Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Parkoviště na Masařské prošlo kompletní rekonstrukcí
  • Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic oslavili 100 let
  • Regionální kolo soutěže mladých zdravotníků

Parkoviště na Masařské prošlo kompletní rekonstrukcí

Parkoviště na Masařské už není ostudou centra Opavy. Radnice ho nechala kompletně zrekonstruovat. Původně tady plánovala stavbu parkovacího domu. To ale nepovolili památkáři.

Parkoviště na Masařské v Opavě dlouhá léta připomínalo spíše tankodrom. Velká asfaltová plocha byla plná děr a výtluků. Teď se díky rekonstrukci změnila k nepoznání.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Máme tady zhruba přes 60 parkovacích míst. Já jsem strašně rád za tuto opravu, protože parkoviště tady bylo v hrozném stavu. Nejenom parkoviště samotné, ale i cesta a já musím poděkovat všem, kteří na této investiční akci pracovali, naše TS, zhotovitel, pan náměstek Schreier, protože my jsme tady v historickém centru, jsme prostě v lokalitě, která nebyla jednoduchá vyřešit.”

Problém byl zejména s podložím, které bylo měkké a nestabilní. Celá plocha parkoviště proto musela být zpevněna betonovou deskou vyztuženou ocelovou síťovinou.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To podloží bylo skutečně náročné, složité a proto byl takto velký zásah, takže těžká stavba a strašně se mi to líbí. Jsem nadšený z toho, máme udělané nové chodníky, ochranné sloupky pro chodce a já přeju všem, aby se jim tady pohodlně parkovalo.”

Martin König, stavbyvedoucí: “Stavba probíhala v rámci možností podle termínu, podle harmonogramu. Měli jsme trošku problémy s archeologickými nálezy. Pak jsme tady měli trošičku problém s podložím, ale ve finále jsme to všechno dohnali. Zámková dlažba je vlastně na všech parkovacích místech a mimo parkovací místa jsou všude žulové kostky do vlaštovek ať je to pěkné, ať to vydrží, ať to auta nerozjezdí, nevyhází ven.”

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava : “Já mám dneska dvojí radost. Jako správce komunikací mám radost z toho, že tento prostor je konečně opraven, protože byl obtížně upravovatelný. Za druhé mám radost jako jedna z realizačních firem, že se nám podařilo poměrně slušné dílo a je vidět za náma kus práce. Zároveň bych chtěl popřát občanům, aby si to místo a parkování tady užili zase.”

Parkoviště nově zdobí dva pásy zeleně, které tady kdysi nebyly. Vysazeno je v nich 12 vzrostlých stromů a stovky kvetoucích keřů.

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Ta výsadba by měla sloužit ke zpříjemnění, nebo ochlazení toho prostoru parkoviště, protože vidíme, že tady je velký kus vlastně dlážděné plochy."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Součástí rekonstrukce je také vybudování nového veřejného osvětlení, které jak vidíte, je z ledek, takže úsporná varianta, úsporné osvětlení a také vybudování nového parkovacího automatu, který je na solár. Takže i tady je nějaká úspora v rámci energie.”

Chodník podél parkoviště navíc zdobí plastika, která připomíná, že rekonstrukce probíhala v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “K tomu se nám podařilo opravit ještě parkoviště U Jelena, které je už několik týdnů otevřeno, takže vlastně pro široké centrum máme parkoviště dostupná a lidé mohou pohodlně zaparkovat.”

Rekonstrukce parkoviště na Masařské si vyžádala bezmála 10 milionů korun bez DPH a celou ji hradilo město.

---

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic oslavili 100 let

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic oslavili 100 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádali mimo jiné slavnostní průvod obcí, výstavu fotografií od historických až po současné a nechyběly ani ukázky techniky a simulovaného zásahu.

Slavnostním průvodem s hudebním doprovodem začaly hlavní oslavy 100. výročí SDH Malé Hoštice. Průvod vyšel od hřiště TJ Slavia ke kapli, kde se uskutečnila mše svatá.

Pavel Věncek, starosta SDH Malé Hoštice: “Chtěl bych na závěr poděkovat všem členům, všem občanům, kteří nám pomohli, přiložili ruku k dílu, aby tato akce mohla proběhnout a všem sponzorům, zastupitelstvu, kteří nám přispěli penízky na to, ať můžeme tuto akci udělat. V této době sbor čítá nějakých 90 členů. Máme hodně velkou žákovskou základnu, děti nám dělají radost, postoupily na MČR, kde nás budou reprezentovat. Za to jsme rádi.”

Oslavy trvaly dva dny a nabídly i ukázku techniky a simulovaného požáru na základní škole.

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Což bylo velké dobrodružství pro děti a ukázka toho, co hasiči opravdu dovedou a odpoledne jim bylo předáno ohnivé srdce s láskou darované, které vytvořily děti 2. ročníku ZŠ. Děti si byly pro cenu až v Parlamentu ČR, tam jim byly předány dárky a vyhrály 2. místo v celé ČR.”

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic vyjíždí zhruba 50 krát ročně. Většinou se jedná o technickou pomoc a asistence u různých akcí, které pořádá obec a město.

Patrik Národa, velitel SDH Malé Hoštice: “Největším zásahem, co se týče požáru, tak jsme měli v roce 2000, kdy tady vyhořelo OBI a naše nejčastější zásahy jsou u povodní, kdy v roce 97 tady byla smetena celá obec skoro a v dnešní době hrozí jakoby jen ty přívalové deště, kdy často jezdíme na tyto technické pomoci.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pro nás mají obrovskou cenu, protože když se skutečně něco stane, pak je tam máme, pomůžou vždycky obětavě a jejich práce si nesmírně vážím, protože je to práce náročná, těžká v různých podmínkách a obětují mnohdy své životy i zdraví proto, aby pomohli. Takže pro mě obrovská čest, obrovská pokora, jsem strašně rád, že jednotky máme a přeji našim hasičům z Malých Hoštic, aby se jim dařilo, dále byli úspěšní a hlavně, aby nikdy neměli nějaké zdravotní potíže při jejich zásahu.”

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Neumím si život bez nich představit, zachraňují lidské životy, majetek lidí, nám pomáhají při všech akcích tady v obci, vedou mládež, což se mi velice líbí. Od malých dětí až po dorostence a je jich skutečně hodně a to si zaslouží obrovskou pochvalu.”

Je tomu rok, co se dobrovolní hasiči z Malých Hoštic dočkali nové zbrojnice, kde mají vše potřebné pro výjezdy. Původní zbrojnice jim nevyhovovala prostorově.

---

Regionální kolo soutěže mladých zdravotníků

V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Uskutečnilo se tam regionální kolo soutěže pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kterého se zúčastnilo na 70 žáků základních škol a víceletých gymnázií. Šlo o vítěze základních kol.

Cílem Regionálního kola soutěže Mladých zdravotníků je prověřit znalosti a praktickou připravenost družstev v poskytování první pomoci. Soutěžila pětičlenná družstva ve dvou kategoriích. Tou první byli žáci prvního stupně, druhou pak žáci druhého stupně a žáci z věkově odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Máme tady v Městských sadech stanoviště, které vychází v podstatě z reálných situací. Snažili jsme se je udělat, aby byly co nejreálnější a žáci si musí projít 8 stanovišť na téma 1. pomoc, plus obvazová technika a transport. Naštěstí Městské sady jsou takové klikaté a mají spoustu zákoutí, takže mají samozřejmě mapu, mají dokonce svého průvodce a mají časový harmonogram, podle kterého chodí po stanovištích.”

Na splnění úkolu na každém ze stanovišť měli soutěžící pouhých 10 minut. Poté následovalo hodnocení.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Snažíme se být hodní, citliví, ale zároveň i vystihnout to, co by šlo příště zlepšit. Cílem soutěže, nebo vůbec obecně kroužků mladých zdravotníků je naučit děti první pomoc, kterou potřebují celý život.”

Jakub Nohavica, rozhodčí soutěže: “My jsme zrovna na stanovišti 1. pomoci pro nižší stupeň, takže děti asi nejvíce dělají chyby v komunikaci, protože jsou stydlivé hodně a bojí se toho. Bojí se bavit s tím figurantem co s ním dělají a tak dál. Takže to asi bude ta největší chyba. Já myslím, že jsou šikovní Na to, jak jsou mladí, tak jim daří všem alespoň zúročit veškeré ty znalosti, které nabyly za ten rok.”

anketa: soutěžící žáci: “Obešli jsme už páté stanoviště, teďka chyby byly, ale bylo jich asi tolik jak jsme čekali. Práce v týmu dobrý, jsme dobrá parta, tak je to fajn tady. Byl to takový spíš hec, kdy paní učitelka nás chtěla naučit novým zkušenostem a zážitkům, tak nás přihlásila na okresní kolo a teďka jsme se dostali do kraje.”

“Líbí se mi to moc, určitě to jsou nové zkušenosti do života pro nás pro všechny, něco se naučíme. Je to trošku jiné než jenom v té škole, když se učíme všechny možné obvazové techniky a ty zranění, tak že zde je pro nás posun nějaký a líbí se nám to tady. Učíme se skvělým věcem.”

“Dává nám to mnoho informací o tom, jak třeba se zachovat v těch zraněních třeba, když uvidíme a jakože je to fajn.”

“Některé se nám nepovedly, protože jsme fakt nevěděli, co tam asi dělat moc a nezjistili jsme moc, co se tam stalo a asi nejtěžší byla ta první. To chlapeček spadl z pavučiny, prostě z prolézačky a měl nějaké prostě krvácení a nevěděli jsme, jak to ošetřit.”

Vítězové se utkají v republikovém kole soutěže, které se uskuteční v Semilech.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
26. června 2024, 16:35

Parkoviště na Masařské prošlo kompletní rekonstrukcí

Parkoviště na Masařské už není ostudou centra Opavy. Radnice ho nechala kompletně zrekonstruovat. Původně tady plánovala stavbu parkovacího domu. To ale nepovolili památkáři.

Parkoviště na Masařské v Opavě dlouhá léta připomínalo spíše tankodrom. Velká asfaltová plocha byla plná děr a výtluků. Teď se díky rekonstrukci změnila k nepoznání.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Máme tady zhruba přes 60 parkovacích míst. Já jsem strašně rád za tuto opravu, protože parkoviště tady bylo v hrozném stavu. Nejenom parkoviště samotné, ale i cesta a já musím poděkovat všem, kteří na této investiční akci pracovali, naše TS, zhotovitel, pan náměstek Schreier, protože my jsme tady v historickém centru, jsme prostě v lokalitě, která nebyla jednoduchá vyřešit.”

Problém byl zejména s podložím, které bylo měkké a nestabilní. Celá plocha parkoviště proto musela být zpevněna betonovou deskou vyztuženou ocelovou síťovinou.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To podloží bylo skutečně náročné, složité a proto byl takto velký zásah, takže těžká stavba a strašně se mi to líbí. Jsem nadšený z toho, máme udělané nové chodníky, ochranné sloupky pro chodce a já přeju všem, aby se jim tady pohodlně parkovalo.”

Martin König, stavbyvedoucí: “Stavba probíhala v rámci možností podle termínu, podle harmonogramu. Měli jsme trošku problémy s archeologickými nálezy. Pak jsme tady měli trošičku problém s podložím, ale ve finále jsme to všechno dohnali. Zámková dlažba je vlastně na všech parkovacích místech a mimo parkovací místa jsou všude žulové kostky do vlaštovek ať je to pěkné, ať to vydrží, ať to auta nerozjezdí, nevyhází ven.”

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava : “Já mám dneska dvojí radost. Jako správce komunikací mám radost z toho, že tento prostor je konečně opraven, protože byl obtížně upravovatelný. Za druhé mám radost jako jedna z realizačních firem, že se nám podařilo poměrně slušné dílo a je vidět za náma kus práce. Zároveň bych chtěl popřát občanům, aby si to místo a parkování tady užili zase.”

Parkoviště nově zdobí dva pásy zeleně, které tady kdysi nebyly. Vysazeno je v nich 12 vzrostlých stromů a stovky kvetoucích keřů.

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Ta výsadba by měla sloužit ke zpříjemnění, nebo ochlazení toho prostoru parkoviště, protože vidíme, že tady je velký kus vlastně dlážděné plochy."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Součástí rekonstrukce je také vybudování nového veřejného osvětlení, které jak vidíte, je z ledek, takže úsporná varianta, úsporné osvětlení a také vybudování nového parkovacího automatu, který je na solár. Takže i tady je nějaká úspora v rámci energie.”

Chodník podél parkoviště navíc zdobí plastika, která připomíná, že rekonstrukce probíhala v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “K tomu se nám podařilo opravit ještě parkoviště U Jelena, které je už několik týdnů otevřeno, takže vlastně pro široké centrum máme parkoviště dostupná a lidé mohou pohodlně zaparkovat.”

Rekonstrukce parkoviště na Masařské si vyžádala bezmála 10 milionů korun bez DPH a celou ji hradilo město.

---

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic oslavili 100 let

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic oslavili 100 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádali mimo jiné slavnostní průvod obcí, výstavu fotografií od historických až po současné a nechyběly ani ukázky techniky a simulovaného zásahu.

Slavnostním průvodem s hudebním doprovodem začaly hlavní oslavy 100. výročí SDH Malé Hoštice. Průvod vyšel od hřiště TJ Slavia ke kapli, kde se uskutečnila mše svatá.

Pavel Věncek, starosta SDH Malé Hoštice: “Chtěl bych na závěr poděkovat všem členům, všem občanům, kteří nám pomohli, přiložili ruku k dílu, aby tato akce mohla proběhnout a všem sponzorům, zastupitelstvu, kteří nám přispěli penízky na to, ať můžeme tuto akci udělat. V této době sbor čítá nějakých 90 členů. Máme hodně velkou žákovskou základnu, děti nám dělají radost, postoupily na MČR, kde nás budou reprezentovat. Za to jsme rádi.”

Oslavy trvaly dva dny a nabídly i ukázku techniky a simulovaného požáru na základní škole.

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Což bylo velké dobrodružství pro děti a ukázka toho, co hasiči opravdu dovedou a odpoledne jim bylo předáno ohnivé srdce s láskou darované, které vytvořily děti 2. ročníku ZŠ. Děti si byly pro cenu až v Parlamentu ČR, tam jim byly předány dárky a vyhrály 2. místo v celé ČR.”

Dobrovolní hasiči z Malých Hoštic vyjíždí zhruba 50 krát ročně. Většinou se jedná o technickou pomoc a asistence u různých akcí, které pořádá obec a město.

Patrik Národa, velitel SDH Malé Hoštice: “Největším zásahem, co se týče požáru, tak jsme měli v roce 2000, kdy tady vyhořelo OBI a naše nejčastější zásahy jsou u povodní, kdy v roce 97 tady byla smetena celá obec skoro a v dnešní době hrozí jakoby jen ty přívalové deště, kdy často jezdíme na tyto technické pomoci.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pro nás mají obrovskou cenu, protože když se skutečně něco stane, pak je tam máme, pomůžou vždycky obětavě a jejich práce si nesmírně vážím, protože je to práce náročná, těžká v různých podmínkách a obětují mnohdy své životy i zdraví proto, aby pomohli. Takže pro mě obrovská čest, obrovská pokora, jsem strašně rád, že jednotky máme a přeji našim hasičům z Malých Hoštic, aby se jim dařilo, dále byli úspěšní a hlavně, aby nikdy neměli nějaké zdravotní potíže při jejich zásahu.”

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Neumím si život bez nich představit, zachraňují lidské životy, majetek lidí, nám pomáhají při všech akcích tady v obci, vedou mládež, což se mi velice líbí. Od malých dětí až po dorostence a je jich skutečně hodně a to si zaslouží obrovskou pochvalu.”

Je tomu rok, co se dobrovolní hasiči z Malých Hoštic dočkali nové zbrojnice, kde mají vše potřebné pro výjezdy. Původní zbrojnice jim nevyhovovala prostorově.

---

Regionální kolo soutěže mladých zdravotníků

V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Uskutečnilo se tam regionální kolo soutěže pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kterého se zúčastnilo na 70 žáků základních škol a víceletých gymnázií. Šlo o vítěze základních kol.

Cílem Regionálního kola soutěže Mladých zdravotníků je prověřit znalosti a praktickou připravenost družstev v poskytování první pomoci. Soutěžila pětičlenná družstva ve dvou kategoriích. Tou první byli žáci prvního stupně, druhou pak žáci druhého stupně a žáci z věkově odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Máme tady v Městských sadech stanoviště, které vychází v podstatě z reálných situací. Snažili jsme se je udělat, aby byly co nejreálnější a žáci si musí projít 8 stanovišť na téma 1. pomoc, plus obvazová technika a transport. Naštěstí Městské sady jsou takové klikaté a mají spoustu zákoutí, takže mají samozřejmě mapu, mají dokonce svého průvodce a mají časový harmonogram, podle kterého chodí po stanovištích.”

Na splnění úkolu na každém ze stanovišť měli soutěžící pouhých 10 minut. Poté následovalo hodnocení.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Snažíme se být hodní, citliví, ale zároveň i vystihnout to, co by šlo příště zlepšit. Cílem soutěže, nebo vůbec obecně kroužků mladých zdravotníků je naučit děti první pomoc, kterou potřebují celý život.”

Jakub Nohavica, rozhodčí soutěže: “My jsme zrovna na stanovišti 1. pomoci pro nižší stupeň, takže děti asi nejvíce dělají chyby v komunikaci, protože jsou stydlivé hodně a bojí se toho. Bojí se bavit s tím figurantem co s ním dělají a tak dál. Takže to asi bude ta největší chyba. Já myslím, že jsou šikovní Na to, jak jsou mladí, tak jim daří všem alespoň zúročit veškeré ty znalosti, které nabyly za ten rok.”

anketa: soutěžící žáci: “Obešli jsme už páté stanoviště, teďka chyby byly, ale bylo jich asi tolik jak jsme čekali. Práce v týmu dobrý, jsme dobrá parta, tak je to fajn tady. Byl to takový spíš hec, kdy paní učitelka nás chtěla naučit novým zkušenostem a zážitkům, tak nás přihlásila na okresní kolo a teďka jsme se dostali do kraje.”

“Líbí se mi to moc, určitě to jsou nové zkušenosti do života pro nás pro všechny, něco se naučíme. Je to trošku jiné než jenom v té škole, když se učíme všechny možné obvazové techniky a ty zranění, tak že zde je pro nás posun nějaký a líbí se nám to tady. Učíme se skvělým věcem.”

“Dává nám to mnoho informací o tom, jak třeba se zachovat v těch zraněních třeba, když uvidíme a jakože je to fajn.”

“Některé se nám nepovedly, protože jsme fakt nevěděli, co tam asi dělat moc a nezjistili jsme moc, co se tam stalo a asi nejtěžší byla ta první. To chlapeček spadl z pavučiny, prostě z prolézačky a měl nějaké prostě krvácení a nevěděli jsme, jak to ošetřit.”

Vítězové se utkají v republikovém kole soutěže, které se uskuteční v Semilech.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-26-06-2024-16-39