Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie
  • Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky
  • Skončilo para hokejové MS 2021, zlato z Ostravy si opět odváží Američané

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu tzv. galerie. Shodla se na tom Ostrava, kraj i Ředitelství silnic a dálnic, které zaplatí podstatnou část celého projektu. Obyvatelé přilehlých domů budou moci střechu galerie využívat, jako nový veřejný prostor.

Na dořešení městotvorného napojení Místecké ulice v centru města už Ostrava pracovala asi 20 let. Původně se zvažovala možnost rozšíření silnice a izolace obytných domů 14 metrů vysokou protihlukovou bariérou a nebo umístění cesty do objektu, kterému se pracovně říkalo kravín. Nyní přišlo město s návrhem jakési galerie, která by byla z jedné strany otevřená a ze druhé by byla zarovnána s okolím.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Bytové domy, kterým jen pár metrů před okny měla stát 14metrová protihluková stěna, vznikne před domem zelený veřejný prostor a lávkou pro pěší se během pár minut dostanou až na ulici Stodolní. Adekvátně bude dotvořen i prostor okolí školy a území nabídne i několik ploch pro budoucí zástavbu. Klíčové téma je také budoucí využití a zachování funkčnosti haly Tatran. Projekt a stavbu bude následně zajišťovat ŘSD, město bude spolufinancovat některé objekty, a to ty, které primárně vznikají požadavkem města na kvalitní městotvorné řešení, hodné 21. století."

Ostrava, kraj i ŘSD řešení schválilo. Půjde tedy o 460 metrů dlouhou polootevřenou galerii za asi miliardu a 800 milionů korun. Výhodou tohoto projektu je hlavně to, že spojuje jednotlivá území a odstraňuje bariéry.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo 4pruhovou komunikaci obestavěnou až 14timetrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy jsme proto nedali, ale proaktivně jsme navrhli takové řešení, které město nerozděluje, ale naopak propojuje a také zachovává a zlepšuje kvalitu bydlení a života v této lokalitě. Velmi oceňujeme, že ŘSD na námi hozenou rukavici reagovalo pozitivně, stejně tak kraj a dnes je na stole projekt a dohoda, která skutečně odráží komplexní potřeby města i státu. Věřím, že navrhovaný projekt podpoří také centrální komise a k jeho realizaci dojde v nejbližších letech."

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a samotná stavba pak potrvá asi dva roky. Dohodu mezi Ostravou, krajem a ŘSD musí ještě schválit centrální dopravní komise. 

---

Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky

Ostrava se snaží co nejvíce pomoci podnikatelům v rozjezdu po rozvolnění proticovidových opatření. Zastupitelé města proto rozhodli o zrušení poplatku za pronájem restauračních předzahrádek.

Po rozvolnění protiepidemických opatření se život vrací do normálu jen pozvolna, což potvrzují majitelé hospod a restaurací. Návštěvnost prý zdaleka není taková jako dříve. Ostrava proto přichází z dalším krokem, který by jim měl pomoci. Nebudou muset platit poplatek za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Léta se snažíme o to, aby se v našem městě dařilo podnikatelům, kteří jednak dotvářejí jeho pestrost a samozřejmě také vytvářejí potřebná pracovní místa. Nechtěli jsme připustit, aby pandemie koronaviru toto naše společné úsilí zhatila. Právě proto jsme se rozhodli pro nadstandardní a rychlou podporu ostravských podnikatelů i neziskového sektoru, a to přesto, že i městský rozpočet byl výrazně zasažen výpadky příjmů."

Zastupitelé už schválili vyhlášku, která odpuštění nájemného umožňuje. Výnosy za předzahrádky se v běžných letech pohybují v řádu nižších milionů korun ročně a zůstávají městským obvodům. Město se rozhodlo, že 50 procent ušlého příjmu bude obvodům kompenzovat. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme už v předstihu na jaře vyzvali všechny městské obvody, které jsou správci tohoto poplatku, aby v rámci své kompetence, tyto poplatky prominuly do doby, než bude vdána tato vyhláška." 

Za předzahrádky nebudou muset restauratéři platit až do konce roku. Dalším projektem, který pomáhá podnikatelům v rozjezdu, je "Nádech pro Ostravu," což je vlastě hra, kdy návštěvníci podniků nebo atraktivit sbírají razítka. Od začátku pandemie město Ostrava vynaložilo na přímou i nepřímou finanční podporu podnikatelů zhruba 130 mil. Kč.

---

Skončilo para hokejové MS 2021, zlato z Ostravy si opět odváží Američané

Ostrava má za sebou para hokejové mistrovství světa. Šampionát skončil v sobotu večer medailovými zápasy. Diváci mohli sledovat hru v podání nejlepších týmů na světě.

Ruský výběr a Jižní Korea - tyto celky nastoupily k souboji o bronzové mediale. 3. místo na šampionátu získali vítězstvím 7:0 Rusové. 

Finále turnaje patřilo už tradičnímu zámořskému derby. Od roku 2013 má finále šampionátu stejné obsazení - Kanadu a Spojené státy Americké. V roce 2019 ve stejné hale zvítězili Američané 3:2 v prodloužení. Letos byla jejich převaha výraznější, zlato vybojovali přesvědčivým výkonem a výsledkem 1:5. 

Tyler McGregor, kapitán týmu Kanady: "Není proto žádná omluva, prohráli jsme, odvedli jsme horší výkon." 

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Proti Kanadě jsme měli obtížný první zápas, ale poučili jsme se a do finále jsme naskočili mnohem lépe, s větší intenzitou. Bylo to skvělé zakončení turnaje."

Para hokejové mistrovství světa v Ostravě je minulostí, jeho pořadatelé měli kvůli covidové situaci složitou pozici. 

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS: "Byl to úplně jiný turnaj, protože jsme trochu v jiné době, než standardní. Ale myslím, že jsme to zvládli a že se všechno povedlo nad očekávání dobře. Budu na něj vzpomínat jako na jeden z nejtěžších projektů, na kterém jsem kdy pracoval. O to víc mě těší, že jsme to nakonec zvládli a všechno dobře dopadlo."

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Bylo skvělé být zpátky v Ostravě, jsme za to vše moc vděční. Organizace byla perfektní."

---Mohlo by Vás také zajímat