Ostrava připravila pro potřebné 120 milionů korun
Ostravský magistrát se mnoha způsoby snaží pomáhat lidem, kteří to potřebují. Jedním ze způsobů je i dotační program, do kterého poputuje přes 120 milionů korun a je určen na podporu široké škály aktivit od sociální péče až například po prevenci kriminality či volnočasové aktivity.
Zastupitelstvo Ostravy každý rok vyčleňuje finance pro podporu sociální oblasti. Pro rok 2024 by to mělo být asi 123 milionů korun, které půjdou na širokou škálu aktivit. Nejvíce peněz, více než 76 milionů korun, jde na sociální péči a dalších 19 milionů mohou využít handicapovaní.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Pro rok 2024 město zamýšlí vyčlenit k podpoře sociální péče, zdravotnictví, osob s handicapem, ale i prevence kriminality, protidrogové prevence, volnočasových aktivit a rodinné politice částku přesahující 123 milionů korun. Rozhodně bychom nechtěli omezit stávající rozsah a funkčnost poskytovaných sociálních služeb, ale naopak vše přizpůsobovat zvyšujícím se potřebám. Proto i nyní definovaná částka reflektuje vývoj inflace, jejího dopadu a růstu cen energií, služeb, pohonných hmot a souvisejících nákladů. Nicméně v tuto chvíli jde o předpokládané částky, které zohledňují popsanou situaci."
Detailní podmínky jednotlivých programů naleznou zájemci na webu města. V prostorách magistrátu města jsou připraveny také semináře pro žadatele v termínech 3. října a 5. října, kde se mohou dozvědět, jak správně žádost podat.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: „Město letos ale rovněž dotovalo zhruba 30 projektů v rámci rodinné politiky a prostřednictvím dotačního titulu volný čas podporuje i víc než stovku spolků a dalších neziskových organizací. Namátkou mohu uvést projekt dobrovolnického centra ADRA Ostrava, v jehož rámci studenti středních škol navštěvují domovy pro seniory a pomáhají zmírňovat pocity osamělosti a sociální izolace. Podpořen byl také spolek Senioři České republiky, městské organizace Ostrava. Díky jeho aktivitám se senioři společně setkávají a absolvují různé aktivity, soutěžemi počínaje, výlety konče.“
V letošním roce byl například podpořen Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, dotace pomohla hospicovému centru Charity Ostrava a peníze šly také organizaci pomáhající vytvářet vhodné pracovní a životní podmínky pro osoby s handicapem formou chráněných pracovních míst.
---
Ostrava chce moderní bulvár s veřejným prostorem
Jak už jsme vás informovali, chce vedení Ostravy vytvořit z ulice 28. října a na ní navazující Opavské, moderní bulvár s kvalitním veřejným prostorem. Koncepci nové podoby 12 km dlouhé ulice nyní posvětili i zastupitelé.
Ulice 28. října a Opavská tvoří jednu z hlavních tepen, která začíná u Sýkorova mostu ve Slezské Ostravě a končí u Globusu na hranici Poruby a Plesné. Vedení města by chtělo tuto mimořádnou ulici proměnit na důstojný bulvár a proto městský ateliér MAPPA vytvořil koncepci rozvoje. Zastupitelstvo ji nyní schválilo.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to vlastně takový plán modernizace a revitalizace celého prostoru městské třídy. Je to významná část Ostravy a celá městská třída by se díky této koncepci a jejímu naplňování mohla změnit v moderní bulvár příjemný nejen pro auta a městskou hromadnou dopravu, ale především i pro obyvatele, chodce a cyklisty."
Bulvár by měl mít jednotný charakter, který bude pro obyvatele i návštěvníky přívětivější. Část dokumentu dělí třídu na 22 úseků, které jsou nebo mají být stejné. Má být podkladem pro investice městských obvodů.
Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Skrze tento dokument jsme vlastně připravili nějakou představu samosprávy o tom, jak to území má vypadat. Je to velmi důležitý veřejný prostor a je na něm spousta významných staveb. Musíme tedy do budoucna vědět, jak má vypadat, aby byl pěkný."
Část koncepce představuje dlouhodobý plán a výrazné zásahy. Jde například o změnu uspořádání uličního profilu tak, aby chodci měli dostatečně široký chodník a cyklisté měli svůj prostor oddělený od motorové dopravy.
---
Ostrava udělila cenu města čtyřem osobnostem
Letos získaly Cenu města Ostravy čtyři osobnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si ji převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Jarmila Hájková nebo také zakladatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.
Ceny města Ostravy jsou prestižní ocenění, která jsou udělována od roku 1996 významným osobnostem za přínos městu. Oblasti, ve kterých ocenění působili nebo působí, mohou být opravdu různorodé. Může jít o vědu, kulturu, sport, umění, ale i další oblasti.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jedná se opravdu o významné osobnosti, které významnou měrou přispěly k rozvoji nebo zviditelňování našeho města."
Zastupitelstvo vybralo čtyři osbnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si cenu převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková. Divadlo vedla přes 30 let.
Jarmila Hájková, oceněná: "Nejprve jsem měla pocit, že to není patřičné a když, tak si ocenění zaslouží celé divadlo loutek."
Cenu měst obdržela také Zlata Holušová - ředitelka a zakladatelka hudebního festivalu Colours of Ostrava, který není třeba představovat.
Zlata Holušová, oceněná: "Znamená to pro mně ocenění mé práce a práce celého kolektivu Colours of Ostrava."
Dalším oceněným je Petr Mitáček, který se zasloužil o záchranu historických vozidel MHD. In memoriam byl oceněn profesor Josef Jařab, který byl prvním svobodně zvoleným rektorem v porevolučním Československu na Univerzitě Palackého v Olomouci.
---
Ostrava se stává městem zaslíbeným cyklodopravě
Ostrava se snaží v maximální míře inspirovat obyvatele, aby využívali k dopravě po městě jízdní kola. K tomu je základním předpokladem samozřejmě dostatek kvalitních a bezpečných cyklostezek. V uplynulých letech bylo investováno do této infastruktury přes 300 milionů korun.
Cyklistika je v současné době stále vnímána spíše jako zábava či sport. Ostrava chce ale tento způsob dopravy ve městě rozvíjet i jako alternativu k osobním autům či MHD. Aby obyvatelé začali kola více využívat i k cestám například do práce nebo do školy, je nutná síť bezpečných cyklostezek.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava je tady poměrně aktivní. vynaložili jsme na stavbu cyklostezek v posledních 5 letech více než 300 milionů korun, kdy se nám navíc asi polovinu této částky podařilo získat z dotací."
Asi nejviditelnější počin v budování cyklostezek je unikátní lávka architekta Josefa Pleskota, které spojila centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovic.
Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti EXCON: "Tato lávka je unikátní systémem zavěšení, kdy má vlastě pevné body na krajních podpěrách a jsou zde táhla, které ji pomáhají vynášet."
Na území města bylo do konce minulého roku vyznačeno téměř 300 km cyklistických stezek a tras. Dokončeno bylo 23 také km nových cyklostezek.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně probíhá stavba cyklostezky mezi Polankou a Starou Bělou, Radvanicemi a Michálkovicemi, byla dokončena cyklostezka v Hrabůvce na Cholevově ulici a také byla dokončena cyklostezka na Železárenské ulici ve Vítkovicích."
Pohyb cyklistů ve městě ilustrují i statistické údaje pořízené pěti automatickými sčítači, které vloni zaznamenaly 946 tisíc průjezdů.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.