Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Seniorovi pomohla strážnice okrskářka z Michálkovic
  • MS kraj a Ostrava se prezentují na veletrhu v Mnichově
  • U DK Poklad otevřeli první parkovací dům
  • Ostrava chce koupit haldu Ema a zpřístupnit ji lidem

Seniorovi pomohla strážnice okrskářka z Michálkovic

V Ostravě se velmi osvědčují strážníci okrskáři, kterým se lidé naučili důvěřovat. V posledním případě se na svou strážnici obrátila seniorka, která dlouho neviděla svého souseda. Ukázalo se, že důchodci šlo skutečně o život, když sám nemohl už 3 dny vylézt z vany.

Na tísňovou linku ostravských strážníků zavolala vyděšená důchodkyně z Michálkovic a chtěla rychle mluvit se svou okrskářkou, kterou už mnoho let osobně znala. Té pak oznámila, že se bojí o život svého souseda.

sousedka: "Zvonila sem, klepala a pak jsem bouchala i na okno, ale nic se nedělo." 

Okrskářka ihned vyrazila na danou adresu, kde to dobře zná. Věděla dokonce i o kterého souseda se jedná, protože často sedával u okna a pozoroval okolí.

strážník MP: "Slyšíte mně, vy ležíte ve vaně? Nemůžete se dostat ven a ležíte tam už 3 dny? 

Následovala rychlá akce. Hasiči přes koupelnové okno vnikli do bytu a otevřeli zdravotníkům. Ti zesláblého muže odvezli do nemocnice. Hana Jendryková slouží jako okrskářka v Michálkovicích už 10 let a zná tam každý kámen. Znovu se ukázalo, že tento systém funguje.

Hana Jendryková, okrskářka, MP Ostrava: "Často mi lidi volají, když mají nějaký problém nebo když třeba najdou nějakého psa, najdou odhozené koloběžky, auta jsou špatně zaparkovaná i když je celkově nějaký problém s dopravními značkami nebo cokoliv." 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Snahou vedení MP Ostrava je, aby každý občan znal svého strážníka okrskáře a mohl se na něho s důvěrou obrátit." 

V Ostravě je celkem 109 okrskářů. Lidé už je znají a rádi se obracejí přímo na ně. Kontakty lze podle lokality najít na webu mpostrava.cz. 

---

MS kraj a Ostrava se prezentují na veletrhu v Mnichově

Ostrava a celý MS kraj zažívá v posledních letech velmi zásadní změny ve směřování a rozvoji. Proto je velmi důležitá účast a prezentace na nejvýznamnějším evropském veletrhu nemovitostí v Mnichově EXPO REAL. Expozici sdílí Ostrava a kraj i s Prahou.

Veletrh EXPO REAL je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Ostrava a Moravskoslezský kraj, ale i Praha prezentují na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pro nás má účast na těch investičních veletrzích velký význam, protože jsme rozvíjející se region a potřebujeme  možná více, než jiné části republiky lákat investory na své území." 

Území  Ostravy je z urbanistického hlediska velmi rozlehlé, proto je hlavní prioritou města zastavování brownfieldů a proluk, a to zejména v centru města. Že se to daří, potvrzují zrekonstruovaná jatka a jejich okolí. Velmi atraktivní mohou být ale pro investory i další místa v kraji.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jedním z cílů naší účasti je představit Moravskoslezský kraj jako místo, které v tuto chvíli stojí před velkou výzvou, a to, jak co nejefektivněji využít transformační peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Kraj je připraven z těchto peněz podpořit přípravu developerských projektů, a tím nabídnout potenciálním partnerům a investorům možnost podílet se na rozvoji našeho regionu."

Ostrava nabízí pro bydlení, administrativu a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Připraveny jsou i pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. MS kraj nabízí území o rozloze asi 60 km čtverečních na Karvinsku, kde bude realizován transformační program POHO 2030.

