Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka
  • Smlouva na rekonstrukci podle E. Jiřičné je podepsána

Jana Lipowská, TV Polar: Hezký den, začíná speciální vydání Ostravských minut. Ikonický výškový dům v Ostrčilově ulici v centru Ostravy je definitivně zachráněn. Podpisu smlouvy na jeho prodej a rekonstrukci se osobně zúčastnila i autorka návrhu, věhlasná architektka Eva Jiřičná. Nový majitel se zavázal, že její projekt dodrží.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Skvělá zpráva pro ostravskou architekturu. Ikonická budova výškového domu na Ostrčilově ulici je zachráněna a navíc se bude rekonstruovat podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Smlouva byla podepsána v honosných prostorách Grossmannovy vily, která byla také nedávno zachráněna. Smlouvu podepsali zástupci města, investora a právě také Eva Jiřičná. Developer se zavázal, že se bude řídit jejím návrhem. To patřilo mezi podmínky města.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: Nám se podařilo domluvit se zájemcem o tuto budovu, respektive přihlásili se nám dva zájemci o koupi tohoto projektu. Prodali jsme to nejvyšší nabídce a ta vyšší nabídka byla ve výši 55 milionů korun. Tady bych ale chtěl říci, že ta prodejní cena je sice důležitá, ale ta větší přidaná hodnota je v té samotné realizaci toho projektu. Takže pro nás kromě toho, že získáme 55 milionů, tak tou přidanou hodnotu je právě to, že Ostrava získá jednak více než 70 nových bytů, ale samozřejmě i to, že získá novou dominantu. Já tomu strašně fandím, protože samozřejmě Ostrava je dneska asi už by se dalo říci městem moderní architektury. Těch projektů, které tady vzniká, je celá řada, ať už se bavíme o koncertní hale nebo o projektu ostravského mrakodrapu, který má vyrůst na Karolíně. Takže tahle ta budova samozřejmě ty trendy dál naplňuje a povzbuzuje. Je to určitě zajímavá stavba, jakoby vizuálně je to navíc z pera jakoby opravdu proslulé světové architektky paní Jiřičné. Takže já teďka budu strašně držet zhotoviteli palce v tom, aby se to povedlo, protože je třeba si férově říci, že jsme teprve na začátku a že samozřejmě během té fáze kreslení projekční se může jakoby objevit ještě třeba řada dalších věcí, se kterými se budeme muset vypořádat. Přesto jsem optimista a věřím, že se ten projekt povede realizovat. Je to jakoby složitá budova, když se na ten dům podíváte, on je tuším od roku 2013 uzavřen. Ta budova samozřejmě je specifická v tom, že jednak nesplňuje dnešní požární limity, ale samozřejmě ona je postavená i tak, že tam jsou snížené výšky stropů, což je hodně limitní. My jsme jako město nechali vytvořit právě tu technickou studii, kterou jsme chtěli dodržet. A je samozřejmě pravda, že se městu úplně nedařilo najít investora, který by si byl ochoten na sebe vzít toto riziko, tento projekt realizovat. My jsme to museli opakovat dvakrát, protože poprvé jsme se to pokusili prodat v minulém roce. Tehdy nám vítěz, společnost, která to vyhrála, nepodepsala smlouvu odstoupila, takže jsme ztratili nějakých 10, 12 měsíců. Nicméně ten záměr jsme opakovali a dostali jsme se tedy dneska do fáze podpisu kupní smlouvy. Teďka je to samozřejmě na zhotoviteli, aby se mu povedlo ten projekt projekčně připravit, prohnat všemi povolovacími řízeními a samozřejmě v neposlední řadě realizovat.

Milín Kaňuščák, zástupce investora, společnosti First Skyscraper: Začínáme projektovat a hned, vlastně od zítra projektujeme. Potom musíme vybavit asi 56 vyjádření dotčených orgánů státní správy. Následně bude vydané stavební povolení. Pevně věříme, že se nám to podaří do roka. A když to vyřídíme, tak budeme samozřejmě hned stavět. A ta stavba by neměla trvat déle než 2 roky. Moc se těšíme na spolupráci s paní Jiřičnou. My už jsme spolupracovali v minulosti, takže vlastně věříme tomu, že ta spolupráce bude dobrá. Přesně jak říkala na tiskové konferenci, tak je důležité, aby to bylo v konstruktivní rovině, čehož si velmi vážíme. Musím pochválit město Ostrava, že přistupovala k vyjednávání podmínek kupní smlouvy i při samotném projektování s námi i s paní architektkou a přistupovalo k celému tomu projektu velmi konstruktivně. Bez této spolupráce by to nebylo možné. Cenový odhad je asi 15 mil. Euro.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Budově už hrozilo zbourání a nyní vše nasvědčuje tomu, že se z ní stane nová dominanta města.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Jsem hrozně ráda, že to konečně došlo do toho bodu, kdy jsme našli kupce, který je ochoten převzít na sebe závazek dodržet projekt paní Evy Jiřičné. Já pevně věřím, že se tak stane a že vlastně to bude v maximální možné míře odpovídat tomu, co dneska známe z vizualizací. Samozřejmě, jak už tady zaznělo, v dnešní době bychom těžko postavili tak vysokou budovu, takže oprava je samozřejmě řešením, jak zachovat určitou dominantu, která do budoucna tady může vykvést v něco velice zajímavého. No a samozřejmě tak jako prostě chceme tu Ostravu trochu dostat na mapu ČR tak, aby se o ní mluvilo v pozitivním slova smyslu. Abychom neviděli Ostravu jenom černou a umouněnou, tak to je určitě jeden z projektů, který přitáhne pozornost. Měly by tam být velice krásné byty a celý ten objekt by měl přinést do té lokality nový impuls pro život. Je to v centru města, je to naproti radnici, takže určitě je to za mě velice zdařilé. Jenom pevně věřím, že všechno dopadne dobře a za pár let se tam potkáme a budeme stříhat pásku.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: Dnešní den bych považoval za velice významný, protože se uzavřela smlouva se zhotovitelem, který podle návrhu architektky Jiřičné má zhotovit dílo, o kterém jsme všichni přesvědčeni, že bude chloubou tohoto města. Paní architektka Jiřičná je významná osobnost ve svém oboru a já věřím, že pokud toto dílo bude do detailu zrealizováno podle jejího návrhu, tak že bude krásnou dominantou pro celé město a bude městu sloužit ku prospěchu.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Budova bude mít 23 pater se 75 byty. Nové budou zelené balkóny a parkovací dům.

Eva Jiřičná, architektka: Ta budova jako n\ vzhled je strašidelný dům, a když projdete tím vnitřkem, tak opravdu si člověk těžko začne představovat, že by tam mohl někdo spokojeně žít. Ale tím, že jsme měli takovou spolupráci od statiků a všech, kteří nám pomáhali udělat výzkum, tak jsme zjistili, že tam je potencionál, který my doufáme, že dovedeme obrátit v pozitivní výsledek. Takže tím, že třeba my zasklíme tu fasádu nebo zasklíme ty byty, tak nebude působit ten snížený prostor depresivně. Zatímco teď s tím vysokým parapetem a s těmi úzkými okny se tam necítíte opravdu dobře. Přitom je tam ten úžasný výhled. To, že my tam přidáváme balkony v částech toho projektu, kdy nám to statika umožní. Tím, jak je to spočítané, tak na těch rozích jsou průvlaky, které mají v sobě kapacitu, že na ně můžeme ty balkony zavěsit. Tak my víceméně rozšiřujeme ten vnitřní prostor tím externím způsobem. Takže i když se třeba v zimě na to budou lidi jenom dívat, tak přesto nemáte ten pocit stísněnosti, který tam teď je. A teď samozřejmě z mého hlediska já jsem vždycky naprosto posedlá tím, že tam musí být dost bezpečnostních únikových cest, protože já v Londýně bydlím a dívám se na budovu, kde 70 lidí uhořelo tím, že tam nebyly dobře navrženy únikové cesty. Tak my tam přidáváme jednak vstup a jednak únikové schodiště a snažíme se prostě jak můžeme, jednak ty byty oddělit, separovat proti požáru. Pracujeme tam s izolací, aby teď, když chodíte po té desce, tak slyšíte každý krok v tom bytě pod tím. Takže my opravdu po celou dobu co jsme na projektu pracovali, tak se snažíme se zabývat všemi problémy, které víme teď, že nastanou. Ty, které skutečně nastanou, budou mnohonásobné a budou asi mnohem těžší. Ale to je práce architekta. Kdyby měl lehkej život, tak ho to nebude bavit a už budu dávno v penzi.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Developer za rekonstrukci zaplatí asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být za 3 roky.

Eva Jiřičná, architektka: Pokud se týče těch vnitřních materiálů, tak tam jsou příčky a to už je víceméně zařízení. Ty balkóny, my o tom teprve začneme mluvit. Samozřejmě je možnost, že ty balkóny budou prefabrikované a půjdou na tu budovu. A potom jsou buďto možné, že to je ocelová konstrukce něčím obalená, nebo že to bude nějaký odlehčený beton. Samozřejmě naším cílem je pracovat s tím nejmenším množstvím cementu, abychom se chovali ekologicky správně. Samozřejmě se snažíme pracovat s tím, že samozřejmě nějaký cement a nějaký beton tam budeme muset použít, ale tím se snažíme prodloužit tu dobu té životnosti budovy. Takže ta ekologická stránka nám se posune do té dlouhé životnosti materiálů. Jinak těch dalších materiálů tam víceméně moc není. My ten základ už tam máme daný.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže se jistě máme na co těšit. A to už je pro dnešek vše. Díky za pozornost a na viděnou za týden.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
01. srpna 2024, 18:35

Jana Lipowská, TV Polar: Hezký den, začíná speciální vydání Ostravských minut. Ikonický výškový dům v Ostrčilově ulici v centru Ostravy je definitivně zachráněn. Podpisu smlouvy na jeho prodej a rekonstrukci se osobně zúčastnila i autorka návrhu, věhlasná architektka Eva Jiřičná. Nový majitel se zavázal, že její projekt dodrží.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Skvělá zpráva pro ostravskou architekturu. Ikonická budova výškového domu na Ostrčilově ulici je zachráněna a navíc se bude rekonstruovat podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Smlouva byla podepsána v honosných prostorách Grossmannovy vily, která byla také nedávno zachráněna. Smlouvu podepsali zástupci města, investora a právě také Eva Jiřičná. Developer se zavázal, že se bude řídit jejím návrhem. To patřilo mezi podmínky města.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: Nám se podařilo domluvit se zájemcem o tuto budovu, respektive přihlásili se nám dva zájemci o koupi tohoto projektu. Prodali jsme to nejvyšší nabídce a ta vyšší nabídka byla ve výši 55 milionů korun. Tady bych ale chtěl říci, že ta prodejní cena je sice důležitá, ale ta větší přidaná hodnota je v té samotné realizaci toho projektu. Takže pro nás kromě toho, že získáme 55 milionů, tak tou přidanou hodnotu je právě to, že Ostrava získá jednak více než 70 nových bytů, ale samozřejmě i to, že získá novou dominantu. Já tomu strašně fandím, protože samozřejmě Ostrava je dneska asi už by se dalo říci městem moderní architektury. Těch projektů, které tady vzniká, je celá řada, ať už se bavíme o koncertní hale nebo o projektu ostravského mrakodrapu, který má vyrůst na Karolíně. Takže tahle ta budova samozřejmě ty trendy dál naplňuje a povzbuzuje. Je to určitě zajímavá stavba, jakoby vizuálně je to navíc z pera jakoby opravdu proslulé světové architektky paní Jiřičné. Takže já teďka budu strašně držet zhotoviteli palce v tom, aby se to povedlo, protože je třeba si férově říci, že jsme teprve na začátku a že samozřejmě během té fáze kreslení projekční se může jakoby objevit ještě třeba řada dalších věcí, se kterými se budeme muset vypořádat. Přesto jsem optimista a věřím, že se ten projekt povede realizovat. Je to jakoby složitá budova, když se na ten dům podíváte, on je tuším od roku 2013 uzavřen. Ta budova samozřejmě je specifická v tom, že jednak nesplňuje dnešní požární limity, ale samozřejmě ona je postavená i tak, že tam jsou snížené výšky stropů, což je hodně limitní. My jsme jako město nechali vytvořit právě tu technickou studii, kterou jsme chtěli dodržet. A je samozřejmě pravda, že se městu úplně nedařilo najít investora, který by si byl ochoten na sebe vzít toto riziko, tento projekt realizovat. My jsme to museli opakovat dvakrát, protože poprvé jsme se to pokusili prodat v minulém roce. Tehdy nám vítěz, společnost, která to vyhrála, nepodepsala smlouvu odstoupila, takže jsme ztratili nějakých 10, 12 měsíců. Nicméně ten záměr jsme opakovali a dostali jsme se tedy dneska do fáze podpisu kupní smlouvy. Teďka je to samozřejmě na zhotoviteli, aby se mu povedlo ten projekt projekčně připravit, prohnat všemi povolovacími řízeními a samozřejmě v neposlední řadě realizovat.

Milín Kaňuščák, zástupce investora, společnosti First Skyscraper: Začínáme projektovat a hned, vlastně od zítra projektujeme. Potom musíme vybavit asi 56 vyjádření dotčených orgánů státní správy. Následně bude vydané stavební povolení. Pevně věříme, že se nám to podaří do roka. A když to vyřídíme, tak budeme samozřejmě hned stavět. A ta stavba by neměla trvat déle než 2 roky. Moc se těšíme na spolupráci s paní Jiřičnou. My už jsme spolupracovali v minulosti, takže vlastně věříme tomu, že ta spolupráce bude dobrá. Přesně jak říkala na tiskové konferenci, tak je důležité, aby to bylo v konstruktivní rovině, čehož si velmi vážíme. Musím pochválit město Ostrava, že přistupovala k vyjednávání podmínek kupní smlouvy i při samotném projektování s námi i s paní architektkou a přistupovalo k celému tomu projektu velmi konstruktivně. Bez této spolupráce by to nebylo možné. Cenový odhad je asi 15 mil. Euro.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Budově už hrozilo zbourání a nyní vše nasvědčuje tomu, že se z ní stane nová dominanta města.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Jsem hrozně ráda, že to konečně došlo do toho bodu, kdy jsme našli kupce, který je ochoten převzít na sebe závazek dodržet projekt paní Evy Jiřičné. Já pevně věřím, že se tak stane a že vlastně to bude v maximální možné míře odpovídat tomu, co dneska známe z vizualizací. Samozřejmě, jak už tady zaznělo, v dnešní době bychom těžko postavili tak vysokou budovu, takže oprava je samozřejmě řešením, jak zachovat určitou dominantu, která do budoucna tady může vykvést v něco velice zajímavého. No a samozřejmě tak jako prostě chceme tu Ostravu trochu dostat na mapu ČR tak, aby se o ní mluvilo v pozitivním slova smyslu. Abychom neviděli Ostravu jenom černou a umouněnou, tak to je určitě jeden z projektů, který přitáhne pozornost. Měly by tam být velice krásné byty a celý ten objekt by měl přinést do té lokality nový impuls pro život. Je to v centru města, je to naproti radnici, takže určitě je to za mě velice zdařilé. Jenom pevně věřím, že všechno dopadne dobře a za pár let se tam potkáme a budeme stříhat pásku.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: Dnešní den bych považoval za velice významný, protože se uzavřela smlouva se zhotovitelem, který podle návrhu architektky Jiřičné má zhotovit dílo, o kterém jsme všichni přesvědčeni, že bude chloubou tohoto města. Paní architektka Jiřičná je významná osobnost ve svém oboru a já věřím, že pokud toto dílo bude do detailu zrealizováno podle jejího návrhu, tak že bude krásnou dominantou pro celé město a bude městu sloužit ku prospěchu.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Budova bude mít 23 pater se 75 byty. Nové budou zelené balkóny a parkovací dům.

