Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Partnerství Ostravy a Drážďan trvá už 50 let
  • Ostrava hledá investora pro území "Rezidence Stodolní"
  • Architekt Steven Holl vystavuje v Ostravě své projekty
  • Ostrava finančně podpoří projekty ke sportovištím

Partnerství Ostravy a Drážďan trvá už 50 let

Primátor Ostravy Tomáš Macura se v pátek sešel v budově radnice s delegací primátora Drážďan Dirkem Hilbertem. Partnerství mezi oběma městy trvá už padesát let.

V roce 1971 podepsali zástupci Ostravy a německých Drážďan smlouvu o partnerství, která rozhodně nezůstala jen na papíře. Města už 50 let spolupracují v nejrůznějších oblastech a navzájem se inspirují. Obě města jsou si v mnohém podobná. Působí v nich technické univerzity a i jejich směřování k inovacím a moderním technologiím je stejné. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Drážďany patří k městům, s nimiž nás pojí nejužší vztahy. Jsem velmi rád, že jsme se mohli tentokrát potkat v Ostravě. Cílem našeho setkání je nejenom si připomenout padesátileté výročí partnerské smlouvy, ale probrat i možnosti spolupráce na nových projektech. Témat máme opravdu mnoho, počínaje oblastí vzdělávání našich studentů, ke společným sportovním aktivitám, konče efektivní městskou mobilitou – otázkami městské hromadné dopravy či sdílených dopravních prostředků. Nevyjímaje společné workshopy v oblasti plánování rozvoje dopravy či další spolupráci obou městských muzeí v podobě společných projektů či střídavých výstav."

Primátor Ostravy také připomněl, že v Ostravě oblíbené sdílení jízdních kol má svou inspiraci právě v Drážďanech. Německý primátor Dirk Hilbert považuje za důležitou spolupráci v oblasti školství a výměny studentů. 

Dirk Hilbert, primátor Drážďan: "Já považuji za nejdůležitější aby se lidé měli možnost setkávat, aby se seznámili s kulturou a tradicemi našich zemí, potkali se s novými lidmi a tak získali i nove životní poznatky."

Tomáš Macura věnoval drážďanskému primátorovi kopii Landecké venuši a na oplátku dostal grafiku vytvořenou z názvů jednotlivých městských obvodů Ostravy. Společného jednání se účastnili i zástupci vybraných resortů magistrátu.

---

Ostrava hledá investora pro území "Rezidence Stodolní"

Ostrava nabízí k prodeji velmi lukrativní území v samém centru města v lokalitě Stodolní ulice. Jde o pozemky, na kterých je několik budov, které je nutné rekonstruovat a co nejlépe napojit na své okolí. Území navazuje na lokalitu historických Jatek.

Celkem 3747 metrů čtverečních v centru města - to je plocha, kterou Ostrava nabízí k prodeji investorům. Plocha je z velké části zastavěna celkem pěti objekty, kterou jsou ale ve špatném stavu a je nutná jejich rekonstrukce. Oblast je ohraničena ulicemi Porážková, Stodolní a Masná. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Budovy, které jsou součástí nabízených ploch, jsou ve špatném technickém stavu a bez jakéhokoliv využití. Z průběžných jednání s investory o toto území registrujeme zájem, vyhlášením záměru prodeje tak otevíráme možnost investorům podat oficiální nabídky."

Komplex nemovitostí „Rezidence Stodolní“ je v památkové zóně a byla postavena kolem roku 1928. Město oblast postupně rekonstruuje a dostavuje s cílem vytvoření nové funkční čtvrti.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kromě samotných regulačních podmínek, které zpracovala MAPPA, bude pro nás klíčová celková smysluplnost záměru a jeho synergie s okolím, které prochází významnou proměnou. Podmínky výzvy z hlediska požadovaných funkcí jsme záměrně nastavili poměrně volně tak, abychom investory předem neomezovali v přemýšlení o podobě a náplni jejich návrhů."

