Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Se složitou registrací pomáhají úředníci
  • Záchranáři mají nový vůz pro přepravu lékaře
  • Nápady pro Opavu odstartovaly
  • Jak podat projekt do participativního rozpočtu?

Se složitou registrací pomáhají úředníci

Úředníci opavského magistrátu pomáhají seniorům starším 80 let s registrací do rezervačního systému na očkování proti koronaviru. Zřídili pro ně kontaktní místo přímo na radnici a navštěvují je i doma. V provozu je také speciální linka, kde operátorka poradí na dálku. Slezská nemocnice už spustila očkování.


Sociální pracovníci z magistrátu obešli 2 500 seniorů starších 80 let, kteří v Opavě žijí. A předali jim letáky, které nabízí možnost požádat úředníky o pomoc při registraci do složitého systému očkování proti Covid – 19 .

Hana Křížová, odb. sociálních věcí, Magistrát Opava: „Řada z nich se chtěla na něco zeptat, takže jsme jim informace podali, a hlavně jsme je odkázali jsme na uvedené v tel. číslo v letáku, kde úředníci pomáhají s registrací na dálku.“

Nabídku pomoci přivítala i devadesátiletá Jarmila Štenclová. Počítač ani internet doma nemá. Sama by zavést své údaje do systému nezvládla.

Jarmila Štenclová, obyvatelka Opavy: „Těší mne, že se město stará o své občany, toho si cením!“

Sociální pracovníci magistrátu budou s nabídkou pomoci obcházet seniory, kteří žijí sami, jsou třeba imobilní a nemají se na koho obrátit. Lidé mohou také přijít na improvizované kontaktní místo zřízené na radnici a s pomocí úředníků se do systému zaregistrovat.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát Opava: „Mnoho seniorů volá, ptá se, kdy budou termíny a jak se co má udělat, takže poskytujeme i konzultační službu.“

Kontaktní místo je v provozu každý všední den od 8,00 do 16,00 hodin, stejně jako poradní linka.

Igor Hendrych (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Máme na to vyčleněny tři zaměstnankyně úřadu, které se této problematice věnují v podstatě na plný úvazek.“

Kontaktní místo pro registraci do očkovacího sytému bude fungovat tak dlouho, jak bude potřeba. Úředníci počítají s tím, že stejně tak jako jsou nyní k dispozici osmdesátníkům, budou později pomáhat i lidem starším sedmdesáti let.


KONTAKTNÍ MÍSTO PRO REGISTRACI NA OČKOVÁNÍ                                                                                                                                                        budova magistrátu, Horní nám. 69, Opava

pondělí až pátek 8,00 – 16,00 hod.
tel. 734 648 051


---

Záchranáři mají nový vůz pro přepravu lékaře

Pracoviště záchranné služby v Opavě má k dispozici nové osobní auto, které slouží pro přepravu lékaře k pacientovi. Na jeho pořízení přispělo město Opava. Počet výjezdů k pacientům se v posledních týdnech výrazně zvýšil kvůli koronavirové pandemii, a to zhruba o čtvrtinu.

Nové sanitní vozidlo teď mají k dispozici záchranáři z opavského územního odboru. Říká se mu také randez-vous, a slouží k rychlé dopravě lékaře a záchranáře k pacientovi. Auto je vybaveno téměř shodným přístrojovým a zdravotnickým vybavením, jako velký sanitní vůz, chybí jen nosítka.

Petr Černohorský, ředitel ÚO ZZS MSK Opava: „Předpokládá se nasazení 24 hod. denně, 7 dnů v týdnu. Slouží k přepravě lékaře a spolupráci s ostatními posádkami RZP.“

Díky přepravě vlastním vozem může být lékař k dispozici hned několika posádkám v terénu. Ty se v posledních týdnech skoro nezastaví. V souvislosti s nárůstem covid pozitivních pacientů se navyšuje i počet jejich výjezdů. V posledních týdnech zhruba o 20 - 40%. Proto byly týmy záchranářů posíleny tak, aby dodržely zákonem daný dojezdový limit 20 minut.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK Opava: „Je možné, že dochází k navýšení dojezdových časů k pacientovi. Jde řádově o minuty.“

Už před rokem město Opava přispělo záchranářům na zakoupení defibrilátoru a uvažuje také o další pomoci.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Určitě chceme pokračovat i v dalších letech, protože je to v současné době potřebná služba.

