Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Nový sběrný dvůr na Šlofárně už je v provozu

      Nový sběrný dvůr Šlofárna v Opavě-Kylešovich je od tohoto týdne otevřený lidem. Fungovat začal s letní provozozní dobou sběrných dvorů ve městě. Zároveň s jeho otevřením byl zrušen sběrný dvůr v Bílovecké ulici.

      Opavské sběrné dvory vstoupily do tzv. letního provozu. Až do poloviny listopadu tak budou otevřeny denně kromě neděle. Fungovat začal i nový sběrný dvůr na Šlofárně.

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Otevřením nového sběrného dvora se nám otevírá daleko lepší možnost obsloužit občany, protože tady je opravdu více místa a umožní nám to nakládat s těmi odpady, dále třídit a omezit množství odpadů, které odvážíme na skládku.”

      Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Tady máme konečně otevřený nový sběrný dvůr, který odpovídá standardům. Věříme, že se nám ho podaří v brzké době rozšířit o další prostor, který má město zakoupený. V současné době se opravdu stavební suť dá odvážet pouze na tady toto sběrné místo, protože tato stavební suť se bude vážit.”

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Stavební suť není komunálním odpadem a bude odebírána pouze na novém sběrném dvoře za úplatu. Na sběrné dvory se vozí obecně tříděné složky komunálního odpadu, směsný komunální odpad se vkládá do nádob v místě bydliště. Máme tady i zpětný odběr pneumatik, elektroniky, je tady nebezpečný odpad a objemné odpady.”

      S letní provozní dobou se otevřelo také Reuse centrum, kam lidé mohou odložit věci, které už nepotřebují, ale zároveň by se mohly hodit někomu dalšímu.

      Květuše Týnová, obsluha Reuse centra: “Měli jsme první otevírací den, bylo úplně narváno. Lidi nadšeni, tady byl plný sklad. Jsou tu spokojeni lidi, rádi tu chodí, hodně berou nádobí, knížky hodně teď berou, začali číst, mladí lidi chodí pro knížky. Co se tady vybere, tak jde na příspěvek na zeleň pro Opavu.”

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Můžou se tam vozit předměty jako nábytek, ne ovšem věci, které mají tkaninu, pohovky, oblečení, to nemůžeme vzít a nemůžeme vzít ani elektroniku.”

      Aby lidé mohli sběrné navštěvovat, musí mít nově u sebe odpadovou kartu, kterou si mohou vyřídit buď online nebo na pokladnách městského úřadu.

      Kromě nového sběrného dvora na Šlofárně fungují i sběrné dvory na Hálkově ulici v Kateřinkách a na ulici Přemyslovců v Jaktaři, kde najdete také Reuse centrum.

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Otevřením nového sběrného dvora na Šlofárně došlo k uzavření starého sběrného dvora na Bílovecké ulici v Kylešovicích.”

      anketa: obyvatelé Opavy: “Já jsem přivezla dvě pneumatiky, využívala jsem sběrné dvory často, jsem z Kylešovic. Mrzí mě, že v Kylešovicích za viaduktem se ten dvůr ruší. Nedovedu si představit jak to bude vypadat kolem popelnic.”

      “Jezdím tady klasicky se zahradním odpadem a tak různě co člověku doma prostě zbyde. Jezdili jsme se sutí, teď už to prý nejde. Na Šlofárnu. Teď ani nevím, kde to je, musím to zjistit postupně. Ale tak přizpůsobíme se.”

      “Sběrný dvůr využívám velice často, a to proto, že to mám blízko. Vozím hlavně velkoobjemový materiál jako je tráva a listí.”

      Aby lidé mohli sběrné navštěvovat, musí mít nově u sebe odpadovou kartu.

      Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Dnešním dnem, 17.3. začíná i svoz bioodpadu od zahrádkářů, to znamená, jsou to ty hnědé popelnice potažmo hnědé kontejnery. Samozřejmě je tam udělaný nějaký harmonogram, vlastně jednou za 14 dnů se odváží směsný komunální a v tom volném týdnu, kdy není svoz komunálního odpadu, tak se odváží právě ty hnědé popelnice. To znamená ten bioodpad.”

      Přesný harmonogram svozu bioodpadu a konkrétní rozpis obsluhovaných ulic najdete na webu Technických služeb.

      ---

      20 000 mil pod mořem ve Slezském zemském muzeu

      Historická budova Slezského zemského muzea v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem. Je inspirovaná jedním z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna a láká k prozkoumání podmořského světa.

      Nejen dospělí, ale především malí odvážní návštěvníci se mohou vydat na dobrodružnou cestu podmořským světem plným nástrah a tajuplných živočichů. Stačí zavítat na výstavu 20 tisíc mil pod mořem do Historické budovy Slezského zemského muzea.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Na výstavě prezentujeme celou řadu sbírkových předmětů, které pocházejí nejen z naší muzejní sbírky, ale ty cenné exponáty jsou zapůjčené například z Národního a Národního technického muzea. Ta výstava je vlastně koncipovaná přesně jako ten román, který nás inspiroval. Jdeme vastně od začátku až končíme vlastně smrtí kapitána Nema. Nicméně by návštěvníci výstavy to dílo měli znát, protože jsme ho nechtěli kompletně převyprávět. Je to prostě pro ty, kteří to dílo znají, mají ho oblíbené, případně je to může motivovat právě k četbě tohoto románu.”

      Na výstavě jsou k vidění nejen exponáty neobvyklých druhů živočichů ze všech koutů světa, ale i různé technické exponáty jako navigační přístroje nebo pomůcky ke kreslení map.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Jsou tady věci z té doby, zejména americké občanské války, je tady celá řada modelů. Ty jsou zajímavé zejména pro dětské návštěvníky, máme tady dva velké modely lodí a podařilo se nám i vyrobit přímo v muzeu model Nautila, který má délku metr 40. Jednak nám to spadá do výročí Julesa Verna a jednak jsme chtěli připravit výstavu, která by byla atraktivní nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro další návštěvníky, Je to trošku jíné než děláme klasické výstavy , takže je to taková zajímavá výstava pro nejširší spektrum návštěvníků.”

      anketa: návštěvníci výstavy: “Nejvíc se nám líbila zvířata, no a všechno je krásné. Jsem tady podruhé, před třemi roky jsme tady byli a jsme si to zopakovali.”

      “Ty lodě a ty obrázky těch lodí a ty ryby, ta ryba, co má ty choboty, je to moc hezké, zajímavé.”

      “Je to ostuda, že jsem z Opavy a jsem tady poprvé. Nejvíc mě zaujaly tady ta zvířata, podmořský svět celkově je zajímavý. Moc pěkné to tady je.”

      “Připomíná mi to pobyt u moře, je to tady super. Líbí se mi tady ten kalmar, to je moje oblíbená, nebo plastická výtvarní, líbí se mi nejvíc.”

      “Líbí se mi to hodně. Zbraně se mi nejvíc líbí.”

      Slezské zemské muzeum k výstavě připravuje i doprovodné programy.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Budou k dispozici jak edukační programy pro školky a školy, tak určitě budeme mít i workshopy pro rodiny s dětmi a další zájemce a samozřejmě v rámci akcí jako je například Slezská muzejní noc a podobně budou i komentované prohlídky výstavy nejen s autorem, ale i s dalšími odborníky, kteří se na výstavě podíleli.”

      Zájemci budou mít možnost vyrobit si například papírový model krakatice, zahrát si „hledačku“ nebo si vymalovat tematické omalovánky pro děti.

      ---

      Festival Další břehy letos slaví 25 let

      Opavský multižánrový festival Další břehy už klepe na dveře. Probíhat od 5. dubna do 1. května a nabídne pestrou mozaiku více než třicet pořadů všech uměleckých žánrů.

      Festival Další břehy letos slaví čtvrtstoletí. Je třeba si ho pořádně užít, protože právě 25. ročníkem skončí. Našlapaný bude od začátku až do konce a tématem bude Můžeme mít strach, ale nesmíme se bát.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Co se týče výtvarného umění, tak pilotní výstavou celého festivalu je Hieronym Bosch Zrcadlo světa. Bosch patří mezi nejtajemnější malíře ve středověku, žil v letech 1452 až 1516 a má za sebou strašně zajímavé výtvarné dílo a Bohumil Vurm a Zuzana Fofová připravili pro Opavu výstavu, která samozřejmě není z originálů, ale z detailů, panoramat a zajímavostí kolem jeho života a díla.”

