V Ostravě se školí strážníci i ze Zlínského a Olomouckého kraje
Městská policie Ostrava slavnostně ukončila stý rekvalifikační kurz pro zájemce o práci strážníka. Za celou historii kurzů absolvovalo vzdělávací proces přes 7200 strážníků. Kurzy absolvují strážníci nejen z MS, ale také Olomouckého a Zlínského kraje.
MPO má od roku 2006 akreditaci pro školení strážníků. Kurzy jsou buď rekvalifikační nebo prolongační.
Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Pro to, aby strážník mohl projít tímto rekvalifikačním kurzem, musí projít školením platné legislativy, kurzem sebeobrany, taktiky zákroků, policejní etiky, střelecké přípravy a zakončí to samozřejmě zkouškou před komisí z ministerstva vnitra.“
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Městská policie už dnes dosáhla takové úrovně, že by si zasloužila ještě větší pozornost státu. Chtěli bychom přenastavit ty podmínky, které jsou dnes mezi státní a městskou policií tak, aby si byly tyto dvě složky schopné konkurovat.“
Přestože kurzy prošlo už 7223 strážníků, konkrétně stavy v Ostravě ještě stále nejsou naplněny.
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Nabíráme, sháníme, nemáme plný stav. Nemáme tedy ani nějaký dramatický podstav, bavíme se o tom, že nám chybí zhruba 30 až 40 lidí. Je to i tím, že ta konkurence na trhu práce je obrovská.“
Dobrou zprávou je, že kdo projde tímto rekvalifikačním kurzem, u závěrečných zkoušek většinou nemá problém uspět.
Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Těch strážníků, kteří neprošli, je opravdu málo, myslím, že se pohybujeme někde do deseti procent.“
---
Strážníci zachránili mladíkovi život a uhasili požár
Městská policie Ostrava se rozhodla vyznamenat dva své strážníky za mimořádné počiny. Jednoho za záchranu lidského života a druhého za statečnost. Tady jsou jejich dramatické příběhy.
Michal Kacíř, oceněný strážník: „Mladík zkolaboval na zastávce MHD, museli jsme poskytnout první pomoc a tím jsme ho oživili.“
Miloslav Kaláb, oceněný strážník: „Vběhnul jsem do domu, kde v prvním patře stála ve dveřích paní, která křičela, že ji hoří v bytě. Zmateně běhala dovnitř a ven. Tak jsem ji vyvedl ven, zjistil jsem, že hoří v kuchyni, tak mě napadlo zaběhnout do nedalekého zdravotního střediska, kde jsem vzal hasičák a požár uhasil.“
Michal Kacíř obdržel ocenění Stužka za záchranu života, Miloslav Kaláb pak stužku Za statečnost.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: „Já si velmi cením činů těchto strážníků. Jsem rád, že má význam školení, kterým každý strážník prochází a také mě těší, že jsou na tyto situace připraveni a jsou schopni a ochotni zasáhnout.“
Stužku za záchranu života obdrželo v historii už 44 ostravských strážníků, odměněno za statečnost jich bylo celkem deset.
---
Stavba parkovacího domu jede podle plánu
Ostrava se snaží řešit problémy s parkováním. Jednou z cest je výstavba parkovacích domů, které dokáží ulevit celým lokalitám. V minulých dnech byl jeden takový objekt dokončen u ZOO a na plné obrátky běží také výstavba parkovacího domu u fifejdské nemocnice.
Parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava má už všechna patra. Jeho stavba pokračuje podle plánu a v těchto dnech se dokončuje poslední strop. Parkovat se ale bude i na střeše. Stavba byla zahájena loni na podzim.
Michal Mariánek, člen rady města: "Jsme rádi, že stavba jede podle termínů. Dokončuje se poslední strop objektu, hotový bude během tří týdnů a touto fází skončí hrubá stavba. Potom půjdou pryč velké jeřáby a začnou se dělat věci uvnitř jako elektroinstalace, vzduchotechnika a další."
Sedmipatrový objekt bude mít tři podzemní a čtyři nadzemní podlaží. Bude sloužit k parkování zaměstnancům nemocnice, pacientům, ale i veřejnosti. Kapacita parkování se zvýší ze 110 na 465 míst.
Michal Mariánek, člen rady města: "Pakovacích míst ve městě není dostatek. Původní parkoviště mělo 110 míst a tady zčtyřnásobíme kapacitu. Pomůže to jak veřejnosti, tak zaměstnancům, protože tři podzemní patra by měla sloužit zaměstnancům nemocnice."
Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "V přízemí je komerční parter, kde bude např. trafika, ale velká část bude věnována lékárně MNO, bude to téměř 900 metrů čtverečních."
Objekt bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem. Řidiči se obejdou bez vjezdových parkovacích lístků i plateb v hotovosti. Systém by měl umožnit rezervaci i sdílení parkovacího místa. Hotovo by mělo být za rok na jaře.
---
Ostrava podpoří obnovu 11 památek ve městě
Oblíbený dotační titul na obnovu významných městských domů a památek v Ostravě pokračuje i letos. Peníze na opravy a rekonstrukce získá celkem 11 objektů. Většinou jde o sakrální stavby.
Ostrava nepatří k městům, které se mohou chlubit nepřeberným množství nádherných historických budov a proto je dvojnásob důležité, aby se dobře pečovalo o ty, které má. Proto před lety vznikl dotační titul, který majitelům pomáhá s jejich údržbou. Zastupitelstvo rozhodlo, že letos mezi zájemce rozdělí 5 a půl milionu korun.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Finance města pomohou k rekonstrukcím historicky a architektonicky významných staveb, jež mají pro město nezanedbatelný význam nebo spoluvytváří obraz města. Tradiční podpora města napomáhá dlouhodobě vlastníkům cenných staveb k jejich obnově, a v některých případech i k jejich záchraně. Naprosto novou podobu tak i prostřednictvím těchto programů již získala celá řada výjimečných objektů, neboť peníze k jejich obnovám poskytuje město již od roku 2009."
Zájemci mohli předkládat žádosti do 20. února v rámci dvou výzev. Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. K výzvě městské domy a industriální dědictví bylo doručeno 13 žádostí, na výzvu sakrální stavby reagovalo 10 žadatelů.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Po standardním procesu, kdy žádosti zkontroloval z formálního a obsahového hlediska nejprve odbor územního plánování a stavebního řádu, byly žádosti předloženy komisi muzejní, letopisecká, názvoslovné a heraldické k bodovému hodnocení ve stanových kritériích a následným doporučením k jednání rady města."
Město přispívá k záchraně objektů maximálně polovinou nákladů, zbylé peníze hradí majitel. K obnově městských a industriálních staveb mohli zájemci získat od 50 tisíc do 1,5 milionů korun. Na sakrální památky je to od 50 tisíc do půl milionu.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.