Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Evakuační centrum v Opavě
  • Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě
  • Hrdinové podnikání aneb podnikatelé inspirují

Evakuační centrum v Opavě

Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize. Toto místo bylo téměř rok nepřetržitě k dispozici lidem, kteří jsou na útěku před válkou na Ukrajině. Dovnitř teď nahlédneme s Romanem Otipkou z opavského magistrátu, který evakuační centrum provozuje.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Evakuační centrum vzniklo v roce 2009. Opava se pustila do odvážného projektu a zřídila místo pro okamžité ubytování 71 osob pus k dispozici je zde materiál pro zajištění přespání ještě dalších 230 osob. Proč se město do jeho zřízení pustilo?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Všechno to odstartovaly povodně v r. 1997, kdy jsme evakuovali asi 300 lidí.  Vznikly krizové zákony, které vydala Vláda ČR. Město se rozhodlo naplnit tyto zákony a zřídit evakuační ubytování pro osoby během mimořádných událostí. Aby nedošlo k situaci, jako v roce 2007, v době povodní, kdy tyto prostory ještě nebyly."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Popišme, kde se teď nacházíme: jde o jednu velkou místnost s kuchyňkou a sociálním zařízením. Jsou tady patrové postele, ovšem žádné úložné prostory. Jak dlouhou dobu tady mohou lidé pobývat?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy „Podle našich zkušeností je to spíš nouzové ubytování, nebo spíš nouzové přístřeší., něco jako bydlení v tělocvičně. Takže krátkodobé mimořádné události, jako jsou třeba povodně, nebo únik nebezpečných látek. Zhruba tak do pěti dnů se tady dá ve větším počtu pobývat. Co se týká dlouhodobějších ubytování, tak je to maximálně do 30 osob.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jakým způsobem se tyto prostory uvádí do provozu a kdo se o jeho chod stará a jak rychle může být připraveno v případě nějaké mimořádné události?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Stará se o to Magistrát města Opavy, naše oddělení krizového řízení. Ale úzce spolupracujeme s ČČK, který zde sídlí od r. 2016 na základě naší domluvy v pronajatých prostorách. A když je potřeba, tak do hodiny jsme schopni centrum zprovoznit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Funkčnost centra prověřil konflikt na Ukrajině. Kdy tady byli urgentně ubytováváni váleční uprchlíci. Šlo o přespání na pár nocí předtím, než se přesunuli do dlouhodobého bydlení. Jaké poznatky jste z tohoto maximálního a dlouhodobého provozu zjistili?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Nejhorší byly začátky. 1. března. 2022 nám z Krajského asistenčního centra pro uprchlíky v Ostravě volali, že nám pošlou dva autobusy lidí. A my jsme se museli o ty lidi postarat.  Protože pak zde tito lidé žili dlouhodoběji, tak jsme museli koupit pračku, sušičku. A dovybavit evakuační centrum k běžnému žití. Tyto prostory jsou samozřejmě pro hromadné přežití. Vyhovovalo by nám více, kdybychom evakuační centrum rozdělili na menší prostory, aby měli obyvatelé větší soukromí.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Už dříve se mluvilo o přestavbě centra. V čem by spočívala a jak je aktuální? V čem by rekonstrukce spočívala?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Aktuální to je. Ale v současné době ještě nemůžeme přestavbu provádět. Protože konflikt na Ukrajině ještě neskončil. Plánujeme, že bychom přehradili tuto velkou společnou místnost sádrokartonovými příčkami, aby lidé měli větší soukromí.“



---

Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě

Vše o čištění vody z kanalizace se dozvěděli účastníci exkurse v čistírně odpadních vod v Opavě. Zájemci si prohlédli cestu, kterou znečištěná voda urazí než se zase promění v tekutinu, kterou lze bez obavy vypustit do řeky Opavy. Celý tento proces trvá den a půl.

Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.

Kateřina Durčáková, organizátorka akce, Magistrát města Opavy: „Na exkurzi máme omezený počet míst. Vstupenky, které jsme dali k dispozici pro občany, byly velice rychle během několika dní rozebrány.“

Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.

Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Pomocí speciálních bakterií, které jsou oživovány kyslíkem, odstraňujeme biologické znečištění, aby voda mohla odtéct do řeky Opavy za areálem čistírny.“

Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Nepatří tam žádné chemikálie, zbytky barev, oleje. My na to pravidelně upozorňujeme, protože toto nám dělá problémy v kanalizační síti a také při procesu čištění.“

Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m splašků.

účastník exkurze: „Chtěl jsem vidět, jaký bude stav vody po vyčištění a co se vrací do řeky.“

Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.

Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.

Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.

---

Hrdinové podnikání aneb podnikatelé inspirují

Necelý rok existence má za sebou koncept Hrdinové podnikání, který pořádají studenti Soukromé střední školy podnikatelské v Opavě. Jejich hosty už byly dvě desítky úspěšných podnikatelů z našeho kraje, kteří se přišli podělit o své zkušenosti.

Studenti opavské podnikatelské školy zvali k besedě s podnikateli už po sedmé. Jejími hosty jsou vždy zajímaví lidé, kteří dokázali přetavit své sny ve skutečnost. O nadšení pro svou práci už vyprávěla třeba parfumářka, ředitel IT firmy, fotografka nebo majitel restaurace.

Ondřej Ječmenek, student, Soukromá střední škola podnikání Opava: „Vybíráme podnikatele z Moravskoslezského kraje. Dáváme vždy příležitost místním firmám a firmám větším i menším, aby lidé viděli kontrast.“

Zatímco s prvotní myšlenkou přišel jejich učitel, vše ostatní už je v režii studentů. Ve spolupráci s opavskou hospodářskou komorou zvou hosty do projektu Hrdinové podnikání, připravují scénář a také zajišťují veškerou organizaci.

Lukáš Zemek, zástupce ředitele, Soukromá střední škola podnikání Opava: „Prvotní myšlenka byla ta, že jsem chtěl, aby se studenti účastnili projektů. Šlo mi o propojení výuky s praxí. Celý ten event mají na starosti studenti. Zvou si hosty a od A do Z se o celý pořad starají.“

O svém působení v ostravské zoologické zahradě vyprávěl její současný ředitel Jiří Novák. Pracuje zde od roku 1996, kdy nastoupil jako pomocná síla a postupně se vypracoval do nejvyšší funkce.

Jiří Novák, ředitel, ZOO Ostrava: „Pochopitelně jsem vůbec netušil, že se jednoho dne dostanu do pozice ředitele a budu moci věci kolem zvířat i ovlivňovat, tedy alespoň v ZOO.“

Svým příběhem inspiroval také opavský podnikatel Petr Hlaváček. Pustil se do výroby brankářských rukavic, které mu, jako aktivnímu fotbalistovi, na trhu chyběly. Dnes si je kupují amatéři i profesionálové.

Petr Hlaváček, podnikatel, zakladatel značky BU1: „Máme třeba brankáře v Manchesteru United, který byl na lavičce v Evropské lize UEFA. Byl jsem se podívat na Chelsea FC, jejichž brankář měl naše rukavice, když hráli Ligu mistrů.

Před publikum předstoupil také Lukáš Káňa, který si otevřel v Opavě kavárnu a bistro. Svou vášeň pro dobrou kávu proměnil ve své živobytí. Původním povoláním stavitel mostů se vrhnul do kurzů na přípravu kávy.

Lukáš Káňa, majitel, Botaniqa café a bistro: „Ale stejně jsem nejvíc zkušeností nasbíral, když jsem se na 14 dní zavřel u nás v kavárně, a vařil jsem kávu. V kuse, osm hodin jsem dělal jedno espresso za druhým.“

Jeho podnik nabízí také pestré menu z různých koutů světa. Příprava jídla podléhá koncepci nulového odpadu.

Pokud byste se chtěli nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se nebáli vykročit na dobrodružnou cestu k podnikání, rezervujte si v kalendáři termín 19. června, kdy studenti opavské Soukromé školy podnikání zvou do Klubu art další zajímavé osobnosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
19. dubna 2023, 16:40

Evakuační centrum v Opavě

Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize. Toto místo bylo téměř rok nepřetržitě k dispozici lidem, kteří jsou na útěku před válkou na Ukrajině. Dovnitř teď nahlédneme s Romanem Otipkou z opavského magistrátu, který evakuační centrum provozuje.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Evakuační centrum vzniklo v roce 2009. Opava se pustila do odvážného projektu a zřídila místo pro okamžité ubytování 71 osob pus k dispozici je zde materiál pro zajištění přespání ještě dalších 230 osob. Proč se město do jeho zřízení pustilo?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Všechno to odstartovaly povodně v r. 1997, kdy jsme evakuovali asi 300 lidí.  Vznikly krizové zákony, které vydala Vláda ČR. Město se rozhodlo naplnit tyto zákony a zřídit evakuační ubytování pro osoby během mimořádných událostí. Aby nedošlo k situaci, jako v roce 2007, v době povodní, kdy tyto prostory ještě nebyly."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Popišme, kde se teď nacházíme: jde o jednu velkou místnost s kuchyňkou a sociálním zařízením. Jsou tady patrové postele, ovšem žádné úložné prostory. Jak dlouhou dobu tady mohou lidé pobývat?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy „Podle našich zkušeností je to spíš nouzové ubytování, nebo spíš nouzové přístřeší., něco jako bydlení v tělocvičně. Takže krátkodobé mimořádné události, jako jsou třeba povodně, nebo únik nebezpečných látek. Zhruba tak do pěti dnů se tady dá ve větším počtu pobývat. Co se týká dlouhodobějších ubytování, tak je to maximálně do 30 osob.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jakým způsobem se tyto prostory uvádí do provozu a kdo se o jeho chod stará a jak rychle může být připraveno v případě nějaké mimořádné události?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Stará se o to Magistrát města Opavy, naše oddělení krizového řízení. Ale úzce spolupracujeme s ČČK, který zde sídlí od r. 2016 na základě naší domluvy v pronajatých prostorách. A když je potřeba, tak do hodiny jsme schopni centrum zprovoznit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Funkčnost centra prověřil konflikt na Ukrajině. Kdy tady byli urgentně ubytováváni váleční uprchlíci. Šlo o přespání na pár nocí předtím, než se přesunuli do dlouhodobého bydlení. Jaké poznatky jste z tohoto maximálního a dlouhodobého provozu zjistili?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Nejhorší byly začátky. 1. března. 2022 nám z Krajského asistenčního centra pro uprchlíky v Ostravě volali, že nám pošlou dva autobusy lidí. A my jsme se museli o ty lidi postarat.  Protože pak zde tito lidé žili dlouhodoběji, tak jsme museli koupit pračku, sušičku. A dovybavit evakuační centrum k běžnému žití. Tyto prostory jsou samozřejmě pro hromadné přežití. Vyhovovalo by nám více, kdybychom evakuační centrum rozdělili na menší prostory, aby měli obyvatelé větší soukromí.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Už dříve se mluvilo o přestavbě centra. V čem by spočívala a jak je aktuální? V čem by rekonstrukce spočívala?

Roman Otipka, havarijní a krizové řízení, Magistrát města Opavy: „Aktuální to je. Ale v současné době ještě nemůžeme přestavbu provádět. Protože konflikt na Ukrajině ještě neskončil. Plánujeme, že bychom přehradili tuto velkou společnou místnost sádrokartonovými příčkami, aby lidé měli větší soukromí.“



---

Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě

Vše o čištění vody z kanalizace se dozvěděli účastníci exkurse v čistírně odpadních vod v Opavě. Zájemci si prohlédli cestu, kterou znečištěná voda urazí než se zase promění v tekutinu, kterou lze bez obavy vypustit do řeky Opavy. Celý tento proces trvá den a půl.

Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.

Kateřina Durčáková, organizátorka akce, Magistrát města Opavy: „Na exkurzi máme omezený počet míst. Vstupenky, které jsme dali k dispozici pro občany, byly velice rychle během několika dní rozebrány.“

Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.

Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Pomocí speciálních bakterií, které jsou oživovány kyslíkem, odstraňujeme biologické znečištění, aby voda mohla odtéct do řeky Opavy za areálem čistírny.“

Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Nepatří tam žádné chemikálie, zbytky barev, oleje. My na to pravidelně upozorňujeme, protože toto nám dělá problémy v kanalizační síti a také při procesu čištění.“

Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m splašků.

účastník exkurze: „Chtěl jsem vidět, jaký bude stav vody po vyčištění a co se vrací do řeky.“

Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.

Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.

Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.

---

Hrdinové podnikání aneb podnikatelé inspirují

Necelý rok existence má za sebou koncept Hrdinové podnikání, který pořádají studenti Soukromé střední školy podnikatelské v Opavě. Jejich hosty už byly dvě desítky úspěšných podnikatelů z našeho kraje, kteří se přišli podělit o své zkušenosti.

Studenti opavské podnikatelské školy zvali k besedě s podnikateli už po sedmé. Jejími hosty jsou vždy zajímaví lidé, kteří dokázali přetavit své sny ve skutečnost. O nadšení pro svou práci už vyprávěla třeba parfumářka, ředitel IT firmy, fotografka nebo majitel restaurace.

Ondřej Ječmenek, student, Soukromá střední škola podnikání Opava: „Vybíráme podnikatele z Moravskoslezského kraje. Dáváme vždy příležitost místním firmám a firmám větším i menším, aby lidé viděli kontrast.“

Zatímco s prvotní myšlenkou přišel jejich učitel, vše ostatní už je v režii studentů. Ve spolupráci s opavskou hospodářskou komorou zvou hosty do projektu Hrdinové podnikání, připravují scénář a také zajišťují veškerou organizaci.

Lukáš Zemek, zástupce ředitele, Soukromá střední škola podnikání Opava: „Prvotní myšlenka byla ta, že jsem chtěl, aby se studenti účastnili projektů. Šlo mi o propojení výuky s praxí. Celý ten event mají na starosti studenti. Zvou si hosty a od A do Z se o celý pořad starají.“

O svém působení v ostravské zoologické zahradě vyprávěl její současný ředitel Jiří Novák. Pracuje zde od roku 1996, kdy nastoupil jako pomocná síla a postupně se vypracoval do nejvyšší funkce.

Jiří Novák, ředitel, ZOO Ostrava: „Pochopitelně jsem vůbec netušil, že se jednoho dne dostanu do pozice ředitele a budu moci věci kolem zvířat i ovlivňovat, tedy alespoň v ZOO.“

Svým příběhem inspiroval také opavský podnikatel Petr Hlaváček. Pustil se do výroby brankářských rukavic, které mu, jako aktivnímu fotbalistovi, na trhu chyběly. Dnes si je kupují amatéři i profesionálové.

Petr Hlaváček, podnikatel, zakladatel značky BU1: „Máme třeba brankáře v Manchesteru United, který byl na lavičce v Evropské lize UEFA. Byl jsem se podívat na Chelsea FC, jejichž brankář měl naše rukavice, když hráli Ligu mistrů.

Před publikum předstoupil také Lukáš Káňa, který si otevřel v Opavě kavárnu a bistro. Svou vášeň pro dobrou kávu proměnil ve své živobytí. Původním povoláním stavitel mostů se vrhnul do kurzů na přípravu kávy.

Lukáš Káňa, majitel, Botaniqa café a bistro: „Ale stejně jsem nejvíc zkušeností nasbíral, když jsem se na 14 dní zavřel u nás v kavárně, a vařil jsem kávu. V kuse, osm hodin jsem dělal jedno espresso za druhým.“

Jeho podnik nabízí také pestré menu z různých koutů světa. Příprava jídla podléhá koncepci nulového odpadu.

Pokud byste se chtěli nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se nebáli vykročit na dobrodružnou cestu k podnikání, rezervujte si v kalendáři termín 19. června, kdy studenti opavské Soukromé školy podnikání zvou do Klubu art další zajímavé osobnosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-19-04-2023-16-42