Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Začaly oslavy 100 let od vzniku Velké Ostravy

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hezký den, vítám vás u Ostravských minut. Dnešní desetiminutovku věnujeme velmi významné události historie města. V letošním roce totiž uplynulo 100 let od chvíle, kdy se spojilo několik obcí a vznikla tak Velká Ostrava. To nastartovalo nebývalý rozvoj celé lokality. Seznámíme vás proto nejen s historickými souvislostmi, ale také vás pozveme na spoustu akcí, které jsou pro vás k oslavám výročí připraveny po celém městě.

Tomáš Kořistka, TV Polar: V prosinci 1923 schválila československá vláda sloučení 7 moravských obcí. Od 1. ledna 1924 tak začala oficiálně existovat Velká Ostrava, která se stala třetím největším městem v zemi s téměř 114 tisíci obyvateli. Tvořily ji Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: Vznik Velké Ostravy v roce 1924 je asi jedním z nejdůležitějších momentů ve vývoji města. Do té doby se opravdu ta tři původní města, když se oprostíme od navazujících vesnic, rozvíjela samostatně. Často si i konkurovala a v mnoha věcech neexistovala ucelená koncepce toho, jak má být oblast rozvíjena a propojena infrastrukturou. Tohle tady nebylo. Akt vzniku Velké Ostravy vedl k tomu, že se město začalo měnit v moderní metropoli, dokázalo se začít rozrůstat koordinovaně, plánovaně, a zastřešilo tak rozvoj celé oblasti. To umožnilo vznik Ostravy tak, jak ji dneska známe v podobě metropole.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: 1.1.1924 vyvrcholily snahy o spojení obcí kolem Ostravy do Velké Ostravy. Ty snahy poprvé zazněly již před první světovou válkou a potom v roce 1919 znovu tento projekt ožil. Nicméně projekt z roku 1919 ztroskotal na nemožnosti spojit obce ze slezské a moravské části do jednoho celku, jednalo se tedy už pouze o spojení 7 obcí z moravské části. Nakonec byl projekt úspěšně završen 1.1.1924 vznikem Velké Ostravy. Určitě to byl impuls pro to, co se dělo mezi válkami, protože stavební boom, který Ostrava zažívala ve 20. a 30. letech minulého století, byl nevídaný a už nikdy nezopakovaný. Koneckonců stojíme v nové radnici, která by určitě nevznikla bez vzniku Velké Ostravy. Nebyl by důvod. Můžeme se podívat na Justiční palác na Havlíčkově nábřeží, který by také nevznikl a Ostrava by zcela jistě neměla krajský soud, kdyby se nestala tou Velkou Ostravou. Stejně tak by firmy nepřesunovaly své sídlo do Ostravy, kdyby tady nebyl potenciál, který byl podmíněn spojením.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Do oslav 100 let Velké Ostravy se zapojí v průběhu roku všech 5 městských obvodů, kterých se tehdy spojení týkalo.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Snažili jsme se to uchopit a zkoordinovat jednotlivé akce na obvodech tak, aby dávaly smysl, měly jednotnou provázanou linku a dramaturgii, aby se skutečně všechny akce týkaly Velké Ostravy a aby tam byly prvky, rekvizity a další věci s tím spojené. Město především sehrálo koordinační roli a partnera jednotlivých obvodů. Kromě toho se rozhodlo, že na některé akce částečně obvodům přispěje, takže je to spolufinancováno jak z kas městských obvodů, tak města Ostravy. Celý projekt bude trvat první půlrok roku 2024 a vyvrcholí akcí 15. června na Masarykově náměstí, kam přijde průvod v dobových kostýmech. Na městských obvodech budou akce jako například workshopy, komentované vycházky a různé tančírny dobového charakteru a budou provázány dvěma hrami. Jedna je hledání sedmi klíčů na jednotlivých místech, které, když se spojily kdysi v tom roce 1924, daly základy Velké Ostravy. Snažíme se edukačně ukazovat lidem, kteří se do těch her zapojí, místa Ostravy, kterými projdou. Druhá hra, která bude paralelně probíhat, je putovní hra. Lidé, kteří se do ní budou chtít zapojit, dostanou kartičku, kde budou mít 7 míst, která by měli navštívit v rámci akcí, které na obvodech proběhnou. Vždycky na nich bude Jan Prokeš v dobovém kostýmu, tedy první starosta Ostravy, který jim dá razítko do té kartičky. Pokud sesbírají všechna razítka, navštíví všech 7 míst a akcí, budou se moc dostat do losování, které proběhne na závěrečné akci 15. června.

David Witosz (PIRÁTI), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: Moravská Ostrava a Přívoz má dvě akce. Jedna je Den MOaP, která bude na Masarykově náměstí. To bude velká akce připomínající 100 let Ostravy. Druhá akce je Hogo fogo kabaret organizovaný přes Centrum kultury a vzdělávání v klubu Parník. To doporučuji. Jinak Moravská Ostrava Přívoz má to štěstí, že mnohé instituce, které se zapojily, mají právě sídlo nebo prostory na Moravské, tudíž doporučuji jak Galerii výtvarného umění, tak knihovnu nebo muzeum. Je tam mnoho akcí co se týče historie, umění nebo literatury. Bude třeba i akce na Hlavním nádraží.

Patrik Hujdus (NEZÁVSILÍ), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: My jsme připravili dva projekty do společného systému oslav. Jeden projekt bude v červnu, což budou dobové oslavy městského obvodu. Uskuteční se 8. června na Mariánském náměstí. Budou tam tanečníci, hudebníci, představitelé dobových řemesel, od dobových pochutin až přes různé zvyky. Myslím si, že lidé, kteří přijdou a navštíví náš městský obvod, protože to bude dělané pro všechny Ostravany, si přijdou na své. Skutečně bude náměstí plné těchto tradičních záležitostí. Potom jsme v dubnu připravili prvorepublikovou kavárnu. To je akce v sálu restaurace U třech kohoutů kousíček od Mariánského náměstí, kde budeme předčítat z dobových knih. Budou tam čteny různé úseky děl dobových autorů a i dnešních, kteří se vrací do té historie a předčítat by měl i pan Saša Rašilov.

Richard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: Proběhne putovní výstava ve všech těch obvodech, ale teď nevím, který měsíc bude u nás. Dále máme během celého půl roku připravené komentované prohlídky, které bude dělat pan Přendík a paní Kocieřová. Dále máme dobový koncert, který bude v Sadu Jožky Jabůrkové. Ještě pracujeme na programu, nemáme ho úplně hotový. Vyvrcholením bude akce v červnu, kdy pořádáme Vítkovický jarmark. Bude to druhý ročník, který se ponese v prvorepublikovém duchu.

Tomáš Lefner (STAROSTOVÉ PRO OSTRAVU), starosta pro MOb Ostravy Nové Vsi: Náš městský obvod by se měl podílet akcí konající se na státní svátek ve středu 8. května s tím, že bychom chtěli poděkovat všem záchranářům a zejména hasičům. Jak jsme viděli na dobovém filmu, hasiči byli ti, kteří vítali pana prezidenta Masaryka. Máme to tedy koncipované tak, že na svátek svatého Floriána, který je čtyři dny předtím, by se v našem kostele svatého Bartoloměje setkaly historické hasičské prapory a udělala by se mše svatá. Potom by se za doprovodu průvodu přešlo do parku, kde by probíhaly oslavy koncipované jak v dobových, tak i v současných uniformách a poděkovalo by se kulturním programem všem zasahujícím složkám, které nám pomáhaly po celých sto let.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: Z hlediska Ostravy-Jihu byly součástí Velké Ostravy jako takové Hrabůvka a Zábřeh, a proto jsme právě v těchto částech připravili několik akcí. Začínáme v Hrabůvce přímo v Jubilejní kolonii, kde 4. února otevřeme pro veřejnost bytové muzeum, které ukáže, jak v té době a v téhle části města lidé skutečně žili. To bytové muzeum je koncipováno tak, aby měl návštěvník pocit, že vstoupil do prostoru, kde si jeho obyvatelé jenom na chvíli odskočili. Tou další akcí bude v březnu v zábřežském kině Luna velká přednáška našeho obecního kronikáře Petra Lexy Přendíka na téma Velká Ostrava a bude spojena s projekcí. Věříme, že určitě bude stát za to ji navštívit. Na všechny akce bude samozřejmě vstup zdarma, včetně té poslední, kterou máme připravenou na začátek léta a tou je třídenní promenáda v Jubilejní kolonii. Ta představí kulturu, taneční vystoupení, hudební vystoupení, ale i gurmánské zážitky právě z toho období před sto lety.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: Při příležitosti dnešního zahájení a vernisáže bych chtěl všechny moc pozvat na obrovské krásné akce, které se budou konat ve všech pěti obvodech a pod záštitou Magistrátu města Ostravy. Moc zvu, přijďte.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Do oslav jsou zapojeny také městské instituce, jako je muzeum, Galerie výtvarného umění nebo knihovna, která připravila unikátní hru pro celou rodinu. Jmenuje se Sedm klíčů a hráči musejí v 7 městských částech najít 7 indicií, které je dovedou k pokladu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Další informace a spoustu zajímavostí najdete na webových stránkách velkaostrava.cz a vyberte si. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
08. ledna 2024, 17:45

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hezký den, vítám vás u Ostravských minut. Dnešní desetiminutovku věnujeme velmi významné události historie města. V letošním roce totiž uplynulo 100 let od chvíle, kdy se spojilo několik obcí a vznikla tak Velká Ostrava. To nastartovalo nebývalý rozvoj celé lokality. Seznámíme vás proto nejen s historickými souvislostmi, ale také vás pozveme na spoustu akcí, které jsou pro vás k oslavám výročí připraveny po celém městě.

Tomáš Kořistka, TV Polar: V prosinci 1923 schválila československá vláda sloučení 7 moravských obcí. Od 1. ledna 1924 tak začala oficiálně existovat Velká Ostrava, která se stala třetím největším městem v zemi s téměř 114 tisíci obyvateli. Tvořily ji Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: Vznik Velké Ostravy v roce 1924 je asi jedním z nejdůležitějších momentů ve vývoji města. Do té doby se opravdu ta tři původní města, když se oprostíme od navazujících vesnic, rozvíjela samostatně. Často si i konkurovala a v mnoha věcech neexistovala ucelená koncepce toho, jak má být oblast rozvíjena a propojena infrastrukturou. Tohle tady nebylo. Akt vzniku Velké Ostravy vedl k tomu, že se město začalo měnit v moderní metropoli, dokázalo se začít rozrůstat koordinovaně, plánovaně, a zastřešilo tak rozvoj celé oblasti. To umožnilo vznik Ostravy tak, jak ji dneska známe v podobě metropole.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: 1.1.1924 vyvrcholily snahy o spojení obcí kolem Ostravy do Velké Ostravy. Ty snahy poprvé zazněly již před první světovou válkou a potom v roce 1919 znovu tento projekt ožil. Nicméně projekt z roku 1919 ztroskotal na nemožnosti spojit obce ze slezské a moravské části do jednoho celku, jednalo se tedy už pouze o spojení 7 obcí z moravské části. Nakonec byl projekt úspěšně završen 1.1.1924 vznikem Velké Ostravy. Určitě to byl impuls pro to, co se dělo mezi válkami, protože stavební boom, který Ostrava zažívala ve 20. a 30. letech minulého století, byl nevídaný a už nikdy nezopakovaný. Koneckonců stojíme v nové radnici, která by určitě nevznikla bez vzniku Velké Ostravy. Nebyl by důvod. Můžeme se podívat na Justiční palác na Havlíčkově nábřeží, který by také nevznikl a Ostrava by zcela jistě neměla krajský soud, kdyby se nestala tou Velkou Ostravou. Stejně tak by firmy nepřesunovaly své sídlo do Ostravy, kdyby tady nebyl potenciál, který byl podmíněn spojením.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Do oslav 100 let Velké Ostravy se zapojí v průběhu roku všech 5 městských obvodů, kterých se tehdy spojení týkalo.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Snažili jsme se to uchopit a zkoordinovat jednotlivé akce na obvodech tak, aby dávaly smysl, měly jednotnou provázanou linku a dramaturgii, aby se skutečně všechny akce týkaly Velké Ostravy a aby tam byly prvky, rekvizity a další věci s tím spojené. Město především sehrálo koordinační roli a partnera jednotlivých obvodů. Kromě toho se rozhodlo, že na některé akce částečně obvodům přispěje, takže je to spolufinancováno jak z kas městských obvodů, tak města Ostravy. Celý projekt bude trvat první půlrok roku 2024 a vyvrcholí akcí 15. června na Masarykově náměstí, kam přijde průvod v dobových kostýmech. Na městských obvodech budou akce jako například workshopy, komentované vycházky a různé tančírny dobového charakteru a budou provázány dvěma hrami. Jedna je hledání sedmi klíčů na jednotlivých místech, které, když se spojily kdysi v tom roce 1924, daly základy Velké Ostravy. Snažíme se edukačně ukazovat lidem, kteří se do těch her zapojí, místa Ostravy, kterými projdou. Druhá hra, která bude paralelně probíhat, je putovní hra. Lidé, kteří se do ní budou chtít zapojit, dostanou kartičku, kde budou mít 7 míst, která by měli navštívit v rámci akcí, které na obvodech proběhnou. Vždycky na nich bude Jan Prokeš v dobovém kostýmu, tedy první starosta Ostravy, který jim dá razítko do té kartičky. Pokud sesbírají všechna razítka, navštíví všech 7 míst a akcí, budou se moc dostat do losování, které proběhne na závěrečné akci 15. června.

David Witosz (PIRÁTI), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: Moravská Ostrava a Přívoz má dvě akce. Jedna je Den MOaP, která bude na Masarykově náměstí. To bude velká akce připomínající 100 let Ostravy. Druhá akce je Hogo fogo kabaret organizovaný přes Centrum kultury a vzdělávání v klubu Parník. To doporučuji. Jinak Moravská Ostrava Přívoz má to štěstí, že mnohé instituce, které se zapojily, mají právě sídlo nebo prostory na Moravské, tudíž doporučuji jak Galerii výtvarného umění, tak knihovnu nebo muzeum. Je tam mnoho akcí co se týče historie, umění nebo literatury. Bude třeba i akce na Hlavním nádraží.

Patrik Hujdus (NEZÁVSILÍ), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: My jsme připravili dva projekty do společného systému oslav. Jeden projekt bude v červnu, což budou dobové oslavy městského obvodu. Uskuteční se 8. června na Mariánském náměstí. Budou tam tanečníci, hudebníci, představitelé dobových řemesel, od dobových pochutin až přes různé zvyky. Myslím si, že lidé, kteří přijdou a navštíví náš městský obvod, protože to bude dělané pro všechny Ostravany, si přijdou na své. Skutečně bude náměstí plné těchto tradičních záležitostí. Potom jsme v dubnu připravili prvorepublikovou kavárnu. To je akce v sálu restaurace U třech kohoutů kousíček od Mariánského náměstí, kde budeme předčítat z dobových knih. Budou tam čteny různé úseky děl dobových autorů a i dnešních, kteří se vrací do té historie a předčítat by měl i pan Saša Rašilov.

Richard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: Proběhne putovní výstava ve všech těch obvodech, ale teď nevím, který měsíc bude u nás. Dále máme během celého půl roku připravené komentované prohlídky, které bude dělat pan Přendík a paní Kocieřová. Dále máme dobový koncert, který bude v Sadu Jožky Jabůrkové. Ještě pracujeme na programu, nemáme ho úplně hotový. Vyvrcholením bude akce v červnu, kdy pořádáme Vítkovický jarmark. Bude to druhý ročník, který se ponese v prvorepublikovém duchu.

Tomáš Lefner (STAROSTOVÉ PRO OSTRAVU), starosta pro MOb Ostravy Nové Vsi: Náš městský obvod by se měl podílet akcí konající se na státní svátek ve středu 8. května s tím, že bychom chtěli poděkovat všem záchranářům a zejména hasičům. Jak jsme viděli na dobovém filmu, hasiči byli ti, kteří vítali pana prezidenta Masaryka. Máme to tedy koncipované tak, že na svátek svatého Floriána, který je čtyři dny předtím, by se v našem kostele svatého Bartoloměje setkaly historické hasičské prapory a udělala by se mše svatá. Potom by se za doprovodu průvodu přešlo do parku, kde by probíhaly oslavy koncipované jak v dobových, tak i v současných uniformách a poděkovalo by se kulturním programem všem zasahujícím složkám, které nám pomáhaly po celých sto let.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: Z hlediska Ostravy-Jihu byly součástí Velké Ostravy jako takové Hrabůvka a Zábřeh, a proto jsme právě v těchto částech připravili několik akcí. Začínáme v Hrabůvce přímo v Jubilejní kolonii, kde 4. února otevřeme pro veřejnost bytové muzeum, které ukáže, jak v té době a v téhle části města lidé skutečně žili. To bytové muzeum je koncipováno tak, aby měl návštěvník pocit, že vstoupil do prostoru, kde si jeho obyvatelé jenom na chvíli odskočili. Tou další akcí bude v březnu v zábřežském kině Luna velká přednáška našeho obecního kronikáře Petra Lexy Přendíka na téma Velká Ostrava a bude spojena s projekcí. Věříme, že určitě bude stát za to ji navštívit. Na všechny akce bude samozřejmě vstup zdarma, včetně té poslední, kterou máme připravenou na začátek léta a tou je třídenní promenáda v Jubilejní kolonii. Ta představí kulturu, taneční vystoupení, hudební vystoupení, ale i gurmánské zážitky právě z toho období před sto lety.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: Při příležitosti dnešního zahájení a vernisáže bych chtěl všechny moc pozvat na obrovské krásné akce, které se budou konat ve všech pěti obvodech a pod záštitou Magistrátu města Ostravy. Moc zvu, přijďte.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Do oslav jsou zapojeny také městské instituce, jako je muzeum, Galerie výtvarného umění nebo knihovna, která připravila unikátní hru pro celou rodinu. Jmenuje se Sedm klíčů a hráči musejí v 7 městských částech najít 7 indicií, které je dovedou k pokladu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Další informace a spoustu zajímavostí najdete na webových stránkách velkaostrava.cz a vyberte si. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-08-01-2024-17-46