Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • FC Baník Ostrava zahájil oslavy 100 let od vzniku klubu
  • Strážníci z Ostravy dostali stužky Za záchranu života
  • Na Masarykovo náměstí se vrátí živý vánoční strom
  • Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty

FC Baník Ostrava zahájil oslavy 100 let od vzniku klubu

Uplynulo 99 let od chvíle, kdy byl oficiálně založen Fotbalový klub Baník Ostrava i když tehdy pod jiným názvem. Klub proto připravil pro fanoušky velkolepé oslavy, které potrvají rok, tedy až do stoletého výročí. První akce se uskutečnila na Prokešově náměstí před radnicí.

8. září 1922 byl v hostinci U Dubu ve Slezské Ostravě založen fotbalový klub SK Slezská, předchůdce dnešního Baníku. Za dobu své existence se z klubu stal fenomén, který nemá v celé zemi obdoby. Proto si zaslouží stovku, které se příští rok dožije, pořádně oslavit. Vedení klubu naplánovalo rok trvající oslavy. 

Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: "Je to to nejvíc, co se mi v životě přihodilo, že jsem se stal vlastníkem a pracuji pro tento klub a je to velká zodpovědnost vůči fanouškům, zaměstnancům i celému regionu." 

Baník je nejznámější ostravskou značkou a proto je přirozená i spolupráce s městem a Moravskoslezským krajem. Podílejí se hlavně na výchově dětí a mládeže.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Není více takových měst, kde je místní fotbalový klub takto spjat s identitou samotného města." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Baník je samozřejmě značka, která reprezentuje Ostravu po celém světě." 

Pro fanoušky je v rámci oslav připraveno mnoho zajímavého. Například zápas s jedním z klubů nejlepších evropských lig, výstava v Dolních Vítkovicích  nebo film.

Matěj Šturala, organizátor oslav: "Jde o celovečerní surový film bez cenzury, který popisuje chod klubu ze všech možných úhlů."  

Určitě si některou z akcí v rámci oslav 100 let Baníku nenechte ujít, ale můžete také například darovat krev v ostravském krevním centru. Dárci dostanou dárek a místo na stěně dárců Baník100festu.

---

Strážníci z Ostravy dostali stužky Za záchranu života

Další tři ostravští strážníci jsou hrdými nositeli ocenění za záchranu života. Společně totiž pomohli zachránit muže, který po úrazu přestal dýchat. Pomohla masáž srdce.

12. května projížděla na služebním kole ostravská strážnice Monika Hueberová úsek za magistrátem u mostních pilířů lávky přes Ostravici. Bezdomovec, který zde žije ležel v nepřirozené poloze a tak se ho rozhodla zkontrolovat. Zjistila, že je v bezvědomí. 

Monika Hueberová, MP Ostrava: "Hned jsem věděla, že něco není v pořádku. Pán už jenom chrčel, tak jsem ho rychle obešla, měl na hlavě krvavou ránu."

Po chvíli přijela další hlídka, která strážnici a náhodného svědka vystřídala. První pomoc prováděli až do příjezdu záchranné služby.

Štefan Mirga,  MP Ostrava: "Přijeli jsme a hned jsme mu poskytli nepřímou masáž srdce. Bylo to poprvé a tak to bylo zvláštní, ale zvládli jsme to."

Za záchranu života si vysloužili stužky, které jim předal ředitel městské policie Miroslav Plaček a primátor Ostravy Tomáš Macura.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Za mě obrovské poděkování a respekt. Záchrana života je to nejvíc, co může kdokoliv z nás, ale vy speciálně při své práci, učinit."

Stužku „Za záchranu života“ uděluje primátor od roku 2005. Do současné chvíle ostravští strážníci zachránili  23 lidských životů. Ocenění převzalo už celkem 39 ostravských strážníků.

---

Na Masarykovo náměstí se vrátí živý vánoční strom

Ostravský magistrát chystá novou podobu vánočních oslav v centru města. Hned na čtyřech místech se budou konat nejrůznější akce pro děti i dospělé a Masarykovo náměstí znovu po letech ozdobí živý strom. Tradiční kluziště ještě vylepší 200 metrů dlouhý ledový chodník.

Ačkoliv se zdá, že Vánoce jsou za dlouho, čtyři měsíce uplynou jako voda a máme je tady. Obyvatelé Ostravy se letos dočkají velkolepých oslav hned na čtyřech místech v centru města, které připravuje magistrát. Centrem bude samozřejmě Masarykovo náměstí, kde se po šesti letech vrátí živý strom.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Letošní vánoční strom bude mít pro Ostravu výraznou symboliku. Rozhodli jsme se jeho prostřednictvím vrátit život do centra města a podpořit znovuoživení kultury a společenského dění v celé Ostravě."

Akce se budou konat i na Prokešově náměstí, na Kuřím rynku bude dětská zóna a úplnou novinkou bude zapojení náměstí Dr. Eduarda Beneše, kde se o zábavu budou starat oblíbené ostravské kluby a vznikne na něm i ledové kluziště.

Jaroslav Kovář, ředitel společnosti SAREZA Ostrava: "Koncept původního kluziště zůstává i po 10 letech stejný včetně zázemí a půjčovny bruslí, ale v rámci atraktivity ho rozšiřujeme o ledové chodníky v délce asi 200 metrů." 

Na Masarykově náměstí bude přibližně 50 stánků, ale také třeba vyhlídkové ruské kolo.

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka výstaviště Černá louka: "Na Masarykově náměstí chystáme divadelní, ale i hudební program, na Jiráskově náměstí bude program pro děti, především workshopy s vánoční tématikou a náměstí Dr. Eduarda Beneše bude zaměřeno na mladší návštěvníky."  

Kromě programu v centru města si ale své akce pořádají některé městské obvody. Vše bude pohromadě publikováno ve společném programu. 

---

Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty

Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodního setkání jízdních policií. Jeho součástí je i soutěž ve třech jezdeckých disciplínách a my musíme pogratulovat domácí dvojici Daniel Orsag a kůň Fagar, která ohájila vítězství.

Primátor Ostravy Tomáš Macura už tradičně převzal záštitu nad konáním dalšího, už 23. ročníku mezinárodního setkání jízdních policií. V Komenského sadech se divákům představily týmy Městské policie Ostrava a Praha, dále jízdní oddíly státní policie z Brna a Zlína. Ze zahraničí dorazila jízdní policie z Polska.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Tato akce má už dlouholetou tradici a je nedílnou součástí konce léta."

Vrcholem setkání je soutěž ve třech disciplínách. Cross parkuru, zrcadlovém skákání a ve speciálním policejním parkuru, který patří k nejtěžším jezdeckým disciplínám. Na start se postavilo 18 jezdců, ze kterých byl nejlepší domácí Daniel Orsag s Fagorem.

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Příprava policejního koně na tyto zvody je dlouhá. Kůň se x let učí a stále se učí a i když vyhraje. Toho koně musíte stále udržovat ve formě, aby se nebál." 

Dvojice zvítězila ve dvou ze tří disciplín a obhájila prvenství z loňska. 

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Za úspěch jsem rád a je to i zadostiučinění, protože s koněm celý rok pracujeme. Jsou to hodiny strávené mimo službu."  

Akci navštívilo kolem 700 diváků. V rámci doprovodného programu viděli také ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní a výcvik služebních psů Městské policie Ostrava.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry