Na křižovatce přibydou odbočovací pruhy i semafory
V Ostravě-Porubě začala prostorová úprava křižovatky na výpadovce na Opavu. Po dokončení by měla přinést větší plynulost dopravy i bezpečnost chodcům a cyklistům. Přestavbu doprovází omezení dopravy.
Na Opavské ulici v Porubě byla zahájena přestavba křižovatky s ulicí Studentskou. Jde o výpadovku na Opavu, která se často ucpávala kvůli aut odbočujícím na vedlejší silnici. Ta totiž musela čekat na volný protisměr. Naopak z vedlejší silnice se zase velmi těžce vjíždělo na Opavskou. Řešením je vybudování odbočovacích pruhů.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: „Kromě rozšíření komunikací bude vybudována nová cyklistická stezka a nezbytné světelné signalizační zařízení, které bude propojeno s křižovatkou ulic 17. listopadu a Opavská. Bezpečnost pro chodce zajistí nový přechod pro chodce na ulici Opavská, do kterého bude vložen ostrůvek."
Bude vybudována i nová cyklistická stezka a obyvatelé Pustkovce jistě potěší, že vznikne nový přechod pro chodce a už nebudou muset přelézat přes svodidla, když půjdou do oblíbeného lesoparku myslivna.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Rekonstrukce křižovatky tak přinese bezpečnější prostor pro řidiče, chodce i cyklisty a zlepšení plynulosti dopravy."
Rekonstrukci doprovází dopravní omezení. Opavská je je pro individuální dopravu zcela uzavřena. Objízdná trasa vede v obou směrech přes ulici 17. listopadu a Prodlouženou Rudnou. Dokončení stavby je plánováno na konec října. Náklady jsou téměř 24 milionů korun.
---
Strážníci bojují proti zlodějům značením kol a vozíků
Jízdní kola jsou bohužel mezi zloději stále oblíbeným artiklem. Jedním ze způsobu boje proti nim je jejich značení syntetickou DNA, které provádějí strážníci Městské policie Ostrava. Handicapovaní si mohou nechat označit i invalidní vozíky.
Od června začali ostravští strážníci opět značit jízdní prostředky syntetickou DNA. Jde o unikátní metodu a toto značení je jedním z nejmodernějších prvků prevence krádeží. Strážníci využívají DNA nejen ke značení jízdních kol, ale i kompenzačních pomůcek tedy hlavně vozíků.
Karin Mazzolini, MP Ostrava: "V případě, že je odcizené kolo nalezeno, tak ho osvítíme, najdeme ta místa, kde je ten unikátní kód, který pod mikroskopem přečteme."
anketa, obyvatelé Ostravy: "Máme elektrokola a tak jsme si je nechali označit."
"Budu se cítit bezpečněji, když to budu mít očipované."
Projekt forenzního značení kol syntetickou DNA v Ostrava funguje už 10 a strážníci tak vytvořili rozsáhlou databázi.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Projekt forenzního značení syntetickou DNA zajišťují strážníci naší městské policie od roku 2013. Za tu dobu strážníci označili téměř pět tisíc jízdních kol či koloběžek obyvatel města Ostravy. Kompenzační pomůcky byly označeny ve sto padesáti případech."
Značí se ale nejen kola. Handicapovaní si mohou nechat označit kompenzační pomůcky.
majitel vozíku: "Zloděje to odradí. Tak jsem si říkal, že je to přece jen dražší věc, než abych to nechal ukrást."
Bližší informace, podmínky, konkrétní termíny a místa značení lze nalézt na webových stránkách Městské policie Ostrava. Značení je zdarma.
---
Ostrava rozdělila miliony z loterií na sociální služby
Část peněz z provozu výherních automatů rozdělí Ostrava mezi sociální služby ve městě. Zastupitelé schválili celkem 29 projektů, které si dohromady rozdělí přes 5 milionů korun.
V Ostravě je provozování výherních automatů zakázáno vyhláškou již od roku 2019. Pořád ale městu náleží podíl z celostátního výnosu daně z hazardních her. V roce 2012 začala Ostrava podporovat prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun.
Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."
Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů a u který je povinná spoluúčast financování. Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí a oprav. Například Charita Ostrava využije peníze na dva projekty.
Dalibor Kraut, mluvčí Charity Ostrava: "Jeden je v objemu 500 tisíc korun a využijeme ho v Charitním domě Salvator v Krnově, kde budeme opravovat střechu a 400 tisíc využijeme v Charitním domě sv. Františka, což je azylový dům s noclehárnou pro muže bez přístřeší, kde vybudujeme aktivizační místnost."
Celkový letošní výnos z daně z loterií bude asi 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů a druhá část půjde na projekty.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.