Speciálně upravený automobil Škoda Kodiaq stál 1,7 mil. korun. Z toho zhruba polovinou přispělo město Opava.

---

Nápady pro Opavu odstartovaly

Opavané mohou podávat své návrhy, jak využít 1,5 mil. korun z participativního rozpočtu magistrátu. Finance mohou být uvolněny na zvelebení veřejného prostoru. O tom, které projekty budou realizované, rozhodne pak veřejné hlasování.

Úprava školní zahrady, nová silnice u řeky, cvičební nářadí ve fitness zóně nebo mlžítka na vodu v centru…. to všechno si přáli Opavané mít ve svém městě. A splnilo se jim to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu. Během uplynulých 4 let bylo realizováno 13 projektů, které lidé vymysleli.

O tom, které projekty se uskuteční, rozhodují lidé ve veřejném hlasování. V minulém roce občané Opavy vybrali celkem 6 projektů. Město na ně uvolnilo 1, 5 milonu korun. Stejnou částkou bude participativní rozpočet disponovat i letos.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Já jsem velmi rád, že částka i v době kovidu zůstala na této výši. Osobně bych si představoval, že by si participativní rozpočet města Opavy zasloužil třeba 5 mil. korun.

Návrhů se každý rok sejdou desítky. 

Kateřina Hnátová, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Pokud nápad vloni neuspěl, je možné jej podat opakovaně. S tím, že veškeré dokumenty a postup musí být splněný nově pro rok 2021.Nemohou být použité loňské dokumenty.“

 Návrhy je nutné odevzdat na opavskou radnici do 1. března. V červnu pak lidé ve veřejném hlasování vyberou ty nejlepší.


---

Jak podat projekt do participativního rozpočtu?

Participativní rozpočet Nápady pro Opavu čeká na podněty od občanů, jakou změnu by si přáli ve veřejném prostoru. Podmínky podávání návrhů do shrne mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Občané Opavy mají už popáte možnost vylepšit veřejný prostor. Které projekty mají největší šanci uspět?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Je to jakýkoliv projekt, který opraví něco, zaavede novou službu či vylepší veřejný prostor. Většinou to bývají dětská hřiště, sportovní hřiště, nebo cokoliv, co je na pozemku města či městských organizací.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Některé projekty nemůžete zařadit do veřejného hlasování, protože nesplňují formální požadavky? Shrňme, na co si mají dát žadatelé pozor a co by měl jejich projekt obsahovat?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Pravidla jsou jednoduchá: musí to být na pozemku města, musí to být realizované do 31.12. následujícího roku, nesmí to přinést městu nové náklady, tedy projekt drahý na provoz a nesmí to být v rozporu s plány města.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jak velký zájem o vylepšení veřejného prostoru v Opavě je?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Ten zájem je setrvale velký. Nás to překvapilo už v prvním ročníku, kdy se přihlásilo hodně lidí, kteří měli zájem a potvrdilo se to i v dalších ročních. Jsme rádi, že zastupitelé udrželi i v letošním roce částku 1,5 mil. korun. Což je jistě motivace pro to, aby se sešlo dost kvalitních nápadů.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Vloni se podané návrhy rozdělovaly na tzv. malé a velké nápady. Proč jste k tomu přistoupili? Bude to tak i letos?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Ano, bude to stejně jako v loňském roce. My jsme k tomu přistoupili proto, aby bylo podpořeno více nápadů. Aby se nestalo, že bude podpořený jeden velký projekt a na ostatní se nedostane. Proto to dělení na malé a velké projekty. Díky tomu se pak může realizovat více nápadů.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Nápady se realizují po veřejném hlasování, které probíhá na internetu nebo i vhazováním hlasů do schránky. Jak moc objektivní hlasování je?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Já bych chtěl Opavany pochválit, protože za čtyři roky, co tento projekt běží, jsme se nesetkali s tím, že by došlo k větší manipulaci s hlasy nebo že by se snažil někdo podvádět. Jsou to jednotky případů, které se nám podařilo odhalit. Já bych nechtěl prozradit, jaké máme metody. Ale musím říct, že máme nástroj, který eliminuje počet hlasů, které by neměly být uznány.“

---Mohlo by Vás také zajímat