Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi
  • V Ostravě se uskutečnila konference Talent City 2022
  • Darujte Ostravě vánoční strom na náměstí
  • Ostravští prvňáčci mají knihovnu zdarma

Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi

Ostrava vyznamenala dalšího občana nejvyšším oceněním. Čestným občanem města se tak stal spisovatel a překladatel Ivan Binar, který až do své emigrace pracoval v Ostravě jako pedagog a svým působením přispěl k prosazování principů demokracie.

Zastupitelstvo Ostravy ozvláštnilo své poslední jednání ve volebním období významnou událostí. Ocenilo udělením čestného občanství za mimořádný umělecký přínos Ivana Binara. Tento spisovatel, překladatel, redaktor a novinář pracoval v Ostravě jako pedagog. 

Ivan Binar patřil ke klíčovým postavám Ostravy šedesátých a sedmdesátých let a zároveň k osobnostem, které svými aktivitami významně přispěly k prosazování principů demokracie v době totalitního režimu.

Ivan Binar, čestný občan Ostravy: "Já jsem nic takového nečekal, protože jsem si snad nic takového ani nezasloužil. Ve snu by mě nenapadlo, že se stanu čestným občanem Ostravy."

Oceněný Ivan Binar je autorem řady povídek, novel a románů, v mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života i díla.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem rád, že se v poslední době stále více myslí na lidi, kteří představovali nějaký druh odboje proti totalitě."

Čestné občanství je nejvyšší formou ocenění města, poprvé bylo uděleno v roce 1935 prezidentu Masarykovi. Do současnosti bylo uděleno 71 oceněným, naposledy před pěti lety v roce 2017.

---

V Ostravě se uskutečnila konference Talent City 2022

Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na vyhledávání a rozvoj talentovaných dětí a mladých lidí. Další aktivitou v rámci této koncepce je i konference Talent City 2022. Besedy a program je zaměřen jak na odborníky, tak na veřejnost a mládež.

Ostrava Talent City 2022 je unikátní konference, která propojuje odborníky z řady oblastí s cílem podpory a rozvoje talentů v Ostravě. Do debat se zapojily zástupci města, univerzit, inovační centra i zahraniční hosté a soukromé subjekty.

Adéla Hradilová, MSIC Ostrava: "Budeme řešit co je specifického a zajímavého na Ostravě tak, abychom přitáhli globální talenty, které by tady mohly rozvíjet své startupy."

Ostrava dlouhodobě a koncepčně podporuje talentované děti, žáky a studenty a společně dalšími institucemi a organizacemi se věnuje systematické podpoře nadání a talentu.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Ostrava nabízí mnoho možností. Ať to jsou stipendia, Talent roku pro vysokoškolské studenty, ale také podporujeme práci s talentovanými dětmi od základních škol po vysoké."

Konference se týká několika oblastí - talentu a kreativita, talentu a vzdělávání a zástupci Moravskoslezského inovačního centra se zaměřili na talent a podnikavost. Pro mládež je na Masarykově náměstí program s nejrůznějšími workshopy a ukázkami práce univerzit. 

Tomáš Poštulka, VŠB - TU katedra robotiky: "Rover vznikl na katedře robotiky VŠB  aby se mohlo několik studentů zúčastnit určité soutěže." 

Ostrava se také v návaznosti na předsednictví naší země v Radě EU zapojuje do mezinárodní iniciativy Global Startup Cities

---

Darujte Ostravě vánoční strom na náměstí

I když Vánoce jsou ještě daleko, letos se v Ostravě chystá takový program, že jeho přípravy trvaly po celý rok a seznámit se sním můžete už nyní. Také je nejvyšší čas začít hledat strom pro Masarykovo náměstí. Nabídnout ho mohou i občané.

Letošní Ostravské Vánoce odstartují v sobotu 26. listopadu a potrvají do 1. ledna příštího roku. Pestrý program tentokrát nabídnou hned na pěti scénách a chybět nebude ani oblíbené vánoční kluziště či vyhlídkové kolo.

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka výstaviště Černá louka: "Nechci zatím prozrazovat hlavní hvězdy a chceme si nechat hnějaká překvapení, ale mohu zmínit například Ondřeje Gregora Brzobohatého i když za mně jsou hlavní hvězdou vždy ta vystoupení dětí."

Kluziště bude opět na náměstí Edvarda Beneše. K dispozici budou brusle a chybět snad nebude ani pódium pro klubovou scénu z Ostravských podniků. 

Jaroslav Kovář, ředitel SAREZA Ostrava: "Kluziště bude na stejném místě jako loni. I rozsah bude stejný, tedy hlavní kluziště plus ledové chodníky." 

Město také chce i letos živý vánoční strom na Masarykově náměstí. Nabídnout ho může kdokoliv. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pokud někdo má zájem stromek darovat nebo udělat dohodu, pak budeme rádi když nás osloví a pošle fotografii." 

Celkový rozpočet Ostravských Vánoc je asi 15 milionů korun. 4 miliony si musejí akce vydělat a o zbytek se postará magistrát a centrální městský obvod a partneři.  

---

Ostravští prvňáčci mají knihovnu zdarma

V září začala tisícům dětí v Ostravě povinná školní docházka a jejich společníkem se tak stala kniha. Nejprve to jsou učebnice, později pohádky a další žánry. Přilákat děti ke knihám pomáhá kampaň, díky které mají prvňáčci knihovny po celém městě zdarma.

V Ostravě nastoupilo do prvních tříd přes dva a půl tisíce žáků, kteří se od prvního dne pilně učí číst, psát a počítat. Město se velmi angažuje ve snaze přilákat děti ke knihám a proto vznikl projekt - Váš prvňáček se stane čtenářem, který malým školákům umožňuje roční registraci zdarma ve všech knihovnách v Ostravě.  

Pavla Řehová, Knihovna města Ostravy: "Děti se mohu přihlásit od 1. září do konce srpna. Můžou se zaregistrovat zdarma. Stačí navštívit s rodiči knihovnu, zaregistrovat se a mohou si půjčovat knihy." 

Vrátit školáky od televizí, počítačů nebo mobilů zpátky ke knihám je jistě ambiciózní plán, ale na spoustě škol se opravdu daří. Pomáhají k tomu i knihovny a placená funkce knihovníka, která už je na 20 z 55 ostravských škol.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ne na všech školách je to úvazek na celou pracovní dobu. Vždy to záleží na financování, zda ta škola najde zdroje nebo ne. My to podporujeme ale pouze částečně."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já si myslím, že kniha jako médium informací, poznatků a vzdělávání zůstane navzdory všem těm moderním technologiím nezastupitelná." 

Mezi dětmi jsou prý v současné době nejoblíbenější knihy s Harry Potterem, Deníky malého poseroutky a už mnoho let školáci rádi čtou i komiksy.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat