Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Letní tábory SVČ Opava už jsou téměř zaplněné
  • Festival Slunovrat se stěhuje do Opavy
  • Tenisový turnaj česko-polského přátelství v Opavě

Letní tábory SVČ Opava už jsou téměř zaplněné

Do začátku prázdnin zbývá ještě měsíc a půl, nicméně tábory, které připravilo opasvké středisko volného času, jsou téměř obsazené. Šanci získat místo už mají jen jednotky dětí. Zapsat se mohou ovšem také jako náhradníci. Organizátoři letos připravili 3 desítky táborů pro celkem 750 dětí.

Prázdninovou nabídku pobytových i příměstských táborů zveřejnilo Středisko volného času v Opavě se začátkem kalendářního roku. Rodiče reagovali ihned. Tábory, které vyžadují nižší počet účastníků, jako například pobyt u koní nebo výuka ploutvového plavání v bazéně, se zaplnily během několika dní.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Tábory jsme vyhlašovali v lednu, jak je naším zvykem. Byli jsme překvapeni velkým zájmem. V podstatě během ledna a února jsme měli všechny tábory obsazené. Proto jsme zareagovali tím, že jsme naši nabídku rozšířili o další turnusy táborů, o které byl velký zájem.“

Například sportovní tábor má hned tři turnusy. Velký zájem byl také o florbalový, výtvarný či turistický tábor. Nabídka aktivit je široká: děti se mohou naučit sjíždět řeku, starat se o zvířata nebo pracovat v dílně. Milovníci hudby a tance budou nacvičovat muzikál. Táborový čas mohou strávit v ubytovacím zařízení i pod stanem.  Akce jsou určené dětem od šesti do osmnácti let.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Snažili jsme se udržet ceny z loňského roku. Malinko jsme někde museli zdražit, ale je to minimální zdražení.“

Cena je často jedním z výrazných atributů, který zájem o tábory určuje. Každoročně se více dětí hlásí na tábory příměstské. Trvají zpravidla týden. Děti se jich účastní jen během dne a jejich rodiče za ně zaplatí kolem 2 000 korun. Také proto tento typ akcí v nabídce převažuje.

Pobytové tábory jsou nákladnější, protože se do ceny započítává také ubytování. Jejich délka je pět až deset dní. Cena se pohybuje od 4 500 korun až do necelých 5 000 tisíc.

O prázdninách se mohou opavské děti vypravit na 21 příměstských a 9 pobytových táborů, které dohromady čítají 750 míst. Většina je už ale zaplněná.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Pár míst ještě máme. Je to spíš u pobytových táborů. Přijímáme náhradníky. V případě, že by se někdo odhlásil, tak tu možnost náhradníci dostávají.“

Prozatím jsou ještě volná místa na divadelním, fotografickém či stanovém táboře v Tošovicích. Náhradníci se mohou hlásit např. na taneční a technický tábor. Přihlášky středisko volného času stále ještě přijímá, a to až do června.
---

Festival Slunovrat se stěhuje do Opavy

Festival Hradecký slunovrat, který od roku 2014 hostil zámek v Hradci nad Moravicí, se stěhuje do Opavy. Na konci června začne třídenní maraton koncertů, přednášek nebo i degustací tentokrát v kulisách slezské metropole. Jeho ředitel, Václav Müller, prozradí, co zajímavého se chystá.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V úvodu už to zaznělo: Hradecký slunovrat se přejmenoval na Slunovrat a přesunul se po osmi letech do Opavy. Proč ta změna?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „ Je to kvůli tomu, že na hradeckém zámku, probíhá rekonstrukce. Takže by tam pro nás už nebylo místo. Navíc, změna byla přirozená, protože zámek už byl pro nás malý.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jednotlivé akce se rozprostřou po městě, kde přesně se budou konat?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Festival se bude odehrávat v centru Opavy, ale zároveň v klidných lokalitách. Jako je třeba Minoritský klášter . Pak to jsou místa spojená se Slezskou univerzitou; na Hauerově třídě bude třeba La Putyka, na kterou se moc těším. A pak je to třeba církevní konzervatoř a také opavské parky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pozvěte nás, na co se můžeme těšit? A jaký duch bude na festivalu vládnout?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Ten program je tradičně docela hodně rozkročený. Od folkloru až k elektronice. A důležité jsou i intelektuální pořady, jako diskuse, přednášky apod. Přijede třeba Simon Mawer, autor světových bestsellerů, který je spojený s 200. výročím narození J. G. Mendela.  Ale těžištěm festivalu je hudba. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo dostat do Opavy Erika Truffaze, světovou jazzovou hvězdu. Návštěvníci se mohou těšit také na Davida Kollera, na Radůzu. Nebo na lahůdku, kterou by chtěl vidět kde kdo, a nám se ji podařilo dostat: jde o výtvarníka Františka Skálu se svou dechovkou Provodovjané. To je velmi zajímavá záležitost. A pro mne deska minulého roku.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na jedné ze scén dostanou příležitost začínající interpreti. Koho jste vybrali pro tentokrát?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Na tzv. Welcome scénu, která je neplacenou zónou festivalu si budou moci zahrát začínající umělci. A já myslím, že jde o klíčovou scénu. Účinkující vybíráme v konkurzu a řekl bych, že je to kvalitou stejně srovnatelná scéna s placenými velkými scénami."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Další neplacenou zónou pro volný vstup bude gastro zóna, co nabídne?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Ta bude rozložená kolem tzv. Ptačího vrchu v parku. Bude tam asi 50 stánků, ve kterých bude jídlo, skvělé víno, na tom my si dlouhodobě zakládáme. A bude tam také probíhat i kávový festival.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vstupenky jsou v prodeji od podzimu. Máte přehled, kolik lidí si je už zakoupilo? Kolik návštěvníků očekáváte?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „My nejsme masová akce, ale ani ne malá. Vstupenky jsou ještě v prodeji. Uvidíme, zda bude vyprodáno. Možná ano, možná ne. Každopádně se na vás moc těšíme!"


---

Tenisový turnaj česko-polského přátelství v Opavě

Jedním z měst, které hostilo Turnaj česko-polského přátelství, byla také Opava. Mladí tenisté do 12 let mohou v rámci turnaje poměřit své síly hned několikrát. Kromě Opavy a Ostravy také v polské Wroclavi a Bytomi.

V době před koronavirem, od roku 2015, se mladší žáci a žačky setkávali pravidelně na tenisových turnajích v jednotlivých městech. Teď organizátoři rozšířili program a od dubna do září si mladí tenisté zahrají ve dvou českých a dvou polských městech.

Martin Hynek, viceprezident, Český tenisový svaz: „Chtěli jsem se vrátit k tomu, co jsme začali. Nastarovat, upgradovat nové sportovní setkání. A proto jsme přišli s novým formátem letos, kdy pořádáme 4 významné turnaje: Jeden v Opavě, další ve Wroclavi, v Ostravě a finále v Bytomi.“

Dariusz Lukasewski, viceprezident, Polský tenisový svaz: „Spolupráce mezi Českem a Polskem je teď mnohem užší. Přínos je v tom, že se mohou hráči setkávat. A poměřit své síly se soupeřem z jiné země.“

Na úvodní turnaj česko-polského přátelství se do Opavy sjelo nejlepších 64 hráčů z Česka i Polska. Hráli na kurtech zdejšího tenisového centra a tenisového klubu. Ve finále mladších žáků se utkali dva polští účastníci. Bazej Kryszko z Bytomi a Sebastian Tejerina z Lodge.

Blazej Krzysko, KS Górnik Bytom: Hrálo se mi dobře. Ale měl jsem silného soupeře, byl to velký stres. Jsem rád, že jsem nakonec vyhrál.“

Finále mladších žaček zase patřilo českým hráčkám. Barbora Smékalová porazila na opavské antuce svou klubovou kolegyni Kristýnu Přikrylovou.

Barbora Smékalová, TK Precheza Přerov: „Byly jsme dobré obě. My spolu trénujeme, takže už víme jak ta druhá hraje.“

Na závěrečném ceremoniálu se nepředávaly pouze poháry, diplomy a medaile, ale také peníze. Polský tenisový svaz a majitel Tenis centra Opava Jaroslav CImiga věnovali zástupcům diecézní Charity dohromady 150 000 korun.

Kateřina Cyrusová, zástupkyně ředitele, Diecézní charita ostravsko-opavská „Peníze, které získala Charita Opava, budou určené na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny. V rámci migrační pomoci zůstanou v oblasti Opavsko.“

Použity budou např. na dovybavení bytů či ubytoven, kde váleční uprchlíci žijí. Nebo také na nejrůznější předměty denní potřeby.


---Mohlo by Vás také zajímat