Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Po devíti letech se otevírá Kulturní dům Poklad v Porubě
  • Ostrava chystá nové sportovní dotační programy
  • Baseballisté Arrows Ostrava jsou potřetí mistry ligy


Po devíti letech se otevírá Kulturní dům Poklad v Porubě

Dnes máme výbornou zprávu pro obyvatele Ostravy - Poruby. Po dlouhých devíti letech oprav se konečně otevírá Kulturní dům Poklad a tento druhý největší městský obvod bude mít znovu důstojné místo pro kulturní život. K dispozici je vnitřní i letní kino, 2 divadelní sály, restaurace a spousta dalších prostor pro kulturu i sport.

Po dlouhých peripetiích se napotřetí vedení ostravského magistrátu podařilo vybrat správného partnera pro rekonstrukci Kulturního domu Poklad a za 9 let je hotovo. Stavělo se ale všehovšudy dva roky, zbytek zabraly nejrůznější tahanice a spory. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Mám pocit, že to stálo za to a že jsme navrátili nejen Porubě, ale celé Ostravě krásný dům kultury, který bude sloužit všem." 

K dispozici je divadelní sál pro 400 lidí, společenský sál, malá scéna pro 100 osob, cvičební sál, salonky, kino pro 74 diváků, restaurace s terasou a v zadní části funguje i letní kino. Objekt je kulturní památkou a proto museli architekti spolupracovat i s památkáři. 

David Průša, architekt: "Hledali jsme cestu, jak to můžeme udělat, aby ten odkaz pozdní sorely, která v tom domě je, zůstal zachován a zároveň se z toho stal moderní stánek." 

Programová náplň kulturáku bude opravdu pestrá. 

Darina Daňková, jednatelka společnosti Akord & Poklad: "Divadla, koncerty, akce pro děti, akce pro školy, plesy, worshopy, kongresy, semináře, pohybové kurzy, rozvojové osobnostní projekty i akce pro seniory."  

Kulturní dům byl postaven v roce 1961 za 11 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce vyšla na 450 milionů korun. 

---

Ostrava chystá nové sportovní dotační programy

Žádat o dotace v Ostravě bude pro sportovní kluby mnohem jednodušší. Magistrát chystá nový systém, kdy bude stačit pouze jedna žádost bez dalších formulářů a příloh. Připravuje se i program na financování na sportovní infrastruktury.

Ostravské sportovní kluby dlouhodobě řešily, jak zjednodušit systém finanční podpory ze strany magistrátu. Město na podněty samozřejmě reagovalo a tak vznikl nový systém, který by měl vše zjednodušit. Bude už stačit pouze jedna žádost.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Žadatelé o dotaci získali také možnost podávat své žádosti o dotaci prostřednictvím elektronického formuláře, který značně zjednodušuje proces podávání žádostí, včetně zrušení povinnosti fyzického dokládání povinných příloh. Mohou také využít elektronický podpis."

Cílem nového systému je lépe nastavit podmínky, které budou reflektovat zapojení dětí a mládeže, velikost klubu a jeho základny soutěžících členů, účast ve vyšších sportovních soutěžích, zapojení hendikepovaných či podporu trenérů. Pro nastavení dotace bude použit výpočet na základě kapitační platby na sportující osobu či licencovaného trenéra.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mnoha sportovním klubům se daří úspěšně realizovat svou činnost, připravovat zajímavé sportovní soutěže a turnaje i s kvalitní zahraniční účastí, což se pak odráží i na dlouhodobě se zvyšující podpoře města konkrétním subjektům a jejich projektům. Jako příklad uvedu SBŠ Ostrava, klub extraligových basketbalistek, který se dále věnuje dětem a mládeži, jehož podpora během dvou let vzrostla o 44 procent částky. Jsem ráda za zpětnou vazbu klubů na projednání našich programů, mnohé podněty byly zapracovány do návrhu."

Dále se připravuje nový dotační program na podporu sportovní infrastruktury pro rok 2022, jehož vyhlášení se plánuje na září tohoto roku.

---

Baseballisté Arrows Ostrava jsou potřetí mistry ligy

Tak se letos opět povedlo. Po roční pauze se mistrovský titul vrací do Ostravy. Hráči Arrows porazili ve finálové sérii Draky Brno 3:1 a získali svůj třetí titul. Pikantní je, že ve všech případech museli porazit stejného soupeře, tedy brněnské Draky.

Před pátečním utkáním finálové série vedli Arrows Ostrava nad Draky Brno 2:1 na zápasy a všichni chtěli, aby právě čtvrtý západ hraný doma rozhodl. Skvělí fanoušci hnali Arrows kupředu a přání se splnilo. Domácí vyhráli 8:3 a nad hlavu tak mohli znovu po roce zvednout mistrovský pohár.

Boris Bokaj, hrající hlavní trenér Arrows Ostrava: "Krásný pocit, makali jsme na to celý rok i v těch ztížených podmínkách a povedlo se. Každý přispěl svou měrou, takže jsem nesmírně rád."

Arrows Ostrava získali svůj třetí titul. Draci totiž přerušili loni jejich šňůru vítězství v extralize. Letos se ale Ostravě dařilo a nepřipustila další zápas.

Jakub Malík, hrající asistent trenéra: "Návrat pro titul je pro nás obrovský úspěch, protože Draci mají velice silný tým."

Aleš Navrátil, hrající asistent trenéra: "Emoce po vyhraném finále jsou vždycky vynikající, nedají se ani popsat a nikdy se neomrzí."

 Letošní série o titul byla už osmým vzájemným bojem o pohár ve stejném složení. Draci vyhráli 6 krát, Arrows dvakrát. V roce 2019 porazili Ostravané ve finále Eagles Praha.  

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry