Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava podpoří další aktivity v sociální oblasti
  • Dva důležité podchody v Ostravě prošly rekonstrukcí
  • Prvňáčci byli v knihovně pasováni na čtenáře
  • Řidiči mohou zaparkovat zdarma v centru Ostravy

Ostrava podpoří další aktivity v sociální oblasti

Ostrava každým rokem přisívá i do specifických oblastí sociální problematiky. Jde například o aktivity pro osoby s handicapem anebo do těch částí zdravotnictví, které nejsou financovány ze systému veřejného zdravotního pojištění. Letos bude podpořeno 119 projektů.

Chráněné dílny Charity sv. Alexandra v Ostravě zaměstnávají 40 handicapovaných osob. Mají různý stupeň postižení a podle toho jsou rozděleni. V jedné dílně pracují stolaři, další je dílna textilní a lidé s nejtěžším postižením pracují v tzv. dílně kooperace, kde provádějí jednodušší práce. Bez dotace města by vůbec nemohli fungovat. 

Zdeněk Staněk, ředitel Charity sv. Alexandra: "Bez pomoci města Ostravy bychom jim nemohli nabídnout ty podmínky, které nyní mají. Musíme se řídit minimální mzdou, která v poslední době pořád roste a roste. 

Do oblasti aktivit pro handicapované letos Ostrava přispěje 15 miliony korun. Dalších 9 milionů korun bude rozděleno na projekty prevence kriminalisty a téměř 4,5 milionu půjde na podporu oblasti zdravotnictví, která není podpořena z pojištění. 

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Dotace přispějí k realizaci skutečně různorodé řady aktivit, jež nabídnou pomyslnou pomocnou ruku stovkám handicapovaných, nemocných, poslouží k osvětě či informovanosti v dané oblasti nebo pomohou financovat pracovní místa pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Neschází však ani financování různých pobytů, projektů prevence kriminality, poradna pro oběti trestných činů, terapie pro traumatizované děti, možnost realizace obecně prospěšných prací a řada dalšího."

Dotována bude i hospicová péče, jak ta, která umožní lidem v terminálním stádiu života setrvat ve vlastním domácím prostředí, tak ta zajišťovaná ve specializovaném lůžkovém zařízení paliativní péče.

---

Dva důležité podchody v Ostravě prošly rekonstrukcí

Dva důležité podchody u zastávek MHD v Ostravě prošly rekonstrukcí. Obě tato místa budou díky kamerám nejen bezpečnější, ale díky vybranému řešení i mnohem atraktivnější.

Dva padesát let staré dopravní body v Ostravě-Jihu prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která je posunula do 21. století. Jde o podchody a zastávky na Místecké ulici u Dřevoprodeje a na Plzeňské u Tylovy ulice. Obě místa získala moderní design a cestující už se tam nemusejí bát přepadení. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Významná modernizace desítky let starých veřejných prostor měla za cíl na jedné straně řešit špatný technický stav objektů, na druhé straně pak zvýšit atraktivitu prostor pro cestující městskou hromadnou dopravou. Projekt rekonstrukce u Dřevoprodeje jsme připravovali s cílem ukázat, že i běžné městské prostory mohou získat jedinečný design, za ten v tomto případě vděčíme autorům architektonického návrhu Ateliéru 38 a všem, kteří se pak technicky podíleli na jeho rozpracování a realizaci. Projekt pro rekonstrukci Tylova připravoval městský obvod, je pojatý více standardně, avšak funkčně, a s atraktivním ostravským mobiliářem. Podchody v obou lokalitách oživí v následujících měsících mural, na jehož ztvárnění jsme se domluvili s Fakultou umění Ostravské univerzity.“

U Dřevoprodeje probíhala rekonstrukce od loňského jara. Stavebníci museli například vyřešit vodu, která se v podchodu objevila při každém dešti. I na Plzeňské se začalo loni a mimo jiné nebyla nástupiště bezbariérová, což už je napraveno. 

Martin Bednář, starosta Ostravy-Jihu: „Ostrava-Jih má celkem 14 podchodů, což je nejvíce v Ostravě. Jejich údržba a opravy nás každoročně stojí nemalé peníze a jsme skutečně rádi za pomoc ze strany města. Podchod Tylova konečně získal tolik potřebnou bezbariérovost a v příštím roce bude i důstojným průchodem na Mistrovství světa v hokeji, jehož část se odehraje na území našeho obvodu."

Pro zvýšení bezpečnosti jsou obě místa výborně nasvícena a opatřena kamerovým systémem, který nepřetržitě 24 hodin denně sledují strážníci. Dohromady stála rekonstrukce asi 107 milionů korun. 

---

Prvňáčci byli v knihovně pasováni na čtenáře

Březen je měsíc knihy a v Ostravě se proto už tradičně konají v knihovnách po celém městě akce, které jsou určeny prvňáčkům. Jde o pasování do stavu čtenářského, díky kterému se každé dítě stalo hrdým majitelem čtenářské legitimace.

V osmi ostravských pobočkách čeká na prvňáčky pasování do stavu čtenářského. Knihovníci a knihovnice dětem poodhalí kouzelný svět knížek a ukáží jim cestu ke čtení. Mezi prvními se čtenáři stalo 20 prvňáků ze ZŠ Bulharská. 

anketa: žáci ZŠ Bulharská: "Mám rád knížky o zvířátkách a tam jsou třeba hádanky a vždycky je to se šťastným koncem. Je to dobré mi se to líbí. 

"Já mám ráda princezny." 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: „Čtení dětem nabízí neomezenou možnost poznávat nové věci, prožít pohádky a rozvíjet jejich fantazii. Nezanedbatelný je také čas s rodiči či prarodiči, který si děti při společném čtení s dospělými užijí. Město podporuje široké spektrum rozličných aktivit čtenářské gramotnosti, aby děti nalezly kouzlo čtení a rády četly. Knihovna jim nabízí bezpečné místo, kam se mohou uchýlit k různým komunitním aktivitám."

Všichni prvňáci dostanou na rok zdarma čtenářskou legitimaci a mohou si vybrat některou z 29 knihoven  po celém městě. 

Eva Chudějová, vedoucí knihovny na Vietnamské ulici: "Je to taková sídlištní knihovna. Navštěvují nás lidé tady z okolí. Chodí tady rodiče s dětmi a máme pro ně i aktivity." 

Pro nejmenší děti nabízejí ostravské knihovny projekt S knížkou do života. Ten pak střídá projekt Váš prvňáček se stane čtenářem a navazuje projekt Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka. Knihovny také nabízejí pro děti nejrůznější akce a setkání plné her a zábavy. 

---

Řidiči mohou zaparkovat zdarma v centru Ostravy

Jak už jistě víte v centru Ostravy na Černé louce byl dokončen univerzitní kampus. Jeho součástí jsou i podzemní parkoviště, které financovalo město. Řidiči je zatím mohou využívat parkování zdarma.

Pokud jezdíte vozem do centra Ostravy jistě víte, že zaparkovat je velmi obtížné. Snahou města je naučit řidiče odparkovat na některém z parkovišť P+R a dojet do centra hromadnou dopravou. Staví se ale i parkovací domy. V minulých dnech byl dokončen univerzitní kampus na Černé louce, jehož součástí je podzemní parkoviště. Tam je nyní možné zaparkovat zdarma. 

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: "Aktuálně v rámci zkušebního provozu, prozatím bez elektronického odbavovacího systému, umožní bezplatné parkování. Lidé tudíž už nemusí parkovat vozy v okolních ulicích centra, ale mohou pohodlně zaparkovat v prostoru nového parkoviště."

Nedávno bylo dokončeno rozšíření P+R parkoviště na Hranečníku a celkem je po celém městě 7 parkovišť, které chce město zabezpečit automatickým systémem parkování. 

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: "Město řeší vypsání výběrového řízení, které by poskytlo jednotný parkovací systém pro všechny objekty. Realizováno by to mohlo být do jednoho roku." 

Pod Ostravskou univerzitou na Černé louce je nyní zdarma k dispozici 155 parkovacích míst. Maximální doba státní je 24 hodin. K dispozici jsou i dvě nabíječky na elektromobily. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat