Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě až příští rok
  • Slezská nemocnice vyzývá dárce krve k odběru!
  • Léto v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě až příští rok

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě se přesouvá na příští rok. A to kvůli problémům se zajištěním náhradní ledové plochy pro tréninky i zápasy hokejistů. Zpočátku se uvažovalo o pronájmu okolních stadionů. Nakonec ale město postaví náhradní ledovou plochu v Městských sadech.

Opavský zimní stadion byl zastřešený v 50. letech minulého století. Od té doby se to tady příliš nezměnilo. Nevyhovující šatny pro sportovce i zázemí pro diváky měla modernizovat plánovaná rekonstrukce. Začít měla letos na jaře. Ovšem odložená je o rok. Nejprve musel investor, tedy město, reagovat na skokové navýšení cen za stavební materiál. Rozpočet stoupnul z původních 218 mil. korun na 285. Pak nastaly komplikace s hledáním vhodného místa pro tréninky hokejistů v okolních stadionech.

Dalibor Bárta, jednatel, HC Slezan Opava: „V Kravařích a v Benešově nemají takovou kapacitu, aby vykryly naše aktuální potřeby. Navíc je to složité s logistikou.“

Varianta výstavby mobilní ledové plochy se tak stala reálnějším řešením než pravidelná přeprava pěti stovky sportovců všech věkových kategorií na tréninky a pronájem ledu mimo Opavu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Z hlediska finančního jsme si to samozřejmě porovnávali a dojíždění vychází obdobně jako náhradní ledová plocha. Teď už čekáme na podpis smlouvy s vybraným dodavatelem.“

Dalibor Bárta, jednatel, HC Slezan Opava: „Cena dopravy a nájmu stadionů je vysoká a za ty dva roky by se vyšplhala do vysokých částek. Výstavba náhradní ledové plochy je adekvátní.“ 

Mobilní ledová plocha vyroste u fotbalového stadionu v Městských sadech příští rok na jaře. A přípravu na následující sezonu zahájí hokejisté už tady.

Jiří Žůrek, šéftrenér mládeže, HC Slezan Opava: „Je lepší logisticky aby ta sezona proběhla po celou dobu na jednom místě. Máme tady tělocvičnu, zázemí, které využíváme ještě navíc kromě ledové plochy.“

Náhradní ledovou plochu bude zakrývat stan. Místo pro diváky tady ale chybí. A tak zápasy mužského druholigového týmu se budou stěhovat do Bully areny v Kravařích.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Bude mít klasické rozměry 20x40 m. Bude uzpůsobena pro hraní zápasů jednotlivých týmů až do kategorie dorostu a juniorů. Mužský tým musí hrát na jiném stadionu. Předpokládáme, že v Bully aréně v Kravařích, kde máme předběžnou dohodu.“

Mobilní led zůstane na místě ještě nějaký čas po ukončení rekonstrukce zimního stadionu. A rozšíří nabídku bruslení pro veřejnost.

---

Slezská nemocnice vyzývá dárce krve k odběru!

Ve Slezské nemocnici se tenčí zásoby krve. Chybí také krevní destičky i plazma. Letní období je tradičně časem, kdy počet dárců kvůli dovoleným klesá a zároveň akutní potřeba krve při úrazech či nehodách stoupá. A provádějí se také operace, které odsunul na pozdější dobu koronavirus.

Problém s nedostatkem krve se opakuje každé léto. Ve Slezské nemocnici teď mají k dispozici pouze třetinu zásob, než obvykle. Lidé totiž v tuto dobu přicházejí darovat krev méně často.

Simona Kudlíková, Hematologicko-transfúzní odd, Slezská nemocnice v Opavě: „Ve větší míře totiž v letních měsících čerpají dovolenou, takže jsou pro nás hůře dostupní. Pokud vyjedou do zahraničí tak na jejich návrat navazuje měsíční blok pozastavení dárcovství.“

Ovšem potřeba krve se v létě zvyšuje: přibývá komplikovaných úrazů a akutních operací, které si žádají nejen dostatečné zásoby krve ale i krevní plazmy nebo destiček. Naštěstí někteří z téměř tří tisícovky pravidelných dárců si cestu na transfúzní oddělení i v tento čas naplánovali.

dárce: „Já chodím celý rok. Neřeším, jestli je léto nebo zima.“

Zásoby krve jsou nyní potřeba také kvůli zvýšenému počtu operativy. Na řadu totiž nyní přicházejí plánované operace např. náhrady kloubů, operace kýly či očí, které odložila pandemie koronaviru. Pacienti na ně čekali leckdy i dva roky.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My v tomto měsíci máme v provozu 7 sálů a provádíme přibližně 30 operací denně. Od příštího týdne chceme počet operačních sálů na celkově 9, což nám navýší počet operací až na 40 denně."

Momentálně je ve Slezské nemocnici poptávka po všech krevních skupinách. K odběru jsou vyzýváni registrovaní dárci, ale přijít mohou také nováčci. Po vyšetření krevního obrazu, vstupním vyšetření a vyplnění dotazníku, mohou podstoupit svůj první odběr, který trvá jen pár minut. A tak okamžitě pomoci.

Simona Kudlíková, Hematologicko-transfúzní odd, Slezská nemocnice v Opavě: „V letních měsících míváme problém především se zajištěním červených krvinek. Použitelnost červených krvinek po odběru je 41 dnů.“

Ještě kratší trvanlivost mají krevní destičky, a to pouhých 5 dnů. Naproti tomu plasma, která se po odběru může zmrazit, vydrží až tři roky.


PODMÍNKY PRO DÁRCE KRVE:---

Léto v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

Slunečné letní počasí láká ven, a tak knihovnice z Knihovny Petra Bezruče připravily pro nejmenší čtenáře a jejich rodiče dopoledne plné soutěží. A tak místo mezi regály s knihami se sešli venku v parku.

Prázdninové dopoledne s knihovnou – tak se jmenovala akce, kterou nachystaly knihovnice pro děti a jejich rodiče. Během jednoho z mnoha horkých a slunečných prázdninových dnů se všichni sešli ve stínu vysokých stromů v opavských Sadech Svobody. Tady připravili organizátoři tentokrát dopoledne nikoliv plné čtení, ale hraní.

Michaela Hrbáčová, Knihovna Petra Bezruče v Opavě: „O prázdninách jsme se rozhodli pozvat děti ven, do přírody, na čerstvý vzduch. Setkali jsme se s nimi v parku. Hrajeme tady různé sportovně laděné hry.“

Kdo chtěl potrénovat obratnost, dostal kartičku, kam mohl sbírat razítka za každý splněný úkol. Děti si mohly vyzkoušet třeba kroket, házení na koš nebo skákání v obručích.

Anička: „Tam se musí přelézt, tam se to musí projít po slepu, tam je panák.“

Kdo splnil všechny úkoly, dostal odměnu v podobě nafukovacího balónku a sladkostí. A s sebou si také mohl přibrat některou z knih, které byly vyřazeny z fondu pro nadbytečnost.

Z parku je to do knihovny jen kousek. Tady panuje letní režim s omezenou výpůjční dobou. Pro čtenáře mají otevřeno dva dny v týdnu – v podělí a ve čtvrtek. Počet návštěvníků je teď totiž mnohem nižší, než během ostatních dnů v roce, kdy velkou část čtenářů tvoří žáci a studenti, kteří si teď užívají zaslouženého volna.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Tak samozřejmě, že někteří pečliví studenti přijdou pro povinnou či maturitní četbu v předstihu. Využívají období letních prázdnin.“

V posledních letech se dostaly do obliby elektronické knihy, pro které čtenáři nemusí do knihovny. A poptávka po nich se rok od roku zvyšuje.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Lidé volí e-knihy, protože nezaberou tolik místa v zavazadle. Ovšem zejména starší generace preferuje knihu klasickou, tištěnou.“

V letních měsících jde většinou na odbyt lehká četba k vodě. A převládá, samozřejmě, beletrie.

A pokud si pro zásobu knih přijdete ještě do konce srpna, můžete zároveň obdivovat sbírku starých, ručně vyráběných loutek Stanislava Petřika, která je vystavena v oddělení pro dospělé.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry