Ostrava zvýšila příspěvek ke kotlíkovým dotacím
Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.
Vliv lokálních topenišť na ovzduší v Ostravě je stále vysoký a s úbytkem emisí z průmyslu nabývá snaha o jeho snižování na významu. Dotační program kotlíkové dotace, které momentálně běží už pátou výzvou, jsou tak pro občany důležitou pomocí. Tentokrát je program určen pro občany, kteří nemají financí nazbyt. Proto jim k příspěvku státu a MS kraje přidá Ostrava až 20 tisíc korun.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Ostrava přispívá občanům v rámci kotlíkových dotací pravidelně, a to již od první výzvy. V předešlých výzvách podpořilo žadatele částkou 10 tisíc korun za vyměněný zdroj vytápění. Vzhledem k tomu, že pátá výzva by měla být cílena zejména na seniory anebo invalidní důchodce, rozhodlo se město příspěvek výrazně navýšit, a to částkou 20 tisíc korun."
Ovzduší se i díky kotlíkovým dotacím na Ostravsku natolik zlepšilo, že loňský rok je historicky první, kdy nebyly překročeny roční imisní limity pro prachové částice.
Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ: "Podali jsme důkazy o tom, že se snižuje podíl některých látek v sledovaných částicích PM10 a to je ukazatelem toho, že se zkvalitňuje vytápění v domácnostech."
Lidé by ale neměli přesto váhat s výměnou neekologických kotlů, protože od 1.9. bude možné legálně topit pouze v kotlích emisní třídy 3, 4 a 5.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "V Ostravě bylo podle odhadů asi 2 a půl tisíc malých zdrojů, spíš více a v posledních 4. výzev se jich obměnilo 1910. "
Ostrava v průběhu všech výzev kotlíkových dotací podpořila výměnu 1 900 nevyhovujících kotlů celkovou částkou 17 miliónů korun.
---
Na výběr je tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu
A u vytápění rodinných domků ještě zůstaneme. Na Černé Louce totiž začala výstava Infotherma, kde si mohou zájemci prohlédnout kotle a nechat si vysvětlit, jaký je pro ně nejlepší způsob vytápění.
V Ostravě je v současné době aktuálně podle kvalifikovaných odhadů ještě asi 500-600 domků, kde majitelé topí v nevyhovujících kotlích 1. a 2. emisní třídy, které budou od letošního září zakázány. Díky kotlíkovým dotacím je mohu občané nahradit tepelným čerpadlem nebo kotlem na biomasu.
Stanislav Prokop, prodejce kotlů a tepelných čerpadel: "Když dáte tepelné čerpadlo do starého rodinného dmu, tak by mělo jet na 80 procent výkonu. Tzn. pokud by to bylo 12 kW čerpadlo, tak ten dům by měl mít tepelné ztráty 10 kW. Když budete mít zaizolovaný starý dům tak bude mít řekněme 24 kW, tak to čerpadlo by muselo mít kolem 25, 30 kW. Takže ty náklady na pořízení jsou strašně vysoké a návratnost je strašně dlouhá. Když si pořídíte kotel na biomasu, ať už na dřevo nebo pelety, tak když porovnáte vstupní investici, která bude řádově třetinová a dostane na to stejnou dotaci, tak návratnost bude mnohem rychlejší."
Výhodou tepelného čerpadla je mimo jiné také jednoduchá obsluha, kdy se pouze navolí teplota a není potřeba nikde přikládat, jako v případě kotle na biomasu.
Anabel Reichová, prodejce tepelných čerpadel: "Technik čerpadlo nastaví a vy máte přístup vlastně jen k přidávání a snižování teploty. jednou ročně si domluvíte servis, kde se čerpadlo prohlédne."
Zájemci mají nyní unikátní možnost využít veletrh Infotherma, který je až do středy na Černé louce.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Tyto výstavy mají smysl, protože se každý může dozvědět o alternativních zdrojích a samozřejmě se to netýká jen soukromých investorů, ale i municipalit."
Domácnosti, které nesplňují podmínky pro kotlíkové dotace, mohou využít dotací z projektu Nová zelená úsporám. Ten řeší a poskytuje Státní fond životního prostředí ČR a umožňuje získat dotace ve výši 40 až 140 tisíc korun.
---
Ostrava znovu přispěje na úpravy veřejného prostoru
Dotační program Tvoříme prostor už za roky jeho fungování zná snad každý obyvatel Ostravy. Je určen každému, komu není lhostejný vzhled místa, kde žije nebo třeba pracuje. Na nápady na zkrášlování veřejného prostoru může žadatel získat až půl milionu korun.
Komu se nelíbí veřejný prostor například kolem jeho bydliště, má znovu možnost to změnit. Ostrava přijímá žádosti do dotačního programu Tvoříme prostor a kromě nápadu by měl mít žadatel kolem sebe také partu ochotných lidí, kteří jsou připraveni přiložit ruku k dílu.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostrava: "„Žadatelem o dotaci může být fyzická osoba nepodnikající i nestátní neziskové organizace, působící na území České republiky (spolek, ústav, obecně prospěšná společnost, nadace, nadační fond a dále bytové družstvo či společenství vlastníků jednotek). Lidé mohou za pomocí financí města realizovat vlastní nápady a projekty ve veřejném prostoru, přispět k jeho estetizaci, oživení, rozvoji i efektivnějšímu využití a podpořit komunitní život ve městě. Podmínkou je aktivní zapojení veřejnosti do přípravy, realizace i udržitelností projektu, stejně jako následné zpřístupnění dokončeného projektu veřejnosti. Program je založen na dobrovolnické práci, podporuje komunitní život a zapojuje obyvatele do rozvoje města, kultivuje prostředí pro všechny generace."
Zájemce předkládá nejprve do prvního kola hodnocení projektový záměr a rozpočet projektu. Záměr je poté diskutován odbornou komisí během tříkolového hodnocení. Pro dotační program Tvoříme prostor bylo na léta 2023 a 2024 alokováno celkem 8 milionů korun pro šest výzev.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Škála městem podpořených projektů je skutečně velmi pestrá, finance jsou užity také k realizaci ‚zelených‘ projektů. Díky zajímavým nápadům lidí, ale také zapojení do jejich realizace, byl například upraven předprostor Domu seniorů v Krásném Poli. Změn naznala zahrádka u Mateřské školy Paprsek v Ostravě-Hrabůvce a v loňském roce se do opravy zahrady pustili rodiče a zaměstnanci u Mateřské školy Slavíkova. Zapomenout nelze ani na hmyzí mobiliář, osm hmyzích domků byla instalováno napříč městem. Nicméně zmínit je zapotřebí také výstavbu uměleckých lavic a úpravu terénu, výsadbu zeleně v areálu Hospice sv. Lukáše v Ostravě- Výškovicích či zvelebení dětského hřiště na ulici Stanislavského ve Svinově nebo renovaci dětského pískoviště na ulici Volgogradská. Obnoveny byly rovněž historické kříže a ve výčtu unikátních projektů bych mohl dlouze pokračovat."
Žádosti je nutné předložit do 5. února. Poslední slovo bude mít zastupitelstvo města. V loňském roce bylo finančně podpořeno celkem 8 projektů. Detaily najdou zájemci na tvorimeprostor.cz.
---