Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Opava se už po 13. připojila k oslavám Dne stromů
  • Dobročinný bazar dělal radost i pomáhal
  • Výstava v UniPointu oslavuje 100 let planetárií

Opava se už po 13. připojila k oslavám Dne stromů

V Opavě už po třinácté oslavili Den stromů. Celosvětově se slaví od roku 1951 vždy na jaře nebo na podzim podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů. V současné době se k tomuto svátku připojuje více než 40 zemí světa.

Okolí ptačího vrchu v Opavě ožilo už tradiční akcí Den stromů. Lidé se tak dozvěděli, jaké stromy rostou ve městě a jak se ošetřují, mohli si vyrobit krmítko pro ptáky a spoustu jiných věcí v tvořivých dílnách, nebo ochutnat regionální dobroty.

Kateřina Durčáková, odbor školství, Magistrát města Opavy: “Na tu oslavu se každý rok do naší oslavy zapojuje mnoho nejen opavských organizací. Jsou tady opavské školy a školky, ale také různé spolky, knihovny, SVČ, jsou tady odborníci jako včelaři, zahradníci, zahrádkáři, ti, kteří pečují o dřeviny jako arboristé, stromolezci a tak podobně.”

Rozálie Štajerová, žákyně ZŠ T. G. Masaryka: “My jsme škola TG. Masaryka v Opavě a máme tady pro vás připravené jídlo, občerstvení, čaj a taky tady máme z laseru, můžete si vyrobit nějakou klíčenku, potom tady máme malování na obličej a malování henou.”

Mirek Zaspal, majitel, Arboristoteles: “Pro lidi jsme si připravili standardní stromolezecké techniky. Můžou si lidi vyzkoušet, jak se ze stromů slaňuje, jak se na něm pracuje, jak se na stromě pohybuje pomocí stromolezecké techniky. Máme tady dneska k dispozici i plošinu, to znamená, že kdo nechce lézt po stromě, může se jen nechat vyvézt plošinou nahoru a ještě jsme vzali malý nakladač, díky kterému můžeme manipulovat s většími břemeny, nebo odvoz větví a podobně.”

Markéta Cichá, ekolog, Záchranná stanice Bartošovice: “Připravili jsme si tady pro vás různé aktivity od těch nejjednodušších jako skládání puzzlí, potom krmení čápů, kdy v podstatě velká část živočichů, které se k nám dostanou, jsou mláďata a ta mláďata musíme odchovat. Daří se nám to velmi dobře, tady třeba mám fotku rorýsů, kterých bývá v sezóně opravdu velké množství."

Lidé si mohli prohlédnout i hmyzí hotely, hnízda vos, sršňů, čmeláků, nebo se podívat, jak to vypadá ve včelím úlu.

anketa: návštěvníci akce: “Udělali jsme si budku, teďka tady pytlíčky, děti si tady vyzkoušely spoustu dalších věcí. Jim se tady strašně líbí, každý rok tady chodíme.”

“Je to tady super, mohli jsme si sahat na hnízdo od vos a od sršní a můžeme si tady vyrábět hodně věcí.”

“My jsme tady hlavně přišli kvůli malé a máme tady vytvořenou sovičku, vážku, něco na krk a v pohodě, máme hotovo, máme razítka a jdeme pro odměnu a domů.”

“My jsme právě přišli a šli jsme rovnou k ptačím budkám, protože loni tu byla taková fronta, že jsme se k tomu nedostali, takže jsme si to vynahradili letos.”

“Je to skvělé, právě si tady chci vzít jednu budku pro ptáčky, kterou chci dát do tomboly, když pořádáme ples a všechno jsem si tady prohlédla, je to moc krásná akce.”

“Je to tady skvělé, my jsme dělali zatím jen dekoraci a tady slaňování a vyzkoušeli jsem si tady ten bagřík. Parádní, počasí nádherné, takže super. Každý rok tady chodíme.”

Opava má zmapovaných zhruba 30 tisíc stromů.

Karel Kovalčík, odbor životního prostředí, Magistrát města Opavy: “Nejvíce jsou javory, lípy, jírovce, pak z jehličnanů třeba borovice, smrky. Snažíme se tu druhovost trošku i obměnit, třeba, že sázíme více druhů stromů, třešně, nebo už dřeviny, které nejsou citlivé na sucho chlorelly, svitely, aby ta druhovost, to zastoupení, aby byla daleko větší.”

V rámci oslav Dne stromů už tuto sobotu proběhne výsadba slivoní v Pustých Jakarticích a také komentovaná prohlídka Městských sadů s dendrologem.

---

Dobročinný bazar dělal radost i pomáhal

V Opavě opět po roce proběhl dobročinný Fashion cafe music bazar. Předcházela mu sbírka čistého dámského, pánského a dětského oblečení, módních doplňků, hraček, knih a dalších věcí, které už lidé nepotřebovali, ale ostatním by udělaly radost.

Nevyužívaný prostor Slezanky se proměnil v dobročinný bazar, který už posedmé uspořádal spolek Kapradí. Lidé se díky němu mohli zbavit nepotřebných věcí a zároveň pomoci druhým. Co se neprodalo, putovalo neziskovým organizacím.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “My jsme vyhlásili sbírku, oslovili jsme také prostřednictvím města občany města a lidé nám opravdu nosili celý týden své dary, staré oblečení, nepoužívané potřeby do domácností, knihy, hračky, sportovní potřeby. My jsme to poctivě roztřídili, měli jsme tady asi 150 dobrovolníků, mezi nimi i děti. Tito dobrovolníci nadšeně pomáhali, třídili, naceňovali, abychom pak tady připravili bazar, který navštívilo přes dva tisíce lidí, nebo dva tisíce nákupů proběhlo.”

Kateřina Rybářová Vavrečková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Vzhledem k tomu, že už se jedná o 7. ročník toho bazaru a v Opavě už začíná mít velké příznivce, tak se nám už ozývají sami dobrovolníci. Jednak jim to přijde smysluplné, zábavné, hezké a navíc mají rádi celý tu pozitivní atmosféru kolem toho, takže jsme rádi a taky spousta dětí se přidává. Takže jsme každý den tady měli klidně 30 dětí, které po škole přišly a už se opravdu staly právoplatnými pomocníky dobrovolníky.”

Lidé přinesli tuny všelijakých věcí. Bylo jich tolik, že některé musel spolek odmítat. Výtěžek z prodeje vynesl bezmála 290 tisíc korun.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Z výtěžku financujeme naše aktivity. Jsou to enviromentální nebo krajinotvorné projekty spolku Kapradí. Například rozvoj a údržbu lučního sadu, komunitního sadu za Opavou, nebo jsme vyhloubili mokřad nedaleko Vršovic u Opavy, případně budeme vysazovat nějakou další zeleň. Nám tady přibližně 10 tun materiálu zbylo. My jsme se už předem domluvili s organizacemi, kterým tyto dary dále putují.”

Fashion bazar tak pomohl mimo jiné lidem bez domova, Dětské psychiatrické klinice ostravské fakultní nemocnice, dobročinným obchodům Moment, nebo pěstounským rodinám.

Denisa Kokrdová, přechodná pěstounka: “Věci odvážíme do pěstounských skladů do Krnova, pěstounský sklad Dubánek. Včera jsme už odvezli oblečení, zimní věci, fusaky, zimní boty do pěstounského skladu do Ostravy a tady tyto věci potom půjdou dál pěstounům buď na přechodnou dobu nebo dlouhodobým, aby pro ty své dětičky měli vybavení. Takže je to úplně úžasná akce, kdy vlastně nejenom finanční zisk jde na dobročinné účely. ale i co se neprodá, se dál rozdává potřebným. Takže je to úžasné.”

Neprodané dary tak pomohly 10 neziskovým organizacím.

---

Výstava v UniPointu oslavuje 100 let planetárií

Planetária letos slaví 100 let. S jejich vývojem se můžete seznámit v univerzitním centru UniPoint v Obchodním centru Breda na výstavě 100 let planetárií.

Více než dvě desítky velkoformátových panelů, které představují vývoj planetárií od jejich vzniku v říjnu roku 1923 až po současnost, můžete obdivovat v univerzitním centru UniPoint. Expozice připomíná také sférickou projekci Unisféru, která nabízí své pořady opavské veřejnosti v budově Fyzikálního ústavu v Opavě od roku 2019.

Tomáš Gráf, vedoucí observatoře Whoo! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě: “Protože ta data, ke kterým těch 100 let vztáhneme, jsou vlastně dvě, tak je vlastně rok a půl na to, abychom ty oslavy mohli dělat v tom celosvětovém měřítku a tady ta výstava v říjnu je z toho důvodu, že 21. říjen se bere jakože bylo promítáno prvním planetáriem na sféru vytvořenou na střeše závodu Zeiss v Jeně.”

Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity v Opavě: “Planetária jsou strašně samozřejmě krásná věc, takový pohled do vesmíru a určitě se přijďte podívat na Slezskou univerzitu, kde máme Unisféru, kde skutečně je možné nahlédnout do hlubin vesmíru doslova, nechat se pohltit vesmírem, protože je to postavená nejmodernější technologií, které umožňují skutečně velmi blízké setkání s hvězdami.”

V Česku je 14 kamenných planetárií, další více než desítka mobilních. Oslavy budou končit 7. května roku 2025, protože 7. května roku 1925 bylo otevřeno první planetárium jako instituce, které bylo součástí německého muzea v Mnichově.

anketa: návštěvníci výstavy: “Výstava se mi líbí velice, hvězdy mám ráda, vyučuji na gymnáziu biologii a chemii, takže je to pro mě takové tematické.”

“Přišla jsem dneska, protože mě zajímají hvězdy. Mám tady k planetáriu a hvězdárně na univerzitě srdečný vztah.”

“V mladých letech jsem navštívil jedno z planetárií, kde mě začala fascinovat obloha, no a teď jsem se přišel podívat, jak ta historie planetárií vznikla. Sice jsem na začátku, ale už poznávám tady třeba fotografii galaxie m31 v Andromedě, kterou jsem taky třeba tady v Opavě odfotil, takže krásně poznávám, co se tady všechno děje.”

Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma do 10. listopadu v rámci provozní doby centra UniPoint.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
18. října 2023, 16:40

Opava se už po 13. připojila k oslavám Dne stromů

V Opavě už po třinácté oslavili Den stromů. Celosvětově se slaví od roku 1951 vždy na jaře nebo na podzim podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů. V současné době se k tomuto svátku připojuje více než 40 zemí světa.

Okolí ptačího vrchu v Opavě ožilo už tradiční akcí Den stromů. Lidé se tak dozvěděli, jaké stromy rostou ve městě a jak se ošetřují, mohli si vyrobit krmítko pro ptáky a spoustu jiných věcí v tvořivých dílnách, nebo ochutnat regionální dobroty.

Kateřina Durčáková, odbor školství, Magistrát města Opavy: “Na tu oslavu se každý rok do naší oslavy zapojuje mnoho nejen opavských organizací. Jsou tady opavské školy a školky, ale také různé spolky, knihovny, SVČ, jsou tady odborníci jako včelaři, zahradníci, zahrádkáři, ti, kteří pečují o dřeviny jako arboristé, stromolezci a tak podobně.”

Rozálie Štajerová, žákyně ZŠ T. G. Masaryka: “My jsme škola TG. Masaryka v Opavě a máme tady pro vás připravené jídlo, občerstvení, čaj a taky tady máme z laseru, můžete si vyrobit nějakou klíčenku, potom tady máme malování na obličej a malování henou.”

Mirek Zaspal, majitel, Arboristoteles: “Pro lidi jsme si připravili standardní stromolezecké techniky. Můžou si lidi vyzkoušet, jak se ze stromů slaňuje, jak se na něm pracuje, jak se na stromě pohybuje pomocí stromolezecké techniky. Máme tady dneska k dispozici i plošinu, to znamená, že kdo nechce lézt po stromě, může se jen nechat vyvézt plošinou nahoru a ještě jsme vzali malý nakladač, díky kterému můžeme manipulovat s většími břemeny, nebo odvoz větví a podobně.”

Markéta Cichá, ekolog, Záchranná stanice Bartošovice: “Připravili jsme si tady pro vás různé aktivity od těch nejjednodušších jako skládání puzzlí, potom krmení čápů, kdy v podstatě velká část živočichů, které se k nám dostanou, jsou mláďata a ta mláďata musíme odchovat. Daří se nám to velmi dobře, tady třeba mám fotku rorýsů, kterých bývá v sezóně opravdu velké množství."

Lidé si mohli prohlédnout i hmyzí hotely, hnízda vos, sršňů, čmeláků, nebo se podívat, jak to vypadá ve včelím úlu.

anketa: návštěvníci akce: “Udělali jsme si budku, teďka tady pytlíčky, děti si tady vyzkoušely spoustu dalších věcí. Jim se tady strašně líbí, každý rok tady chodíme.”

“Je to tady super, mohli jsme si sahat na hnízdo od vos a od sršní a můžeme si tady vyrábět hodně věcí.”

“My jsme tady hlavně přišli kvůli malé a máme tady vytvořenou sovičku, vážku, něco na krk a v pohodě, máme hotovo, máme razítka a jdeme pro odměnu a domů.”

“My jsme právě přišli a šli jsme rovnou k ptačím budkám, protože loni tu byla taková fronta, že jsme se k tomu nedostali, takže jsme si to vynahradili letos.”

“Je to skvělé, právě si tady chci vzít jednu budku pro ptáčky, kterou chci dát do tomboly, když pořádáme ples a všechno jsem si tady prohlédla, je to moc krásná akce.”

“Je to tady skvělé, my jsme dělali zatím jen dekoraci a tady slaňování a vyzkoušeli jsem si tady ten bagřík. Parádní, počasí nádherné, takže super. Každý rok tady chodíme.”

Opava má zmapovaných zhruba 30 tisíc stromů.

Karel Kovalčík, odbor životního prostředí, Magistrát města Opavy: “Nejvíce jsou javory, lípy, jírovce, pak z jehličnanů třeba borovice, smrky. Snažíme se tu druhovost trošku i obměnit, třeba, že sázíme více druhů stromů, třešně, nebo už dřeviny, které nejsou citlivé na sucho chlorelly, svitely, aby ta druhovost, to zastoupení, aby byla daleko větší.”

V rámci oslav Dne stromů už tuto sobotu proběhne výsadba slivoní v Pustých Jakarticích a také komentovaná prohlídka Městských sadů s dendrologem.

---

Dobročinný bazar dělal radost i pomáhal

V Opavě opět po roce proběhl dobročinný Fashion cafe music bazar. Předcházela mu sbírka čistého dámského, pánského a dětského oblečení, módních doplňků, hraček, knih a dalších věcí, které už lidé nepotřebovali, ale ostatním by udělaly radost.

Nevyužívaný prostor Slezanky se proměnil v dobročinný bazar, který už posedmé uspořádal spolek Kapradí. Lidé se díky němu mohli zbavit nepotřebných věcí a zároveň pomoci druhým. Co se neprodalo, putovalo neziskovým organizacím.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “My jsme vyhlásili sbírku, oslovili jsme také prostřednictvím města občany města a lidé nám opravdu nosili celý týden své dary, staré oblečení, nepoužívané potřeby do domácností, knihy, hračky, sportovní potřeby. My jsme to poctivě roztřídili, měli jsme tady asi 150 dobrovolníků, mezi nimi i děti. Tito dobrovolníci nadšeně pomáhali, třídili, naceňovali, abychom pak tady připravili bazar, který navštívilo přes dva tisíce lidí, nebo dva tisíce nákupů proběhlo.”

Kateřina Rybářová Vavrečková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Vzhledem k tomu, že už se jedná o 7. ročník toho bazaru a v Opavě už začíná mít velké příznivce, tak se nám už ozývají sami dobrovolníci. Jednak jim to přijde smysluplné, zábavné, hezké a navíc mají rádi celý tu pozitivní atmosféru kolem toho, takže jsme rádi a taky spousta dětí se přidává. Takže jsme každý den tady měli klidně 30 dětí, které po škole přišly a už se opravdu staly právoplatnými pomocníky dobrovolníky.”

Lidé přinesli tuny všelijakých věcí. Bylo jich tolik, že některé musel spolek odmítat. Výtěžek z prodeje vynesl bezmála 290 tisíc korun.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Z výtěžku financujeme naše aktivity. Jsou to enviromentální nebo krajinotvorné projekty spolku Kapradí. Například rozvoj a údržbu lučního sadu, komunitního sadu za Opavou, nebo jsme vyhloubili mokřad nedaleko Vršovic u Opavy, případně budeme vysazovat nějakou další zeleň. Nám tady přibližně 10 tun materiálu zbylo. My jsme se už předem domluvili s organizacemi, kterým tyto dary dále putují.”

Fashion bazar tak pomohl mimo jiné lidem bez domova, Dětské psychiatrické klinice ostravské fakultní nemocnice, dobročinným obchodům Moment, nebo pěstounským rodinám.

Denisa Kokrdová, přechodná pěstounka: “Věci odvážíme do pěstounských skladů do Krnova, pěstounský sklad Dubánek. Včera jsme už odvezli oblečení, zimní věci, fusaky, zimní boty do pěstounského skladu do Ostravy a tady tyto věci potom půjdou dál pěstounům buď na přechodnou dobu nebo dlouhodobým, aby pro ty své dětičky měli vybavení. Takže je to úplně úžasná akce, kdy vlastně nejenom finanční zisk jde na dobročinné účely. ale i co se neprodá, se dál rozdává potřebným. Takže je to úžasné.”

Neprodané dary tak pomohly 10 neziskovým organizacím.

---

Výstava v UniPointu oslavuje 100 let planetárií

Planetária letos slaví 100 let. S jejich vývojem se můžete seznámit v univerzitním centru UniPoint v Obchodním centru Breda na výstavě 100 let planetárií.

Více než dvě desítky velkoformátových panelů, které představují vývoj planetárií od jejich vzniku v říjnu roku 1923 až po současnost, můžete obdivovat v univerzitním centru UniPoint. Expozice připomíná také sférickou projekci Unisféru, která nabízí své pořady opavské veřejnosti v budově Fyzikálního ústavu v Opavě od roku 2019.

Tomáš Gráf, vedoucí observatoře Whoo! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě: “Protože ta data, ke kterým těch 100 let vztáhneme, jsou vlastně dvě, tak je vlastně rok a půl na to, abychom ty oslavy mohli dělat v tom celosvětovém měřítku a tady ta výstava v říjnu je z toho důvodu, že 21. říjen se bere jakože bylo promítáno prvním planetáriem na sféru vytvořenou na střeše závodu Zeiss v Jeně.”

Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity v Opavě: “Planetária jsou strašně samozřejmě krásná věc, takový pohled do vesmíru a určitě se přijďte podívat na Slezskou univerzitu, kde máme Unisféru, kde skutečně je možné nahlédnout do hlubin vesmíru doslova, nechat se pohltit vesmírem, protože je to postavená nejmodernější technologií, které umožňují skutečně velmi blízké setkání s hvězdami.”

V Česku je 14 kamenných planetárií, další více než desítka mobilních. Oslavy budou končit 7. května roku 2025, protože 7. května roku 1925 bylo otevřeno první planetárium jako instituce, které bylo součástí německého muzea v Mnichově.

anketa: návštěvníci výstavy: “Výstava se mi líbí velice, hvězdy mám ráda, vyučuji na gymnáziu biologii a chemii, takže je to pro mě takové tematické.”

“Přišla jsem dneska, protože mě zajímají hvězdy. Mám tady k planetáriu a hvězdárně na univerzitě srdečný vztah.”

“V mladých letech jsem navštívil jedno z planetárií, kde mě začala fascinovat obloha, no a teď jsem se přišel podívat, jak ta historie planetárií vznikla. Sice jsem na začátku, ale už poznávám tady třeba fotografii galaxie m31 v Andromedě, kterou jsem taky třeba tady v Opavě odfotil, takže krásně poznávám, co se tady všechno děje.”

Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma do 10. listopadu v rámci provozní doby centra UniPoint.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-18-10-2023-16-42