---

U DK Poklad otevřeli první parkovací dům

U kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě skončila stavba prvního ze dvou parkovacích domů. V této chvíli je otevřen ten po pravé straně kulturního stánku. Parkovací dům na levé straně by se měl začít stavět už příští rok.

Zaparkovat u kulturního domu Poklad je v teď daleko snadnější. Pohodlné odstavení auta zajistí nový parkovací dům po pravé straně budovy.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Investice vyšla na zhruba 45 milionů korun bez DPH. V této chvíli je to tak, že se ještě dokončuje dopravní značení. To by mělo být dokončené v horizontu následujících zhruba 6 týdnů.”

Parkovací dům má 74 míst. Zatím ho mohou využívat pouze zaměstnanci a návštěvníci kulturního domu.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Skutečně během několika dní až to zase projde tím legislativním procesem, tak se otevře i rezidentům.”

Zaměstnankyně DK Poklad: "Jsem ráda, že je tu parkovací dům a nemusím hledat místo když jdu do práce."

Kvůli plánované změně režimu zatím nejsou u parkovacího domu ani parkovací závory.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “My jsme se rozhodli, že budeme v rámci Ostravy sjednocovat a propojovat jednotlivé parkovací plochy tak, aby lidé mohli využívat třeba nejrůznější výhody v rámci toho režimu.”

Minimálně do poloviny příštího roku tak bude vjezd do parkovacího domu zcela zdarma. Na stavbu parkovacího domu navázala porubská radnice revitalizací přilehlého parku.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Mělo by být hotovo zhruba v listopadu s tím, že ještě v příštím roce tady bude nainstalovaná kašna od Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí v centru Ostravy."

Park z druhé strany kulturního domu projde revitalizací příští rok v návaznosti na druhý parkovací dům.

---

Ostrava chce koupit haldu Ema a zpřístupnit ji lidem

Ostrava má v plánu koupit od soukromého vlastníka haldu Ema. Kopec uvnitř ještě stále hoří a proto je zpřístupněn pouze omezeně. Vedení města by ale v budoucnu chtělo využít turistický potenciál tohoto místa a více jej zpřístupnit návštěvníkům.

Město Ostrava vykoupí pozemky haldy Ema, která je oblíbenou turistickou atrakcí i když je na ni omezen vstup. Pozemky o rozloze přes 300 tisíc metrů čtverečních získá od společnosti Asental. Zaplatí za ně přes pět milionů korun.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nakonec jsme se rozhodli, že to vykoupíme, protože se opravdu obáváme, že když to nevykoupíme my, mohli by to vykoupit po malých částech spekulanti."

Halda uvnitř ještě stále hoří, ale podle odborníků je už stabilní, takže je na ni povolen vstup po vyznačené stezce. To ale bohužel lidé příliš nedodržují. O bezpečnost haldy pečuje státní podnik Diamo."

Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, Ostrava: "Pro nás se nic nemění. My budeme pořád správcem a pořád to musíme kontrolovat a zajistit tam bezpečnost." 

Město by chtělo haldu zpřístupnit lidem ještě více, ovšem za dodržení pravidel, která musí schválit báňský úřad. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nějaká elementární míra bezpečnosti je tam třeba. Musíme v té věci spolupracovat se státním podnikem Diamo, který je vlastně správcem toho prostoru. Obecně se ale o to chceme lépe starat a jedná se o strategické vlastnictví právě s ohledem na budoucí revitalizaci celého toho údolí. Chceme to zatraktivnit pro turisty, ale i lépe čistit a udržovat."

Halda Ema je s 315 metry třetím nejvyšším místem v Ostravě. Nejvyšší bod s nadmořskou výškou 334 metrů je pak v Krásném Poli u hřbitova. Na vrchol haldy vede žlutá turistická trasa buď ze Slezskoostravského hradu, nebo od Mostu Miloše Sýkory.

---Mohlo by Vás také zajímat