Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici
  • Veletrh EXPO REAL v Mnichově splnil očekávání
  • Logistický park v Hrušově zaměstná přibližně 900 lidí
  • Hledá se Senior roku

Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže nejen studentům v přípravě, ale mohou se v ní zdokonalovat i lékaři.

Studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nabízí zcela nové možnosti vzdělávání. Po 12 letech příprav a třech intenzivních letech výstavby, zařizování a vybavování bylo otevřeno simulační centrum, tedy jakási cvičná nemocnice a to rozhodně není nadsázka. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Naši studenti a časem nepochybně i lékaři a jiní postgraduanti tady budou získávat určité manuální schopnosti, budou si zkoušet teoretické znalosti, konvertovat je do praktických dovedností. Budou nacvičovat i koordinaci procesů." 

Součástí simulačního centra je například urgentní příjem, jednotka intenzivní péče, operační i porodní sál. Cvičná nemocnice je vybavena lůžky i přístroji. Pacienty nahrazují dokonalé simulátory. 

MUDr. Daniel Toman, odborný asistent pro výuku chirurgie: "Mi se to líbí moc, protože když jsme já začínal s chirurgií před 10 lety, tak jsme tuhle možnost neměli. Takhle v podstatě můžete operovat kdykoliv i mladý chirurg může přijít a operovat celý víkend." 

student: "Je to úžasné, můžete si to vyzkoušet dopředu, jak se to všechno posouvá, člověk si může všechno natrénovat." 

Část simulačního centra bude sloužit i budoucím zdravotnickým záchranářům, kteří v něm mají i vlastní operační středisko. 

---

Veletrh EXPO REAL v Mnichově splnil očekávání

V minulém týdnu se v Mnichově uskutečnil nejvýznamnější evropský veletrh určený pro investory, kteří hledají po celém světě vhodné lokality pro své záměry. Ve společné expozici se něm představila i Praha, Ostrava a MS kraj a s nadsázkou se dá říct, že se dveře stánku netrhly.

MS kraj s metropolí Ostravou v minulosti rozhodně nepatřil mezi regiony, kde se investoři sami hrnuli. V poslední době se to sice zlepšuje, ale je stále velmi důležité, aby město i kraj o sobě dávali ve světě co nejvíce vědět. Veletrh EXPO REAL je pro takovou prezentaci tou nejlepší příležitostí a proto na něm nechyběli ani letos po covidové pauze.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "I ti developeři, kteří doposud nejevili Ostravu sebemenší interes, tak říklai, že se jik líbí smysl a že jim začíná dávat ekonomický smysl v Ostravě investovat." 

V expozici se společně s Ostravou prezentovala i Praha a zajímavé pozemky nabízel také MS kraj, který v rámci projektu spravedlivé transformace, připravuje pro investory lokality po bývalých šachtách na Karvinsku.

Václav Palička, předseda představenstva společnosti Moravskoslezské Investice a Development: "Byly to pro nás důležité impulsy, abychom už i přípravu ploch realizovali společně s těmi soukromými společnostmi, aby se i oni mohli podílet na tom, jaká bude jejich podoba."  

Skvělým příkladem je logistický park Contera v Hrušově, kde  na bývalém brownfieldu vyrůstají haly za privátní peníze investora pro skladování, ale také pro výrobu a vývoj. 

---

Logistický park v Hrušově zaměstná přibližně 900 lidí

V roce 1997 byl ostravský Hrušov zaplaven vodou a zdálo se, že se z něj stane hluchá zóna MS metropole. Díky mohutné investici tam ale vznikla velká průmyslová zóna, která v budoucnu zaměstná na 900 lidí. Nyní byly dokončeny první 2 budovy logistického parku.

Povodně v roce 97 pouze dovršily v Hrušově dílo zkázy. Odliv obyvatel začal už ale s uzavřením dolu a chemičky. Z této části se města se stalo doslova smetiště. Nyní ale Hrušov vstal z popela a otevírá se v něm nejmodernější logistické centrum v naší zemi - Contera Park Ostrava. 

Dušan Kastl, výkonný ředitel společnosti Contera: "Dnes máme dokončeny první dvě stavby. Jsou to stavby největší. Ta první je pro našeho klienta Sportisimo a má plochu přes 60 tisíc metrů čtverečních. Máme tady i druhý objekt, který je rozdělen mezi několik nájemců." 

V logistickém parku už se zabydlují první nájemníci. Některým slouží haly pouze jako skladové prostory, ale jiné firmy zde plánují i výrobu či vývoj. 

zástupce firmy První Signální: "Po levé straně vidíme produktový polygon, kde testujeme veškeré nové funkce a nová zařízení."

Už nyní vzniklo asi 950 pracovních míst a v budoucnu s dokončováním dalších hal přibydou nová. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "V nových halách už působí první nájemci a najde tady práci několik stovek lidí, takže já myslím, že se ten záměr podařilo naplnit." 

Do areálu je zavedena autobusová linka, jsou v něm i stojany na sdílená kola. Budovy jsou šetrné k životnímu prostředí a v jejich okolí bude vysázeno velké množství zeleně. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat