Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Na smazání dluhů mají lidé ještě téměř měsíc
  • U ostravských škol se budují cykloboxy
  • Na webu zdravaova.cz se dozvíte, jak správně topit
  • Ostrava oslavila připomínku výročí 28. října

Na smazání dluhů mají lidé ještě téměř měsíc

Ještě téměř měsíc mají lidé na to, aby si vyřešili své dluhy v rámci akce Milostivé léto II. Stačí když zaplatí samotnou dlužnou částku, poplatek exekutorovi a veškeré penále a další poplatky jsou jim odpuštěny. Mohou tak umořit i statisíce korun.

Ostravě bohužel patří přední příčka v rámci celé země v počtu obyvatel v exekuci. Jde o zhruba 32 tisíc lidí, kteří tvoří přes 13 procent občanů města. O září mohou tito lidé využít mimořádně výhodné akce Milostivé léto, díky které se mohou zcela oddlužit. Stačí kontaktovat exekutora a zaplatiti dluh a poplatek. Pokud se někomu zdá tento proces složitý, poradí mu úředníci. 

Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí MMO: "V rámci akce Milostivé léto mohou dlužníci ještě žádat o odpuštění dluhu v podstatě do 15. listopadu exekutory, kteří vedou jejich exekuce, aby bylo možné Milostivého léta využít." 

Pomoc je připravena i pro dlužníky, kteří nemají ani na poplatek či dluh. Ostrava darovala 2 miliony korun diecézní charitě, která za ně dluhy zaplatí. 

Miroslav Juroška, Diecézní charita Ostravsko-opavská: "Sepíšeme s klienty ten dokument, od nás už jen odcházejí na poštu a odesílají to exekutorskému úřadu. Doporučujeme ať to odešlou doporučeně, aby měli důkaz, že ta listina odešla."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Milostivé léto považujeme za institut, který může pomoci aspoň části dlužníků jejich problémy vyřešit, a proto jej chceme maximálně podpořit. Tím spíše, že se už pravděpodobně nebude opakovat."

Nejvíce dluhů v Ostravě tvoří pokuty za jízdu na černo v městské hromadné dopravě. I proto dopravní podnik  připravil vlastní informační centrum, kde lidem pomohou s vyřízením pohledávky. 

---

U ostravských škol se budují cykloboxy

Ostrava podporuje cyklistickou dopravu všemi možnými způsoby a důležité je začínat už u dětí. Proto nyní přispívá také školám na vybudování cykloboxů, kde si děti mohou kola, ale i koloběžky schovat.

V Ostravě vznikají nové cyklostezky, město podporuje provoz sdílených jízdních kol a cyklodoprava obecně je jedním z důležitých a preferovaných druhů dopravy. Je významné, aby byl tento ekologický způsob dopravy vštěpován už i dětem a to například k dopravě do školy. Proto vznikají po městě cykloboxy na úschovu kol.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Mnoho dětí jezdí do škol na kolech nebo koloběžkách a školy ne vždy mají prostory a možnosti, kam ty kola uskladnit. Tam, kde je to možné, montujeme přístřešky a tam, kde si to školy žádají, montujeme cykloboxy."  

Základní škola Provaznická v Hrabůvce patří mezi první školy, kde pro děti cykloboxy nechali vybudovat. Školáci na kolech a koloběžkách jezdí rádi a teď se navíc nebudou muset  bát, že jim je někdo ukradne.

Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: "Rozhodně to využijeme a už o to usilujeme několik let. Teď se nám podařilo získat alespoň pár cykoboxů a děti o to mají velký zájem."

Cykloboxy montuje specializovaná firma a výsledek je nejen bezpečný proti případným nenechavcům, ale i dobře vypadá. 

Miloslav Křivánek, majitel firmy: "Některé přípravné práce probíhají na dílně, kde zkompletuje rám a dveře, ty vozíme na stavbu jako celek a pak tomu přidáme na místě ostatní komponenty." 

Cyklobox slouží nejen jako univerzální zařízení k úschově kol a koloběžek, ale lze jej využít také k odložení ochranných přileb a sportovního oblečení s ohledem na počasí.

---

Na webu zdravaova.cz se dozvíte, jak správně topit

Pro kvalitu ovzduší jsou velmi důležitá i lokální topeniště, tedy co a jak obyvatelé spalují ve svých domcích. Ostrava dlouhodobě bojuje za čistý vzduch ve městě a jeho okolí a i proto na webových stránkách zdravaova lidem radí, jak správně topit.

Jedním z nejdůležitějších nástrojů pro zlepšení ovzduší v Ostravě a celé našem kraji jsou kotlíkové dotace. V průběhu posledních let pomohly k výměně téměř 18 set starých kotlů za nové, ekologické. Stejně důležité, jako kvalitní kotel, je ale i to, jak ho majitel rodinného domku používá. Právě s tím nyní radí web ostravského magistrátu zdravaova.cz.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následující zima bude pro mnohé obyvatele Ostravy složitá, vzhledem k cenám energií apod. My si uvědomuje, že se spousta lidí vrátí k topení pevnými palivy a proto jsme rozjeli informační kampaň, kde lidem radíme, jak správně topit."

Špatný provoz, zanedbaná údržba kotlů či spalování nekvalitních paliv však mohou mít stále významný vliv na kvalitu ovzduší a i sebelepší kotel může do ovzduší vypouštět spoustu škodlivin při nesprávném zacházení. 

Jiří Bílek, Institut environmentálních technologií VŠB-TU Ostrava: "U topení vždy hrozně záleží na tom, za jakých podmínek se provozuje zdroj toho topení nebo těch energií. Pokud máte kotel na dřevo, uhlí nebo dřevěné peletky, tak je důležité aby provoz toho kotle probíhal podle návodu. pak budou emise relativně příznivé." 

Webové stránky zdravaova.cz jsou každý pátek nabity novými informacemi a radami, jak správně topit, abychom si nesprávným zacházením s kotlem nebo palivy zbytečně neničili životní prostředí. 

---

Ostrava oslavila připomínku výročí 28. října

Ostrava slavila 28. říjen, den kdy se zrodil samostatný Československý stát. Při pietním aktu v Husově sadu si lidé připomněli důležitost tohoto svátku. Pro město je tento den i vzpomínkou na otevření Nové radnice, která si, jako každý rok, připravila pro veřejnost bohatý program.

Za zvuků dechové kapely se sešli představitelé města, pamětníci a všichni ti, kdo chtěli 28. října uctít památku bojovníků za svobodu. Zazněla slova hejtmana Moravskoslezského kraje, který připomněl důležitost svobody a sounáležitosti i v dnešní době.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Já pevně věřím, že tyto oslavy naznačí směr, že je třeba se se všemi těmi problémy vypořádat a hlavně se spojit."

S důležitostí oslav souhlasili všichni přítomní.

Martina Vavříková, místostarostka Ostrava-Jih: "Jsem velmi ráda za to, že si neustále připomínáme tyto pietní akce a  vzdáváme takto holt těmto významným událostem."

Radim Ivan, místostarosta Ostrava-Jih: "Tento svátek má opravdu sloužit k tomu, abychom zase našli společnou řeč a uměli navázat dialog." 

Od 14 hodin si lidé mohli vychutnat program na ostravské Nové radnici. Ve své kanceláři je přivítal i primátor města, kde se s ním lidé mohli pozdravit a zeptat se na nejrůznější otázky.

Tomáš Macura, primátor města Ostravy: "Ptají se kolik hodin denně tady trávím, někteří se ptají, kolik beru peněz, ale vesměs jsou to fajn otázky. Takže se teď ptají třeba na koncertní halu nebo na jiné velké stavby ve městě."

anketa, návštěvníci Dne otevřených dveří: "Myslím si, že je to pěkný program pro lidi a zábavný." 

Návštěvníci si také mohli již tradičně prohlédnout krásu Ostravy z radniční vyhlídkové věže.

---Mohlo by Vás také zajímat