Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Díky úbytku pacientů znovu slouží hyperbarická komora
  • Kontejnery na sběr jedlých olejů jsou v celé Ostravě
  • Všechny soubory NDM obnovily zkoušky a těší se na diváky

Díky úbytku pacientů znovu slouží hyperbarická komora

Po poklesu počtu nemocných se tento trend v našem regionu zastavil a v minulém týdnu se toto číslo stále pohybovalo na podobné úrovni. Vyhráno tedy zdaleka nemáme, ale například v Městské nemocnici v Ostravě je téměř o polovinu hospitalizovaných pacientů méně, což umožnilo návrat některých oddělení do běžného režimu.

Ve dnech podzimního vrcholu pandemie se v Městské nemocnici Ostrava léčilo přes 100 pozitivních pacientů na 6 odděleních a 3 jednotkách intenzivní péče. Nyní leží na 3 covidových jednotkách a jedné JIP necelých 60 lidí. Pokles umožnil návrat do normálu například Centru hyperbarické medicíny, jehož personál vypomáhal na covidových stanicích.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Náš personál má specializaci ARO a JIP, jak lékaři, tak i střední zdravotnický personál. Takže my jsme část toho personálu poskytli a museli jsme snížit kapacitu zhruba na polovinu." 

Za letošní rok má tak hyperbarické centrum o tisíc výkonů méně, než v loňském roce, což je 20 procent. Denně tak mohlo na léčbu do hyperbarické komory maximálně 10 - 15 osob, zatímco nyní už je to zase až 35 pacientů. Vyhráno ale zdaleka není, protože pozitivních pacientů už ubývat přestalo.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Reprodukční koeficient klesal až na 0,7 a teď se pomalu zvyšuje až na 1. My to vlastně vidíme i na tom, že pacienti už neubývají. Máme v podstatě stále v provozu dvě standardní covidové jednotky a dvě jednotky intenzivní péče. Bude se pravděpodobně otevírat třetí." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "V minulém týdnu téměř každý den přibylo  600 - 700 covid pozitivních lidí. Relativně dobrá zpráva je, že ubylo úmrtí." 

Otevření další covidové stanice je plánováno na konec tohoto týdne. Podle primáře Hájka se situace zlepší až s příchodem očkovací vakcíny, což by mělo být na přelomu ledna a února. Podmínkou ale je, že se nechá naočkovat minimálně 5, ale raději až 7 milionů lidí. V první vlně to budou především chronicky nemocní a senioři. 

---

Kontejnery na sběr jedlých olejů jsou v celé Ostravě

Ostrava neustává ve snaze o zlepšování životního prostředí a proto zavádí kontejnery na jedlé oleje a tuky. Nejenže tak tento odpad z domácností neskončí v kanalizaci, ale dokonce bude znovu využit specializovanou firmou. V těchto dnech byly kontejnery rozmístěny po celém městě.

Pokud jste z Ostravy možná už jste si všimli, že mez kontejnery na separovaný odpad přibyla nová barva. Menší černá nádoba s oranžovým víkem. Jde o kontejner na použité jedlé oleje a tuky. Od září se tato novinky zkoušela v Třebovicích a v Porubě.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ukazuje se, že když mají Ostravané možnost chovat se zodpovědně vůči životnímu prostředí, ve většině případů ji plně využijí. Proto jsme se rozhodli pro rozmístění nádob po celém městě.“

Pilotní projekt se osvědčil a lidé si během krátké doby zvykli do kontejnerů nosit oleje v pet lahvích. Proto bylo v ulicích města rozvezeno 300 kontejnerů o objemu 240 litrů. Jedna nádoba tak připadne na tisíc ostravanů. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, mělo by to pomoci nasbírat ročně 80 - 90 tun jedlých olejů a tků, které by končily v kanalizaci. Město tato aktivita nic nestojí. Nasmlouvaná firma ji provádí ve vlastní režii. Olej a tuk dále zpracovává a získá tak cennou surovinu.

Jan Hába, ředitel Trafin Oil: „Všichni obyvatelé Ostravy nyní budou mít možnost smažit na letošní Vánoce bez výčitek a nebudou muset olej z přípravy tradičního vánočního kapra vylévat do dřezu nebo do toalety. V blízkém okolí každého domu se bude nacházet nádoba, kam občané mohou vhazovat oleje ze smažení, pečení, ale i oleje z nakládané zeleniny, rybiček a podobně. Odpadní oleje a tuky tak nebudou ucpávat potrubí a kanalizaci.“

Získaná surovina může být využita například k výrobě biopaliv nebo se využívá v gumárenském, dřevařském či chemickém průmyslu. Naopak olej, který končí v umyvadle nebo v záchodě, ucpává potrubí a působí komplikace také v čistírnách vody. 

---

Všechny soubory NDM obnovily zkoušky a těší se na diváky

Ostravská divadla znovu ožila. Všechny soubory Národního divadla Moravskoslezského totiž naplno obnovily zkoušky a připravují se na případné otevření či online vystoupení. Zkoušejí se jak novinky, tak inscenace z repertoáru, protože pauza byla dlouhá a herci, pěvci i tanečníci potřebují vše pořádně oživit.

Hlavní sál Divadla Antonína Dvořáka ve středu dopoledne patřil orchestru, který připravuje pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého online operní koncert. Hudebníci ho divákům nabídnou v poslední adventní neděli 20. prosince v 18,30. Zpívat bude německá sopranistka Maida Hundeling.

Hudba zpěv se ozývala i z menšího zkušebního sálu divadla. Tam začaly zkoušky opery Giacoma Pucciniho Tosca, kterou režíruje ředitel divadla Jiří Nekvasil. 

Jiří Nekvasil, ředitel NDM: "Všecky soubory se snaží pracovat buď na nových projektech nebo na udržování stávajícího repertoáru, abychom mohli začít hrát."

Jeviště Divadla Jiřího Myrona obsadil muzikálový soubor, který poprvé zkoušel sbory pro představení "Harpagon je lakomec?", který má mít premiéru na konci ledna.

Martina Juríková, sbormistryně: "Dneska máme první zkoušku, takže jsme rádi, že nám divadlo poskytlo tenhle velký prostor a můžeme se poprvé slyšet čtyřhlasně. Nacvičujeme část, která se jmenuje pitralon." 

Nezahálí ani baletní soubor. Ten musí trénovat každý den i když v rouškách je to velmi náročné. V nejbližších dnech začnou zkoušky na Mahlerovy vzpomínky. Národní divadlo moravskoslezské zatím pozastavilo prodej vstupenek. V prodeji jsou dárkové vouchery, za které je možné jeden rok pořídit vstupenky. V prodeji je také předplatné.

---Mohlo by Vás také zajímat