Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce zimního stadionu běží podle plánu
  • Víceúčelová hala patřila Veletrhu povolání
  • Hasiči cvičně zasahovali u požáru ve Vlaštovičkách

Rekonstrukce zimního stadionu běží podle plánu

V Opavě se pilně pracuje na rekonstrukci zimního stadionu. Sportoviště z 50. let minulého století, které bylo léta ve špatném stavu, se na jejím konci promění v moderní stadion, kde se kromě ledových sportů budou moci pořádat i jiné sportovní, kulturní nebo společenské akce.

Bouracími pracemi v Opavě pokračuje rekonstrukce zimního stadionu. Zchátralé sportoviště do dvou let dostane novou, moderní tvář. Práce zatím běží podle plánu i díky příznivému počasí.

Tomáš Navrátil (ANO),, primátor Opavy: “Bourací práce by mohly skončit do zimy. Uvidíme, jak to půjde, zatím počasí přeje, takže nic tomu nebrání. V rámci bouracích prací se postupuje šetrně, protože kolem máme dvě gymnázia, Slezské a Mendelovo, vlastně jsou tady děti, hned vedle máme chodník, dvě hlavní cesty, takže práce se koordinují tak aby bylo co nejmíň zatíženo okolí, takže na to dbáme, toto dozorujeme a myslím si, že se to daří.”

Šimon Holub, stavbyvedoucí: “V současné chvíli stojíme v interiéru zimního stadionu, kde probíhají odstrojovací práce na tribuně a na všech pomocných konstrukcích, které v rámci bouracích prací jdou dolů. V rámci přístaveb došlo už ke zbourání východní a jižní přístavby a vlastně otevíráme tu halu zimního stadionu pro vjezd mechanizace dovnitř.”

Jakmile skončí celkové demolice, začnou práce na zajištění stavební jámy, které jsou nutné pro další stavební postup.

Šimon Holub, stavbyvedoucí: “To bude příprava pro zemní práce, kdy už budeme modelovat ten nový tvar přístaveb, které tady budou. Celý harmonogram příštího roku by měl být ta hrubá stavba, monolitické konstrukce s tím, že v současné chvíli chceme ještě do konce roku kompletně dokončit všechny bourací práce.”

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Budou se nově budovat šatny, které budou pod úrovní současného povrchu. To znamená, že budou níž než je ledová plocha a následně bude budována podstavba pod ledovou plochu. Budou budovány ty šatny, zázemí a nový vzhled stadionu z vnější strany. Součástí rekonstrukce budou i přístavby, následně budou i tréninkové prostory, jak malá tělocvična, tak plánujeme i hrací plochu s umělým povrchem, kde bude docházet k nácviku střelby pukem a technických věcí spojených s hokejem.”

Stavba za bezmála 370 milionů korun počítá i s kompletním vyřešením energetiky budovy.

---

Víceúčelová hala patřila Veletrhu povolání

Víceúčelová hala v Opavě se proměnila ve Veletrh povolání. Žáci 9. tříd základních škol tak měli jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit nejen se středními školami, ale i zaměstnavateli na Opavsku.

Kam dál. Touto otázkou se zabývá každý deváťák. Rozhodování školákům každoročně v Opavě ulehčuje Veletrh povolání. Letos se na něm ve Víceúčelové hale představilo více než 60 firem a 35 středních škol, takže měli z čeho vybírat.

Lukáš Pavelek, předseda, OHK Opava: “Pořádáme to my jako Hospodářská komora v Opavě společně s Úřadem práce a pod záštitou města Opavy. Je to opravdu akce zaměřená na to, aby se děti mohly podívat na to, jak dneska který obor vypadá, co obsahuj, kde to mohou případně vystudovat, v jaké firmě by následně mohli pracovat.”

Petra Ballová, ředitelka, Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Opava: “Naším záměrem je být nápomocní mladým lidem při volbě povolání a v tomto důležitém kroku jim pomoci. Dát jim představu nejen o možnostech středoškolského a středního vzdělávání, ale i o uplatnitelnosti těch profesí, které potom vystudují, protože chceme, aby jejich vlohy a předpoklady byly v souladu i s poptávkou trhu práce.”

Co se týká zaměstnanosti, tak Opava je na tom nejlépe z celého MS kraje nejlépe. Navíc nabízí i velký výběr škol.

Tomáš Navrátil (ANO),, primátor Opavy: “Školy jsou tady velice kvalitní a skutečně je tady i spousta oborů jak výučních, tak středoškolských. Od životního prostředí, je tady zemědělka, jsou tady gymnázia, průmyslové školy, logistické školy a mají velkou návaznost na to, že Opava má i Slezskou univerzitu takže mohou potom studovat i na vysoké škole. Co je důležité, tak je velký hlad firem, tady je skutečně nějakých 70 firem, které nabízí možnost po škole dál pracovat.”

anketa: zúčastněné firmy a školy: “Já jsem ze zemědělské školy v Opavě, jsem Veronika a jsem studentkou 4. ročníku agropodnikání. Máme tady dojení krav, lidé si to můžou vyzkoušet, nebo si můžou pohladit králíčky.”

“MP si na Veletrhu povolání připravila stánek, kde děti seznamujeme s možnou prací strážníka. Máme letáčky, kde se dozví informace co je potřeba k tomu, aby mohly splnit ty požadavky. Dále jsme si tady připravili na ukázku vybavení strážníka, taktickou vestu, obušky a podobné věci.”

“Představujeme jak automobilové obory, automechanika neb automechanika opraváře motorových vozidel po novém a autotronika, což je maturitní obor s tím, že má jednu takovou specifikaci, že si žáci ve 3, ročníku mohou požádat a udělat si výuční list.”

anketa: žáci 9. tříd ZŠ: “My jsme si to prošli tady a zatím ještě nic nemáme a přemýšlím nad střední školou, Slezské gymnázium asi. Takže nevím.”

“Já chci jít na policejní školu, která tady už není, ale byla jsem na dni otevřených dveří v Holešově a pak jsem se ještě byla dívat na logistickou dopravu.”

“Já jsem se koukala na cestovní ruch, na ten bych chtěla jít a je to tady pěkné.”

Na konečné rozhodnutí mají školáci ještě dost času. Přihlášky na střední školy si mohou podávat do 20. února příštího roku.

---

Hasiči cvičně zasahovali u požáru ve Vlaštovičkách

V Domě sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách u Opavy hořelo. Požár vypukl v prvním patře budovy, kterou muselo co nejrychleji opustit 16 klientů a vyžádal si dva zraněné. Naštěstí šlo jen o požární cvičení.

Je sobota 15 hodin a v Domě sv. Cyrila a Metoděje se rozezní poplašné sirény. Je to signál k tomu, aby všichni opustili budovu, ve které v rámci taktického cvičení vypukl požár. Po jeho ohlášení na linku 150 na místo ihned vyjeli hasiči záchranného sboru MS kraje z Opavy a dobrovolní hasiči z okolních obcí. Na místě byli do 10 minut.

Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Účastnilo se cvičení 10 jednotek. Námětem cvičení byl požár v domově pro zrakově postižené. Byly zachráněny dvě osoby, které byly popálené. Během události bylo potřeba dálkové dopravy vody, takže některé jednotky se podílely na dálkové dopravě vody a zbytek se podílel na záchraně osob a likvidaci požáru. Příjezd jsme zvládli v obvyklém časovém termínu. Myslím si, že velmi dobrém termínu. Ostatní jednotky dojely v daném časovém úseku, takže cvičení proběhlo, dá se říct, v pořádku.”

Cvičení se zúčastnili i záchranáři, kterým hasiči předali k ošetření dvě zraněné osoby. Věrohodné rány na hlavě a na rukou jim předem vytvořily maskérky.

Sabina Šindlářová, dobrovolnice, ČČK: “Jedna byla v bezvědomí. U ní bylo prioritní zkontrolovat dech, jestli dýchá, potom jsme překryli ránu na hlavě, následně jsme ji dali do vakuové matrace, čímž jsme znehybnili její tělo a poté druhá osoba měla popáleniny na předloktí, na jednom předloktí popáleniny 3. stupně, na druhém popáleniny 2, stupně, takže jedno předloktí jsme chladili a také jsme popáleniny překryli sterilním krytím. Také jsme u nich udržovali tepelný komfort.”

Taktické cvičení se v Domě svatého Cyrila a Metoděje uskutečnilo po 8 letech a i když o něm všichni věděli předem, některé klienty přece jen vystrašilo.

Zuzana Janků, vedoucí chráněného bydlení, Dům sv. Cyrila a Metoděje: “Celkem se evakuovalo 16 klientů a 8 zaměstnanců, jeden pracovník byl v bezvědomí a jeden byl popálený. Hasičský útok dopadl dobře, všichni jsme přežili. Klienti dopředu věděli, že hasičské cvičení proběhne, celou akci očekávali a byli na to řádně připraveni. I přesto, že věděli o akci, tak strach trošičku měli. Akce probíhala podle našich představ a dopadlo všechno tak jak mělo.”

Skutečné požáry v zařízeních pro zdravotně postižené přinášejí nebezpečné situace jak pro klienty, tak záchranáře.

Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Největší asi riziko je v tom, že ty osoby mají nějaký zdravotní hendikep. V tomto případě zrakové postižení a při vzniku požáru můžou začít panikařit a nedej bože se třeba i vracet, ztratit se v tom objektu a tohle je asi nejtěžší situace pro zachraňující hasiče.”

