Stáhnout video

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava zjišťuje spokojenost lidí s bikesharingem
  • V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny s pestrým programem

Ostrava zjišťuje spokojenost lidí s bikesharingem

Sdílení jízdních kol se už stalo neodmyslitelnou součástí života mnoha Ostravanů. Vedení města se snaží tuto službu stále vylepšovat a proto mají nyní lidé možnost ovlivnit fungování bikesharingu. Stačí vyplnit formulář na internetu a připomínky budou využity pro další rok.

Sezóna sdílených jízdních kol je přibližně v polovině a už nyní je jasné, že bude zase lepší, než ta předchozí. přitom rozjezd byl značně ovlivněn nemocí Covid-19. Vše nasvědčuje tomu, že loňských naježděných 521 tisíc kilometrů bude překonáno.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "V srpnu jsme ve srovnání s loňskem překročili počet výpůjček a najezdili jsme přes 530 tisíc km."

Radní jsou sice spokojeni, ale tuto službu chtějí vylepšovat i nadále a proto je připraven dotazník, který pomůže vyhodnotit prozatímní fungování bikesharingu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „V září budeme vyhlašovat výběrové řízení na provozovatele sdílených kol pro příští rok. Ještě předtím ale chceme znát názory uživatelů na současný systém bikesharingu v Ostravě, proto jsme zahájili dotazníkové šetření. Ptáme se například, jestli by uživatelé jezdili i kdyby neměli prvních 15 minut zdarma. Podněty a připomínky zohledníme při přípravě podmínek výběrového řízení."

 Další otázky se týkají například počtu a umístění stanic, kde se kola půjčují, kde naopak chybí. Zda na kolech jezdí do práce, školy či je využívají spíš k rekreaci. Aktuálně je v Ostravě 51 tisíc uživatelů sdílených kol.

Lukáš Luňák, jednatel Nextbike: "Červen byl slabší, protože počasí nebylo ideální, ale teď už se vracíme do normálu a proti minulému roku je to i nadstandard." 

Dotazník je dostupný přes facebookové profily města, v aplikaci Nextbike a přes další komunikační kanály, aby bylo osloveno co nejvíce respondentů.

---

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny s pestrým programem

Ostrava dlouhodobě razí prorodinnou politiku. I proto se v současné době konají Dny Fajne rodiny, v rámci kterých je připraveno více než 70 nejrůznějších akcí. Dalším projektem z této oblasti jsou tzv. Místa přátelská k rodině, která rodičům usnadní hledání vhodné kavárny či jiného zařízení.

Dny Fajne rodiny - to je pětitýdenní přehlídka pestrého programu pro děti i dospělé, která začala 16. srpna v Ostravě a potrvá do 19. září. Do prvního ročníku této akce se zapojilo více než 40 organizací a spolků. Dny Fajne rodiny navazují na myšlenku Mezinárodního dne pro rodinu, připomenout si, jak důležitou roli rodina má a vrátit tomuto tématu zaslouženou pozornost.  

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Záleží nám na tom, aby se ostravské rodiny cítily ve městě jako doma a aby věděly, že si jich vážíme a chceme je podporovat v jejich přirozeném fungování. Na tomto principu stojí celá rodinná politika města i koncept Fajne rodiny, který jsme vytvořili jako hravý nástroj pro lepší prezentaci a realizaci všech těchto aktivit. Fungující, spokojená a šťastná rodina přináší vždy prosperitu svému městu, proto Ostrava usiluje o vytváření příznivých podmínek a prostředí, ve kterém by mohly rodiny dobře naplňovat všechny své potřeby, a to napříč generacemi.“

Dalším projektem rodinné politiky města jsou Místa přátelská rodině, která usnadní rodičům s dětmi orientaci při hledání kavárny, restaurace a jiných zařízení, ve kterých je rodina vítána.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Místa přátelská rodině budou od konce srpna označována nálepkou projektu. V pilotní fázi bylo v Ostravě vytipováno přes 30 takových míst a budou přibývat další."  

K posílení dialogu mezi městem a rodinami poslouží i dotazníkový průzkum. Připravil ho magistrát ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Do konce listopadu bude zjišťovat, jaké jsou potřeby rodin, jak jsou obyvatelé spokojení s různými aspekty života. Dotazník najdete na webu fajnarodina.cz. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry