Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky Adély Pluhaříkové a kameramana Marka Laryše
  • Lichtenštejnská knížecí rodina v Opavě
  • Revitalizace Stříbrného jezera je u konce
  • Proběhl 10. ročník filmového festivalu Opavský páv

Lichtenštejnská knížecí rodina v Opavě

Opava zažila nevídanou návštěvu. Pětičlenná delegace rodinných příslušníků knížecího rodu Lichtenštejnů přijela v rámci vernisáže výstavy Knížata z Lichtenštejna. Výstava nabízí rozsáhlou sbírku z České republiky i ze zahraničí a představuje historický význam rodu a jeho vliv na opavský region.

Slezské zemské muzeum připravilo unikátní výstavu zvanou Knížata z Lichtenštejna - Páni země opavské a krnovské. Výstava se plánovala tři roky k příležitosti oslav 410. výročí vzniku Opavského knížectví Karlem I. z Lichtenštejna. Na slavnostním zahájení promluvila mimo jiné princezna Nora, která vzpomínala na své rodiče, místní rodáky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Vlastně princezna vykládala své historky životní, protože její maminka pochází z této oblast, takže nám vykládala životní historky, které tady prožila a jaké to bylo v minulosti."

Kromě již zmíněné princezny Nory přijeli z knížecí rodiny také princezna Gabriella, princ Alfréd, princ Wolfgang a princezna Maria-Pia Kothbauer. Ta jako jediná Opavu už čtyřikrát navštívila jako velvyslankyně Lichtenštejnska pro Českou republiku a Rakousko.

Maria-Pia Kothbauer, lichtenštejnská princezna a velvyslankyně: "Pokaždé, když sem přijedu, poznávám toho víc a víc si vážím kořenů, které tu máme. Je to výjimečné. Tato expozice je opravdu unikátní."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Musím říct, že knížecí rodina je neuvěřitelná, je příjemná, srdečná, upřímná, prostě jsou to obyčejní lidé a jsem z toho neskutečně překvapen, protože tak příjemné a milé chování jsem dlouho nezažil. A Opava se jim neuvěřitelně líbí."

Ve slezském zemském muzeu čekají na návštěvníky skutečné artefakty. Jsou to především sbírkové předměty v přímém vlastnictví lichtenštejnské rodiny, které zapůjčila a spolufinancovala přepravu. Jedná se o zhruba 40 předmětů včetně portrétní galerie vládnoucích knížat, historické dokumenty nebo depozitáře z jejich soukromých archivů.

Ondřej Haničák, autor výstavy, Slezské zemské muzeum: "Zcela zásadní byla spolupráce se zahraničními institucemi, jsme vděční zejména za korporaci s lichtenštejnskými uměleckými sbírkami a archivem. Díky nimž se nám podařilo do Opavy dostat skutečné unikáty, které si dovolím tady říci nebyly již celých sto let k vidění."

Na vernisáži se podávaly pokrmy z lichtenštejnské kuchyně jako kulinářské dědictví rodu, které připravila děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Zákusky byly upečeny podle kuchařky z roku 1696. Po delikátní ochutnávce následovala komentovaná prohlídka.

Ondřej Haničák, autor výstavy, Slezské zemské muzeum: "Pro mě to byl neskutečně příjemný zážitek, protože oni projevovali mimořádný zájem o ty věci, které jsou zde vystaveny. O jejich kontext a mnoho z toho bylo pro ně skutečně novinkou. Takže jsem tomu rád."

Knížecí rodina navštívila Opavu již několikrát. Kníže Hans Adam II., který je dodnes titulován jako vévoda opavský a krnovský, navštívil Opavu hned dvakrát a to v roce 2015 a 2017, kdy v může zahajoval výstavu o svém předkovi Janu II. Výstava Knížata z Lichtenštejna si budou moct návštěvníci prohlédnout až do 28. ledna 2024.

---

Revitalizace Stříbrného jezera je u konce

Po dlouhých třech letech se konečně v Opavě veřejně zpřístupnilo Stříbrné jezero. Původně měla být stavba dokončena v prosinci 2021, ale stavbu zbrzdilo zvýšení hladiny jezera a přístavba odvodňovacích kanálů. Návštěvníci mohou už jezero bez problémů navštívit jak prostřednictvím nového podchodu tak lávky spojující jezero s Městskými sady.

Lokalita Stříbrného jezera prošla celkovou náročnou rekultivací, která zahrnuje terénní a krajinářské úpravy, vybudování splaškové kanalizace, aby bylo možné zřídit v budoucnu veřejné toalety. Uprostřed jezera byl instalován ostrůvek, u břehu pak molo. Pro běžce je vyznačen jednu míli dlouhý okruh.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Jsem rád, že se povedlo tuto stavbu dokončit. Stavba byla velice náročná, trvala skoro tři roky, museli jsme zde řešit spoustu technických problémů jako byla trvalé snížení hladiny, měli jsme tady taky propadliny apod. Takže opravdu toho bylo hodně a jsem rád, že se to všechno povedlo a že konečně máme tuto stavbu hotovou.

Ke zvýšení hladiny jezera došlo poté, co se zřítily stropy štol a přebytečná voda se dostala do chodeb.

Lubomír Dehner, architekt a projektant revitalizace: "Za celou dobu co jsme to projektovali ale asi zhruba posledních čtyřicet padesát let se ta hladina nezměnila. Ale najednou když se zahájila stavba, tak se začala hladina zvedat a zvedla se o více než metr. Takže některé prvky navržené ve stavbě se objevily pod vodou a muselo se to nějakým způsobem řešit."

Dnes je hladina jezera stejná jako před revitalizací. Kromě jezera přibyla nová 66 metrů dlouhá lávka, která propojila Městské sady se Stříbrným jezerem. Visutá konstrukce s oboustranným zavěšením na kabelech kotvených do koncových pylonů spolufinancovalo město Opava a ministerstvo financí.

Lubomír Dehner, architekt a projektant revitalizace: "Je to obrovský urbanistický počin, tzn. Nové propojení, nová komunikace nové lávky, nové podchody, prostě je to komplexní řešení území a propojení několika částí Opavy a to si myslím, že je dlouhodobý přínos a to jsem fakt hrdý, že mě to tehdy napadlo a že se to zrealizovalo."

Součástí propojení je podchod pod frekventovanou komunikací na Rolnické ulici. Bude umělecky ztvárněn známým sochařem Kurtem Gebauerem. A v plánu je i další etapa úprav břehů, cyklostezky a pozvolné kamenité cesty do vody.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Připravujeme další etapu, která by se k tomu blížila, takže teď necháme udělat architektonickou studii, potom bychom udělali projekt a samozřejmě vyřízení stavebního povolení. Pan ministr při návštěvě reagoval slovy, že by se mohly najít peníze na dodělání druhé etapy této krásné rekreační oblasti. A možná v té druhé etapě by také mohlo být vybudování rozhledny, která se tady kdysi plánovala a která sem patří, ale to je ještě otázkou, zda to zvládneme a budeme majetkově mít všechny věci vyřešené či nikoliv."

Ministerstvo financí přispělo na revitalizaci Stříbrného jezera částkou 140 milionů korun, dalších 30 milionů šlo z opavské městské pokladny na stavbu lávky propojující Městské sady s jezerem.

---

Proběhl 10. ročník filmového festivalu Opavský páv

Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Dokumentární, animované, popularizačně naučné či hrané filmy. V těchto žánrech dohromady soutěžilo 214 studentských filmů. Festival Opavský páv každoročně pořádá Filmový, televizní a rozhlasový ústav ze Slezské univerzity. Na slavnostním zahájení pronesla řeč také nově inaugurovaná děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FTaRT: “Přihlásily se filmy z celého světa a když říkám z celého světa, tak opravdu ze všech kontinentů kromě těch na pólech. Například jsme letos měli filmy z Kanady, z Kolumbie, z Jižní Koreji, ze Singapuru, chcete-li tedy znát ty exotičtější destinací.”

Součástí programu byly také workshopy pro střední školy. Mezi tyto workshopy patří například plastelínová animace, vyvolávání fotogramů nebo malování světlem. Studenti si tak vyzkoušeli mnoho různých profesí, jaké u filmu mohou zastupovat.

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “V televizním studiu si mohli studenti vyzkoušet jak práci za kamerou, i jak moderátoři tak i zároveň jako střihači, režiséři nebo zvukaři. Největší zájem byl asi o pozici střihače, režiséra a potom kameramana.”

Jason Tzanis, student SŠUŘ Ostrava-Zábřeh: “Zatím tady je fajn, byl jsem teďka dělat animaci s klukami, bylo to srandovní.”

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “Tento workshop byl speciálně pro jednu vybranou střední školu právě se zaměřením na multimediální tvorbu, ale i mimo festival děláme tyto workshopy pro veřejnost, takže si to může vyzkoušet opravdu každý.”

V rámci festivalu se také křtila audiokniha známé sbírky České pivní pohádky od Jiřího Vávry. Symbolicky ji, samozřejmě jak jinak než pivem, pokřtil kromě autora také herec ostravského divadla Komorní scéna aréna Petr Pěnkava, který pohádku namluvil.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FRaT: “Bylo to takové symbolické, protože autor té knihy je zároveň jedním z členů organizačního týmu prvního ročníku festivalu a jedním z iniciátorů vzniku toho festivalu.”

Zatímco první ročník v roce 2014 probíhal v aule v budově Slezské univerzity na ulici Hradecké, v současné době využívají studenti rozsáhlé prostory budovy ústavu v Hauerově ulici. Kromě kinosálu, kde se promítají snímky, proběhla vernisáž v místní galerii nebo koncerty či workshopy ve filmovém ateliéru.

Slavnostní zakončení se neslo v duchu velkých oslav. Absolutní vítězem festivalu se stal snímek Ostrov svobody zlínských studentů pod režijním vedením Petra Januschky. Cenu Opavského páva si odnesla i místní studentka Kateřina Nguyenová za krátký snímek Labyrint.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
31. května 2023, 16:40

Lichtenštejnská knížecí rodina v Opavě

Opava zažila nevídanou návštěvu. Pětičlenná delegace rodinných příslušníků knížecího rodu Lichtenštejnů přijela v rámci vernisáže výstavy Knížata z Lichtenštejna. Výstava nabízí rozsáhlou sbírku z České republiky i ze zahraničí a představuje historický význam rodu a jeho vliv na opavský region.

Slezské zemské muzeum připravilo unikátní výstavu zvanou Knížata z Lichtenštejna - Páni země opavské a krnovské. Výstava se plánovala tři roky k příležitosti oslav 410. výročí vzniku Opavského knížectví Karlem I. z Lichtenštejna. Na slavnostním zahájení promluvila mimo jiné princezna Nora, která vzpomínala na své rodiče, místní rodáky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Vlastně princezna vykládala své historky životní, protože její maminka pochází z této oblast, takže nám vykládala životní historky, které tady prožila a jaké to bylo v minulosti."

Kromě již zmíněné princezny Nory přijeli z knížecí rodiny také princezna Gabriella, princ Alfréd, princ Wolfgang a princezna Maria-Pia Kothbauer. Ta jako jediná Opavu už čtyřikrát navštívila jako velvyslankyně Lichtenštejnska pro Českou republiku a Rakousko.

Maria-Pia Kothbauer, lichtenštejnská princezna a velvyslankyně: "Pokaždé, když sem přijedu, poznávám toho víc a víc si vážím kořenů, které tu máme. Je to výjimečné. Tato expozice je opravdu unikátní."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Musím říct, že knížecí rodina je neuvěřitelná, je příjemná, srdečná, upřímná, prostě jsou to obyčejní lidé a jsem z toho neskutečně překvapen, protože tak příjemné a milé chování jsem dlouho nezažil. A Opava se jim neuvěřitelně líbí."

Ve slezském zemském muzeu čekají na návštěvníky skutečné artefakty. Jsou to především sbírkové předměty v přímém vlastnictví lichtenštejnské rodiny, které zapůjčila a spolufinancovala přepravu. Jedná se o zhruba 40 předmětů včetně portrétní galerie vládnoucích knížat, historické dokumenty nebo depozitáře z jejich soukromých archivů.

Ondřej Haničák, autor výstavy, Slezské zemské muzeum: "Zcela zásadní byla spolupráce se zahraničními institucemi, jsme vděční zejména za korporaci s lichtenštejnskými uměleckými sbírkami a archivem. Díky nimž se nám podařilo do Opavy dostat skutečné unikáty, které si dovolím tady říci nebyly již celých sto let k vidění."

Na vernisáži se podávaly pokrmy z lichtenštejnské kuchyně jako kulinářské dědictví rodu, které připravila děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Zákusky byly upečeny podle kuchařky z roku 1696. Po delikátní ochutnávce následovala komentovaná prohlídka.

Ondřej Haničák, autor výstavy, Slezské zemské muzeum: "Pro mě to byl neskutečně příjemný zážitek, protože oni projevovali mimořádný zájem o ty věci, které jsou zde vystaveny. O jejich kontext a mnoho z toho bylo pro ně skutečně novinkou. Takže jsem tomu rád."

Knížecí rodina navštívila Opavu již několikrát. Kníže Hans Adam II., který je dodnes titulován jako vévoda opavský a krnovský, navštívil Opavu hned dvakrát a to v roce 2015 a 2017, kdy v může zahajoval výstavu o svém předkovi Janu II. Výstava Knížata z Lichtenštejna si budou moct návštěvníci prohlédnout až do 28. ledna 2024.

---

Revitalizace Stříbrného jezera je u konce

Po dlouhých třech letech se konečně v Opavě veřejně zpřístupnilo Stříbrné jezero. Původně měla být stavba dokončena v prosinci 2021, ale stavbu zbrzdilo zvýšení hladiny jezera a přístavba odvodňovacích kanálů. Návštěvníci mohou už jezero bez problémů navštívit jak prostřednictvím nového podchodu tak lávky spojující jezero s Městskými sady.

Lokalita Stříbrného jezera prošla celkovou náročnou rekultivací, která zahrnuje terénní a krajinářské úpravy, vybudování splaškové kanalizace, aby bylo možné zřídit v budoucnu veřejné toalety. Uprostřed jezera byl instalován ostrůvek, u břehu pak molo. Pro běžce je vyznačen jednu míli dlouhý okruh.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Jsem rád, že se povedlo tuto stavbu dokončit. Stavba byla velice náročná, trvala skoro tři roky, museli jsme zde řešit spoustu technických problémů jako byla trvalé snížení hladiny, měli jsme tady taky propadliny apod. Takže opravdu toho bylo hodně a jsem rád, že se to všechno povedlo a že konečně máme tuto stavbu hotovou.

Ke zvýšení hladiny jezera došlo poté, co se zřítily stropy štol a přebytečná voda se dostala do chodeb.

Lubomír Dehner, architekt a projektant revitalizace: "Za celou dobu co jsme to projektovali ale asi zhruba posledních čtyřicet padesát let se ta hladina nezměnila. Ale najednou když se zahájila stavba, tak se začala hladina zvedat a zvedla se o více než metr. Takže některé prvky navržené ve stavbě se objevily pod vodou a muselo se to nějakým způsobem řešit."

Dnes je hladina jezera stejná jako před revitalizací. Kromě jezera přibyla nová 66 metrů dlouhá lávka, která propojila Městské sady se Stříbrným jezerem. Visutá konstrukce s oboustranným zavěšením na kabelech kotvených do koncových pylonů spolufinancovalo město Opava a ministerstvo financí.

Lubomír Dehner, architekt a projektant revitalizace: "Je to obrovský urbanistický počin, tzn. Nové propojení, nová komunikace nové lávky, nové podchody, prostě je to komplexní řešení území a propojení několika částí Opavy a to si myslím, že je dlouhodobý přínos a to jsem fakt hrdý, že mě to tehdy napadlo a že se to zrealizovalo."

Součástí propojení je podchod pod frekventovanou komunikací na Rolnické ulici. Bude umělecky ztvárněn známým sochařem Kurtem Gebauerem. A v plánu je i další etapa úprav břehů, cyklostezky a pozvolné kamenité cesty do vody.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Připravujeme další etapu, která by se k tomu blížila, takže teď necháme udělat architektonickou studii, potom bychom udělali projekt a samozřejmě vyřízení stavebního povolení. Pan ministr při návštěvě reagoval slovy, že by se mohly najít peníze na dodělání druhé etapy této krásné rekreační oblasti. A možná v té druhé etapě by také mohlo být vybudování rozhledny, která se tady kdysi plánovala a která sem patří, ale to je ještě otázkou, zda to zvládneme a budeme majetkově mít všechny věci vyřešené či nikoliv."

Ministerstvo financí přispělo na revitalizaci Stříbrného jezera částkou 140 milionů korun, dalších 30 milionů šlo z opavské městské pokladny na stavbu lávky propojující Městské sady s jezerem.

---

Proběhl 10. ročník filmového festivalu Opavský páv

Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Dokumentární, animované, popularizačně naučné či hrané filmy. V těchto žánrech dohromady soutěžilo 214 studentských filmů. Festival Opavský páv každoročně pořádá Filmový, televizní a rozhlasový ústav ze Slezské univerzity. Na slavnostním zahájení pronesla řeč také nově inaugurovaná děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FTaRT: “Přihlásily se filmy z celého světa a když říkám z celého světa, tak opravdu ze všech kontinentů kromě těch na pólech. Například jsme letos měli filmy z Kanady, z Kolumbie, z Jižní Koreji, ze Singapuru, chcete-li tedy znát ty exotičtější destinací.”

Součástí programu byly také workshopy pro střední školy. Mezi tyto workshopy patří například plastelínová animace, vyvolávání fotogramů nebo malování světlem. Studenti si tak vyzkoušeli mnoho různých profesí, jaké u filmu mohou zastupovat.

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “V televizním studiu si mohli studenti vyzkoušet jak práci za kamerou, i jak moderátoři tak i zároveň jako střihači, režiséři nebo zvukaři. Největší zájem byl asi o pozici střihače, režiséra a potom kameramana.”

Jason Tzanis, student SŠUŘ Ostrava-Zábřeh: “Zatím tady je fajn, byl jsem teďka dělat animaci s klukami, bylo to srandovní.”

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “Tento workshop byl speciálně pro jednu vybranou střední školu právě se zaměřením na multimediální tvorbu, ale i mimo festival děláme tyto workshopy pro veřejnost, takže si to může vyzkoušet opravdu každý.”

V rámci festivalu se také křtila audiokniha známé sbírky České pivní pohádky od Jiřího Vávry. Symbolicky ji, samozřejmě jak jinak než pivem, pokřtil kromě autora také herec ostravského divadla Komorní scéna aréna Petr Pěnkava, který pohádku namluvil.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FRaT: “Bylo to takové symbolické, protože autor té knihy je zároveň jedním z členů organizačního týmu prvního ročníku festivalu a jedním z iniciátorů vzniku toho festivalu.”

Zatímco první ročník v roce 2014 probíhal v aule v budově Slezské univerzity na ulici Hradecké, v současné době využívají studenti rozsáhlé prostory budovy ústavu v Hauerově ulici. Kromě kinosálu, kde se promítají snímky, proběhla vernisáž v místní galerii nebo koncerty či workshopy ve filmovém ateliéru.

Slavnostní zakončení se neslo v duchu velkých oslav. Absolutní vítězem festivalu se stal snímek Ostrov svobody zlínských studentů pod režijním vedením Petra Januschky. Cenu Opavského páva si odnesla i místní studentka Kateřina Nguyenová za krátký snímek Labyrint.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-31-05-2023-16-40