Eva Jiřičná, architektka: Ta budova jako n\ vzhled je strašidelný dům, a když projdete tím vnitřkem, tak opravdu si člověk těžko začne představovat, že by tam mohl někdo spokojeně žít. Ale tím, že jsme měli takovou spolupráci od statiků a všech, kteří nám pomáhali udělat výzkum, tak jsme zjistili, že tam je potencionál, který my doufáme, že dovedeme obrátit v pozitivní výsledek. Takže tím, že třeba my zasklíme tu fasádu nebo zasklíme ty byty, tak nebude působit ten snížený prostor depresivně. Zatímco teď s tím vysokým parapetem a s těmi úzkými okny se tam necítíte opravdu dobře. Přitom je tam ten úžasný výhled. To, že my tam přidáváme balkony v částech toho projektu, kdy nám to statika umožní. Tím, jak je to spočítané, tak na těch rozích jsou průvlaky, které mají v sobě kapacitu, že na ně můžeme ty balkony zavěsit. Tak my víceméně rozšiřujeme ten vnitřní prostor tím externím způsobem. Takže i když se třeba v zimě na to budou lidi jenom dívat, tak přesto nemáte ten pocit stísněnosti, který tam teď je. A teď samozřejmě z mého hlediska já jsem vždycky naprosto posedlá tím, že tam musí být dost bezpečnostních únikových cest, protože já v Londýně bydlím a dívám se na budovu, kde 70 lidí uhořelo tím, že tam nebyly dobře navrženy únikové cesty. Tak my tam přidáváme jednak vstup a jednak únikové schodiště a snažíme se prostě jak můžeme, jednak ty byty oddělit, separovat proti požáru. Pracujeme tam s izolací, aby teď, když chodíte po té desce, tak slyšíte každý krok v tom bytě pod tím. Takže my opravdu po celou dobu co jsme na projektu pracovali, tak se snažíme se zabývat všemi problémy, které víme teď, že nastanou. Ty, které skutečně nastanou, budou mnohonásobné a budou asi mnohem těžší. Ale to je práce architekta. Kdyby měl lehkej život, tak ho to nebude bavit a už budu dávno v penzi.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Developer za rekonstrukci zaplatí asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být za 3 roky.

Eva Jiřičná, architektka: Pokud se týče těch vnitřních materiálů, tak tam jsou příčky a to už je víceméně zařízení. Ty balkóny, my o tom teprve začneme mluvit. Samozřejmě je možnost, že ty balkóny budou prefabrikované a půjdou na tu budovu. A potom jsou buďto možné, že to je ocelová konstrukce něčím obalená, nebo že to bude nějaký odlehčený beton. Samozřejmě naším cílem je pracovat s tím nejmenším množstvím cementu, abychom se chovali ekologicky správně. Samozřejmě se snažíme pracovat s tím, že samozřejmě nějaký cement a nějaký beton tam budeme muset použít, ale tím se snažíme prodloužit tu dobu té životnosti budovy. Takže ta ekologická stránka nám se posune do té dlouhé životnosti materiálů. Jinak těch dalších materiálů tam víceméně moc není. My ten základ už tam máme daný.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže se jistě máme na co těšit. A to už je pro dnešek vše. Díky za pozornost a na viděnou za týden.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-01-08-2024-18-35