Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Trh práce si žádá nové studijní obory
  • Firmy chtějí spolupracovat se školami
  • Slezská nemocnice má nová lůžka
  • Po stopách soch Kurta Gebauera

Trh práce si žádá nové studijní obory

Nedostatek technických profesí na trhu práce by mohli zaplnit studenti z nově vyprofilovaných oborů, které vznikly díky spolupráci opavské okresní hospodářská komory a středních škol. Za pár měsíců by mohli do zaměstnání nastoupit první mechanici pro vstřikování plastů.

Tyto studenty oboru mechanik vstřikování plastů letos čeká maturita. Už teď vědí, že mají práci jistou. Jsou totiž jedinými absolventy tohoto oboru v Moravskoslezském kraji. Vznikl teprve před dvěma lety, jako reakce na poptávku firmy, která vyrábí plastové komponenty do automobilů.

Tomáš Valina, manažer výroby KSR Industrial, Opava a učitel odborné výuky: „O tento obor jsme usilovali proto, že jsme nenašli nikoho, kdo by byl vyučen či specializován na vstřikování plastů.“

Na tuto specializaci se mohou zaměřit v posledních dvou ročnících studia studenti Střední školy technické v Opavě.

student Střední školy technické v Opavě: „Já si myslím, že plasty mají budoucnost.“

Opavská okresní hospodářská komora chce nyní propojit zaměstnavatele se školami ještě více a zajistit tak pro pracovní trh dostatek chybějících technických profesí, které si moderní technologie a postupy žádají.

Miluše Psotová, ředitelka Okresní hospodářské komory Opava: „Je to taková první vlaštovka, která tady vznikla ve spolupráci s komorou. My se budeme snažit zavádět další obory.“

Časem by mohly přibýt i další obory, jako například mechatronik stínící techniky nebo autotronik. Školy by uvítaly, aby u učebních oborů žáci získali základy praxe nejprve ve škole a poté se přímo ve firmách učily moderním technologiím.

Miroslav Weisz, ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Opavě: Třetí ročník, aby ti žáci trávili odborný Výcvik přímo u konkrétních firem. A tady je prostor, aby si je firma takzvaně uplácala k obrazu svému.

Okresní hospodářská komora se chystá spolupracovat také s Úřadem práce. Pracovníci pro potřebné profese by mohli být také rekvalifikováni.

---

Firmy chtějí spolupracovat se školami

Mechanik vstřikování plastů - tito pracovníci dlouhodobě chybí opavské firmě KSR Industrial. Také proto její ředitel Tomáš Kerlín inicioval na Střední škole technické vznik nového studijního oboru. V rozhovoru popíše, jak složité to bylo a proč v regionu s průmyslovou tradicí chybí technické profese.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Proč je podle vás dlouhodobě nedostatek technických profesí?

Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a místopředseda OHK Opava:  „Na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět. Je to třeba vidět ve vývoji od r. 1989, kdy se spousta firem dostala do problémů s odbytem. A přišla sem spousta západních investorů a začali zde investovat. Ale, bohužel, technické školství po revoluci upadalo z různých důvodů. A tak když pak přišla poptávka zahraničních firem po technických pozicích tak byl nedostatek technického personálu na trhu práce."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pojďme se říci, které obory podle Vás teď na školách chybí?


Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a mistopředseda OHK Opava: „Víte, já bych teď mluvil z pohledu naší firmy KSR Opava . Seřizovač vstřikovacích lisů – to je jedna pozice, která nám chybí. Druhá pozice je nástrojař. A to vím, že nejsme jediná firma na Opavsku, která hledá nástrojaře. Další pozice je mechatronik. Dnes automatizace nabírá na obrátkách a je potřeba, aby ten konkrétní člověk měl znalosti jak z oblasti mechanické, tak i v oblasti elektroniky."


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vy už zkušenosti s otevřením nového oboru máte, zkuste je shrnout.

Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a mistopředseda OHK Opava:  "Nejprve jsme definovali osnovy. Náš expert na vstřikovací technologie ty kluky učí. Tzn. dochází na školu a učí je.  Důležité je, aby studenti, kteří chodí na praxi do firem, měli někoho, kdo je vede. Takže jsme definovali mentora, který se o studenty stará. Mají zřízené pracoviště a mají tady opravdu dobré podmínky. Firmy si jsou vědomy, že ty pozice musí vychovat. Ale musí být i dobrá vůle na straně středních i vysokých škol. My máme v Moravskoslezském kraji máme relativně dobré podmínky  uzpůsobovat obory či definovat nové obory. Neboť MŠMTV uzavřelo smlouvu s MSK, která umožňuje ředitelům škol flexibilně definovat nové obory. A to je klíčové.“

---

Slezská nemocnice má nová lůžka

Slezská nemocnice nakoupila 50 nových polohovatelných postelí na svá oddělení a dokončila tak kompletní modernizaci lůžek napříč všemi odděleními, která začala v roce 2018.  Na financování se podílelo také město Opava.

Lůžka pro pacienty je nutné kvůli vysokému opotřebení vyměnit vždy po několika letech. Starší typy nahrazují modernější modely. Slezská nemocnice postupně vyměnila všech 490 původních lůžek za polohovatelná.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: Jsou napříč nemocnicí, na všech odděleních. Výměna všech lůžek v nemocnici trvala po dobu dvou let.“

Posledních 50 moderních postelí dohromady za 2 miliony korun doputovalo do Slezské nemocnice nyní. Čtvrtinou z celé částky se na financování podílelo město Opava.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přispěli jsme částkou 500 000 Kč šla na dovybavení lůžek v nemocnici."

Nová lůžka přinesou větší komfort pacientovi a zdravotním sestrám pak v mnohém usnadní práci.

Jana Straková, staniční sestra, otorinolaryngologické odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Se zábranou je velmi snadná manipulace a pokud jedeme s postelí, jde to také velice snadno.“

Lůžko je také možné uzpůsobit pro pacienta vyššího vzrůstu. Ke klasickým dvěma metrům pak nástavba přidá ještě dalších asi 20 centimetrů. Po větší pohodlí pacientů s nadváhou se pak nemocnice ještě chystá dokoupit speciálně upravené postele.

---

Po stopách soch Kurta Gebauera

Tvorbu sochaře Kurta Gebauera přibližuje pátrací hra. Její účastníci díky ní objeví práce tohoto umělce umístěné ve veřejném prostoru v Opavě a také v Hradci nad Moravicí. Kurt Gebauer letos oslaví osmdesátiny.

Sochy Kurta Gebauera jsou roztroušené po celé republice i v zahraničí. V Opavě jich můžete najít hned několik. Většina zdobí veřejný prostor. Objevit je teď můžete díky pátrací hře.

Lenka Přibylová, spoluautorka projektu, ZUŠ Opava:  „Spousta Opavanů o nich ví, ale nespojí si, že patří k jednomu autorovi. I to jsme chtěli propojit. Aby si lidé uvědomili, co všechno tady od Kurta Gebauera máme.“

Průvodcem po stopách soch Kurta Gebauera je Utíkající dívka – plastika z r. 1976, kterou zná snad každý Opavan. Stojí u Domu umění. Tady cesta začíná. Hráči pomáhají dívce hledat lásku. A při tom objevit zajímavá sochařská díla.

Nela Vlčková, spoluautorka projektu, OKO:
„Když si načtete QR kód, tak se Vám spustí video, které je na platformě You Tube. Na konci je indicie, která nás nasměřuje k dalšímu kódu a soše K. Gebauera.“

Hra připomíná 4 místa, kde můžeme sochařova díla v Opavě najít.  Hlavy bez obličeje zdobí interiér obchodního centra. Ptáci v nadživotní velikosti dohlížejí na dění v parku. Cesta vede také kolem galerie Kupé, kde je umístěná průřezová expozice děl Kurta Gebauera i venkovní instalace. Hra pak končí v nedalekém Hradci nad Moravicí, kde se umělec před 80 lety narodil.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry