Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava podporuje distanční výuku ve školách
  • Obyvatelé Ostravy Svinova se dočkají krásného parku
  • Atleti byli i přes omezenou kapacitu mítinku nadšeni

Ostrava podporuje distanční výuku ve školách

Hned na začátku školního roku se ukázalo, že nemoc Covid 19 nás bude trápit i nadále a tak se jako dvojnásob prozíravý ukázal program na podporu distančního vzdělávání, který vyhlásil ostravský magistrát. Učitelé se díky těmto financím mohou naučit ovládat nejrůznější aplikace nebo za ně mohou ředitelé nakoupit techniku a software.

Hned v pondělí, tedy 6 dní po zahájení školního roku, byla kvůli nemoci Covid 19 uzavřena jedna škola v Ostravě - Porubě. Ředitelé 12 škol v tomto městském obvodě se proto rozhodli k zavedení nošení roušek i na chodbách. Přesto se dá očekávat, že budou kvůli coronaviru uzavřeny v budoucnu i jiné školy a na řadu tak přijde distanční výuka, kterou si mnohé školy vyzkoušely už na jaře. Ředitelé mohou nyní využít dotační program, který vyhlásil ostravský magistrát. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Dálková výuka nemá nahradit školu, ale je možné ji efektivně využívat v rámci běžné výuky v kombinaci prezenčního a distančního vzdělávání nebo například v případech dlouhodobé nepřítomnosti žáka. Je nutné, aby se školy na tento způsob výuky dle možností připravily, jak po stránce technické, tak po stránce znalostní. Ostrava prověřovala situaci na školách vlastním dotazníkovým šetřením a získala zpětnou vazbu k on-line výuce, na kterou reagovala vyhlášením nového programu.“

Z těchto dotačních peněz bude možné uhradit proškolení celého pedagogického sboru v užívání vybrané aplikace pro distanční výuku a dále zakoupení SIM karet, modemů pro datové připojení, digitálních učebnic, výukových programů a softwaru, který souvisí s digitální výukou.

Zuzana Škapová, ředitelka ZŠ Dětská: "Notebooky už máme vyřešeny přes ministerstvo školství a teď bychom rádi požádali o kameru, která by ulehčila výuku a dalo by se přenášet online. Dále potřebujeme finance na vzdělávání pedagogů na Google classroom a také na digitální učebnice."

Finanční prostředky určené na pořízení notebooků a tabletů potřebných pro distanční digitální výuku jsou předmětem finanční podpory MŠMT, nejsou tedy předmětem výzvy města.

---

Obyvatelé Ostravy Svinova se dočkají krásného parku

Ostravský magistrát pokračuje v revitalizaci nejrůznějších míst po celém městě. Tentokrát čeká zkrášlení park ve Svinově, který pak mohou využívat i školáci ke vzdělání a osvětě.

Ostrava už dávno není černým hornickým městem plným čadících komínů, ale právě naopak. Patří mezi nejzelenější města v celé zemi. Vedení magistrátu navíc parky stále zkrášluje. Už jsme vám například představili projekt Farské zahrady v centru města nebo také revitalizované okolí řeky Ostravice je častým cílem mnoha Ostravanů pro odpočinek a relaxaci. Nyní čekají úpravy park ve Svinově. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Upravena bude plocha o téměř třech tisících metrech čtverečních. V plánu je kromě probírky stávajících porostů zasazení 17 nových stromů, dále keřů, trvalek, květin a obnova trávníku. Protože se jedná o lokalitu, která je v jednom místě každoročně zamokřená, vznikne v jižní části parku periodicky zaplavovaná tůň. Navazovat bude na herní prvek – rekonstruovanou vodní pumpu nacházející se o pár metrů výše. Od vodní pumpy bude pomocí terénních úprav voda vedena přes nově umístěné balvany terénní depresí do tůně. Okolí doplní byliny, které dobře snáší jarní přemokření a letní vysychání. Takové nové prvky ve veřejném prostoru mají podporovat environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu. Věřím, že budou k užitku nejen žákům nedaleké základní školy.“

Jde o lokalitu mezi ulicemi Stanislavského a Bíloveckou, která v současné době slouží pouze jako průchozí prostor, kde jen málokoho napadne posedět. Park by se měl proměnit v oázu pro relaxaci ale i vzdělávání. 

Magda Cigánková Fialová, krajinářská architektka: "Lokalita bude doplněna o výsadbu domácích druhů stromů, keřů a trvalek. Jednat se bude o 17 nových stromů, 11 keřů, 295mzáhonů trvalek, 211mnových květnatých luk a na ploše 800mbude obnoven trávník. Nová tůň bude mít rozlohu 24m

Odstraněním části mladých neperspektivních porostů ve východní části parku se otevře pohled na kostel Husův sbor. Průhled bude lemován lučními květinami, výsadba se doplní o solitérní jehličnaté i listnaté stromy. Revitalizaci tohoto prostoru uhradí město Ostrava, celkové náklady budou 4 miliony korun. 

---

Atleti byli i přes omezenou kapacitu mítinku nadšeni

Zlatá tretra byla opět světová. I přes omezení kapacity zapřičiněném koronavirem vytvořili diváci skvělou kulisu a atleti byli nadšeni. Prý to bylo letos poprvé, co závodili v takovéto skvělé atmosféře. Podle primátora Ostravy si už podobnou akci lidé zasloužili.

Zlatá tretra je nejvýznamnější atletický mítink v České republice. V době aktivní kariéry si jej oblíbil i fenomenální sprinter Usain Bolt. Letošní ročník byl už 59 a ten příští tedy bude jubilejní. I proto chtěli závody pořadatelé uspořádat i v letošním roce, navzdory nejrůznějším omezením kvůli pandemii koronaviru. A povedlo se.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já jsem hlavně rád, že je to právě Zlatá tretra, přece jen se jedná o jeden z nejstarších atletických mítinků na světě. Byly chvíle, kdy to vypadalo málo optimisticky, ale nyní jsem rád, že ta řada pokračuje."

Po konzultacích s epidemiology byla kapacita městského stadionu snížena na 5 tisíc osob, včetně pořadatelů. Samotní diváci pak museli být rozmístěni po celém hledišti. I přesto byli prý atleti nadšeni. Bylo to poprvé v letošním roce, co jim fanoušci vytvořili tak skvělou atmosféru. Jak už je zvykem, představili se největší domácí i světové hvězdy.

Jan Železný, ředitel Zlaté tretry: "Povedly se nám veliké věci. Na poslední chvíli jsme získali Warholma na 400 metrů překážek. Je zrovna ve velké formě. Máme v trojskoku Taylora, máme 6 zlatých medailistů z MS a dalších 10 medailistů z Dauhá."

Norský překážkář Warholm, pro kterého poslali pořadatelé soukromý tryskáč skutečně vyhrál a domácím fanouškům pak udělala největší radost Barbora Špotáková, který zvítězila hodem dlouhým 65 metrů a 19 centimetrů.

---Mohlo by Vás také zajímat