Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Na Dny NATO přišlo přes 100 tisíc návštěvníků
  • Ostrava věnuje 2 miliony korun pro dlužníky
  • Galerie Plato se otevírá i v historické budově jatek
  • Policisté zachránili ženu, která zkolabovala na svatbě

Na Dny NATO přišlo přes 100 tisíc návštěvníků

Pokud jste z MS kraje, jistě jste si o víkendu všimli burácení motorů na nebi, kdy nad téměř celým regionem létala letadla, která předváděla ukázky na Dnech NATO v Mošnově. Přímo na letiště pak dorazilo asi 100 tisíc návštěvníků.

Hned v sobotu ráno ucpala všechny silice vedoucí k mošnovskému letišti auta. Často řidiči ani nevěděli, kde vlastně chtějí parkovat a tak se jen zkoušeli dostat co nejblíže a pak už pokračovali pěšky. Dny NATO byly znovu velkým lákadlem nejen pro lidi z kraje, ale z celé země a hodně vozů mělo i polské značky. O významu svědčí  také to, že přijel i premiér Petr Fiala.

Petr Fiala, předseda vlády ČR: "Tato akce ukazuje a připomíná nám důležitost Severoatlantické aliance pro naši bezpečnost a pro naši obranu." 

Návštěvníci tak mohli jako každý rok obdivovat nejen ukázky letounů a vrtulníků ve vzduchu, ale v dynamických ukázkách se představila samozřejmě armáda, policie i další speciální komanda. Na zemi pak byla k vidění nejmodernější vojenská technika i vybavení záchranných složek. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Letošní Dny NATO jsou ve znamení něčeho, co jsme si vůbec nedovedli představit. Několik set km na východ zuří válečný konflikt, takže o to více je třeba říct, že tady máme komunitu, máme tady sjednocení těch, kteří jsou schopni se bránit." 


---

Ostrava věnuje 2 miliony korun pro dlužníky

Ostrava se snaží pomoci lidem, aby jich mohlo co nejvíce využít ke svému oddlužení výhody Milostivého léta. Proto poskytne 2 miliony korun diecézní charitě, která pak za nemajetné lidi může dluh zaplatit. Důležité ale je, aby byli sami aktivní a přišli do charity a nebo na některý úřad.

V Ostravě je přibližně 32 tisíc lidí v exekuci, což je asi 13 a půl procenta obyvatel. Přitom republikový průměr je pouze asi 8 procent. Naprostá většina dlužníků má dokonce více než jednu exekuci. Vedení města se snaží, aby co nejvíce z nich využilo Milostivé léto, tedy zaplatili pouze původní dluh a náklady exekutora. Zbytek dluhu, penále či úroky, jim budou odpuštěny. Musejí ale sami přijít a snažit se o řešení. 

Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: "Sociální pracovníci dokáží na základě rozhovoru s tím klientem vyhodnotit, zda splňuje podmínky, aby byl zařazen a mohl využít Milostivého léta." 

Kromě sociopointů na úřadech mohou dlužníci využít i diecézní charity, která dostala od Ostravy 2 miliony korun. Ty bude využívat pro potřebné, kteří jsou bez peněz a chtěli by také Milostivé léto využít. Charita za ně zaplatí dluh i poplatek. 

Miroslav Juroška, Diecézní charita Ostravsko-opavská: "Sepíšeme s klienty ten dokument, od nás už jen odcházejí na poštu a odesílají to exekutorskému úřadu. Doporučujeme ať to odešlou doporučeně, aby měli důkaz, že ta listina odešla." 

Zásadní je písemně požádat exekutora o využití institutu Milostivého léta nejpozději do 15. listopadu 2022. Do 30. listopadu je nutné vše uhradit. Většina exekucí v Ostravě je kvůli nezaplacené pokutě za jízdu na černo.

---

Galerie Plato se otevírá i v historické budově jatek

Budova historických jatek v Ostravě opět otevírá své dveře veřejnosti. Novou podobu jim dodala galerie Plato, která zde přestěhovala svůj hlavní provoz ze sousedního Bauhausu a posunula se tak nejen v místě, ale i v kýžené kvalitě.

Zrekonstruovat historickou budovu je většinou jednodušší, než vymyslet, jak by se pak dala smysluplně využít. V případě ostravských jatek to platilo dvojnásob, ale povedlo se a galerie současného umění Plato má nový domov. 

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: “Jsme v ideální situaci, kdy dojíždí akce, které máme v bývalém hobbymarketu a tady už můžeme dělat ten program, který předznamenává nějakou budoucnost - velké silné výstavy." 

Jatka se lidem otevírají mezinárodní výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě. Svá díla vystavuje 15 umělců a některá z nich vznikla přímo pro prostor jatek. 


Daniela Dostálková, kurátorka:
“Byl to pro nás trošku oříšek, jakým způsobem se vyrovnat se sály, které nejsou všechny průchozí, ale každý má svou specifickou atmosféru. Zavřete se více méně v obrovské místnosti."  

Unikátní je také nábytek v interiéru, který vznikl na míru a jeho hlavním prvkem jsou ohýbané konstrukce.


Yvette Vašourková, architekta:
Myslíme si, že to je právě úkol města a vůbec veřejných financí nějakým způsobem zapojovat a oživovat řemesla, která by jinak možná neměla šanci se takovým experimentům věnovat.

Jatka budou otevřena každý den kromě pondělí. Vstupné si mohou návštěvníci vybrat podle toho, zda Platu fandí, podporují ho a nebo ho milují.

---

Policisté zachránili ženu, která zkolabovala na svatbě

Dobrý výcvik a znalosti první pomoci prokázali dva policisté, kteří na svatbě zachránili svou příbuznou. Primátor Ostravy Tomáš Macura je za to ocenil Stužkou za záchranu života.

Strážník Tomáš Janáček a státní policista Daniel Kocián byly se svými příbuznými na svatbě v Ostravě. Matce ženicha se udělalo špatně a zkolabovala. Oba policisté si ale věděli rady a okamžitě se pustili do její záchrany. 

Daniel Kocián, PČR Ostrava: "Zjistili jsme, že nedýchá, tak jsme zahájili první pomoc a začali jsme ji oživovat."

Tomáš Janáček, MP Ostrava: "Po minutě jsme se střídali a ten druhý si mezitím odpočinul, aby mohl v masáži srdce pokračovat."

Žena byla zachráněna a tak si oba policisté vysloužili poděkování a Stužku za záchranu života přímo od primátora Tomáše Macury. Uznání si samozřejmě vysloužili i od svých velitelů.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Jsem strašně rád, že ten výcvik strážníků a policistů opravdu svědčí o tom, že jsou na tyto situace připraveni." 

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Policisté procházejí pravidelně kurzy první pomoci, zejména oddělení hlídkové služby, které na místo dojíždí jako první. " 

Je jistě důležité vědět, že policisté i strážníci mají natolik kvalitní výcvik, že dokáží správně provádět první pomoc. Jednotky prvního sledu sebou vozí i externí defibrilátory.

---Mohlo by Vás také zajímat