Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Nejvyšší stavební úřad bude velet z Ostravy
  • Ostrava si užije nejlepší světový plážový volejbal
  • Zahájení festivalu Janáčkův máj
  • Cyklista Josef Zimovčák přivedl peloton do Ostravy

Nejvyšší stavební úřad bude velet z Ostravy

V Ostravě bude sídlit Nejvyšší stavební úřad. Schválili to poslanci v rámci nového stavebního zákona. Půjde o vůbec první centrální státní instituci v Moravskoslezské metropoli.

V lednu loňského roku navštívila Ostravu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila novinky, které se chystaly do nového stavebního zákona. Tenkrát primátor Tomáš Macura vznesl přání, že by plánovaný Nejvyšší stavební úřad mohl sídlit v Ostravě. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy (natočeno 17.1.2020): „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

Uplynul rok a 5 měsíců a poslanci ve středu 26. května nový stavební zákon schválili. Jeho součástí je také to, že se splnilo přání vedení města a stavebním úřadům v celé naší zemi bude vládnout Nejvyšší stavební úřad z Ostravy.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "My jsme se relativně dlouho snažili angažovat v přípravě toho nového stavebního zákona. Měli jsme také několik návrhů a požadavků. Jsme skutečně rádi, že minimálně ty dva, které považujeme za důležité, což je stavební úřad v Ostravě a možnost mít vlastní stavební předpisy, nám vyšly. Jsou to věci, které mohou Ostravě pomoci."

Nyní zákon, který má platit od 1. července 2023, dostane k projednání Senát. Je ale možné, že ho poslanecké sněmovně vrátí.

---

Ostrava si užije nejlepší světový plážový volejbal

Ostrava v tomto týdnu přivítala nejlepší plážové volejbalisty světa. Na písečných kurtech v Dolní oblasti Vítkovice totiž začíná turnaj nejvyšší světové série. Naše páry hrají v dobré formě a mají šanci i na zisk titulu.

Až tisícovka diváků bude moci přijít fandit nejlepším světovým párům v plážovém volejbale. V Dolní oblasti Vítkovice vyrostla tribuna a obklopují ji i další hřiště, kde se utkají volejbalisté o na čtyřhvězdičkovém turnaji světové série.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: Ostravský turnaj v plážovém volejbalu si ve své krátké historii právem vydobyl postavení jednoho z nejprestižnějších turnajů světa v tomto atraktivním sportovním odvětví. Věřím, že sportovcům nabídneme opět skvělé zázemí a že si užijí zápasy v jedinečném industriálním prostředí Dolní oblasti, které ostravský turnaj odlišuje od všech ostatních a dává mu punc výjimečnosti. Jsem rád, že se turnaj podařilo uspořádat v nelehké době poznamenané pandemií covidu-19, a za to patří organizátorům velký dík.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje:Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu zavítají jen stovky fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to."

Mezi největší hvězdy turnaje patří i naši. Ondřej Perušič a David Schweiner tady předloni získali druhé místo a Markéta Nausch Sluková s rodačkou z Ostravy Barborou Hermannovou turnaj v roce 2018 vyhrály. 

Barbora Hermannová, reprezentantka ČR v plážovém volejbalu: "Já jsem ráda, že se turnaj do Ostravy mezi vysoké pece vrací, protože jak si z předchozích let pamatuji, tak není hráč na tour, který by si tenhle turnaj v pozitivním nezapamatoval."

Vstupenky jsou ještě stále v předprodeji. Diváci se musejí prokázat u vstupu negativním testem a po celou dobu musejí mít v areálu turnaje nasazen respirátor.  

---

Zahájení festivalu Janáčkův máj

Brněnská Filharmonie v doprovodu mexického violisty pod taktovkou amerického dirigenta. Opravdu velkolepý začátek pro Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Dennis Russell Davies, americký dirigent a pianista: "Jsem tady úplně poprvé a jsem velmi potěšen, že se této akce mohu zúčastnit. Je to impozantní a významný festival. This is my very first time and I’m delighted to find be able to come. It‘s a wonderful and important and impresive festival."

Letošní organizace festivalu byla podle pořadatelů nejtěžší ze všech. Na poslední chvíli se také kvůli počasí měnilo místo zahájení. Do poslední chvíle navíc nebylo jasné, za jakých podmínek bude možné festival pořádat.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: "Jsem nesmírně rád, že jsme vydrželi v tom nadšení i v té Janáčkovské tvrdohlavosti a že jsme festival až do poslední chvíle připravili. Jsme první festival, který zahájil letošní festivalovou sezónu. Ani kolegům na Pražském jaru se to žel nepovedlo."

Už tím je festival výjimečný. Navíc žádný ze zahraničních hostů, neodřekl svoji účast.

Dennis Russell Davies, americký dirigent a pianista: "Janáčkově tvorbě se věnuji už přes 50 let. Celou svoji kariéru diriguji jeho symfonie, začínal jsem v New Yorku, poté jsem působil v Německu a nyní už třetí sezónu i v České republice.

About fifty years of experience, I’ve condacting on my Czech carrier. I’d began at New York city of course and condacting Janacek in New York and then in Germany and also in Czech republic."

Letošní ročník je po roční pauze unikátní i řadou novinek.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: "Za prvé to budou tvůrčí dílny. Tvůrčí dílny pro rodiny, hlavně pro děti, ale nejen pro děti, takže od kreslení lišky v Hukvaldské oboře přes pokusy o kompozici, jak vlastně se slyší hudba, až po to, že si děti budou moci vyrobit své vlastní jednoduché hudební nástroje."

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: "A poprvé konáme mistrovské kurzy. Jak jinak budou věnovány Leoši Janáčkovi, budou se konat v jeho rodišti v Hukvaldech a povede je vynikající český pianista Ivo Kahánek."

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nabídne 15 koncertů v 6 městech. V Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech a potrvá až do 1. července.

---

Cyklista Josef Zimovčák přivedl peloton do Ostravy

Ve středu jste mohli v našem kraji někde potkat cyklistický peloton v čele s legendárním cyklistou Josefem Zimovčákem. V rámci charitativní akce pro nemocné děti totiž projížděl i naším regionem. Na kolo vyrazil i milovník cyklistiky ostravský primátor Tomáš Macura.

Krátce po 13 hodiny se do Ostravy přiřítil peloton v čele s Josefem Zimovčákem na svém historickém bicyklu a hned za ním přijížděl na Prokešovo náměstí před radnici primátor Tomáš Macura. Start letošního ročníku charitativní cyklojízdy "Na kole dětem" začal v Hlučíně a přes Ostravu směřoval peloton do Kopřivnice. 

Josef Zimovčák, organizátor: "Projezdíme Českou republiku křížem krážem a peníze, které takto získáme jsou určeny pro děti, které skončily onkologickou léčbu."

Klinika dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava je jedním z příjemců vybraných peněz a tak je město Ostrava už řadu let hrdým podporovatelem této akce.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jestli se tady uskutečňuje už 12 ročník této cyklo tour a nosnou myšlenkou je podpora onkologicky nemocných dětí, tak je to velká věc."  

V loňském roce nadace rozdělila na rekondiční a léčebné pobyty dětí 1 milion 670 tisíc korun. 

anketa: 

"Je to hezká a záslužná myšlenka."

"Je to ta nejkrásnější akce. Já vždycky říkám, že jedu v nejkrásnějším pelotonu světa."

"Já už jedu podvanácté a náramně si to tady užívám."

Pokud se vám myšlenka líbí a chcete nemocným dětem také přispět, odkaz najdete na internetové stránce nakoledetem.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat