Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava spustí zimní program pro bezdomovce
  • Ortopedie v MNO se vrací do normálu a začíná operovat
  • Ostrava nabízí zrekonstruované byty na Střelniční ulici

Ostrava spustí zimní program pro bezdomovce

Už několik dní klesají noční teploty pod bod mrazu a proto spustí Ostrava zimní program pro lidi bez domova. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi Armáda spásy a Charita je navýšen počet lůžek v azylových zařízeních a přibude i tzv. volných židlí, které zvyšují kapacitu v případě potřeby.

V Ostravě žije podle loňského sčítání přibližně 800 bezdomovců a asi polovina z nich žije v sociálních zařízeních. Na ulici tak dobrovolně přebývá přibližně 400 lidí, kteří pomoc odmítají. V posledních dnech začalo mrznout a tak pro ně Ostrava spouští zimní program.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo. I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci."

Ostravský magistrát na pomoc bezdomovcům v letošním roce vyčlenil 340 tisíc korun. Nyní je pro ně 741 stálých míst.  417 v azylových domech, 110 lůžek je v noclehárnách, 100 míst je v nízkoprahových denních centrech a dalších 114 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Zimní program zvýší kapacitu o dalších 50 míst.

Ivo Křížka, vedoucí Charitního domu sv. Benedikta Labre: "V těchto mrazivých dnech byla od včerejška navýšena kapacita v Azylovém domě sv. Františka navýšena kapacita na 30 a byly přidány tzv. volné židle, které nejsou zpoplatněné."

Velký zájem je mezi bezdomovci o speciální iglú, které rozdává Armáda spásy.

bezdomovec: "Zrovna chceme jít na Armádu spásy, budou tam dávat takové velké iglú."

V příštím roce v březnu nabídne Charita pomoc také ve zrekonstruovaném nízkoprahovém denním centru a od září otevře opravený azylový dům pro maminky s dětmi.

---

Ortopedie v MNO se vrací do normálu a začíná operovat

Teď jistě potěšíme obyvatele Ostravy, kteří se léčí v městské nemocnici. Ubývá covidových pacientů a tak se po týdnech izolace a přísných protiepidemických opatřeních nemocnice pomalu vrací do normálu. Ortopedické oddělení, které bylo zcela uzavřeno, znovu začíná operovat.

Pacientů s nemocí Covid19 ubývá. V současné době je v Městská nemocnice Ostrava hospitalizováno asi 50 pacientů. Nemocnice proto snížila počet covidových jednotek a pomalu se vrací k do normálu. Aktuálně jsou v ní vyčleněny pro nakažené pacienty dvě standardní stanice geriatrie a jedna stanice ortopedie s kapacitou 60 lůžek. Pro pacienty ve vážném stavu jsou určeny dvě jednotky intenzivní péče s kapacitou 10 lůžek. Upravena byla také provozní doba infekční ambulance. Ortopedie, která byla zcela uzavřena, začíná znovu operovat.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "V době covidové se režim ortopedie významně změnil, protože jsme přestali dělat plánovanou operativu a plánované výkony. Zavřeli jsme ambulance a obě dvě ortopedická oddělení se přeměnila na covidová, protože byl obrovský nárůst pacientů. V současné době jedno oddělení zpátky vracíme do režimu ortopedie, ale ten návrat je složitý a komplikovaný. Personál musí ještě pracovat na covidových jednotkách, takže ho je nedostatek. Složité je i objednávání pacientů. Spousta lidí by na operaci chtělo, ale z různých důvodů nemůže nebo nechce a hlavně přesně nevíme co bude."

Na začátku listopadu byli covidoví pacienti hospitalizováni na 6 lůžkových stanicích a třech jednotkách intenzivní péče s  kapacitou 120 lůžek, která byla téměř naplněna. Připravena k otevření byla i sedmá stanice, ale k jejímu otevření nakonec nemocnice nemusela přistoupit. Péče o covidové pacienty je náročnější a nároky na počet ošetřujícího personálu vyšší, proto jsou stále některé provozy omezeny nebo uzavřeny.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "Nejtěžší je práce na covidových stanicích pro sestřičky a sanitáře a pro lidi, kteří se přímo o ty pacienty starají. Nám na ortopedii zemře jeden pacient za rok, za dva, ale tady i tři za víkend. Pacienti jsou v těžkých stavech, ležící, takže ta práce je fyzicky velmi náročná, navíc s respirátorem, štítem a oblečením jste prostě fyzicky vyčerpán." 

V nemocnici je stále zredukován provoz některých oddělení, omezena je také zbytná ambulantní péče, některá preventivní a plánovaná vyšetření. V plném rozsahu zůstala zachována onkologická a akutní operativa, částečně byl omezen provoz hyperbarické komory. Dětský rehabilitační stacionář a Linka důvěry i dál fungují bez omezení. Infekční ambulance má nově ordinační dobu od 6 hodin ráno do 18 hodin. 

---

Ostrava nabízí zrekonstruované byty na Střelniční ulici

Ostrava nově nabízí k pronájmu byty v domě na Střelniční ulici. Jde o celkem 11 kompletně zrekonstruovaných bytů a 3 obchodní prostory. Dům je na atraktivním místě nedaleko Masarykova náměstí. Zájemci mohou nabídnout cenu, kterou jsou ochotni platit.

Pokud chcete žít v centru dění, pak je bydlení na Střelniční ulici přímo pro vás. Kompletně zrekonstruovaný dům se nachází v samotném centru Ostravy dvě minuty chůze od Masarykova náměstí. Je umístěn v blokové zástavbě v Městské památkové zóně. Nachází se na nároží ulic Střelniční a Pivovarská, hlavní vstup je z ulice Střelniční. Dům je vybaven výtahem.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na výběr budou byty 2+kk a dvě bytové jednotky 4+1 mansardového typu s vlastní terasou. V podzemním podlaží se nachází sklepní kóje, kolárna s kočárkárnou, kotelna a převýšená obchodní jednotka z prvního podlaží. V přízemí jsou další tři obchodní prostory."

Rekonstrukce objektu, v němž byly dříve zchátralé nestandardní byty a nebytové prostory, začala v září loňského roku a vyšla na 49 milionů korun. Práce provedla společnost Intoza podle projektu kanceláře Atelier 38. Stavebníci se snažili v maximální možné míře zachovat hodnotné historické prvky, jako jsou štuky ve vstupní hale v přízemí, historické schodiště včetně kovového zábradlí, původní interiérové dveře v obložkových zárubních.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Byty jsou nabízeny přes společnost, která nájmy bude řídit, což je Černá louka. Ostrava zřídila ve spolupráci s Černou loukou přehledný web, kde ta nabídka je."

Výběr nájemce probíhá formou výběrového řízení. Přihlásit se do výběrového řízení může každý prostřednictvím formuláře na webových stránkách byty.ostrava.cz. Na tomto webu jsou také termíny výběrových řízení, které jsou závazné pro odevzdání žádosti. Výběr nájemníků probíhá tzv. obálkovou metodou. Nejlepší nabídka vyhrává. Zájemce předkládá nabídku v podobě návrhu výše nájmu za metr čtvereční.

---Mohlo by Vás také zajímat