V Ostravě se setkali zástupci hornických měst z celé země
Ostrava se stala hostitelem letošního setkání hornických měst a obcí České republiky. Na tzv. Fajront ale už tradičně jezdí také spolky ze Slovenska a Polska. Součástí slavnosti je i udělování cen Permon.
Už po 27. se sešli horníci a nositelé hornických tradic z měst a obcí celé naší země. Pozvání na letošní Fajront přijali i kolegové z dolů na Slovensku a v Polsku. Setkání odstartovalo už v pátek, ale tradiční, a oblíbený průvod prošel městem v sobotu po mši svaté, která se konala v katedrále Božského Spasitele.
Václav Dorazil, perkmistr: "Myšlenka spočívá v tom, vždy se setkat v nějakém hornickém městě, potkat se s přáteli a ukázat význam hornických tradic."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava ušla výrazný kus cesty a dnes se určitě nejedná o aktivní hornické město, ale na druhou stranu, nebýt hornictví a kdyby se v Ostravě nenašlo uhlí, nepostavily se hutě, nepřivedla by se železnice, tak by Ostrava jistě neexistovala jistě v té podobě, jak ji známe dnes."
Jednou z akcí v rámci setkání bylo udělování prestižních cen Permon. Z pěti kategorií zůstali hned 4 Permoni v našem kraji. Jednu získalo město Odry za propagaci hornictví, Pavel David a Stanislav Kuba byli ocenění za celoživotní dílo a emeritní ředitel Hornického muzea na Landeku Lumír Plac získal mimořádnou cenu Ostravy.
Lumír Plac, bývalý ředitel Hornického muzea na Landeku: "Když je člověk vyznamenán, tak je to příjemný pocit, ale tady toho hornického ocenění si skutečně vážím."
V příštím roce se setkání hornických měst a obcí stěhuje do obce Jílové u Prahy, kde se těžilo zlato.
---
Sportovní hala je novou dominantou Třebovic
Ostravské Třebovice mají novu sportovní halu, která se stala dominantou této městské části. Díky svým úctyhodným rozměrům bude sloužit jako zázemí pro klub Blue Volley Ostrava a samozřejmě také místním spolkům v čele s úspěšnými sportovními gymnastkami.
Ostrava pokračuje ve výstavbě sportovních hal v jednotlivých městských částech. Nyní byla dokončena asi zatím největší hala v Třebovicích, která plně nahradí tělocvičnu Jednoty Orel. Ta už je doslova na spadnutí. Náklady jsou asi 85 milionů korun.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Sport podporujeme významně dlouhodobě a mnoha způsoby. Nová sportovní hala přinese lidem odpovídající prostor k trávení volného času a možnost pohybu, jistě přispěje i zdejšímu komunitnímu způsobu života. Byť projekt na počátku provázely obtíže v podobě pandemií stiženého stavebního trhu, kdy zhotovitelem objektu byl dodavatel, který se při hodnocení nabídek umístil na šestém místě, díky úsilí všech zúčastněných byla stavba dokončena a může sloužit sportovní veřejnosti. Děkuji všem, kteří se na projektu podíleli a pomohli jej dovést do zdárného cíle."
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Takových zařízení bychom potřebovali mnohem více a měla by být v každém větším obvodu. Sportovních hal je stále nedostatek."
Nová hala bude využívána primárně pro volejbal, ale také pro místní úspěšný oddíl moderní gymnastiky Lucius, florbal, badminton, stolní tenis, atletiku a další sporty. Využívat ji k pohybu však bude i sportovní veřejnost.
Jiří Volný, starosta Ostravy-Třebovic: "Dešťové vody jsou svedeny do akumulační nádrže a využívány pro potřebu zálivky stávajícího hřiště. Jsem rád, že halu budou moci využívat i naše spolky, protože orlovna, kde se dosud ke svým aktivitám scházely, je v havarijním stavu. Nová hala poskytne moderní zázemí také divákům, takže očekáváme, že zde budou probíhat i soutěžní utkání a turnaje.“
Hala je umístěna na okraji fotbalového areálu. Je obdélníkového půdorysu o rozměrech 27 x 45 metrů a výšce 13 metrů. Do hlediště se vejde téměř 200 diváků.
---
V Ostravě se běžel stý ročník RBP City Marathonu
Ostrava zažila sportovní svátek. V letošním roce totiž uplynulo sto let od chvíle, kdy se zde poprvé běžel Marathon. Na start toho letošního se postavilo na všech tratích 1900 běžců. Startovní pistole se chopil primátor města Jan Dohnal.
V roce 1923 se v Ostravě uskutečnil první vytrvalostní závod pod názvem 1. Slezský maratón 31 km. Tehdy se startovalo v Opavě a cíl byl v Ostravě. O sto let později už se běhá standartní maratonská trasa a start i cíl je v Ostravě.
Petra Pasatorová, ředitelka RBP Ostrava City Marathonu: "Letošní ročník je pro nás velký, protože máme hodně lidí. Je vidět, že běhá čím dál více běžců, což nás těší. Letos je navíc i mistrovství republiky veteránů a máme přes 300 maratonců."
Závod měl oproti loňsku změněnou trasu. Startovalo se u nového kampusu Ostravské univerzity a běžci přivítali, že velká část trati vedla Komenského sady. Kdo si netroufl na maraton, mohl si vybrat kratší trať a nebo se zapojit do štafety. Děti běžely 2 km.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Když přijdu na nějakou akci, kterou město podporuje e je na ní hodně lidí, tak mám velkou radost, protože je vidět, že to má smysl. Jsem hodně rád."
RBP Ostrava City Marathon byl zároveň mistrovstvím republiky veteránů. Nejstarší z běžců měl 78 let. Celkem na všech tratích běželo 1900 účastníků.
anketa, běžci: "Za měsíc budu mít 77 roků a běžím 120 maraton."
"Jsme skupina, která jednou dvakrát do roka cestuje po celé Evropě."
"Dneska běžím 170 maraton."
Vítězem stého ročníku RBP Ostrava City Marathonu se stal Jan Kohut a mezi ženami byla nejrychlejší Petra Pastorová z pořádajícího klubu Seitl Ostrava.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.