      Výstava se uskuteční v knihovně Petra Bezruče a vernisáž obohatí nejen koncert středověké hudby, ale také zajímavá přednáška Bohumila Vurma.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Den poté, v pátek 11. dubna děláme naprosto exkluzivní ochutnávku vín a prohlídku obrazů, komentovanou prohlídku obrazů Hieronyma Bosche s velmi zasvěceným výkladem a koncertem středověké hudby, ale bude to jenom pro 60 osob. Ta vína budou z míst, kde Hieronym Bosch má v galeriích svá mistrovská díla, takže to bude nejen Španělsko neboli Madrid, ale také Benátsko, Vídeň, Itálie a tak dále.”

      Festival nabídne také zajímavé besedy a přednášky.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Přijede Michaela Vidláková s pořadem Terezínské ghetto očima dítěte. Je to přeživší žena velmi zajímavá, energická, která má dnes 88 let a jezdí přednášet po celé ČR o holocaustu, takže děláme nejen takový půldenní program pro žáky základní školy o rasismu, holocaustu, osvětimské a terezínské tragédii, ale zároveň je to takovým povzbuzením pro mladou generaci.”

      Těšit se můžete i na perličky ze světa filmu.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Budeme se věnovat i dílu Arnošta Lustiga. Přijede jeho dcera Eva Lustigová, která představí film Démanty noci v kině Mír v rámci opavského filmového klubu, což je veledílo české nové vlny. Také s Pavlem Urbanem bude mít workshop pro studenty středních škol na téma novinařina a osobnost Arnošta Lustiga.”

      V kině Odboj pak na návštěvníky festivalu čekají hned dvě mimořádné archivní projekce.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Promítneme geniální western Kevina Costnera Tanec s vlky. Nebo pocta Davidu Lynchovi, což je film Modrý samet.”

      Co dál vás na festivalu čeká, o tom se dozvíte více v dalším dílu opavského expresu.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Opavský expres
      19. března 2025, 16:40

      Nový sběrný dvůr na Šlofárně už je v provozu

      Nový sběrný dvůr Šlofárna v Opavě-Kylešovich je od tohoto týdne otevřený lidem. Fungovat začal s letní provozozní dobou sběrných dvorů ve městě. Zároveň s jeho otevřením byl zrušen sběrný dvůr v Bílovecké ulici.

      Opavské sběrné dvory vstoupily do tzv. letního provozu. Až do poloviny listopadu tak budou otevřeny denně kromě neděle. Fungovat začal i nový sběrný dvůr na Šlofárně.

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Otevřením nového sběrného dvora se nám otevírá daleko lepší možnost obsloužit občany, protože tady je opravdu více místa a umožní nám to nakládat s těmi odpady, dále třídit a omezit množství odpadů, které odvážíme na skládku.”

      Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Tady máme konečně otevřený nový sběrný dvůr, který odpovídá standardům. Věříme, že se nám ho podaří v brzké době rozšířit o další prostor, který má město zakoupený. V současné době se opravdu stavební suť dá odvážet pouze na tady toto sběrné místo, protože tato stavební suť se bude vážit.”

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Stavební suť není komunálním odpadem a bude odebírána pouze na novém sběrném dvoře za úplatu. Na sběrné dvory se vozí obecně tříděné složky komunálního odpadu, směsný komunální odpad se vkládá do nádob v místě bydliště. Máme tady i zpětný odběr pneumatik, elektroniky, je tady nebezpečný odpad a objemné odpady.”

      S letní provozní dobou se otevřelo také Reuse centrum, kam lidé mohou odložit věci, které už nepotřebují, ale zároveň by se mohly hodit někomu dalšímu.

      Květuše Týnová, obsluha Reuse centra: “Měli jsme první otevírací den, bylo úplně narváno. Lidi nadšeni, tady byl plný sklad. Jsou tu spokojeni lidi, rádi tu chodí, hodně berou nádobí, knížky hodně teď berou, začali číst, mladí lidi chodí pro knížky. Co se tady vybere, tak jde na příspěvek na zeleň pro Opavu.”

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Můžou se tam vozit předměty jako nábytek, ne ovšem věci, které mají tkaninu, pohovky, oblečení, to nemůžeme vzít a nemůžeme vzít ani elektroniku.”

      Aby lidé mohli sběrné navštěvovat, musí mít nově u sebe odpadovou kartu, kterou si mohou vyřídit buď online nebo na pokladnách městského úřadu.

      Kromě nového sběrného dvora na Šlofárně fungují i sběrné dvory na Hálkově ulici v Kateřinkách a na ulici Přemyslovců v Jaktaři, kde najdete také Reuse centrum.

      Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Otevřením nového sběrného dvora na Šlofárně došlo k uzavření starého sběrného dvora na Bílovecké ulici v Kylešovicích.”

      anketa: obyvatelé Opavy: “Já jsem přivezla dvě pneumatiky, využívala jsem sběrné dvory často, jsem z Kylešovic. Mrzí mě, že v Kylešovicích za viaduktem se ten dvůr ruší. Nedovedu si představit jak to bude vypadat kolem popelnic.”

      “Jezdím tady klasicky se zahradním odpadem a tak různě co člověku doma prostě zbyde. Jezdili jsme se sutí, teď už to prý nejde. Na Šlofárnu. Teď ani nevím, kde to je, musím to zjistit postupně. Ale tak přizpůsobíme se.”

      “Sběrný dvůr využívám velice často, a to proto, že to mám blízko. Vozím hlavně velkoobjemový materiál jako je tráva a listí.”

      Aby lidé mohli sběrné navštěvovat, musí mít nově u sebe odpadovou kartu.

      Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Dnešním dnem, 17.3. začíná i svoz bioodpadu od zahrádkářů, to znamená, jsou to ty hnědé popelnice potažmo hnědé kontejnery. Samozřejmě je tam udělaný nějaký harmonogram, vlastně jednou za 14 dnů se odváží směsný komunální a v tom volném týdnu, kdy není svoz komunálního odpadu, tak se odváží právě ty hnědé popelnice. To znamená ten bioodpad.”

      Přesný harmonogram svozu bioodpadu a konkrétní rozpis obsluhovaných ulic najdete na webu Technických služeb.

      ---

      20 000 mil pod mořem ve Slezském zemském muzeu

      Historická budova Slezského zemského muzea v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem. Je inspirovaná jedním z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna a láká k prozkoumání podmořského světa.

      Nejen dospělí, ale především malí odvážní návštěvníci se mohou vydat na dobrodružnou cestu podmořským světem plným nástrah a tajuplných živočichů. Stačí zavítat na výstavu 20 tisíc mil pod mořem do Historické budovy Slezského zemského muzea.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Na výstavě prezentujeme celou řadu sbírkových předmětů, které pocházejí nejen z naší muzejní sbírky, ale ty cenné exponáty jsou zapůjčené například z Národního a Národního technického muzea. Ta výstava je vlastně koncipovaná přesně jako ten román, který nás inspiroval. Jdeme vastně od začátku až končíme vlastně smrtí kapitána Nema. Nicméně by návštěvníci výstavy to dílo měli znát, protože jsme ho nechtěli kompletně převyprávět. Je to prostě pro ty, kteří to dílo znají, mají ho oblíbené, případně je to může motivovat právě k četbě tohoto románu.”

      Na výstavě jsou k vidění nejen exponáty neobvyklých druhů živočichů ze všech koutů světa, ale i různé technické exponáty jako navigační přístroje nebo pomůcky ke kreslení map.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Jsou tady věci z té doby, zejména americké občanské války, je tady celá řada modelů. Ty jsou zajímavé zejména pro dětské návštěvníky, máme tady dva velké modely lodí a podařilo se nám i vyrobit přímo v muzeu model Nautila, který má délku metr 40. Jednak nám to spadá do výročí Julesa Verna a jednak jsme chtěli připravit výstavu, která by byla atraktivní nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro další návštěvníky, Je to trošku jíné než děláme klasické výstavy , takže je to taková zajímavá výstava pro nejširší spektrum návštěvníků.”

      anketa: návštěvníci výstavy: “Nejvíc se nám líbila zvířata, no a všechno je krásné. Jsem tady podruhé, před třemi roky jsme tady byli a jsme si to zopakovali.”

      “Ty lodě a ty obrázky těch lodí a ty ryby, ta ryba, co má ty choboty, je to moc hezké, zajímavé.”

      “Je to ostuda, že jsem z Opavy a jsem tady poprvé. Nejvíc mě zaujaly tady ta zvířata, podmořský svět celkově je zajímavý. Moc pěkné to tady je.”

      “Připomíná mi to pobyt u moře, je to tady super. Líbí se mi tady ten kalmar, to je moje oblíbená, nebo plastická výtvarní, líbí se mi nejvíc.”

      “Líbí se mi to hodně. Zbraně se mi nejvíc líbí.”

      Slezské zemské muzeum k výstavě připravuje i doprovodné programy.

      David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, SZM: “Budou k dispozici jak edukační programy pro školky a školy, tak určitě budeme mít i workshopy pro rodiny s dětmi a další zájemce a samozřejmě v rámci akcí jako je například Slezská muzejní noc a podobně budou i komentované prohlídky výstavy nejen s autorem, ale i s dalšími odborníky, kteří se na výstavě podíleli.”

      Zájemci budou mít možnost vyrobit si například papírový model krakatice, zahrát si „hledačku“ nebo si vymalovat tematické omalovánky pro děti.

      ---

      Festival Další břehy letos slaví 25 let

      Opavský multižánrový festival Další břehy už klepe na dveře. Probíhat od 5. dubna do 1. května a nabídne pestrou mozaiku více než třicet pořadů všech uměleckých žánrů.

      Festival Další břehy letos slaví čtvrtstoletí. Je třeba si ho pořádně užít, protože právě 25. ročníkem skončí. Našlapaný bude od začátku až do konce a tématem bude Můžeme mít strach, ale nesmíme se bát.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Co se týče výtvarného umění, tak pilotní výstavou celého festivalu je Hieronym Bosch Zrcadlo světa. Bosch patří mezi nejtajemnější malíře ve středověku, žil v letech 1452 až 1516 a má za sebou strašně zajímavé výtvarné dílo a Bohumil Vurm a Zuzana Fofová připravili pro Opavu výstavu, která samozřejmě není z originálů, ale z detailů, panoramat a zajímavostí kolem jeho života a díla.”

      Výstava se uskuteční v knihovně Petra Bezruče a vernisáž obohatí nejen koncert středověké hudby, ale také zajímavá přednáška Bohumila Vurma.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Den poté, v pátek 11. dubna děláme naprosto exkluzivní ochutnávku vín a prohlídku obrazů, komentovanou prohlídku obrazů Hieronyma Bosche s velmi zasvěceným výkladem a koncertem středověké hudby, ale bude to jenom pro 60 osob. Ta vína budou z míst, kde Hieronym Bosch má v galeriích svá mistrovská díla, takže to bude nejen Španělsko neboli Madrid, ale také Benátsko, Vídeň, Itálie a tak dále.”

      Festival nabídne také zajímavé besedy a přednášky.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Přijede Michaela Vidláková s pořadem Terezínské ghetto očima dítěte. Je to přeživší žena velmi zajímavá, energická, která má dnes 88 let a jezdí přednášet po celé ČR o holocaustu, takže děláme nejen takový půldenní program pro žáky základní školy o rasismu, holocaustu, osvětimské a terezínské tragédii, ale zároveň je to takovým povzbuzením pro mladou generaci.”

      Těšit se můžete i na perličky ze světa filmu.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Budeme se věnovat i dílu Arnošta Lustiga. Přijede jeho dcera Eva Lustigová, která představí film Démanty noci v kině Mír v rámci opavského filmového klubu, což je veledílo české nové vlny. Také s Pavlem Urbanem bude mít workshop pro studenty středních škol na téma novinařina a osobnost Arnošta Lustiga.”

      V kině Odboj pak na návštěvníky festivalu čekají hned dvě mimořádné archivní projekce.

      Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Promítneme geniální western Kevina Costnera Tanec s vlky. Nebo pocta Davidu Lynchovi, což je film Modrý samet.”

      Co dál vás na festivalu čeká, o tom se dozvíte více v dalším dílu opavského expresu.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-19-03-2025-16-42