Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Lokalita kolem jatek získává novou podobu
  • Ostrava investuje do sportu přes 160 milionů
  • Na zločiny budou upozorňovat kamery automaticky
  • Ostrava hledá provozovatele sdílených kol na 2 roky

Lokalita kolem jatek získává novou podobu

Jistě jste už zaznamenali, že centrum Ostravy se v posledních letech mění a vylepšuje. Opravují a staví se domy, zkrášluje se veřejný prostor. Nyní se proměňuje také okolí zrekonstruovaných jatek. Kromě zeleně a parku vzniká i nové propojení mezi ulicemi Janáčkova a Stodolní.

V centru Ostravy vzniká nová městská čtvrť. Vévodí ji nedávno zrekonstruovaná historická budova jatek. V loňském roce byl dokončen bytový dům Janáčkova, chystá se výstavba komplexu Rezidence Stodolní a změnami prochází i veřejný prostor v okolí těchto budov. Důležitou součástí změn je i prodloužení Masné ulice. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Dostavěný úsek ulice Masné bude vizuálně podoben ulici Stodolní, na kterou naváže. V komunikaci a u parkovacích stání budou položeny žulové kostky, v chodnících pak žulové desky a betonová zámková dlažba na cyklostezce."

Ulice bude obousměrná s provozem omezeným na 30km/h. Investor multifunkčního komplexu Rezidence Stodolní už také ve spolupráci s městem dokončil koncept okolí bloku domů. To by mělo navazovat a doplňovat park budovaný kolem Jatek. 

Barbora Markechová, ředitelka společnosti Bogle Architects: "Rozlehlá zeleň galerie se v našem návrhu rozpadá na menší ostrůvky a zajímavý koncept zelené dlažební spáry smazává hranice mezi pochozím a zeleným povrchem. Spolu s nepravidelným rozložením stromů tak navozujeme pocit ‚Městského lesa,‘ který poskytuje stín, útulné zóny pro odpočinek i hravý vodní prvek pro horké letní dny.“

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Po vydání stavebního povolení v těchto dnech zahajujeme další ze série projektů jejichž cílem je dotvořit nový městský blok v okolí rekonstruovaných městských jatek. Prodloužená ulice Masná nám vytváří nejen nové propojení, ale také prostor pro budoucí dostavbu bytových domů navazujících na novostavbu na rohu ulice Janáčkovy, kterou jsme dokončili v loňském roce. Celkově tak do konce tohoto roku budeme mít stabilizovanou strukturu území a budeme se moci zabývat jeho dostavbou."

Další změny pak čekají bývalý objekt Bauhausu, který je na konci životnosti, a přilehlé parkoviště. Celá lokalita bude řešena komplexně architektonickou soutěží. 

---

Ostrava investuje do sportu přes 160 milionů

Ostrava je městem sportu a dlouhodobě to dokazují nejen kluby svými výsledky v rámci různých soutěží, ale dobře to dokládají i obrovské členské základny jednotlivých sportů. Město proto každý rok sport vydatně podporuje.

Ostrava chce do sportu v příštím roce investovat 160 milionů korun. Sport podporuje dlouhodobě a těmito penězi investice vrací na úroveň před covidem. Celkem jsou vyhlášeny  4 dotační tituly: podpora významných ostravských klubů, podpora tělovýchovy a sportu, významné sportovní akce a podpora sportovní infrastruktury.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celková alokace na všechny dotační tituly je 160 milionů korun. Je to předběžná alokace, protože se to bude vyplácet na následující rok a už to bude rozhodnutí nového zastupitelstva."

Město ale ještě navíc podpoří několik top sportovních akcí, jako je například Zlatá tretra nebo beach volejbalový turnaj světové série. Ostrava ale podporuje jak velké, tak malé kluby i sporty. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Rozhodně nechce šetřit na výdajích na sport. Je to důležitá součást mozaiky, která tady je dlouhodobě vytvářena. Navíc, v té post covidové době došlo k tomu, že se některé skupiny lidí přestaly hýbat." 

Příjem žádostí v rámci dotačních programů bude probíhat od 16. do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře. Ostrava také připravila semináře, kde se mohou kluby o možnostech financování dozvědět více.  

---

Na zločiny budou upozorňovat kamery automaticky

Zloději a lupiči by se měli Ostravě začít obloukem vyhýbat. Město totiž instaluje speciální inteligentní kamerový systém, který je schopen automaticky rozpoznat páchání trestného činu a upozorní strážníka, který obsluhuje dohledové stanoviště. Ten pak bleskově vyšle na místo policisty.

Bezpečnost v ulicích je jistě nejdůležitějším posláním městské policie. V Ostravě strážníkům významně pomáhá kamerový systém, na který dohlíží na 10 dohledových místech vyškolení operátoři. Kamer je v ulicích města více než 900.  Městská policie ale neustále vylepšuje svou práci a novinkou je inteligentní kamerový systém, který sám hledá přestupce zákona. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Je to o nějakém zavádění nových moderních technologií, které dokáží nahradit činnost člověka, nějaký pokročilý kamerový systém. Bez přehánění si myslím, že městská policie je jedním z klíčových prvků bezpečnosti ve městě Ostrava.

Inteligentní kamerový systém je schopen  rozpoznat například podezřelý pohyb na parkovišti, sprejera, rvačku nebo i osobu, která usnula na lavičce. Upozorní strážníky i na člověka, který se podezřele dlouho zdržuje na jednom místě. Systém se bude na některých místech kombinovat i s detektory hluku.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Čidla budou umístěna do problémových lokalit. Do softwaru se dá nahrát zvuk, který nás zajímá, tzn. třesk skla, střelba a pod. Systém bude propojen s kamerami." 

Moderní technologie umožňují už i rozpoznávání obličejů. S využitím tohoto systému ostravská MP zatím  nepočítá. Inteligentní kamery se v těchto dnech teprve testují. 

---

Ostrava hledá provozovatele sdílených kol na 2 roky

Sdílená kola jsou v Ostravě velmi oblíbená. V letošním roce skončí smlouva se současným provozovatelem společností Nextbike a tak město hledá dodavatele bikesharingu na další období.

Sdílená kola se v Ostravě nebývale chytla a dnes, čtvrtý rok fungování této služby, už ji mohou využívat obyvatelé všech 23 městských obvodů. V ulicích je k dispozici tisíc kol v 356 stanicích. Jen za loňský rok lidé  najezdili přes 700 tisíc kilometrů. Bikesharing provozuje společnost Nextbike a díky podpoře města je prvních 15 minut zdarma.

Lukáš Luňák, obchodní ředitel Nextbike: "To město jezdí velmi dobře a jsme spokojeni. Jsou zde nějaká rizika spojená s vandalismem, který se vloni výrazně zvýšil, ale na tom společně s městem a policií pracujeme." 

Provozovateli končí dvouletá smlouva a tak Ostrava vyhlásila nové výběrové řízení. Počet stanic je stanoven na 330 počet kol se má zvýšit o 100. Novinkou bude navýšení minut zdarma pro držitele ODISky. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Vzhledem k tomu, že v závěru letošního roku skončí smlouva se stávajícím provozovatelem Nextbike, je zapotřebí nalézt provozovatele této oblíbené služby i pro další léta. Z analýzy výpůjček vyplývá potřeba pokračování finanční podpory ze strany města, chceme-li udržet nebo dále rozšířit rozsah využití této služby ekologické dopravy."

Detailní podmínky koncese naleznou zájemci na profilu zadavatele Bikesharing v Ostravě. Lhůta pro podání nabídek je stanovena do 29. července 2022. Kromě Nextbiku se dá očekávat také zájem společnosti Rekola.

---Mohlo by Vás také zajímat