Cvičení ukázalo, že hasiči jsou i na takové situace dobře připraveni.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
21. října 2023, 16:35

Rekonstrukce zimního stadionu běží podle plánu

V Opavě se pilně pracuje na rekonstrukci zimního stadionu. Sportoviště z 50. let minulého století, které bylo léta ve špatném stavu, se na jejím konci promění v moderní stadion, kde se kromě ledových sportů budou moci pořádat i jiné sportovní, kulturní nebo společenské akce.

Bouracími pracemi v Opavě pokračuje rekonstrukce zimního stadionu. Zchátralé sportoviště do dvou let dostane novou, moderní tvář. Práce zatím běží podle plánu i díky příznivému počasí.

Tomáš Navrátil (ANO),, primátor Opavy: “Bourací práce by mohly skončit do zimy. Uvidíme, jak to půjde, zatím počasí přeje, takže nic tomu nebrání. V rámci bouracích prací se postupuje šetrně, protože kolem máme dvě gymnázia, Slezské a Mendelovo, vlastně jsou tady děti, hned vedle máme chodník, dvě hlavní cesty, takže práce se koordinují tak aby bylo co nejmíň zatíženo okolí, takže na to dbáme, toto dozorujeme a myslím si, že se to daří.”

Šimon Holub, stavbyvedoucí: “V současné chvíli stojíme v interiéru zimního stadionu, kde probíhají odstrojovací práce na tribuně a na všech pomocných konstrukcích, které v rámci bouracích prací jdou dolů. V rámci přístaveb došlo už ke zbourání východní a jižní přístavby a vlastně otevíráme tu halu zimního stadionu pro vjezd mechanizace dovnitř.”

Jakmile skončí celkové demolice, začnou práce na zajištění stavební jámy, které jsou nutné pro další stavební postup.

Šimon Holub, stavbyvedoucí: “To bude příprava pro zemní práce, kdy už budeme modelovat ten nový tvar přístaveb, které tady budou. Celý harmonogram příštího roku by měl být ta hrubá stavba, monolitické konstrukce s tím, že v současné chvíli chceme ještě do konce roku kompletně dokončit všechny bourací práce.”

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Budou se nově budovat šatny, které budou pod úrovní současného povrchu. To znamená, že budou níž než je ledová plocha a následně bude budována podstavba pod ledovou plochu. Budou budovány ty šatny, zázemí a nový vzhled stadionu z vnější strany. Součástí rekonstrukce budou i přístavby, následně budou i tréninkové prostory, jak malá tělocvična, tak plánujeme i hrací plochu s umělým povrchem, kde bude docházet k nácviku střelby pukem a technických věcí spojených s hokejem.”

Stavba za bezmála 370 milionů korun počítá i s kompletním vyřešením energetiky budovy.

---

Víceúčelová hala patřila Veletrhu povolání

Víceúčelová hala v Opavě se proměnila ve Veletrh povolání. Žáci 9. tříd základních škol tak měli jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit nejen se středními školami, ale i zaměstnavateli na Opavsku.

Kam dál. Touto otázkou se zabývá každý deváťák. Rozhodování školákům každoročně v Opavě ulehčuje Veletrh povolání. Letos se na něm ve Víceúčelové hale představilo více než 60 firem a 35 středních škol, takže měli z čeho vybírat.

Lukáš Pavelek, předseda, OHK Opava: “Pořádáme to my jako Hospodářská komora v Opavě společně s Úřadem práce a pod záštitou města Opavy. Je to opravdu akce zaměřená na to, aby se děti mohly podívat na to, jak dneska který obor vypadá, co obsahuj, kde to mohou případně vystudovat, v jaké firmě by následně mohli pracovat.”

Petra Ballová, ředitelka, Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Opava: “Naším záměrem je být nápomocní mladým lidem při volbě povolání a v tomto důležitém kroku jim pomoci. Dát jim představu nejen o možnostech středoškolského a středního vzdělávání, ale i o uplatnitelnosti těch profesí, které potom vystudují, protože chceme, aby jejich vlohy a předpoklady byly v souladu i s poptávkou trhu práce.”

Co se týká zaměstnanosti, tak Opava je na tom nejlépe z celého MS kraje nejlépe. Navíc nabízí i velký výběr škol.

Tomáš Navrátil (ANO),, primátor Opavy: “Školy jsou tady velice kvalitní a skutečně je tady i spousta oborů jak výučních, tak středoškolských. Od životního prostředí, je tady zemědělka, jsou tady gymnázia, průmyslové školy, logistické školy a mají velkou návaznost na to, že Opava má i Slezskou univerzitu takže mohou potom studovat i na vysoké škole. Co je důležité, tak je velký hlad firem, tady je skutečně nějakých 70 firem, které nabízí možnost po škole dál pracovat.”

anketa: zúčastněné firmy a školy: “Já jsem ze zemědělské školy v Opavě, jsem Veronika a jsem studentkou 4. ročníku agropodnikání. Máme tady dojení krav, lidé si to můžou vyzkoušet, nebo si můžou pohladit králíčky.”

“MP si na Veletrhu povolání připravila stánek, kde děti seznamujeme s možnou prací strážníka. Máme letáčky, kde se dozví informace co je potřeba k tomu, aby mohly splnit ty požadavky. Dále jsme si tady připravili na ukázku vybavení strážníka, taktickou vestu, obušky a podobné věci.”

“Představujeme jak automobilové obory, automechanika neb automechanika opraváře motorových vozidel po novém a autotronika, což je maturitní obor s tím, že má jednu takovou specifikaci, že si žáci ve 3, ročníku mohou požádat a udělat si výuční list.”

anketa: žáci 9. tříd ZŠ: “My jsme si to prošli tady a zatím ještě nic nemáme a přemýšlím nad střední školou, Slezské gymnázium asi. Takže nevím.”

“Já chci jít na policejní školu, která tady už není, ale byla jsem na dni otevřených dveří v Holešově a pak jsem se ještě byla dívat na logistickou dopravu.”

“Já jsem se koukala na cestovní ruch, na ten bych chtěla jít a je to tady pěkné.”

Na konečné rozhodnutí mají školáci ještě dost času. Přihlášky na střední školy si mohou podávat do 20. února příštího roku.

---

Hasiči cvičně zasahovali u požáru ve Vlaštovičkách

V Domě sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách u Opavy hořelo. Požár vypukl v prvním patře budovy, kterou muselo co nejrychleji opustit 16 klientů a vyžádal si dva zraněné. Naštěstí šlo jen o požární cvičení.

Je sobota 15 hodin a v Domě sv. Cyrila a Metoděje se rozezní poplašné sirény. Je to signál k tomu, aby všichni opustili budovu, ve které v rámci taktického cvičení vypukl požár. Po jeho ohlášení na linku 150 na místo ihned vyjeli hasiči záchranného sboru MS kraje z Opavy a dobrovolní hasiči z okolních obcí. Na místě byli do 10 minut.

Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Účastnilo se cvičení 10 jednotek. Námětem cvičení byl požár v domově pro zrakově postižené. Byly zachráněny dvě osoby, které byly popálené. Během události bylo potřeba dálkové dopravy vody, takže některé jednotky se podílely na dálkové dopravě vody a zbytek se podílel na záchraně osob a likvidaci požáru. Příjezd jsme zvládli v obvyklém časovém termínu. Myslím si, že velmi dobrém termínu. Ostatní jednotky dojely v daném časovém úseku, takže cvičení proběhlo, dá se říct, v pořádku.”

Cvičení se zúčastnili i záchranáři, kterým hasiči předali k ošetření dvě zraněné osoby. Věrohodné rány na hlavě a na rukou jim předem vytvořily maskérky.

Sabina Šindlářová, dobrovolnice, ČČK: “Jedna byla v bezvědomí. U ní bylo prioritní zkontrolovat dech, jestli dýchá, potom jsme překryli ránu na hlavě, následně jsme ji dali do vakuové matrace, čímž jsme znehybnili její tělo a poté druhá osoba měla popáleniny na předloktí, na jednom předloktí popáleniny 3. stupně, na druhém popáleniny 2, stupně, takže jedno předloktí jsme chladili a také jsme popáleniny překryli sterilním krytím. Také jsme u nich udržovali tepelný komfort.”

Taktické cvičení se v Domě svatého Cyrila a Metoděje uskutečnilo po 8 letech a i když o něm všichni věděli předem, některé klienty přece jen vystrašilo.

Zuzana Janků, vedoucí chráněného bydlení, Dům sv. Cyrila a Metoděje: “Celkem se evakuovalo 16 klientů a 8 zaměstnanců, jeden pracovník byl v bezvědomí a jeden byl popálený. Hasičský útok dopadl dobře, všichni jsme přežili. Klienti dopředu věděli, že hasičské cvičení proběhne, celou akci očekávali a byli na to řádně připraveni. I přesto, že věděli o akci, tak strach trošičku měli. Akce probíhala podle našich představ a dopadlo všechno tak jak mělo.”

Skutečné požáry v zařízeních pro zdravotně postižené přinášejí nebezpečné situace jak pro klienty, tak záchranáře.

Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Největší asi riziko je v tom, že ty osoby mají nějaký zdravotní hendikep. V tomto případě zrakové postižení a při vzniku požáru můžou začít panikařit a nedej bože se třeba i vracet, ztratit se v tom objektu a tohle je asi nejtěžší situace pro zachraňující hasiče.”

Cvičení ukázalo, že hasiči jsou i na takové situace dobře připraveni.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-21-10-2023-16-35