Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Změny v MHD od 1. března
  • Rigoletto ve Slezském divadle
  • Soutěž v čepování piva

Změny v MHD od 1. března

Opavskou městskou hromadnou dopravu čekají od 1. března zásadní změny. Po deseti letech se bude zvyšovat cena jízdného. Zrušeny budou některé trolejbusové linky. Ty, které zůstanou, budou naopak jezdit v častějších intervalech. Podrobnosti doplní v rozhovoru ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Důvodem opatření, která chystáte, je úbytek cestujících v hromadné dopravě. Jak moc k tomu napomohl koronavirus?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ Koronavirus tomu napomohl hodně. Když porovnáme rok 2019 a rok 2021, tak je pokles o 1/3 v počtu cestujících. Takže ten vliv je obrovský."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Právě kvůli nedostatku cestujících jste rušili některé trolejbusové linky. Z 11 zůstanou čtyři. Pokryjí dostatečně město?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ My jsme sice snížili počet linek z 11 na 4, ale zůstaly čtyři páteřní linky, na kterých bude zkrácený interval mezi spoji z 20 na 12 miut mezi pátou až osmou hodinou. V sedle to bude z 20 minut na 15. Takže pokles počtu spojů bude minimální. Celkový pokles v dopravních výkonech ve srovnání s rokem 2021 bude zhruba 10%.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Změny se naopak nedotknou 15 autobusových linek. Vzledem ke zdražování pohonných hmot, přemýšlíte o tom, že i tady četnost spojů upravíte také tady?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Na tyto linky přispívají okolní obce, které je dotují. Takže s nimi to musíme teprve projednat. Byla by to příp. další fáze optimalizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Další zásadní změnou je zvyšování ceny jízdného. Což je vzhledem ke zdražováním pohonných hmot a také k tomu, že poslední úprava ceníku byla v roce 2013, pochopitelné. Ovšem nebojíte se, že vyšší cena způsobí ještě další odliv cestujících?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Máme obavu, že nějaký pokles nastane. Tipuji mezi 3 – 5%. Ale ekonomické tlaky nám neumožňují jezdit z ceny, které se od r. 2013 neměnily.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nejvýraznější zvýšení ceny, o polovinu, bude u hotovostních platbách přímo u řidiče. Přemýšlíte o tom, že byste tento způsob úhrady, hotovostní, zrušili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Zatím se o tom neuvažuje. Pokles počtu lidí, kteří platí hotově je markantní. Dnes se pohybuje kolem 8%, ještě nedávno to bylo 25%. Tento doplňkový prodej, nejedná se o běžný prodej, bychom ponechali.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vloni MHD přepravilo necelých 6 milionů cestujících, ještě před 5 lety to bylo přes 9 milionů. Počítáte s tím, že by se v budoucnu lidé do veřejné dopravy vrátili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Samozřejmě, je to náš sen, že by se cestující postupně vraceli. Ale pokud už někdo v době koronaviru přesedl do osobního auta, asi se mu bude těžce vracet do městské dopravy.“




---

Rigoletto ve Slezském divadle

Slezské divadlo uvedlo premiéru opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. Dramatický příběh hrbáče, kterého dožene jeho vlastní pokřivený charakter, rozvíjí na pódiu myšlenku, kam až může zajít moc a nastavuje zrcadlo také dnešní době.

Jako předlohu k opeře si v polovině 19. století slavný Giuseppe Verdi zvolil hru Victora Huga Král se baví. Kvůli příliš okaté paralele s francouzským královským dvorem, bojovala hra ve své době s cenzurou. Stejně tak později i Verdiho opera, jejíž libreto muselo být před uvedením několikrát přepracováno. Nicméně na aktuálnosti ani dnes nic neztratilo.

Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo Opava: „Někdo, kdo má moc, tak si toho může moc dovolit. A slušní lidé ho to nechají dělat. A to je téma, které je platné od doby, kdy vznikla opera.“

Hrbáč Rigoletto si musí své místo ve společnosti zasloužit. Třeba absolutní oddaností vévodovi, pro kterého pracuje. A to přesto, že jeho konání je nemorální.

Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo Opava: „Vidí, jak společnost je dekadentní, jak je promiskuitní , a že by mohla této mladé holce zničit život. Tak se o ni strašně bojí.“

Na jedné straně oddaný zhýralému vévodovi, na straně druhé otec dcery, kterou chce ochránit před zlem, kterému přihlíží. A sám sebe přesvědčuje, že je to tak správně. Muže dvou tváří ztvárnil hostující barytonista Pavel Klečka ve své pěvecká kariéře už počtvrté.

Pavel Klečka, role Rigoletta: „Člověk, pokud už to má pod kůží, tak je svobodnější, co se týká hudebního nastudování, ví, co ta role obnáší a ví, jak rozložit síly, aby vydržel do konce.“

Rigoletta dožene jeho vlastní stín v podobě naplněné kletby. O jeho dceru Gildu usiluje jeho pán s pověstí svůdníka.

Barbora Čechová, role Gildy: „Najednou se objevil někdo, kdo ji věnoval pozornost, na kterou ona nebyla zvyklá. Kromě pozornosti otce. Já myslím, že ona se do něj opravdu zamilovala.“

Touha otce Rigoletta po pomstě je velká. Sjedná si nájemního vraha, aby vévodu zabil. Omylem se obětí stane Gilda. Příběh o touze, lásce, svodech i nenávisti a prokletí vede až ke smrti.

Dirigent Vojtěch Spurný se nechal inspirovat kritickým vydáním Verdiho opery o třech dějstvích. Diváci mhou vidět dílo v jeho nekrácené podobě.

Vojtěch Spurný, dirigent, Slezské divadlo Opava: „Já jsem rozhodl, že tu operu uvedeme celou a bez škrtů. Ty škrty se často dělají kvůli tomu, že některá opakování brzdí spád děje.“

Víc jak dvou hodinová opera má původní, rychlejší tempo. To totiž od doby jejího vzniku zpomalovalo. Kvůli zvyšujícím se hereckým nárokům na zpěváky.

---

Soutěž v čepování piva

Studenti hotelových škol i odborných učilišť soutěžili v čepování piva. V regionálním kole se utkalo 8 týmů. Soutěžící museli načepovat pivo a pak jej servírovat. Porota hodnotila nejen zda má nápoj správnou míru, ale také hustotu pěny a způsob servírování.

Přestože ještě pivo ochutnat kvůli nízkému věku nemohou, už jej umí předpisově načepovat. V regionální soutěži Zlatovar Cup se utkali studenti z odborných učilišť i středních hotelových škol z Moravskoslezského kraje. Ještě předtím, než se postavili za pípu, museli zvládnout teoretickou část soutěže.

Jiří Vizauer, organizátor soutěže, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Všechno to jsou otázky, které se dotýkají piva. Tzn. výroby, skladování, sanitace plus nějaké slangové výrazy.“

Do soutěže se přihlásilo 8 tříčlenných týmů. Každý soutěžící musel za tři minuty před pozorným zrakem poroty připravit dva ukázkové půllitry. Pro hodnocení pak vybral ten povedenější.

David Ludvík, Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba: „To druhé pivo mi nevyšlo, ale s tím prvním jsem spokojený.“

Nikola Dvořáková, soutěžící, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Nejdůležitější je mít čistou sklenici, mokrou, studenou. A potom to hezky načepovat.“

Porota sledovala nejen způsob čepování, ale také servírování nápoje. A posuzovala i celkový dojem.

Ludmila Černínová, předsedkyně poroty: „Hodnotíme kvalitu načepovaného piva. Tzn. výšku pěny, hustotu pěny a také krémovitost u pěny. Také hodnotíme dodržení míry, aby bylo pivo čepováno po rysku.“

Důležitý je úhel, pod kterým stéká pivo do sklenice. Měl by být 45 stupňů. Půllitr by měl hospodský natočit na dvakrát. Jinak zlatavý mok ztratí říz.  Studenti se to učí v rámci odborné praxe. Porovnat své schopnosti mohou už po patnácté. Na opavské hotelové škole se letos setkali po dvouleté koronavirové pauze.

Martin Ruský, ředitel Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Soutěž znovu navazuje na tradici předkovidového období, protože teď byla na dva roky přerušena. Má velký význam nejen pro žáky, kteří si mohou po dlouhé době zasoutěžit, a přejít od distančního vzdělávání k praktickým dovednostem, ale také pro jejich učitele.“

Pavel Cieslar, Albrechtova střední škola, Český Těšín: „Jsme strašně rádi za každou příležitost. A to je jedna z příležitostí se setkat.“

Porota sledovala jednotlivé výkony pozorně od úvodního představení přes práci za pípou až po servírování nápoje a rozloučení.

Denis Willert, soutěžící, Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: „Nejdůležitější je pak se usmívat na tu porotu a být milý.“

Příjemné vystupování se Denisi Willertovi ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce vyplatilo. Jeho pivo bylo mezi 24 soutěžícími jednotlivci nejlepší. Tímto umístěním pomohl své škole k vítězství mezi týmy. Opavská hotelová škola obsadila 2. místo. Třetí byli studenti vyšší odborné a střední školy DAKOL z Petrovic u Karviné.



KRAJSKÉ KOLO ZLATOVAR CUP OPAVA 2022

soutěž jednotlivců:

1. Willert Denis, SŠSS Ostrava - Hrabůvka                                                                                                                                                                                    2. Držiaková Daniela, VOŠ a SŠ DAKOL, Petrovice u Karviné                                                                                                                                                    3. Dvořáková Nikol, SŠHS a VOŠ Opava

soutěž družstev:

1. SŠSS Ostrava - Hrabůvka                                                                                                                                                                                                           2. SŠHS a VOŠ Opava                                                                                                                                                                                                                     3. VOŠ a SŠ DAKOL, Petrovice u Karviné

Zdroj: SŠHS a VOŠ Opava




---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
23. února 2022, 16:41

Změny v MHD od 1. března

Opavskou městskou hromadnou dopravu čekají od 1. března zásadní změny. Po deseti letech se bude zvyšovat cena jízdného. Zrušeny budou některé trolejbusové linky. Ty, které zůstanou, budou naopak jezdit v častějších intervalech. Podrobnosti doplní v rozhovoru ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Důvodem opatření, která chystáte, je úbytek cestujících v hromadné dopravě. Jak moc k tomu napomohl koronavirus?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ Koronavirus tomu napomohl hodně. Když porovnáme rok 2019 a rok 2021, tak je pokles o 1/3 v počtu cestujících. Takže ten vliv je obrovský."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Právě kvůli nedostatku cestujících jste rušili některé trolejbusové linky. Z 11 zůstanou čtyři. Pokryjí dostatečně město?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ My jsme sice snížili počet linek z 11 na 4, ale zůstaly čtyři páteřní linky, na kterých bude zkrácený interval mezi spoji z 20 na 12 miut mezi pátou až osmou hodinou. V sedle to bude z 20 minut na 15. Takže pokles počtu spojů bude minimální. Celkový pokles v dopravních výkonech ve srovnání s rokem 2021 bude zhruba 10%.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Změny se naopak nedotknou 15 autobusových linek. Vzledem ke zdražování pohonných hmot, přemýšlíte o tom, že i tady četnost spojů upravíte také tady?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Na tyto linky přispívají okolní obce, které je dotují. Takže s nimi to musíme teprve projednat. Byla by to příp. další fáze optimalizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Další zásadní změnou je zvyšování ceny jízdného. Což je vzhledem ke zdražováním pohonných hmot a také k tomu, že poslední úprava ceníku byla v roce 2013, pochopitelné. Ovšem nebojíte se, že vyšší cena způsobí ještě další odliv cestujících?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Máme obavu, že nějaký pokles nastane. Tipuji mezi 3 – 5%. Ale ekonomické tlaky nám neumožňují jezdit z ceny, které se od r. 2013 neměnily.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nejvýraznější zvýšení ceny, o polovinu, bude u hotovostních platbách přímo u řidiče. Přemýšlíte o tom, že byste tento způsob úhrady, hotovostní, zrušili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Zatím se o tom neuvažuje. Pokles počtu lidí, kteří platí hotově je markantní. Dnes se pohybuje kolem 8%, ještě nedávno to bylo 25%. Tento doplňkový prodej, nejedná se o běžný prodej, bychom ponechali.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vloni MHD přepravilo necelých 6 milionů cestujících, ještě před 5 lety to bylo přes 9 milionů. Počítáte s tím, že by se v budoucnu lidé do veřejné dopravy vrátili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Samozřejmě, je to náš sen, že by se cestující postupně vraceli. Ale pokud už někdo v době koronaviru přesedl do osobního auta, asi se mu bude těžce vracet do městské dopravy.“




---

Rigoletto ve Slezském divadle

Slezské divadlo uvedlo premiéru opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. Dramatický příběh hrbáče, kterého dožene jeho vlastní pokřivený charakter, rozvíjí na pódiu myšlenku, kam až může zajít moc a nastavuje zrcadlo také dnešní době.

Jako předlohu k opeře si v polovině 19. století slavný Giuseppe Verdi zvolil hru Victora Huga Král se baví. Kvůli příliš okaté paralele s francouzským královským dvorem, bojovala hra ve své době s cenzurou. Stejně tak později i Verdiho opera, jejíž libreto muselo být před uvedením několikrát přepracováno. Nicméně na aktuálnosti ani dnes nic neztratilo.

Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo Opava: „Někdo, kdo má moc, tak si toho může moc dovolit. A slušní lidé ho to nechají dělat. A to je téma, které je platné od doby, kdy vznikla opera.“

Hrbáč Rigoletto si musí své místo ve společnosti zasloužit. Třeba absolutní oddaností vévodovi, pro kterého pracuje. A to přesto, že jeho konání je nemorální.

Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo Opava: „Vidí, jak společnost je dekadentní, jak je promiskuitní , a že by mohla této mladé holce zničit život. Tak se o ni strašně bojí.“

Na jedné straně oddaný zhýralému vévodovi, na straně druhé otec dcery, kterou chce ochránit před zlem, kterému přihlíží. A sám sebe přesvědčuje, že je to tak správně. Muže dvou tváří ztvárnil hostující barytonista Pavel Klečka ve své pěvecká kariéře už počtvrté.

Pavel Klečka, role Rigoletta: „Člověk, pokud už to má pod kůží, tak je svobodnější, co se týká hudebního nastudování, ví, co ta role obnáší a ví, jak rozložit síly, aby vydržel do konce.“

Rigoletta dožene jeho vlastní stín v podobě naplněné kletby. O jeho dceru Gildu usiluje jeho pán s pověstí svůdníka.

Barbora Čechová, role Gildy: „Najednou se objevil někdo, kdo ji věnoval pozornost, na kterou ona nebyla zvyklá. Kromě pozornosti otce. Já myslím, že ona se do něj opravdu zamilovala.“

Touha otce Rigoletta po pomstě je velká. Sjedná si nájemního vraha, aby vévodu zabil. Omylem se obětí stane Gilda. Příběh o touze, lásce, svodech i nenávisti a prokletí vede až ke smrti.

Dirigent Vojtěch Spurný se nechal inspirovat kritickým vydáním Verdiho opery o třech dějstvích. Diváci mhou vidět dílo v jeho nekrácené podobě.

Vojtěch Spurný, dirigent, Slezské divadlo Opava: „Já jsem rozhodl, že tu operu uvedeme celou a bez škrtů. Ty škrty se často dělají kvůli tomu, že některá opakování brzdí spád děje.“

Víc jak dvou hodinová opera má původní, rychlejší tempo. To totiž od doby jejího vzniku zpomalovalo. Kvůli zvyšujícím se hereckým nárokům na zpěváky.

---

Soutěž v čepování piva

Studenti hotelových škol i odborných učilišť soutěžili v čepování piva. V regionálním kole se utkalo 8 týmů. Soutěžící museli načepovat pivo a pak jej servírovat. Porota hodnotila nejen zda má nápoj správnou míru, ale také hustotu pěny a způsob servírování.

Přestože ještě pivo ochutnat kvůli nízkému věku nemohou, už jej umí předpisově načepovat. V regionální soutěži Zlatovar Cup se utkali studenti z odborných učilišť i středních hotelových škol z Moravskoslezského kraje. Ještě předtím, než se postavili za pípu, museli zvládnout teoretickou část soutěže.

Jiří Vizauer, organizátor soutěže, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Všechno to jsou otázky, které se dotýkají piva. Tzn. výroby, skladování, sanitace plus nějaké slangové výrazy.“

Do soutěže se přihlásilo 8 tříčlenných týmů. Každý soutěžící musel za tři minuty před pozorným zrakem poroty připravit dva ukázkové půllitry. Pro hodnocení pak vybral ten povedenější.

David Ludvík, Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba: „To druhé pivo mi nevyšlo, ale s tím prvním jsem spokojený.“

Nikola Dvořáková, soutěžící, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Nejdůležitější je mít čistou sklenici, mokrou, studenou. A potom to hezky načepovat.“

Porota sledovala nejen způsob čepování, ale také servírování nápoje. A posuzovala i celkový dojem.

Ludmila Černínová, předsedkyně poroty: „Hodnotíme kvalitu načepovaného piva. Tzn. výšku pěny, hustotu pěny a také krémovitost u pěny. Také hodnotíme dodržení míry, aby bylo pivo čepováno po rysku.“

Důležitý je úhel, pod kterým stéká pivo do sklenice. Měl by být 45 stupňů. Půllitr by měl hospodský natočit na dvakrát. Jinak zlatavý mok ztratí říz.  Studenti se to učí v rámci odborné praxe. Porovnat své schopnosti mohou už po patnácté. Na opavské hotelové škole se letos setkali po dvouleté koronavirové pauze.

Martin Ruský, ředitel Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: „Soutěž znovu navazuje na tradici předkovidového období, protože teď byla na dva roky přerušena. Má velký význam nejen pro žáky, kteří si mohou po dlouhé době zasoutěžit, a přejít od distančního vzdělávání k praktickým dovednostem, ale také pro jejich učitele.“

Pavel Cieslar, Albrechtova střední škola, Český Těšín: „Jsme strašně rádi za každou příležitost. A to je jedna z příležitostí se setkat.“

Porota sledovala jednotlivé výkony pozorně od úvodního představení přes práci za pípou až po servírování nápoje a rozloučení.

Denis Willert, soutěžící, Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: „Nejdůležitější je pak se usmívat na tu porotu a být milý.“

Příjemné vystupování se Denisi Willertovi ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce vyplatilo. Jeho pivo bylo mezi 24 soutěžícími jednotlivci nejlepší. Tímto umístěním pomohl své škole k vítězství mezi týmy. Opavská hotelová škola obsadila 2. místo. Třetí byli studenti vyšší odborné a střední školy DAKOL z Petrovic u Karviné.



KRAJSKÉ KOLO ZLATOVAR CUP OPAVA 2022

soutěž jednotlivců:

1. Willert Denis, SŠSS Ostrava - Hrabůvka                                                                                                                                                                                    2. Držiaková Daniela, VOŠ a SŠ DAKOL, Petrovice u Karviné                                                                                                                                                    3. Dvořáková Nikol, SŠHS a VOŠ Opava

soutěž družstev:

1. SŠSS Ostrava - Hrabůvka                                                                                                                                                                                                           2. SŠHS a VOŠ Opava                                                                                                                                                                                                                     3. VOŠ a SŠ DAKOL, Petrovice u Karviné

Zdroj: SŠHS a VOŠ Opava




---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-23-02-2022-16-41