Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Tramvajová trať na Hlučínské bude tišší a bezpečnější
  • V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí
  • Ostravská muzejní noc nabídla řadu novinek

Tramvajová trať na Hlučínské bude tišší a bezpečnější

Ostravský dopravní podnik pokračuje v modernizaci tramvajových tratí po celém městě. V příštím týdnu začne kompletní výměna tramvajové trati na Hlučínské ulici. Moderní technologie umožní tramvajím výrazně tišší jízdu.

Před nedávnem jsme vás informovali o dokončení modernizace tratě v Jižní části Ostravy a od 1. září začne další výměna kolejí na opačném konci města v Přívoze. Půjde o kompletní výměnu tratě na Hlučínské ulici v úseku od Sadu Boženy Němcové po křižovatku s ulicí Palackého.

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Moderní městská hromadná doprava nejsou jen nové moderní vozy, ale jsou to i moderní tratě a rád bych zdůraznil, že nejde o opravu, ale o modernizaci."

Tramvajová trať bude po modernizaci znatelně tišší a také trvanlivější, takže se nebude muset tak často opravovat. 

Martin Chovanec, technický ředitel DPO: "Ta nová modernizovaná konstrukce je vlastně kontinuální betonová deska, na které je ta kolejnice upevněna a zalita do betonu."

Součástí modernizace bude i sdružená zastávka, takže lidé už při přestupu z tramvaje na autobus nebudou muset nikam přecházet. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: "Celý projekt vyjde na zhruba 110 milionů korun a z toho ta stavba, která jde za statutárním městem Ostrava je nějakých 45 milionů korun a z té částky je asi 18 milionů hrazeno z dotací." 

Modernizace celého úseku potrvá do prosince. V tomto období bude tramvajová doprava přerušena a změny se dotknou i autobusů. Osobní doprava bude po celou dobu stavby odkloněna. 

---

V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí

Ostrava patří k městům s významným podílem obyvatel romského původu. Podle odhadů to může být až 10 procent lidí. Ve městě je proto několik škol, kde převažují romské děti a my jsme si na začátek školního roku jednu takovou vybrali. Jde do o Základní školu Šalounova ve Vítkovicích, kde Romové převažují ve dvou prvních třídách.

V Ostravě žije podle kvalifikovaného odhadu 20 - 30 tisíc Romů. V některých částech města jsou školy, kde tvoří převážnou část žáků. Na Základní školu Šalounova ve Vítkovicích přišlo celkem 68 prvňáčků.

Jaromír Šedivý, ředitel ZŠ Šalounova: "Obyvatelstvo, které tady je, je z větší části romského původu. Pro tyto děti je škola otevřená, je otevřená všem."

Prvňáčci zaplnili celkem tři třídy. Dvě z nich jsou téměř výhradně romské. Práce s těmito dětmi má některé odlišnosti a učitelé ji musejí mít rádi. Paní učitelka Danila Ondrisová učí Romy už 20 let ze své 35leté praxe.

Daniela Ondrisová, učitelka: "Chápu, když dítě nemá úkoly nebo není ve škole. Často to bývá i kvůli tomu, že nemá rodič na svačinu. Není ve škole, protože maminka má pět dětí, musí na úřad a tak vezme všechny sebou." 

V Ostravě bylo u zápisu do prvních tříd 2836 dětí a celkem na 55 škol zřizovaných městem chodí přes 21 tisíc žáků.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Zahájili jsme školní rok trochu netradičně testováním. Rozvíjení talentu a vloh už od útlého věku je nejen dobrou věcí, ale také svého druhu investicí, která se vyplatí. Nadšené děti se zájmem o konkrétní obory mají větší chuť učit se a objevovat." 

Ostrava podporuje žáky a studenty i prostřednictvím nejrůznějších dotačních titulů, aby byly včas podchyceny talenty a děti byly co nejlépe nasměrovány správným směrem.

---

Ostravská muzejní noc nabídla řadu novinek

Po roční covidové přestávce se do Ostravy vrátila ostravská muzejní noc. Do 12. ročníku této oblíbené akce se letos zapojilo 23 institucí, které nabídly komentované prohlídky, koncerty a různé workshopy. Slavnostní zahájení proběhlo před novou radnicí na Prokešově náměstí.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: “My jsme původně ten jeden ročník měli s Komorní scénou Aréna a vlastně tam to vzniklo. Oni říkali a proč jenom my? Pojďme zkusit oslovit všechny. A i když je to muzejní noc a to slovíčko ve většině těch institucí není, to vůbec nevadí, protože oni připraví tak úžasné programy, že ti lidi chodí po městě až do půlnoci a fakt si to užívají.”

Lidé si až do půlnoci mohli zcela zdarma prohlédnout například Dolní oblast Vítkovic, Landek park, Ostravské muzeum, železniční muzeum, Dům umění, novou i starou radnici, Galerii Mlejn, památku Důl Michal a spoustu dalších institucí.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: “Novinkou je zemědělské muzeum v Ostravě, které se v minulém roce teprve otevřelo a novinkou pro tento rok je i nový vizuál Ostravské muzejní noci, který vidíte za mnou. Myslím si, že je velmi povedený.”

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Ta atmosféra je úžasná, to vidíte kolem mě. Já jsem sám nepočítal, co se tu může sejít lidí. Je otevřená celá řada institucí a funguje i bezplatná veřejná doprava mezi těmi institucemi.”

Anketa: návštěvníci Ostravské muzejní noci: “Dcera si dělala masku. Měla to být původně indiánka, ale potom řekla, že to bude nějaká holčička. Je to teprve začátek pro nás.”

“Já to vítám, protože jdu s dcerou, jdeme se podívat. Byly jsme se podívat do muzea na náměstí. Tam jsme si vytvořily tašku, která nám tam teďka schne a chystáme se podívat na filharmonii ostravskou.”

Novinkou letošního ročníku na téma Svět v obrazech bylo i zavedení razítkovacích listů, které byly k dispozici ve všech zapojených institucích. Po nasbírání pěti razítek z různých míst si orazítkovaný list lidé mohli vyměnit v Galerii výtvarného umění, nebo v Ostravském muzeu za drobný dárek. Razítka budete moci sbírat až do konce roku.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry