Na likvidaci haldy Heřmanice dohlédne pracovní skupina
Vedení Ostravy se v posledních dnech zaměřilo na spory kolem haldy Heřmanice a důležité je, že pozvání do města přijal ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, aby pomohl situaci vyřešit. Výsledkem je pracovní skupina, která dohlédne na likvidaci odvalu a chystá se i další měření znečištění.
Ostrava usiluje o co nejrychlejší likvidaci heřmanického odvalu, uvnitř kterého hoří velké množství důlního odpadu, což produkuje do ovzduší škodlivé látky. Vedení města proto pozvalo ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu, pod kterého spadá DIAMO, které má likvidaci odvalu na starosti. Společně se byli na haldě i podívat.
Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR: "Pro nás pro všechny je nejdůležitější ochrana zdraví obyvatele a ochrana životního prostředí. K tomu budou všechna opatření směřovat."
DIAMO si nechává Zdravotním ústavem Ostrava provádět pravidelné měření kvality ovzduší v okolí odvalu a úroveň škodlivých látek prý nepřekračuje povolené limity.
Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO Ostrava: "Hodnoty, které naměříme, zásadním způsobem nezhoršují ovzduší v okolí. V kontextu ovzduší Ostravy je z našeho pohledu přijatelné."
Ostrava trvá na co nejrychlejší likvidaci celé haldy a požaduje další a přesnější měření, co vlastně z útrob odvalu vychází.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Domluvili jsme se na meziresortní pracovní skupině, kde kromě dozorových orgánů, lidí z DIAMA ministerstva, kraje a města budou i odborníci."
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Naším zásadním společným cílem je, abychom se toho zdroje znečištění zbavili."
Město chce dosáhnout také toho, aby se do likvidace odvalu zapojilo i ministerstvo životního prostředí. Ostrava si jako jedna z nejznečištěnějších lokalit v zemi prý nemůžu dovolit další silný zdroj znečištění ovzduší.
---
Ostrava letos rozdělí na sociální služby 100 milionů kč.
Ostrava letos rozdělí na sociální služby 100 milionů kč. Dotační programy se týkají pěti dotačních oblastí a to sociální péče, protidrogové prevence, podpory osob s handicapem, prevence kriminality a také zdravotnictví.
Ostrava dlouhodobě poskytuje finanční podporu poskytovatelům sociálních služeb a aktivit pro občany města. V letošním roce rozdělí téměř 100 miliónů korun mezi 265 pečlivě vybraných projektů. Spektrum je velmi široké a pokrývá celkem 5 dotačních oblastí od sociální péče až po prevenci kriminality.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Mohu s potěšením říci, že vstřícná podpora širokého spektra těchto projektů, ať už se jedná o celoroční či jednorázové akce, umožní kvalitní zabezpečení poskytování sociální služeb a dalších užitečných aktivit, které jsou potřebné a žádané a které rovněž obsahově naplňují přijaté strategické záměry města. Nositeli projektů jsou především neziskové organizace, kdy s většinou z nich máme již velice dobré mnohaleté zkušenosti."
Podpořené projekty jsou v souladu se strategickými dokumenty města, především s 6. Komunitním plánem sociálních služeb. V některých případech je financován také další rozvoj nebo rozšíření nabídky služeb, jako u organizace MIKASA, která se stará o autisty.
Michal Panáček, ředitel spolku MIKASA: "Je pro nás velmi důležité, že máme tak silného partnera, jako je město Ostrava, který vnímá potřebnost lidí a je schopen na ně uvolňovat dostatečné množství prostředků."
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: Zhruba 80 procent veškerých sociálních aktivit na území města zajišťují nestátní organizace a právě těm byly směřovány ty dotační prostředky."
Projekty podpořené z rozpočtu města najdete na webu dotace.ostrava.cz . Aktuální informace o podpořených sociálních službách najdete na webu socialnisluzby.ostrava.cz.
---
Ostrava prověří možnosti stadionu Bazaly na 1. ligu
Fanoušci fotbalového Baníku Ostrava se radují. Ostrava si totiž nechá vypracovat studii, která by prověřila možnost návratu slavného klubu zpátky na Slezskou. Půjde ale jen o první krok a je možné, že naděje na návrat na Bazaly bude definitivně pohřbena.
Ostrava je městem sportu, což dokazuje nejen štědrou podporou sportovních klubů a sportovců, ale také budováním a údržbou infrastruktury. Jedna z nejslavnějších značek města FC Baník Ostrava není dlouhodobě spokojen na městském stadionu a tak se nyní vedení města rozhodlo prověřit, zda je vůbec ještě možný jeho návrat na Bazaly.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Vnímáme, že stávající zázemí městského stadionu není vyhovující, má prostorové, technické i další limity. Víme také, že majitel fotbalového klubu i jeho fanoušci by se rádi na Bazaly vrátili. Studie má obsáhnout a prověřit hlavní požadavky, tedy legislativní, provozní, technické, bezpečnostní, požární, hygienické a dopravní. Studie by nám měla poskytnout odpovědi na otázky, zda je tento záměr zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech vůbec možný. A pokud ano, pak za jakých podmínek.“
Ověřovací a koncepční studií, která nese název Zvětšení kapacity fotbalového stadionu, bylo pověřeno PROJEKTSTUDIO EUCZ. Na projekt má 8 týdnů. Aktivitu města Baník přivítal, protože stadion ve Vítkovicích je především na atletiku a trávník je od ochozů poměrně daleko.
Marek Lorenc, mluvčí FC Baník Ostrava: "Pokud chceme zkvalitňovat sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že se bez moderního fotbalového stadionu, který bude odpovídat požadavkům doby, zkrátka neobejdeme. Na městském stadionu ve Vítkovicích jsme prostorově a dispozičně limitováni."
V současné době je sportoviště využíváno pro tréninky dorostu, mládeže a teamu A FC Baník Ostrava. Divácká kapacita stadionu hlavní hrací plochy je cca 450 sedadel. Nový stadion by měl mít kapacitu 15 000 sedadel.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.