Jižní část Ostravy-Nové Vsi se podařilo zachránit
Asi nejhůře zasaženou obydlenou lokalitou v Ostravě je podobně, jako při podvodních v roce 97 Nová Ves, kterou protéká Odra. Voda se ale prý chovala úplně jinak, než tehdy a kdyby se neprotrhla hráz na soutoku s Opavou, zřejmě by k záplavě vůbec nedošlo.
Ostrava-Nová Ves se za svou záchranu bila do poslední chvíle. Na stavbě hrází se podílelo mnoho místních obyvatel a samozřejmě hasiči, jak profesionální, tak dobrovolní. Mnoho dalších lidí pomáhalo jinak. V neděli bylo přesto rozhodnuto o evakuaci.
Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Navýšila se ta hráz pytli s pískem a mobilními protipovodňovými zábranami tak, aby to vydrželo ten nápor. Byla to sázka na riziko, jestli to vyjde nebo ne a je pravda, že to vyšlo. Ta voda přesahovala korunu hráze o 30 cm a zadržely ji ty naše opatření."
Bohužel se ale voda do Nové Vsi přece jen dostala. Opava na soutoku s Odrou měla takovou sílu, že se protrhla hráz a voda se vrátila i do Nové Vsi. Hladina vystoupala až do čtyř metrů a zatopila asi 50 domků. Jižní část ochránila hráz v tunelu pod ulicí 28. října.
Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Prioritně šlo pak o to, aby se zachránila alespoň tato část a tam se ty škody minimalizovali. Překvapilo nás, jak se ta voda chovala. Po zkušenostech z roku 97 jsme mysleli, že ta voda doteče na Vodárnu a stejně nám tady přiteče druhou stranou, ale to se nestalo."
Důvodem je pravděpodobně nová řeka, která vznikla po protržení hráze. Ta paradoxně pomohla odvést vodu zpátky do řeky Opavy a Odry. Což jižní část Nové Vsi zachránilo. Dobrou zprávou je, že voda už protrženým místem přestala proudit, takže i v Nové vsi už hladina klesla asi o metr a půl.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Ta voda původně přetékala přes tu hráz o více než tři čtvrtě metru. Teď to vypadá snadně, nicméně umísťování těch panelů a pytlů, byť měly jeden kubík, vypadalo, jako byste hodili cukřík do vody. Bylo velmi těžké odhadnout místa, kde hráz z nátokové strany zůstává, protože byla o jeden, až dva metry zborcena."
V následujících hodinách už budou nasazena v zatopené části Nové Vsi vysokokapacitní čerpadla a hasiči se budou snažit vodu co nejrychleji dostat zpátky do koryt řek.
---
V Ostravě museli evakuovat seniory ze dvou domovů
V úterý dopoledne museli záchranáři společně s hasiči evakuovat seniory ze dvou ostravských domovů, které skončily kvůli záplavám bez elektřiny a technologií. Senioři byli rozděleni mezi nepostižená zařízení a momentálně je již o ně postaráno.
Senioři z domova Slunovrat v Ostravě-Přívoze a domova Iris v Mariánských horách se museli přestěhovat do náhradního ubytování. Oba domovy totiž postihly povodně. V Přívozu začala evakuace už v 9 hodin ráno, v Mariánských Horách pokračovala od 11.
Kamila Langerová, tisková mluvčí HZS MS kraje: „V domově Slunovrat bylo těch osob třicet šest a tady jich je sto. To znamená, že je ta evakuace delší a náročnější, protože spousta z těchto osob má, řekněme, pohybové postižení, takže je potřeba jim u toho asistovat.“
Mariánskohorští senioři byli zdravotnickou záchrannou službou za spolupráce hasičů postupně převezeni do domovů v Zábřehu a Vítkovicích, které povodně nepostihly.
Michal Mariánek, ředitel Domova pro seniory IRIS: „Zároveň za nimi půjdou i naši zaměstnanci, aby se o ně v dočasných domovech starali a abychom pomohli tamějšímu personálu. My se budeme snažit využít toho času k tomu, abychom co nejdříve obnovili základní technologie, aby se ti lidé mohli stěhovat zase zpátky k nám domů.“
Klienti domova se díky zodpovědné práci zaměstnanců cítili bezpečně a na evakuaci byli předem pečlivě připraveni.
Hana Dvořáková, klientka domova: „My samozřejmě sledujeme veškeré zprávy, takže jsme věděli, že je na tom ta Odra hodně špatně, a pak jsme prostě viděli, jak ta voda stoupá, jak se to tady valí k tomu domovu. Bylo to hrozné. Před tou vodou se asi nedá utéct.“
Kvůli tomu, že je domov v současnosti bez elektřiny i tepla, neměla většina klientů s převozem problém. Už teď se ale těší na návrat domů.
---
Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy
Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.
Protržená pravá strany hráze na soutoku Opavy a Odry, která zapříčinila zatopení Přívozu, Mariánských Hor a Nové Vsi bude brzy opravena. Hned jak hladina Opavy klesla natolik, že byl pohyb podél řeky bezpečný, přijeli pracovníci stavební firmy, která se na podobné projekty specializuje a začali okamžitě s pracemi.
Marian Kotas, jednatel společnosti K2 stavební Moravia: "Probíhá zajištění příjezdové cesty ze strany Nové Vsi, poté začneme dávat pryč big bagy a dojde k tomu, že se zabezpečí nátrž dovozem jílu. Je to spočítáno na zhruba tři půl tisíce kubíků. Ta hráz se zabezpečí do původního stavu."
Oprava hráze bude ale pouze dočasná a měla by vydržet do doby, než bude hotov projekt na definitivní řešení.
Jan Dohnal (ANO), primátor Ostravy: "To dočasné řešení tam bude do doby, než se vytvoří nějaké trvalé, pevnější. V rámci toho dojde i k posunu té cyklostezky, která tam vlastě tvořila tu hráz."
Marian Kotas, jednatel společnosti K2 stavební Moravia: "Tím, že došlo k přetečení té hráze, tak vlastně na té vzdušné straně došlo k rozemílání a tam vidím, že by se mohlo udělat nějaké opatření ze zpevněných věcí, aby k tomu rozemílání nedošlo."
Investorem stavby je Povodí Odry. To musí nyní najít nejvhodnější řešení, které by podobné situaci už definitivně zabránilo. Ve stejném místě se prý totiž podle pamětníků hráz protrhla i při povodních v roce 1997.
---
Premiér Fiala potvrdil v Ostravě, že volby budou
Premiér naší země Petr Fiala s několika dalšími členy vlády navštívil Moravskoslezský kraj, aby na vlastní oči viděl rozsah následků ničivých povodní. Na ostravském magistrátu pak jednal s vedením města o nejefektivnějším způsobu pomoci zasaženým lokalitám. Potvrdil také, že volby do krajských zastupitelstev se v pátek a sobotu budou konat.
Teprve nyní, po opadnutí vody, je naplno vidět rozsah škod na celém území MS kraje. Na mnoha místech jsou zdevastované budovy, které budou muset být strženy, všude jsou nánosy bahna a zničené je samozřejmě také vybavení domů a nábytek. V této souvislosti otevřel primátor Opavy Tomáš Navrátil otázku, zda se obce zvládnou připravit na volby nebo by měly být odloženy. Podle premiéra Petra Fialy volby být musejí.
Petr Fiala (ODS), předseda vlády ČR: "Musel by to rozhodnout parlament. Máme na to dva dny, to je téměř nemožné, ale i kdybychom se do toho pustili, nejprve by vláda musela vyhlásit na území ČR nouzový stav. Na to nejsou podmínky."
Ostrava se na volby už připravuje a podle primátora Jana Dohnala jsou úředníci magistrátu a dalších státních organizací připraveni pomoci.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Rozumím tomu, že když je někdo ve volební komisi a má v baráku dva metry vody, tak má prostě jiné starosti a je možné, že do té komise nepřijde. Na druhou stranu máme tady poměrně jasně danou metodiku, jak tyhle lidi nahradit lidmi ze státního aparátu."
Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra: "Bychom riskovali, že kdybychom protiústavně vypsali nouzový stav, o který nikdo nepožádal v téhle zemi a za nouzového stavu můžete zasahovat do nejzákladnějších práv, tak jak by to potom bylo s legitimitou voleb."
Volby do krajského zastupitelstva začnou v pátek ve 14 hodin. Podle starostů ze zasažených obcí pomohlo, kdyby byly některé okrsky sloučeny, čímž by sice ubylo volebních místností, ale vyřešilo by to personální problém i chybějící prostory.
---