Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Centrum uměleckých terapií Skořápka je hotovo
  • V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry
  • Ostrava bude mít nový barevný design popelnic
  • Janáčkova filharmonie vyladila hymnu Jiřího Krhuta

Centrum uměleckých terapií Skořápka je hotovo

V Ostravě byla dokončena výstavba centra uměleckých terapií Skořápka a nic tedy nebrání tomu, aby mohl být zahájen unikátní projekt určený především pro mentálně postižené. Zařízení bude sloužit k jejich mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Budou třeba malovat, tančit nebo hrát na hudební nástroje.

Mariánské Hory v Ostravě se staly místem, kde od nového školního roku začne fungovat unikátní projekt zaměřený na výchovu, vzdělávání a integraci mentálně postižených. Přestavbou bývalé mateřské školy totiž vzniklo Městské centrum uměleckých terapií Skořápka. Zařízení je ojedinělé v celé naší zemi.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Centrum vzniklo rekonstrukcí dvoupodlažního objektu bývalé mateřské školy v ulici U Dvoru. Nově je v něm zázemí pro různé tvůrčí činnosti od hudebních a výtvarných oborů až po rukodělné disciplíny. Za cennou považuji přeměnu už nevyužívaného školského zařízení v takto multifunkční areál. Ačkoli projekt, se kterým jsme pracovali, se připravoval řadu let a návrh byl poplatný době, povedlo se nám při stavbě provést ještě dílčí úpravy fasády, které se, věřím, pozitivně promítly do finálního vzhledu objektu."

Ve Skořápce je keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem, zvukotěsná místnost pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii, učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a k dispozici je i zrcadlový sál. Klienti se ale také mohou učit vařit ve cvičné kuchyni. 

Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava: „Nesmírně se těšíme na první zvonění, které odstartuje na území města Ostravy novou etapu unikátního integračního, uměleckého, terapeutického a sociálního programu a společného hledání a nalézání cesty ke štěstí s těmi, kteří touží žít a růst, avšak potřebují k tomu naši pomoc a kus naší práce. Slavnostní otevření Skořápky chystáme ještě před prázdninami na 18. června."

Od září bude ve Skořápce fungovat také dopolední estetická školička. Zájemci o tento projekt se již nyní mohou hlásit prostřednictvím webu školy www.lko.cz. Služby Skořápky by mohlo využívat až 500 dětí. Přestavba stála 23 milionů korun. 

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvková organizace města, která dosud měla dohromady přes tisíc žáků. Z pěti set žáků múzické školy byly dvě třetiny s postižením. Konzervatoř sídlí ve dvou budovách v Přívoze. Múzická škola má budovu v Mariánských Horách. Vedle uměleckých oborů nabízí také obory terapeutické, které jsou cíleny k účinné pomoci při léčbě zdravotního postižení a ke zmírnění případného defektu.

---

V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry

V Ostravě roste obliba elektrických koloběžek a v těchto dnech přibyl další provozovatel, který ještě zvýšil jejich počet. Navíc dal k dispozici i elektrické skútry, které je ale nutné odstavit pouze na parkovištích. Koloběžky se parkují u stojanů na sdílená kola. Město připravuje memorandum o zásadách sdílení.

V Ostravě do současné doby jezdilo už 500 elektrických koloběžek od dvou provozovatelů a nyní k nim přibylo dalších 100 od třetího provozovatele firmy re.volt. Ta navíc přichází do města s novinkou - elektrickými skútry, k jejich sdílení je ale nutný řidičský průkaz skupiny B a helma. Dvě jsou v kufru přímo na skútru. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Dosud v Ostravě jezdilo 300 e-koloběžek společnosti Lime a 200 e-koloběžek firmy Bolt. V tomto a příštím týdnu přibyde dalších 100 e-koloběžek a 60 e-skútrů společnosti re.volt. Koloběžky patří do stojanů, které město instalovalo a průběžně doplňuje, e-skútry potom na parkoviště včetně možnosti zaparkování v rezidenčních zónách."

Obliba těchto alternativních druhů dopravy roste a proto chystá Ostrava memorandum s jejich provozovateli. Je nutné sjednotit nejen pravidla provozu, ale hlavně systém parkování, aby se koloběžky neválely po ulicích. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „S provozovateli e-koloběžek připravujeme memorandum o spolupráci, v němž nastavíme základní pravidla provozu, zejména systém parkování. Stejně jako sdílená kola také sdílené elektrické koloběžky se těší velké oblibě, ale zhruba deset až patnáct procent z nich jejich uživatelé po použití nesprávně zaparkují nebo nechají ležet někde mimo stojany. Ve spolupráci s provozovateli budeme řešit všechny tyto situace, aby tato ekologická, udržitelná forma přepravy našla ve městě definitivně své pevné místo."

E-koloběžky jsou v Ostravě od března. Jsou na 240 stanicích, které pokrývají rozlohu 60 km 2 . Obyvatelé i návštěvníci města je využívají k přepravě na krátké vzdálenosti i k rekreačním jízdám. Největší zájem je v centru u Nové Karoliny, na Masarykově náměstí a na Hlavní třídě v Porubě.

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení."

Město také chystá kampaň na bezpečnou jízdu na e-koloběžkách i sdílených kolech. Nese název "Dávej bacha II." a opírá se o desatero pravidel, která už byla součástí podobné kampaně v minulosti. Aplikace čistáOVA také nově nabízí možnost upozornit na odhozené kolo či koloběžku. 

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha! 

01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky 

02 Dávej Bacha na řidiče i chodce 

03 Nejezdi po chodníku 

04 Nejezdi v protisměru 

05 Dodržuj dopravní značení 

06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce 

07 Dávej přednost 

08 Nejezdi na přechodech 

09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu 

10 Chovej se ohleduplně

---

Ostrava bude mít nový barevný design popelnic

Od tohoto týdne můžete v některých částech Ostravy vidět nové kontejnery. Odstartoval totiž dlouhodobý projekt na výměny současných barevných nádob za popelnice černé, které se liší pouze barvou víka. Ty budou stejné jako dosud tedy modré víko pro papír, žluté pro plasty a černé pro směsný odpad.

17. května vyrazily ze společnosti OZO Ostrava první vozy naložené kontejnery v novém designu. Odstartoval tak projekt výměny nádob na odpad v souladu s evropským standardem. Výměna bude postupná a i staré ještě funkční kontejnery budou nadále využívány. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Tímto krokem Ostrava reflektuje na evropské standardy a vydává se cestou postupného sjednocení designu odpadových nádob s většinou tuzemských i evropských měst, kde je černá barva synonymem pro směsný komunální odpad. Naším cílem je také přispět k lepšímu vzhledu města formou estetizace celých stanovišť kontejnerů."

Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO Ostrava: "Protože chceme, aby i celá stanoviště vypadala hezky, rozhodli jsme se, že ta černá těla kontejnerů budeme kupovat i pro další druhy odpadů. Jenom se vždy budou lišit barvou víka." 

Nejprve budou vyměněny kontejnery v Třebovicích a v části Poruby. Půjde o přibližně tisícovku nádob. Ty jsou opatřeny nálepkami co do nich patří a co naopak ne. 

Martin Boháč, vedoucí provozovny Komunální odpady: "Obměna nádob probíhá klasicky při svozu nádob. V Třebovicích a v 5. obvodě Poruby ve svozový den dané komodity vyjíždí dva až tři valníky s novými nádobami a po vysypání staré nádoby, se automaticky vymění."

Počet nádob, který společnost OZO Ostrava každoročně pořizuje kvůli plánované obměně, se tedy letos nijak nebude lišit od předchozích let. Jen tentokrát se uskuteční jednorázová plošná obměna ve zmíněných dvou lokalitách.

---

Janáčkova filharmonie vyladila hymnu Jiřího Krhuta

Parahokejový šampionát v Ostravě se rychle blíží a vše nasvědčuje tomu, že se podaří dostat do hlediště i omezené množství fanoušků. Přípravy běží naplno a zatímco hokejisté pilně trénují, Janáčkova filharmonie Ostrava v pátek nahrávala s Jiřím Krhutem novou verzi hymny pro šampionát.

Mistrovství světa v para hokeji v roce 2019 v Ostravě se stalo fenoménem díky fantastickým fanouškům, kteří do posledního místa plnili ostravskou arénu a i díky dobrým výkonům našeho týmu pak značně vzrostl zájem o tento sport. 

Určitě si ještě také pamatujete chytlavou hymnu, kterou pro naše reprezentanty napsal ostravský muzikant Jiří Krhut. Je natolik povedená, že se organizátoři rozhodli ji znovu nahrát a přizvali k tomu také Janáčkovu filharmonii Ostrava.

Jiří Krhut, autor para hokejové hymny: "Když je hudba rocková a dostane nějaký symfonický háv, tak to té hudbě nemusí vždycky pomoct, ale aranž jsem svěřil do rukou Jan Lstíbůrka a ten to udělal tak hezky, že mě to vlastně potěšilo a teď jsem se jen přesvědčil, že to asi bude fungovat."

Ondřej Daněk, manažer Janáčkovy filharmonie: "Je to věc dobrá, věc od srdce a toho se rádi účastníme."

V pátek se para hokejová hymna nahrávala v sídle Janáčkovy filharmonie v Ostravě a nyní ji ještě musejí muzikanti dokončit ve studiu. Zároveň vznikne i klip. Výsledek určitě bude stát za to a jistě se stane hitem šampionátu.  

---Mohlo by Vás také zajímat