Každý zájemce musí představit své plány na využití celé lokality a její napojení na okolí. Architekti musejí také počítat s lávkou pro pěší a cyklisty, která povede nad Místeckou ulicí. Minimální cena je necelých 24 milionů korun. 

---

Architekt Steven Holl vystavuje v Ostravě své projekty

Ostrava se může pochlubit unikátní výstavou, která začala Domě umění. V české premiéře vystavuje své projekty světoznámý americký architekt Steven Holl, který je podepsán také pod ostravskou koncertní halou.

Jak už jste zřejmě slyšeli Ostrava chystá výstavbu unikátního koncertního sálu, který vyprojektoval jeden ze současných nejlepších architektů světa Steven Holl. A je proto přirozené že i česká premiéra unikátní výstavy jeho prací je právě v ostravském domě umění. 

Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava: "Tato výstava je pro naši galerii opravdu unikátní. Nejen, že navazuje na výstavy slavných světových architektů, ale také představuje vynikajícího a jednoho z nejlepších architektů současnosti. Architekta, který je nesmírně osobitý."

Představeny jsou například projekty Muzea výtvarných umění v Houstonu, Nekropole Ťin-pao-san na Tchaj-wanu, knihovny v Malawi, nebo Střediska péče o nemocné s rakovinou v Londýně.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mně na něm velmi zaujalo, že pracuje až starosvětsky. Neustále maluje akvarely, tužkou, se zápisníčky nějaké nové nápady. Sám řeší  velkolepé stavby, ale i malé detaily, jako jsou kliky u dveří nebo tvar oken." 

Výstava je putovní a představuje jedenáct již realizovaných projektů amerického architekta. V rámci evropského turné je součástí výstavy také dvanáctý projekt - koncertní sál v Ostravě.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to vítěz architektonické soutěže na stavbu koncertního sálu, což je jedna z nejvýznamnějších investic, kterou Ostrava dlouhodobě plánuje, ale nejen Ostrava. Koncertní sál se v České republice nepostavil 130 let a ten jeho návrh se dostal mezi 10 nejočekávanějších staveb světa." 

Výstava prací Stevena Holla v Domě umění Ostrava potrvá do 5. prosince. Tak si ji rozhodně nenechte ujít. 

---

Ostrava finančně podpoří projekty ke sportovištím

Ostrava vyhlašuje nový dotační program, který vylepší podmínky pro sportování. Jednotlivé kluby si mohou požádat o finance na projektovou dokumentaci pro budování nebo rekonstrukci sportovišť. Připravený projekt je totiž podmínkou pro další žádost o dotaci na samotnou stavbu.

Ostrava je městem sportu a všemožně se snaží podporovat kluby a zejména pak výchovu mládeže. Na přání sportovních organizací zastupitelstvo města schválilo nový dotační program, který je určen především na projektovou dokumentaci sportovišť. Cílem je rozvoj a zkvalitnění sportovní infrastruktury. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zastupitelstvo města odsouhlasilo program podpory infrastruktury u sportovišť soukromých klubů. V rámci tohoto dotačního řízení budeme podporovat rekonstrukce a novou sportovní infastrukturu. V tuto chvíli je v programu vyčleněna částka 5 milionů korun."

Město podporuje sportovní infrastrukturu dlouhodobě. Od roku 2018 bylo městem podpořeno v rámci předchozího dotačního programu 35 projektů téměř 14 miliony korun.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Víme, že pro kluby je velmi těžké získat peníze na projektovou dokumentaci, aby pohnuly se stavem sportoviště a  to jim dává možnost žádat o další dotační zdroje např. v rámci Národní sportovní agentury." 

Žádosti lze podat od 18. října do 1. listopadu 2021. Do výběrového řízení budou žadatelé podávat svou žádost prostřednictvím elektronického formuláře, takže nemusejí fyzicky nic potvrzovat ani přikládat v souladu s trendem otevřené radnice. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry