Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Opavě se mírně zvýšil výskyt potkanů
  • Unikátní výstavy vás přenesou do světa fantazie
  • Kinům vládne Mezinárodní festival outdoorových filmů

V Opavě se mírně zvýšil výskyt potkanů

V Opavě každoročně probíhá plošná deratizace, a to vždy na jaře a na podzim. Letos je potkanů o něco více. Zdržují se zejména tam, kde lidé vyhazují zbytky jídla.

V Opavě zaznamenali mírně zvýšený výskyt potkanů. Deratizace ve městě probíhá plošně dvakrát za rok a velice kvalitně ji provádí specializovaná firma.

Markéta Drešlová, referentka, odbor životního prostředí Magistrátu města Opavy: “Když jsme se ptala na lokality, tak je to spíše rovnoměrné, mírný nárůst jsme zaznamenali v Opavě Kateřinkách a v okrajových částech, spíše u polí. Snažíme se co nejvíce kontaktovat s našimi občany a být jim co nejvíce na blízku a děláme to tak, že i chceme a vybízíme je k tomu, aby nám mohli pravidelně nahlašovat výskyt. Mohou to nahlásit například pomocí telefonu, e-mailu, mohou se třeba i za mnou zastavit.”

Jedná se o takzvanou individuální deratizaci, kdy se město snaží zjistit konkrétní místa výskytu.

Markéta Drešlová, referentka, odbor životního prostředí Magistrátu města Opavy: “Výborné je, že se takto snažíme s občany navázat opravdu úzký vztah tím, že pokud tedy souhlasí, vyžádáme si od nich telefonní číslo a jakmile deratizační firma provede deratizaci, tak jim zpětně zašleme esemsku.”

Petr Klhůfek, deratizér: “My tady jezdíme v pěti posádkách. Vesměs jsou to sídliště, nebo nějaké vývařovny, kde jsou zbytky kolem, kde lidi třeba krmí kočky. Myslí si že tam budou mít pěkné kočičky, ale oni jim to sežerou ti potkani, takže ten výskyt tam je a proto to musíme kontrolovat a vždycky zakročit.”

Deratizační firma nejenže pokládá návnady, ale místa výskytu potkanů navíc pravidelně kontroluje.

Petr Klhůfek, deratizér: “Za týden se to vždycky zkontroluje potom, jestli tam je nějaký požer, nebo není. Vytipují se místa, kde je největší výskyt a ta se potom jednou za čtvrt roku kontrolují, objíždíme to a taky spolupracujeme s úřadem, se životním prostředím, s paní Drešlovou, která nám vždycky mailem píše podněty od občanů, které v rámci kontrol potom vyřešíme.”

Deratizační firma zároveň apeluje na občany, aby nevyhazovali zbytky jídel.

Petr Klhůfek, deratizér: “Aby s tím šetřili, aby u kontejnerů to nebylo na zemi. Potom vlastně ti potkani to mají zdarma a ten výskyt je větší vždycky. Máme s tím problém potom to pořešit.”

Další plošná deratizace proběhne na jaře.

---

Unikátní výstavy vás přenesou do světa fantazie

Dům umění a kostel sv. Václava v Opavě patří hned dvěma kouzelným výstavám. IMAGINÁRIU bratří Formanů a Světu fantazie Jindry Čapka. Obě výstavy doplní pestrý doprovodný program včetně mnoha animačních programů nejen pro děti.

Kouzelné dekorace, stínové loutky z představení Tisíce a jedné noci, samoobslužné marionetové a maňáskové divadélko, obrazy cirkusu, do nichž můžete vstupovat, loutka slona v životní velikosti, mechanické hračky a další exponáty, místa, objekty i zákoutí nabízí dětem a dospělým společné zážitky v Imagináriu bratří Formanů v kostele sv. Václava.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “První prostor, kam vstoupíte, to je jedna velká herna kombinovaná s různými stolními hrami, obrázky, do kterých děti můžou kreslit a nechybí ani hračky manželů Lhotákových. Tady jsou zase takové atmosféry, příběhy, zákoutí, vedle nás postavené spíš jako harampádí, ale najednou je z toho krásný kout, okouzlení. Pak jsou tady věci malované, které mají vyprávět nějaký příběh. Je to velký pestrý svět vytvořený lidmi, kteří mají opravdu velkou fantazii. “

Zážitek navíc umocňuje zvuková kulisa.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “Přináší příběhy, které přicházejí nejen z toho, co tady vidí, nebo můžou zažít vizuálně nebo i hmatatelně, ale něco se ještě děje kolem. Některé ty hudební nebo zvukové kulisy jsou pasovány přímo na místa kudy prochází. Najednou slyšíte kdákání slepic, nebo šum ptačích křídel a jste opravdu v místě, kde to sedí.”

Instalace Imaginária je inspirována samotným prostorem kostela sv. Václava, je tedy jedinečná a nikde jinde taková nebude.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “Je to unikát. Je to unikát ještě posílený tím, že tady jsme ještě s výstavou, která je unikátní, jako těch ilustrací sama o sobě. Takže nenechal bych si to ujít.”

Druhou neméně okouzlující výstavou je Svět fantazie mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka. V Domě umění můžete obdivovat 200 originálů jeho knižních ilustrací. Jsou na nich nadpřirozené bytosti, zvířata, pohádkové příběhy i ikonicky známé pohádkové postavy jako Pinocchio, Šeherezáda nebo Barbucha.

Jindra Čapek, ilustrátor: “Pinocchio je moje nejnovější dítě, každá ta kniha je trochu jako dítě a to je vysloveně dítě, protože to je vlastně loutka, která se stane klukem a je to úžasný příběh, je to nejvíc překládaná kniha všech dob. Dětská kniha a je to samozřejmě výzva, protože už jsou desítky ilustrátorů, kteří na tom pracovali a na tom obtížné je to, že musím tam udělat něco, co ti druzí tam nemají. Je to úloha úplně jinak stavěná než když dostanete manuscript, kde ještě žádné ilustrace nebyly, jako třeba jsem teď dostal od Zdeňka Svěráka Čerti nejsou.”

Ilustrace jsou perfektně propracované a ukrývají i malinkaté postavičky, které pouhým okem snadno přehlédnete. V Domě umění jsou proto k dispozici lupy. Obě výstavy si budete moci užívat do začátku března příštího roku a doplní je pestrý doprovodný program. Více o něm najdete na webu, Facebooku a Instagramu Opavské kulturní organizace.

---

Kinům vládne Mezinárodní festival outdoorových filmů

Do kin zamířil mezinárodní festival outdoorových filmů. Letos probíhá už 21. ročník během kterého návštěvníkům nabízí dobrodružství i adrenalin. Nevyhnul se ani Opavě.

Přes tisíc filmů z více než stovky zemí světa letos přišlo do soutěžního festivalu outdoorových filmů. Odborná porota jich vybrala přes 40, které se aktuálně promítají v našich kinech.

Jiří Kráčalík, ředitel MFOF: “Porota vybírala podle příběhů, podle kategorií, protože máme 4 kategorie. Sportovní film, horský film, horolezecký film, všechny filmy o horách. Potom to jsou všechny filmy o vodě, to znamená potápění, jachting a tak dále a pak dobrodružný cestopis. V rámci těch 4 kategorií porota vybírá filmy a přihlíží k tomu, aby byly zajímavé a měly nějaký příběh a měly co divákům říct.”

V Opavě návštěvníci festivalu během dvou dnů shlédli 8 filmů v kině Mír. Hlavním hostem slavnostního zahájení celého festivalu byl Jurij Tarča, který jako první Čech a dvacátý člověk na světě zvládl dvacetinásobného ironmana.

Jurij Tarča, ironman: “Ten dvacetinásobný, co jsem teď jel, vlastně tam byl limit 30 dnů. Za 30 dnů jsem musel absolvovat 76 km plavání, potom 3600 na kole a potom 844 km běh. To je vlastně dvacetinásobek klasického ironmanu a taktika, spaní, všechno i toaleta, všechno se do toho počítá. Zvládl jsem to za 26 a půl dne. Takže jsem měl ještě takový polštář. Je to dobrodružství pro mé tělo a mysl, tady je to také dobrodružství.”

Richard Konkolski, mořeplavec: “Outdoorové filmy to je něco šíleného. Nevím, jak to ti lidé mohou dělat. Pro mě je to zážitek a ladí to s mým duchem, dobrodružnou náladou i s mým psaním, prostě se životem.”

Mezinárodní festival outdoorových filmů bude probíhat až do 9. prosince.

---

Mohlo by Vás také zajímat