentka Slezského gymnázia v Opavě:  „Určitě to bylo najít si nové přátele. Vyzkoušet, zda zvládnu všechny ty aktivity. To byla obrovská motivace. Jestli to vůbec zvládnu zkombinovat se školou.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Jednou z dovedností, ve které jste se chtěla zdokonalit, byla gymnastika. Proč jste si vybrala právě tento sport?

Petra Žídková, držitelka zlatého odznaku, studentka Slezského gymnázia v Opavě: „Gymnastiku jsem dělala v dětství, bavilo mne to a naplňovalo. Postupem času jsem se dostala k tomu, že bych spíš chtěla trénovat. Tak jsme si se strejdou založili gymnastický oddíl, kde máme 15 dětí. Je to super!


Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Další z vašich priorit bylo zlepšení se v angličtině. Co víc pro to člověk může udělat víc, než se jen učit?

Petra Žídková, držitelka zlatého odznaku, studentka Slezského gymnázia v Opavě: „Motivací bylo, zvládnout maturitu. Protože maturuji z angličtiny. Takže jsem se zdokonalovala, abych maturitu zvládla. Takže jsem vyplňovala didaktické testy, měla jsem doučování.


Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Dokážete říci, kolik hodin týdně vám plnění úkolů zabralo a dokážete říci,  zda byste aktivitám čas věnovala i případě, že byste „jen“ chtěla být lepší v angličtině a být lepší trenérkou?

Petra Žídková, držitelka zlatého odznaku, studentka Slezského gymnázia v Opavě:  „Ten program je nastavený tak, že vše máte plnit hodinu týdně. Ale musím uznat, že třeba gymnastikou jsem strávila mnohem více času. Protože tréninky máme 1,5 hod., plus příprava. 

Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Kdybyste chtěla shrnout uplynulé roky, co byste o nich řekla?

Petra Žídková, držitelka zlatého odznaku, studentka Slezského gymnázia v Opavě:  „Myslím, že DofE mi dalo hodně nových přátel, spoustu stráveného času s fajn lidmi. Takže mohu jenom doporučit!


---Mohlo by Vás také zajímat